Mamici de ianuarie-februarie 2007 (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

E trecut de 12 noaptea deci AZI nasc.

AMR: 8-10 ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

E trecut de miezul noptii si la noi acasa se aud doar tastele si respiratia mea linistita in linistea noptii...IN sfarsit v-am ajuns din urma!
Messa, Oana, Criss, Monykk - succes pe ultima suta de metri din cele 9 luni de asteptari! Va tin pumnii sa aveti nasteri si recuperari usoare, bb mancaciosi, cuminti, sanatosi si frumosi ca mamele lor!
Catalina - frumoasa si emotionanta povestea nasterii lui Matei ! Ai atins coarda sensibila si la mine!
Cristiana - frumos foc micul David! Dar sunt sigura ca in lupta cu Goliat stim amandoua cine invinge, nu?
adinush - dementiala poza cu dedicatie pt aelita! Esti singura ca nu e o papusa?
Criss - eu cred ca si la 40 as vrea sa nasc tot normal, caci mi-e o frica de mor de ceza, ca sa nu mai vorbim ca si o injectie incerc sa o evit pe cat posibil
Catalina - mama eroina pe naiba! Si eu am momente cand mai calc stramb, si sunt sigura ca vor mai fi, insa fac tot posibilul sa raman lucida, sa nu permit mintii sa o ia razna, copii mei au inca nevoie de mine! Atat imi spun si este suficient pentru a sterge cu buretele "gunoiul gandirii" infiltrat cu mai mult sau mai putina intentie de ceilalti din jurul meu. Mintea funcioneaza ca un PC; depinde ce program introduci ca sa scoti un lucru bun.

Trebuie sa plec la culcare; in curand se va destepta micutul si eu o sa fiu cheauna de cap! Va pup si mai vorbim maine! Somn usor!

Nasterea - un puzzle cu flori de liliac
Marele blond (Luca Matei - 05 nov 2004)
Liliana cu Adam Cristian
CARTI de psihologia copilului / liste utile pentru tinere mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Am uitat!

Cine imi pune si mie ora nasterii 22:35 ?

Sarut mana!

Nasterea - un puzzle cu flori de liliac
Marele blond (Luca Matei - 05 nov 2004)
Liliana cu Adam Cristian
CARTI de psihologia copilului / liste utile pentru tinere mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Messa, multa bafta! Sa veniti sanatosi acasa!!!

Sa inceapa sau sa continue galeria!!!



Nastere usoara!

Roxana, 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Fetelor, daca vreti sa vedeti cum arata burtahanul meu acuma in ultima clipa, intrati in albumul comun, vedeti ca le-am facut private, deci trebe sa va logati ca sa le vedeti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

va salut fetelor asa in miezul noptii, am intrat si eu abia acum fiindca am reusit sa-l adorm pe Erik in sfarsit.

azi am implinit 1 luna, pe 23 ianuarie, adica deja ieri ca atrecut de 12 noaptea, suntem mai maricei cu 2 cm, am luat in greutate destul de bine (900 gr), nu am avut pana acum colici, zambim mult, si papam numai laptic de la san.

dragele mele am o intrebare pentru mamicile de baietei si nu numai poate si celelalte ati auzit de undeva sau ati vazut cum se procedeaza cu "pempersii", probabil ca nu ii pun eu bine fiindca Erik reuseste deseori sa se ude pe la mijlocel pana pe hainute. ce trebuie sa va mai spun este faptul ca pana la 3 luni trebuie sa ii punem cate 2 pampersi deoarece copilul are luxatie congenitala de sold (cracmente solduri).

va felicit pe toate fetele care ati nascut in ultimele zile de cand nu am mai intrat pe forum;

ma rog pentru cele ce urmeaza sa nasca sa fie bine sa aveti bebelushi sanatosi si cumintei;

va pup Mary
[url=http://new.photos.yahoo.com/mamicile_ianfebr2007/album/576460762382274358]poze Erik (23 dec 2006)[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

ylilimic, te-a durut cand ti-a scos atele? Sau ti-a facut anestezie. Acum mai trebuie sa mergi la ginec. sau a fost ultima vizita legata de sarcina. Pana la urma, ati fost cu totii la dr. sau si-a facut curaj mama ta?

marybell, mai demult recomandase una din fete ca trebuie sa in asezi putza in jos in pampers. Am retinut ca fapt divers pentru ca noi avem fetita. Felicitari pentru progresele facute. Cum sa nu zambeasca Erik cand mamica toata ziua ii vorbeste.
Imi place atat de mult sa citesc cum povestiti despre progresele bebelusilor!
Multumim pt rugaciuni, avem mare nevoie de ele!

messa, si eu tot in ultima zi am spus ca o sa imi fac curaj sa ma pozez si (poate) sa ma cantaresc. Asta ca sa ma pot lauda mai tarziu cu ambitia pe care am avut-o sa slabesc (sper sa revin, cat de cat, la formele initiale). Pe noi, cozonacii italieni, cu reduceri cu tot, ne-au dus la ruina (financiara si a siluetei). Bine ca sapt. ac. s-a epuizat stocul.
Ca sa nu stea degeaba, pt cele care maine va schimbati statutul:

si nu uitati sa bebelusii din partea mea!

Mihaela 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Mai am 3 ore si plec la spital. As fi dormit, dar zbantza asta mica are chef de dansuri moderne in burta mea. AFARAAAAA!!! De-abia astept s-o ex-plodesc, ca gata, deja ce-i mult nu-i putin, am facut-o si pe asta, am stat aproape noo luni bortzoasa, adica 38 de saptamani si 5 zile, e momentul sa termin cu "a fi gravita" si sa incep cu acel etern de-acum incolo "a fi mama" - job pe viatza, dar zice-s-ar ca ar merita...

Mi-e foame de mor, nu am mancat si nici baut nimic de la 8 seara (groaznic! eu la ora asta mai mancam un iaurt, ceva... un biscuite...) si imi vine sa ma infig in frigider ca uliul.

Somn imi este, dar, repet, maimutza asta mica parca stie ca mai are putin de stat in "vastele apartamente" si profita cat mai poate sa-mi dea cate suturi pe minut este in stare cu gargalicele ei de picioare si cu promitator de rotund si marele fund care acum imi sta galma in stanga burtii. Ca in dreapta, adica sub ficat, e o talpa.

Asadar, sunt foarte gata de ex-plodit, sa ma vad cu burta goala si ploada plina (de lapte) si sa treaca repede astea cinci zile (dintre care cam 2 de post, nah, uite cum nu e dreapta lumea asta, eu care nu tin post din principiu acuma va trebui sa fac foamea...) si sa ajungem acasica sanatoase, voinice, mancacioase (eu una, sigur) si totul sa fie bine si frumos.

Mama, ce foame mi-e.

Mama, ce suturi imi da.

Mama, ce vreau s-o vad.

Mama, ce de-abia astept s-o scot din burta!!!

V-am pupat si cred ca mai intru o data fix inainte sa ies pe usa in drum spre spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicutz spune:

Catalina, sa-ti traiasca bebe! Frumoasa povestea!

Messa bafta multa!!!

Gio felicitari si sa-ti traiasca fetita si refavcere rapida!!

Cine zicea de contractii multe? Si eu am o groaza de contractii...nedureroase dar totusi le simt.

Va pup,
, 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Gata, am plecat la spital. Scap eu si de hopul asta!

Mergi la inceput