Bucurii de sept - oct 2006 ( 38 )

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Noi ne laudam (din pacate) cu un nasuc infundat...si cu o doza de vit D injectabila administrata azi. Dr zice ca la cum arata copilul meu Vigantolul e cam apa de ploaie, de aceea azi am facut a treia injectie de vit D. Si-am plans un pic .

**************************************************
Sanatate la mamici si bebici!
Lili, mami fericita a lui Mathias (17.10.2006)
Varsta lui Mathias
Poze Mathias

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RO ANA spune:

Gigi noi am inceput cu suc de morcovi si am continuat cu mar copt cu suc de morcov.
De cate ori fac suc de morcovi imi aduc aminte de un banc:
Se duce iepurasul la magazin.
-Buna ziua.
-Buna ziua iepuras.
_Aveti suc de morcovi?
-N-avem iepuras.
Se repeta figura timp de trei zile.A patra zi :
-Buna ziua.
-Buna ziua iepuras.
- Aveti suc de morcovi?
-Avem iepuras.
-Bleaaaaaah.

Felicitari pentru primul iepuras din gasca si sa ii placa sucul de morcov.
Pufy iaca si io votez pro.


Mamica de bebe Andrei (16.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Sephora vazut baiat mancacios. De ar fi si al meu la fel.

Gigi eu am inceput cu suc de morcovel pt. ca am auzit ca il poate refuza dupa mar, cica e mai rau decat marul. Acum depinde de bebe si de placerile lui.


Mirabela mamica fericita de David Stefan (21.09.2006),
www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank"> site-ul nostru si povestea nasterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

CristinaGoji, eu o sa merg pe aceeasi schema de diversificare, dupa ce bebe va avea cel putin 5 luni implinite. O sa incep cu cereale, apoi legume si fructe. Personal consider ca fructele sunt agresive pentru stomacel, in special marul. Plus, am citit ca odata obisnuit copilul cu gustul fructelor, va accepta legumele mai greu, de aceea ii voi da legume inainte de fructe.

**************************************************
Sanatate la mamici si bebici!
Lili, mami fericita a lui Mathias (17.10.2006)
Varsta lui Mathias
Poze Mathias

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Hai sa va spun ce a facut Matteo:

Vroiam sa il adorm,am vazut ca mai are mult,zic hai sa-i fac ceai proaspat,il pun in leganus si pe canapea langa sunt jucariile sa i le pun si pe urma sa-l leg,eram cu femeia care face curat si numai ce m-a intorc la el si el jumate pe spate din leganus cu capul atarnand,eu in fata lui,am intepenit.Ce a facut omu s-a impins cu picioarele in aia de plastic din mijloc,noroc ca are in fata un elastic cu zanhanici.
Morala
De ce sunt in stare astia mici

Io mami de Matteo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

fetelor, cred ca o sa cedez nervos
merge netu' asta ca un vierme decapitat


fetelor atente

Lilina si Vlad - Alexandru (23 septembrie 2006)

cum s-a nascut bebe site-ul lui bebe varsta lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RO ANA spune:

MamiLili s-ar putea sa ai matale dreptate, ca al meu cupil dupa ce rade dimineata 125ml mar cu morcov, la pranz se uita chioras la supa.Dar de-acus s-a ispravit...

Mamica de bebe Andrei (16.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

quote:
Originally posted by MamiLili

Noi ne laudam (din pacate) cu un nasuc infundat...si cu o doza de vit D injectabila administrata azi. Dr zice ca la cum arata copilul meu Vigantolul e cam apa de ploaie, de aceea azi am facut a treia injectie de vit D. Si-am plans un pic .

**************************************************
Sanatate la mamici si bebici!
Lili, mami fericita a lui Mathias (17.10.2006)
Varsta lui Mathias
Poze Mathias



Dar cum arata Mathias? Ce simptome are? Sunt curioasa sa vad cum si-a dat seama. Noua ne-a redus Vigantolul de la 4 la 3 picaturi dar nu stiu de ce.

Mirabela mamica fericita de David Stefan (21.09.2006),
www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank"> site-ul nostru si povestea nasterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gigi25 spune:

CristinaGoji, am inceput demult cu cerealele, ca sa "imbogatim" hrana lui bebe. Mediucl ne-a recomandat sa trecem direct la marul dat pe razatoarea de sticla, dar stiind ca stomacel sensibil are bubu, prefer sa-l incerc cu sucul de mar. Un alt medic mi-a recomandat sa-i dau sucul de mar impreuna cu suc de morcov, pt. ca morcovul este mai dulce, iar pe de alta parte suucl este mai putin acid... Nu stiu ce sa fac, parca as da totusi doar suc de mar, pt. inceput. Si Crisitna, mai aveti putin si scapati de colici.Imi pare rau sa aud ca bb a avut o infectie. Pana vineri mai este putin, si sa vezi tu bb linistit si mancacios o sa ai. De unde a luat bb E-coli?

Mirabelac, referitor la ce-i place lui bb, am un mare semn de intrebare. Stiu ca laptele nu-i place, atat deocamdata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

quote:
Originally posted by Gigi25

CristinaGoji, am inceput demult cu cerealele, ca sa "imbogatim" hrana lui bebe. Mediucl ne-a recomandat sa trecem direct la marul dat pe razatoarea de sticla, dar stiind ca stomacel sensibil are bubu, prefer sa-l incerc cu sucul de mar. Un alt medic mi-a recomandat sa-i dau sucul de mar impreuna cu suc de morcov, pt. ca morcovul este mai dulce, iar pe de alta parte suucl este mai putin acid... Nu stiu ce sa fac, parca as da totusi doar suc de mar, pt. inceput.

Poze
RADU



la sfatul pediatrei, eu am inceput diversificarea asa:

ziua 1: suc morcovi 5 ml
ziua 2: suc morcovi 10 ml
.....
ziua 6: suc morcovi 30 ml
ziua 7: suc morcovi 30 ml + suc mar 10 ml
ziua 8: suc morcovi 30 ml + suc mar 20 ml
ziua 9: suc morcovi 30 ml + suc mar 40 ml
ziua 10: suc morcovi 30 ml + suc mar 60 ml

la inceput nu a fost incantat de sucul de morcovi, dar de cand
am introdus sucul de mar....a inceput sa-i placa

acum ii dau mar copt pasat cu cereale de mar+morcov
sau banana pasata cu cereale de mar+morcov

Lilina si Vlad - Alexandru (23 septembrie 2006)

cum s-a nascut bebe site-ul lui bebe varsta lui bebe

Mergi la inceput