Mamici de martie - aprilie 2007 (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madmat spune:

buna fetelor.
de kg in plus eu nu prea ma mai stresez cred ca sunt campiona in asa ceva aicia in grupul nostru pana acuma 20 de kg dar de o luna tot atata am deci luna ianuarie nu am pus nimic pe mine si nu am tinut nici o cura de slabire am mancat la fel ca si pana acuma,asa ca fetelor noi si bb sa fim sanatos ca i dam jos dupa aia kg in plus.
de cezariana fetelor nu trebuie sa va stresati mama mea este operata de 3 ora si nu a patit nimic.
Claudi@ ai grija de tine si de bb.
in rest noi de 2 zile ne chinuim cu durere de spate ptr insomnie nu mai are rost sa ma mai plang ca deja m_am obisnuit cu ea.
bb meu este foarte cuminte de 2_3 ore ma lovit ca sa ma doare in rest face valur numai.
va pup pe toate

matilda31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula75 spune:

Buna ziua la burtici!
MI-am mai ridicat singura moralul..dar va multumesc din suflet pt. incurajari...om trai si om vedea.

Pt. Madaroz...la 34 de sapt. bebelina mea avea 3,150..si destul de lungutza.....adevarat ca si eu sunt inalta 1,78 dar mica in bazin.Dr. mi-a zis ca o sa urce in 4 kg. si nu vrea sa ma chinuie
Pupici
Paula 36+ cu Eliana Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Buna ziua fetelor

Intru pentru putin timp - sa dau vesti despre mine - eu si bebelusa suntem bine, ieri la eco - nenea doctor a fost incintat de bebelusa - a spus ca e perfecta

De aproape doua saptamini nu am intrat pe forum - si nici nu stiu cind voi intra - v-am spus care e problema mea - motanul, care este grav bolnav - aprope 3 saptamini mers la pefruzii de doua ori pe zi, acum din cauza unor greseli a primului doctor - suntem nevoiti sa-i amputam o labuta - dar eu m-am impacat cu ideea asat - azi parca ma simt mai bine sufleteste si am intrat sa dau de stire, voi intra cred cind va fi totul bine - pentru ca mie cind mie greu prefer sa ma izolez si nu discut decit cu mama si sotul, nu vorbesc cu nimeni nici la telefon, refuz sa merg in vizite - pentru ca durerea mea e prea mare ca sa suport batjocura celor din jur referitor la ,, animalul cela bolnav al tau,,. Stiu ca suferinta asta o simte si bebelusa - eu incerc sa fiu puternica, dar nu sunt om de fier si mii greu sa-l pirvesc in ochi pe pisic cind sufera.

Poate veti spune ca sunt probleme foarte mari in viata- si eu pling si sufer ca [proasta pentru un motan, nu neg faptul ca sunt alte dureri mari - eu le-am simtit (cind a decedat tatal meu) - dar azi pentru mine asta este problema si eu nu pot altfel

Cer scuze ca am intrat cu mesajul meu pesimist - dar sa stiti ca voi sunteti unicile cui ii spun ce simt acum.

Apropo stiti ca trebuia sa fac o interventie la ochi - lipirea retinei - am mers perfect, prin durerea pentru motan nici nu am avut timp sa-mi fac griji pentru interventie - asa ca macar ceva nu m-a stresat - dupa rezultatele intereventiei - decizia medicului meu, si a mea - nasc natural, desi miopia este 6,75 si 7,25 - sunt convinsa ca va fi bine.

Eu va cuprind, si am sa incerc sa va scriu si zilele astea cind grijile mele oricum nu se termina - adica incerc totusi sa-mi revin- pentru ca luni am deja 3 saptamini de cind m-am asezat la fund sa nu ma vada nimeni si e prea mult deja.

33+ bebelusa Ilincuta



pozele mele cu burtica si fara


Aliona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

alionushca, of, imi amintesti de prietena mea cea mai buna careia i-a murit catelul cand era insarcinata cu gemenii si stiu cat a suferit si cum nu vroia sa se mai duca acasa, fugise la fratele ei si toata lumea o judeca fiindca li se parea ca exagereaza. Insa eu stiu ce insemna catelul acela pentru ea. Tu trebuie sa fii fericita ca motanul tau este totusi in viata. Curaj!

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Kmi78 nu incerca sa faci doua grupuri. Crede-ma ca satisfactia de care tu vorbesti oricine de aici o are, o simte, o traieste.
Parerea mea este ca acum la sfarsit de drum toate suntem la capatul puterilor, insa lucrul asta nu ne da dreptul sa fim rautacioase , este mometul cand trebuie sa ne incurajam una pe alta si sa ne sfatuim asa cum stim fiecare.
Niciuna dintre noi nu este mai viteaza decat alta indifernt cum isi naste copilul, toate vom fi mame !

In fine...

Mai departe...
...am fost aseara la doctor... atat eu cat si fetita suntem bine, la kg ar mai fi loc de pus ...deci stau bine si cu ele. Doctorul m-a atentionat ca luna a 8 a este cea mai grea luna din cele 9.
M-a pus sa renunt la sare, la dulciuri insa mi-a recomandat sa mananc paine neagra (repet nu a facut asta din cauza kg).

Trebuie sa fim atente sa nu avem tensiunea mai mare de 14
!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Fetelor, va urez sa nu mai aveti parte de operatii si probleme, aveti grija de voi si ridicati-va moralul cum puteti :) Ne asteapta o perioada plina de bucurii si impliniri, dar si multa muncaaaaaaaaa. Asa ca incercati sa va odihniti mai mult si sa va stresati mai putin. Ma calca un soooooomn, desi am dormit ca un pina la ora 14, k noaptea sunt cam agitata si nu ma odihnesc.

Nu va faceti griji cu kg, alea se dau jos. Poate nu kiar toate, dar n-o sa ramineti cu 10-20 de kile pe solduri si pe alte zone... Hai ca va mai scriu mai tirziu, k vad k n-am inspiratie... Doar soooomn...

Mirandolina 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellamiss spune:

Buna gravidutelor.Inca nu am avut curaj sa ma duc la medic.M-am gandit sa mai sufar inca o zi.M-am trezit de dimineata si m-am ridicat din pat,nu aveam nici o durere, bine ca nu faceam miscari bruste.M-am invartit putin prin casa si acum cand va scriu m-au luat iar durerile.Maine nu mai am de gand sa stau acasa.Ma duc de urgenta la doctorul ginecolog ca nu e de bine.

ELLA 29
http://new.photos.yahoo.com/mihaela160705/albums/
http://bd.lilypie.com/4WaLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Buna! Azi am fost libera ca m-am dus sa-mi fac analizele de sange. Si am mai avut si de facut cumparaturi, de platit impozitul etc. Plus ca am citit tot ce-ati scris si mi-a luat f mult timp. Ma bucur insa ca sunteti binisor. De acum oricum ne vom plange de diferite chestii, ne va fi frica de nastere... dar important e sa mai rezistam putin si sa ne ajute Dumnezeu sa nastem cu bine bebelusi sanatosi.
Tocmai am facut o pauza sa mananc dupa ce am citit ce ati scris si pe Zone Reality (sau reality tv) am vazut o emisiune (" What should you do")cu diferite chestii care s-au intamplat unor oameni normali si i-a luat pe nepregatite. Primul caz, care era inceput cand am deschis eu, era al unei gravide ce intrase in travaliu si era doar cu baiatul de 11 ani acasa. Nu stiu din ce motive nu a avut timp sa plece la spital sau sa cheme salvarea. Cand am deschis eu ea era in baie, avea contractii f dese. L-a strigat pe baiat sa o ajute sa se ridice de jos . El a zis ca intra dar nu se uita la ea. Ea a sunat la salvare le-a zis ca va naste si ce e doar cu baiatul. Acesta a fost indrumat de operatoare sa aduca un prosop cu care sa stearga fata bebelusului cand apare. Si un minut mai tarziu, dupa ce a ajutat-o pe maica-sa sa-si dea pantalonii jos , era f ocupat sa traga bebelina afara. A ajuns si salvarea dar fetita se nascuse cu ajutorul fratelui ei. Destul de ciudat nu? Dar tot nu stiu cum s-a ajuns in situatia asta. La fel cum am citit de cazul fetitei aleia nascute la cabana Piatra Arsa care cica maica-sa de 22 de ani nici nu stia ca e insarcinata si initial si medicii de la lotul olimpic au crezut ca are o colica renala.... i noi care de la inceputul sarcinii analizam totul, fiecare schimbare.... Cum se poate sa fii insarcinata in 7 luni si sa nu stii? Sau o fi zis si ea asa.....

Acum sa mai raspund fetelor ca mi-am facut o listuta.

LAURAMAR - eu stiam ca bebele se vede cel mai bine la eco 4D tot la 20-24 sapt ca apoi mai creste, e mai inghesuit acolo, e mai putin lichid.... Eu am vazut bebelina la 3D la 22 sapt si se vedea fff bine totul.

CLAUDIA- nici eu nu-mi mai pot taia singura unghiile la picioare dar pentru asta exista sotul din dotare. Iar legat de o posibila nastere prematura.... sa stii ca nu te lasam sa nasti inaintea noastra. Lasa ca DD te ajuta sa-l mai tii pe bebe la caldurica. Fii optimista si sta in patut.

ARISSA- nici eu nu mai am nici o eco programata. Am facut-o pe cea la 32 sapt (a 6-a dar primele au durat doar 1 min cat sa vada daca inima lui bebe bate). Desi si eu auzisem ca bebeii sunt deranjati de ultrasunete parca as vrea sa-mi mai faca una inainte sa nasc ca sa se asigure ca pot naste normal fara sa risc sa ramana bebe blocat sau mai stiu eu ce.

ANDREEA20- din cate stiu se pot face gauri pentru cercei in maternitate. Eu una insa nu m-am hotarat daca sa-i fac atunci sau nu. Am inteles ca se fac mai usor dupa cu pistolul ala special. Nu stiu ce sa zic. In acelasi timp o prietena i-a facut gauri fetitei ei de 2 zile si era o mana de copil la doar 2 kg de ziceai ca i-au luat cine stie ce cercei imensi. Acum se vede ca erau ff micuti si draguti.

DIANA- daca totusi problema e de la rinichi incearca sa bei multe lichide. Plus ca durerea ar trebui sa mai cedeze cu no-spa.

LAINA- nu prea am inteles. Ti-ai pus comprese fierbinti pe burta pentru a calma durerile intestinale? Eu una nu cred ca e bine pentru bebe. Ai grija de tine.

Fetele cu probleme de tiroida- incercati sa va faceti la timp analizele, tsh-ul. Si interesati-va bine daca trebuie intrerupt tratamenul cu L-Tyroxin ca in unele cazuri doza trebuie chiar marita. Si inca ceva, daca aveti posibilitatea faceti TSH-ul si bebelusului dupa nastere.

MIHAELAAA- stai linistita ca pana in aprilie mai creste si burta si bebe. Nu-ti fa griji ca va fi prea micut. Si daca nu-i grasut ce? sanatos sa fie ca-l ingrasi tu dupa.

SELENE- cei de la CHICCO aveau si o crema, gel pentru mamici care o poti folosi pe vergeturile proaspat aparute. Acum nu stiu daca face minuni iar ca pret era destul de piperata....

ALIONUSHCA- bine ai revenit. Dar fii putin mai optimista ca o superi si pe aia mica. Ma bucur ca a fost totul ok cu operatia.

LORADIN- si mie imi coboara durerea de spate-sold in picior. Uneori abia mai pot merge. Trebuie sa merg fff incet si tot ma doare. Medicul de familie mi-a zis ca-i de la sarcina ca m-am ingrasat (13 kg) si ca poate apasa si bebe pe ceva) Initial la cum aparuse durerea suspectam ca ar putea fi de la rinichi dar nu cred.

DIANIANA- si eu nasc normal fara epidurala. De ce? Pentru ca dr mea nu-i asa incantata de epidurala, pentru ca eu am tensiunea mica 10/5 si pentru ca mi-e tare frica sa nu apara complicatii sa nu pot impinge si sa-l chinui pe bebe. Plus ca acum 5 ani am avut 2 vertebre dislocate si nu stiu daca nu are importanta si lucrul asta (desi vertebrele cu pricina sunt in partea de sus a coloanei). Legat de durere ce sa zic.... Am avut pietre la rinichi acum 6 ani si durerile au fost groaznice. Am inteles ca seamana cu cele de la nastere. Asa ca stiu ce ma asteapta. A fost groaznic atunci dar n-am murit. Daca trebuie sa le mai supot o data ca sa am un bebe sanatos atunci asta este.

ELLAMIS- din ce am mai auzit e posibil ca bebe sa apese pe un nerv si sa te doara fff tare spatele. Si pe mine ma doare tare dar rezist. Probabil la tine e si mai rau. E bine totusi sa te duci la medic sa fii sigura ca asta-i cauza si nu altceva.

Cam asta ar fi tot. Aseara am fost la medicul de familie si mi-a spus ca ma pot da cu alcool mentolat pe picioare ca sa nu ma mai scarpin. Asa ca azi mi-am luat dar nu face chiar minuni cum speram eu. Oricum ma dau numai pe picioare. Pe burta rezist cum pot doar cu crema ca mi-e frica sa ma dau cu alcool desi cica nu ar fi nici o problema.

Parca as bea si eu ceai de frunze de zmeur. Unde ati gasit , la plafar?

A, am uitat, acum 2 seri l-am pacalit pe sot sa ne mai tinem si noi de prostii si a fost super. dar nu cred ca mai reusesc si a doua oara sau cine stie....

34s+ 3z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Salutare ,

la ecografie nu mi-a iesit nimic la rinichi, si cine mi-a facut ecografia m-a sfatuit sa imi iau o crema antiinflamatoare sa ma masez pe zona care ma doare, ca dupa parerea dansei ar putea fi ceva contractii musculare generate de un efort sau vreo intoarcere brusca... asa ca m-am masat cu ceva crema naturista si... guess what, de cateva ore incoace ma pot misca

Mai astept analizele sa fiu sigura ca rinichii mi-s ok, si inca ceva dureri mai am, dar muuuult mai slabute decat pana acuma.

Dar o sa ma relaxez tot week-end-ul, se pare ca imi prinde bine.

P.S. Ai mei sarbatoresc nunta de argint azi...



Diana 28+ cu ... probabil Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Buna seara -ute!

Vad ca unele fac bine, altele mai putin bine. Eu o duc relativ bine cu exceptia durerilor dintre picioare care imi trecusera intr-o zi si parca le duceam lipsa. M-am obisnuit cu ele ca si cand ar fi ceva normal si imi faceam probleme ca au disparut. Ei bine, s-au intors.

Vreau sa spun si eu "La multi ani!" tuturor fetelor ce si-au sarbatorit ziua ieri, chiar cu intarziere, dar vreau sa le urez multa sanatate la trup, minte si la suflet atat pentru ele cat si pentru comorile lor.

Eu azi am fost la biserica si am stat la slujba dupa care m-am spovedit si impartasit. Este un lucru pe care m-a sfatuit sa-l fac nasa mea de cununie si care nu cred ca face dacat bine sufletelului pe care il port in pantec.

Am mai citit pe net cate ceva despre botez si am ajuns la situl asta: http://www.parohiamacin4.org/nastere_botez.htm
Poate il gasiti interesant.

Mada_roz despre cezariana mie doctora mi-a spus ca se face daca se ivesc complicatii ostetricale. Nu stiu daca greutatea bebelui e o astfel de complicatie, atata timp cat bazinul mamei e suficient de larg. Am vazut mamaici care au nascut normal si bebei de 4kg si ceva. Dar daca tu vrei cezariana, medicul tau nu e de acord sau de ca intrebi?

lauramar mai incet cu curatenia ,fetita! Ce-ti veni sa te obosesti acum, mai ales ca zici ca te doare un ovar? Eu deja nu ma mai simt in stare sa dau cu aspiratorul, dar acum, uitandu-ma in ce saptamana esti, imi amintesc si eu ca pana pe la vreo 30 de saptamani am facut pe viteaza, desi nu mi-a fost nici mie usor.

Pupici pe burticuta si la cat mai multe saptamani "la caldurica"!


Ela cu Thea Ioana 32s

Mergi la inceput