LMA* Ghiocei de martie-aprilie 2006 (28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:



in primul rand, multumim pt. urari de 10 lunitze! wow, ce repede au trecut, parca nici nu-mi vine sa cred ca am un baiat asa mare!

Ciuf, super camera lui Eva! felicitari!

Micaalsa, si mie mi-a aparut un nodul la o sapt. dupa ce am terminat cu alaptatul! la sanul drept. m-am speriat, dar am obs. ca in cateva zile nu mai era...cred ca e ceva hormonal sau de la lapte!

Biuta, nu sunt gravi din nou...stiu sigur! abia astept sa ma duc la dr. sa vad ce zice cu CM asta...mi-a venit deja de 2 ori, dar neregulat (iarasi!!!), trebuia sa-mi vina iara acum vreo 10 zile! cel putin. dar parca m-am mai linistit fetele cu experiente asemanatoare!

Adar, felicitari Maiei pt. MA-MA!!! Marc nici acum nu zice nimic...cica baietzeii is mai lenesi. al meu sigur e.

Ieri am fost in mall la cumparaturi, au venit finii nostri din TM si am batut orasul cu ei. Bineinteles ca Marc a fost in elementul lui, s-a distrat, normal, era in centrul atentiei si avea mai multi spectatori, am fost intr-un magazin de jucarii si i-am cumparat o gramada, i-au cumparat si finii, ca doar odata implineste 10 lunitze!

Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)

PRIMUL CRACIUN

poze

varsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biuta spune:

Stefanna ,pai..nu stiam mai ca nu te-ai informat ca lumea inaintea zborului..ca ziceam eu tot, tot, tot :) Ia imagineaza-ti ca mie, sa imi faca drumul mai "usor", mi-o confiscat toata apa cu care trebuia sa fac formula(desi dadusem tel inainte..si o zis ca trebuie sa o gust..sa demonstrez ca e ok..si plec cu ea fara prob).. am plans cand mi-o luat apa, ma si vedeam cu copilul rabdand de foame, noroc ca mi-o spus un domn ca pot sa iau apa din aeroport..si am scos-o la capat, destul de greut..da..o fost ok, copilul o fost un pic mai mic decat cosul..si o dormit cum o putut saracu'. Daca iti luai car seat-ul faceai o afacere mai buna, eu acolo l-am pus la drumul de intoarcere, ca in brate, Doamne greu e. Cat despre preturi, le iei la ai tai direct produsele, altfel nu se poate,nici ai mei nu au vrut bani, si ii mai si luau lui Anthony una alta, eu simtindu-ma aiurea, da am compensat cum am putut, aaa, sa nu uit..ce scutece folosesti acolo? De devine iritata iti spun ce sa ii iei :)
Andreea mare compliment ne-ai facut..pe scumpica mica..o luam aici, si ii facem ucenici (in miniatura) in reparatul calculatoarelor(o si vad cat un ghemulet, langa al meu..surubanind, sper sincer sa nu te superi, da eu am o imaginatie f bogata), ca tati nost asta face, si ii invata pe ambii stricaciosi de computere sa isi repare greselile :)
Cred ca nu o sa reusesc sa imi dau seama, niciodata, cum mesteresc,in secunde, sa faca nazdravanii la computere, de cand mi-o lucrat el la Skype, am probleme cu sonorul, intruna, si nici sotul nu stie ce sa faca, eventual reinstalare de Windows :)
Pe de alta parte, imi pare rau ca s-a intamplat asa, ca, cine stie ce mai aveai important de lucru la comp.
Acum m-am uitat la poze imi place tare mult cocotata pe tati, motucul ala e tare frumos, apoi de funduletul curcubeit, nu mai zic nimic, o sa incerc sa pun o poza cu surubelul meu, sa il vezi cum arata cu degetele dimensiunea stim noi cui :) Vorbea intens cu o vecina, si nu am idee ca ii explica, asa, in stil exagerat de razacios :)
Carmen, bine ai venit...pozici ai? :)
Alina
Stefanna, mai dau o data link-ul de pe yahoo, sa le vezi pe alea..cele din semnatura..daca nu te loghezi ca mamica de a noastra, nu ai cum sa le vezi.

Pupez in sensul acelor de ceas..pe toata lumea :)!

http://new.photos.yahoo.com/cbiuta/album/576460762386447597, pozele noi sunt la coditza, nu stiu de ce :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biuta spune:

Link-ul ce l-am dat nu e bun, am reusit sa sterg tot albumul, ca mi-s obo, am facut altul :)
Iacata podobitza:
http://new.photos.yahoo.com/cbiuta/album/576460762387368850
Puppppppppppppppppppppppppammmmmmmmmmmm

Bia+Anthony
http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/mamici_de_martie_aprilie2006/album?.dir=/1087&urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Andreea, mersi mult de reteta, am sa incep si eu sa-i dau sfecla la Iulia, macar d.p.d.v. al vitaminelor sa fie ok. Am vazut si pozele voastre si tare m-a distrat Bubu in asta. Ce pozitie are
alinaalex, acum chiar ca m-am linistit. Si eu tot o saptamana am de cand nu mai alaptez. Oricum dau o raita la dr. ... un control nu strica dupa atata belsug de lapte .
Biuta, de prin ce parte a Ardealului esti ca tare cunoscut mi-i graiul tau . Ti-am admirat si flacaul in poze.
Carmen, bine ai venit in grupul ghioceilor. Te asteptam cu povesti si poze.
S-a trezit si piti a mea, dupa 6 treziri in noaptea ce-a trecut. sanatosi sa fim ca pe restul le-om razbi noi cumva .

Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Era alarma falsa ... nu s-a trezit bubulina mishelina, asa ca-mi permit sa va pun cateva POZEEEE
numai ce s-a trezit
un pic somnorici
si suparici
cu verisorul meu
la tati in carca
foarte atenta si serioasa
gata cu seriozitatea
doi copii se joaca
ne luptam cu o banana
poza cu o burtica si un tatic


Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

Salutare lumeeeeeeeeee.....sper ca noua sapatmana sa va inceapa bine....

1. La multi ani bebici si mamici...dar mai ales pt ieri lui Anthony si Duracell-ului atomic, Theutzei-finutzei, lui Mark si lui Erik,Andei si lui Mihaitza...a se vedea alaturarea: Duracell langa finutza...

2.Furam sa ridicam analiza de la Cantacuzino...rezultat: ioca rujeola, adica nexam, nu fu...deci facem si anti-rujeolicul la 1 an...

3.despre raceala...stam ceva mai bine...a pompat baba la medicamente in ea numai ca sa nu mai ajungem in spital, am scapat in mare parte de mucaleti de tusit nu prea am mai auzit-o, asa ca suntem pe panta ascendenta, slava domnului....

4.Micaalsa...soacrele nu se rezolva cu feng-shui...ci cu...cat despre alte utilizari ale feng-shui-uluiu, eu am citit neste carti despre f-s, am facut o harta a casei si am incercat sa stimulez fiecare coltisor asa cum te indruma acolo....o sa iti scriu un pm cu cateva info daca vrei....
Iar chestia cu tiuitul urechii stiam ca e de la oscilarea tensiunii...acu' nush ce sa zic...
Andreea...ne vedem, ne vedem dar sa scapam de virusachi si ne vedem inainte sa dispari fara urma la munci ....cum se mai simte buburuza???? tot kk-cila????
Felicitari pentru rasfatul cu crema de zahar ars....si eu m-am rasfatit la fel acum o saptamana, desi eram in toiul curei de slabire...si ghici cine a mai papat cremita si alerga cu gura deschisa dupa mine sa ii mai dau???!!!, dar portia e portie, asta e....
Ciuf...e bine ca la voi nu se pompeaza cu antibioticele in disperare...din pacate in Romania, e o moda, e panaceu universal si la fel din pacate chiar doctorii sunt cei care prescriu cu una doua antibiotice....
Si tu ai soacra atot-stiutoare si care nu vrea sa "evolueze"???? brava...si eu mai fac unele chestii doar spre ciuda ei ...interesanta chestia cu invatatul la olitza...pe aici bantuie curentul asta cu pusul la olitza cat mai repede, cap e urmaaaaaaaaaaaaa.....stii continuarea, ca ai soacra...
Catrinele...asta e...probabil ca nu i-a placut combinatia sau e mai sensibila la ou...lasa ca are o viata inainte sa pape oua cate vrea....asta e, te simte daca esti nervoasa....a mea simte si numai cand ma gandesc cu naduf la ceva care m-a deranjat sau suparat...si las-o daca nu vrea sa pape, ca nu esti rea si din contra, ii respecti dorinta, daca pot sa ma exprim asa...nici noi ca adulti nu avem intotdeuna chef sa mancam...acelasi lucru il fac si eu: ne vedem la urmatoarea masa daca acum face mofturi...."da-i mama sa mananceeee, ca ei trebuie sa manance des" (recunosti replica???!!!
Monica, cum se mai simte Ardeiashu'????? Vladut ce face???? cum a fost ziua lui???? sa va traiasca amndoi si sa va aduca numai bucurie....

Continuarea....

Alinaalex...mie mi-a venit altfel decat imi venea inainte de a ramane gravida: extrem de abundent, acum fara dureri (de multe ori nici nu simteam ca imi vine) si tine mai mult decat inainte....asta la inceput (primele 3-4 luni)ca de vreo 2 luni (cred ca am racit la dumneaiei) au inceput iar durerile de burta, parca nu mai e asa de abundent si s-a mai micsorat durata....si eu care am bucuram ca am scapat de dureri, ca restul nu mai conta....
Pentru Biutza
Si nici eu nu sunt de acord sa lasi copilul sa planga pana nu mai poate ca sa adoarma sau ca trebuie inavat/dezvatat ceva...mi se pare inuman....dar smechera mea are plansuri si plansuri....totul sta in identificarea lui...de multe ori plange ca sa obtina ceva (de ex. ca nu vrea sa stea in patut ca n-are chef) si atunci o mai las sa caraie, pentru ca stiu ca in momentul in care nu ma mai vede, de cele mai multe ori inceteaza...daca da mai tare in plans m-am dus si am linistit-o...dar atata timp cat eu am prins-o ca poate adormi singura si fara suzeta, apai mama stai ca putem sa facem si altfel....important este sa te simta acolo, nu te retragi brusc din raza vizuala (eu mai fac bau-bau-ri cu ea, mai vorbesc cu ea din camera cealalta ca sa stie ca sunt acolo chair daca nu ma vede)....
Gabi_fer....sanatate ghiocelului...ce se intampla mai cu bebeii astia de a dat kkrezada in ei????!!!! ca si noi saptamana trecut am trecut prin vreo 2 zile de foc...
Loranda...si zici ca a dat rezultate plansul pana a adormit????!! hmmmm....macar a ai avut rezulatate...a mea cred ca s-ar invineti de plans si tot nimic....
Dea....pai acum e "adult"...isi permite sa aiba personaliatate..si cand te gandesti ca "persoanlitatea"a sta e doar inceputul...

Cameliada...deci tu asa ii faci mamligutza????? si cum se resimte la burtici dupa ea???? eu i-am facut-o pana acum cu apa, ca orice mamaliga, dar fff moale (ca terciul), dar de fiecare data noaptea a plans in somn, a avut noapte agitata....hai ca o sa incerc si varianta asta, poate avem succes....felicitari pentru seara aniversara...chiar daca ti se pare ca nu a foat nimic special, sa stii ca nu e asa....pastrati-va obiceiul....e minunat....
Pispiricule...ma bucur ca pe tine te-au tinut departe de noi alti virusi decat cei care bantuie pe la noi...slva domnului ca sunteti oki...
Stefanna...bine ai venit at haum....prin ce localitate zici ca bantui in prezent???? si zici ca te gandisi la mine cat ai zburat???!!! hmmmm...cu mare drag vaz eu ...
Kim...tine departe de "vantul" Alicia clopotelul feng-shui...sa nu patza ce a patzit al nostru...numai noduri si imbarligareli...
Micaalsa.... ce carte de bucate citesti tu mai mama, cu galbenusuri crude???? ca ma speriasi zau...si cu chestia cu spanacul...ca si eu ii fac portie dubla pentru 2 zile....
Biutza...gombotzeii, mei...gnadacei cumva????...da' daca papa, e bun
Irina...din pacate mare adevar ai grait cu pozele cu bebelusi....asta e unul din motivele pentru care eu nu pun asemeena poze sau daca as face-o as face pt scurt timp ca sa trimit cuiva...da' pana ala urma de ce ar interesa pe cineva fofoloanca lu' fi-mea...asa ca fara poze dintr-astea....mai tarziu va povestesc ce am patit asta vara la mare cu "recrutarea" de fotomodele copii....daca ma lasa mandra...
Adar...felicitaciones pt MAMA...stiu ce simti, zau....
Micaalsa....ups....ia fugi matalutza la doctor repejor ca nu e de gluma...poate e doar un ganglion imflamat, dar nu sta pe ganduri....
Deci Biutza....nu e vorba de gandacei...
Carmenpitt...uelcom in gradina cu ghiocei primavaratici....poze, date, tot cv-ul...

Hai ca fug acum...sa hranesc hoarda tatara si dezlantuita....
Cu aceeasi promisiune pe care o fac de vreo saptamana si ceva....sa revin sa vad pozele....


PS...noi, a se citi bebe atomic, am basculat in ultima vreme la burtik: crema de zahar ars, strudel cu branza dulce, tort de mere cu tot cu o parte din frisca de data asta si mai nou mami ne da din papa facuta pt ea si tati: bors de gaina si azi supa de vacutza cu galusti...cum eu gatesc mai dietetic oricum, poate sa pape si mandra fara pb....
Am fugeat....



------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca


"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

catrinutza, daca ai vreme trimite-mi chestii trestii despre feng shui-ul asta. M-a prins si pe mine valul asta. Am citit ieri de pe acvaria (kim imi sugerase sa citesc de pe-acolo) dar vreu sa vaz tu ce stii despre. Pai ma gandeam ca o fi vreo amuleta, cristal, figurina de cumparat si alunga soacrele sau macar le mai potoleste. dar nici metoda ta n-ar fi rea .
Retetele alea minune le-am copiat chiar de pe DC. Stai sa caut pagina ... sper s-o si gasesc.
Iaca c-am gasit-o: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=196
Citeste De la 8 luni la Branza de vaci cu galbenus de ou . Si mai sunt specimene din astea de retete. Dupa ce zmeu sa te mai iei? retetele nu-s chiar rele doar ca trebuie un pic adaptate. Eu i-am facut saptamana trecuta Budinca de dovlecei de aici si i-a placut tare mult.
De azi dimineata sun la doctora mea sa vad cand ma primeste la un consult si nu-mi raspunde nimeni. Clar ca merg ca nu stau linistita deloc, chiar daca si eu banuiesc ca o fi de la laptic ... nu-i de gluma.

Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

Micaalsa,mie-mi place Iulia ta si somnoroasa si suparicica si papacioasa.Si in pozele in care este cu tati(sigur e tatal natural?????)

Stefannavezi ce bine-i sa fii mic?!Bubu este tare multumita asa,mai ales ca poate ajunge,unde nici cu gandul nu gandesti...Bine ati venit acasa!!!!
Si eu ma supar cand ai mei nu accepta nimic de la noi.Dar imagineaza-ti,cum ne-am simti si noi daca ,peste vreo cativa ani,copii nostri ar vrea sa ne ajute/Crezi ca vom accepta ceva?Nuuuuuu!Rasfat maxim pe voi,nu-i asa?

Catrinuta,bine ai inviat!Ca eu ma pregatesc sa mor.Bubu nu mai sta o secunda,nu vrea sa doarma,cotrobaie,se ascunde(in timp ce se indeparteaza de noi,in patru labe,ne mai si face cu mana...),este o aventura sa-i schimbam scutecul,in chiuveta(la spalatul de kk)fura sapunul,stropeste oglinda....Dar e sanatoasa si,mai presus de toate,a luat 300 de gr in 4 zile!!!!!Si imi mananca urechile!

Biuta,pe tati il cam bate gandul sa tragem o fuga in SUA(si nu numai!),dar eu am o mica...jena in avion,in general.Daramite atatea ore!!!Prietena mea f.f.f.f.buna tocmai s-a intors acasa(a stat in Chicago 6 ani)definitiv,fara sa ma fi convins sa o vizitez.Las' ca se vad ei...minitehnicusii!

Carmenpit,bine ai venit!Vrem detalii si poze.Zi-ne tot!


CREMA DE ZAHAR ARS(pt. cine m-a intrebat)

-10 oua
-1 l lapte
-coaja rasa de lamaie
-10 linguri de zahar
-2 plicuri zahar vanilat

Ouale sa bat bine,se agauga 10 linguri de zahar,zaharul vanilat si coaja de lamaie si,la sfarsit,laptele.Intr-o cratita(fara manere de plastic,pt. a nu ,,suferi,, in cuptor),se caramelizeaza 6 linguri de zahar,tapetandu-se pe toate partile.Atentie,sa nu se arda!Se toarna compozitia si se lasa la cuptor,la foc potrivit(170/cuptoarele electrice).

CIORBITA DE VACUTA(BUNA RAU!!!!!)--------PT. MARIANA

-oase de vita+vrabioara(2 oase potrivite+700 gr vrabioara,ajung pt. o oala de 5 l de ciorbita)
-1 telina potrivita
-2 morcovi maricei
-1 pastarnac
-1 ceapa mare
-un ou+1 lingura de faina
-vegeta
-1 ardei(rosu,pt.impresie)
-3 rosii mari+2 linguri de bulion)
-muuuuult leustean
-1 l bors acru

Se fierb oasele(spalate bine,evident) impreuna cu carnita(cca 2 ore sau mai mult,in functie de fragezimea carnii)aruncandu-se prima apa.Se ia spuma mereu.Cand ambele sunt fierte,se strecoara zeama si se adauga legumele taiate marunt,cu exceptia rosiilor,care se adauga mai spre sfarsit.Se pune si vegeta,dupa gust.Legumele fierb in cca 40 de minute.Dupa ce fierb si rosiile(si bulionul),se adauga carnita(taiata cubulete)si se amesteca cu borsul (dat intr-un clocot,separat).Se drege cu oul amestecat cu faina si,cand se ia de pe foc,se presara leusteanul.Pofta buna!

***mie imi place sa vad doar carnita in farfurie,fara grasime,oase sau zgarciuri


ANDREEA GEORGIANA,mamica de Thea Antonia... frumusica(28.03.2006)
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:







Draga Abbe


Nu ti-am scris niciodata pana acum, dar chiar am nevoie de sfatul tau pentru o decizie cruciala. Am suspectat de ceva timp ca sotia ma
inseala. Semnele obisnuite... suna telefonul si daca raspund eu, cel
care ma suna inchide. Sotia a iesit cu prietenele recent foarte mult si
cand o intreb cine sunt ele intotdeauna imi raspunde "Doar niste
prietene de la serviciu, nu le cunosti." Stau intotdeauna treaz sa ma
uit pe geam ca sa vad taxiul ei cand vine acasa, dar intotdeauna vine
jos, pe alee. Desi aud o masina care pleaca de parca ar fi coborat din
ea in coltul strazii. De ce? Poate nu era intr-un taxi? Odata am luat
telefonul ei doar pentru a vedea cat e ceasul si a inceput sa se
enerveze si sa tipe ca niciodata sa nu ii mai ating telefonul si de ce o
verificam in acest mod. In fine, niciodata nu am deschis acest subiect
cu sotia mea. Cred ca in adancul sufletului meu pur si simplu nu vreau
sa aflu adevarul, dar aseara a iesit iar si m-am hotarat s-o verific mai
bine. Am hotarat sa parchez motocicleta mea Harley Davidson aproape de
garaj si sa ma ascund dupa ea pentru a avea o vedere larga asupra
intregii strazi cand ea ar fi venit acasa. Chiar in acel moment, cand
eram culcat dupa Harley-ul meu, am observat ca prin invelisul de la
supapa motorului meu parea ca se scurge putin ulei. E ceva ce pot repara
si singur sau trebuie sa o aduc inapoi la dealer?

Mersi, Stuart.



ANDREEA GEORGIANA,mamica de Thea Antonia... frumusica(28.03.2006)
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Catrinutza, deci nu fuse rujeola. Si acum fata mai ia ceva?
Am citit pe DC despre copilasul ala care a murit din cauza virozei. M-am infiorat. Si avea simptome nu asa de grave de raceala.
Doamne fereste!
La multe lunite piticutelor: Bianca, Alicia, Anna.
Va pup

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Mergi la inceput