Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (13)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

heheh natalia,si eu planuiesc sa fac sambata un tort pt nepotul nostru(13 ani) si cred ca am sa fac unul in forma de minge de basket dupa reteta ta de tort Buburuza.
o zi buna!

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, stiu ca ai mai scris despre sotul tau, si tin minte ca ma minunam inca atunci ce priceput e.

Ortansa, ce idee excelenta! Cu ce vrei sa ornezi, banuiesc, cu fondant? O sa-ti iasa super, sint convinsa, deja astept pozele!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

quote:
Originally posted by adi69

[quote]

Vezi ca au dat fetele pe aici retete de fondant..eu n-am facut,am avut ceva incercari dar s-a zaharisit .

Adriana si-atat...




Ma gandeam ca pentru pus pe capac la eclere ar trebui sa fie alfel fondantul, adica mai subtire, ca o glazura sa-l poti intinde, ce-am vazut eu erau fondante pentru modelat figurine de tort si erau mai consistente...
Ortansa poate ma ajuti tu, ca tu esti experta in fondant


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Alynutza,pt eclere nu se foloseste fondant, se foloseste glazura,intr-adevar.eu am glasat odata niste donuts(gogosi, mai pe romaneste) cu o glazura pe care am nimerit-o din intamplare:sirop de zahar+ apa(o masura zahar+1/2 masura apa+ 2,3 picaturi de zeama de lamaie)=am fiert pana s-a legat siropul,apoi am frecat cu o lingura de lemn pana a inceput sa se albeasca.am colorat glazura asta cu o picatura de colorant alimentar si am glasat gogosile.

am citit(pe culinar cred) o reteta mai simpla de glazura:zahar pudra,apa si lamaie-nu stiu exact cantitatile,in care se pot adauga aromele preferate,chiar si o lingurita de ness.

glazura de cacao:o lingura cacao,100 gr zahar,75 ml apa,50 gr unt.se fierb apa si zaharul pana se leaga.se ia de pe foc.siropul se adauga suvoi in cacaua cernuta si se amesteca.se adauga imediat si untul.se glaseaza

scuze ca scriu in 2 peri,dar sunt grabita

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Gata Natalia, azi am fost intr-un final sa iau foietaj si sa fac strudelul, acum sa vedem ce o sa iasa.Revin mai tarziu cu pareri.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Daca vreti eclere "uscate" dupa ce s-au copt inkideti fokul si uitatile in cuptor vreo 20 -30 min, eu am deskoperit din greseala treaba asta. ( atentie sa nu se maroneasca)

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

uitati si reteta mea de eclere:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=94600


Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ioana, astept pareri, sper sa-ti placa si tie.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Nati, am facut strudelul,acum se raceste,doar ca nu mi se pare sa fi crescutasa cum e al tau si al mayei.plus ca mi s-a desfacut putin si mi-a curs din compozitie.cred ca ma si grabeam ca-mi era pofta de el.Ca dovad ca am taiat un colt si ma chinui sa mananc din el ca normal compozitia frige

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ioana, ai umblat cumva la aluat, adica l-ai intins/framintat? Eu stiu ca foietajul trebuie lasat asa cum e facut, doar tai bucatile care iti trebuie. Dar nu-ti face griji, nu e musai sa fie f. crescut, cu siguranta e f. bun. Ai grija sa nu-ti frigi gura, sa nu mai poti minca restul de strudel!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput