Ai nostri, ca brazii! ian-feb2005 ( 39)LMA

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Crinuta, bravo pentru olita!
Ehee, daca s-ar multumi si Rebe cu 5 minute de baie, ar fi bine. Ea vrea baie, sa se joace, cu spuma, jucarii, mai nou a invatat sa stea pe burta sprijinindu-se in maini si sa dea din picioare, sau cu fata in sus si se sprijina pe coate, si e jale mare cind o scot din baie. intai scot dopul sa iasa toata apa si abia abia o scot...

kris, mai uita-te bine la dinti si freaca cu periuta. si rebe avea odata niste dungi maro pe incisivii de sus chiar sub gingie de am crezut ca mor...si nu stiu ce era ca s-a curatat cind am sters bine cu servetel.

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Crinuta, bravooooo Vezi?

Paula, la noi suna cam asa:

dimineata: branzica (almette sau philadelphia) si sunca pui sau crendwusti sau ou omleta sau snitel.
gustarica: un fruct, sau un desert ( prajiturica de casa)
pranz: ciorbita fie de pui, fie de vita (sau supa de paste, galuste) + felul 2 (pireu cu sos, sau pilaf cu pui, sau tocanica cu morcovi sau rulada de carne cu piureu sau paste - prajit, mai nou)
dupa somnic, desert si un fruct
seara: mai dificil..incerc sa-i dau ceva usor: lapte cu cereale (-daca imi cere ea), un snitel,...sau ce mancarica ramane de la pranz..sau ce preparam pt noi..

EVIT laptele de tara si preparatele din el, carnea de porc (desi ii mai dau cateodata chiar si amestecata cu vita).

Ii mai dau: gulas de pui, sarmale din vita si putin porc, mancarica de varza ( o adora), etc

albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Patricia, si cu M la fel se inatmpla cand e vorba de baie. Ii place la nebunie in cada neaparat umpluta cu apa, chit ca sta doar in picioare. Ca si tine, intai trebuie sa-i scot dopul, sa se duca toata apa si abia apoi pot sa-l scot. Daca inca mai e apa in cada, urla de-l aude tot blocul.
Una peste alta, flacaul nostru ne uimeste pe zi ce trece cu dialogurile. Pe langa faptul ca stie si retine f multe cuvinte, spune propozitii si face rationamente proprii. Nu-mi vine ceva anume acum in minte, decat o faza amuzanta. Bona l-a rugat sa faca ceva anume, el nu a vrut, la care femeia i-a spus "Matei, cu cine vorbesc eu?", la care M a spus "Cu peretii". Exact aceasta faza i-o repetam lui tati aseara, iar M care era numai urechi a dat fix acelasi raspuns cand am repetat intrebarea bonei.
Asta-i una calda, sa v-o spun pe aia rea pt care sunt extrem de suparata. M isi iubeste f mult bunicul, insa acest om are mom de enervare cand nu-si controleaza limbajul, nici macar in fata copilului. Drept urmare, de vreo 2 zile il aud pe M ca spune din senin "du-te dracului inapoi". Mi se face rau cand il aud. e copil, nu-si da seama ce inseamna si repeta ca papagalul. Incerc sa-i distrag atentia, insa parca in ciuda imi face si repeta aceasta propozitie. Aseara m-am super enervat si i-am spus sotului sa-i spuna bunicului sa-si revizuiasca expresiile, mai ales ca azi M va sta cu el (bona a avut nevoie de liber). Reactia a fost "da, i-a mai lasati-ma in pace, ce va bagati voi?" Sa innebunesc nu alta. Imi vine sa-l sau chiar sa-l pe socru-meu. Of.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si 21s cu baby-boy2

Forum despre Flori Presate (3)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Nu-mi place ca tot pe pagina a doua suntem de vreo 2 zile.

Legat de Rayan, eu nu-mi fac iluzii, mai avem mult pana va face el la olita/wc.
Aseara l-am certat putin ( e mult spus certat) ca a facut pe covor. Nu stiu cat a inteles, dar sper sa nu se mai repete.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Fetelor, mi-a spus mama ca a auzit la tv ca vine Plushenko ( patinatorul) in februarie in Bucuresti.
Mai este cineva pasionat de patinaj? Eu vreau sa merg.

http://www.edvinmarton.ro/

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Paula si Simona, multumim pt urari!

Patri sa stii ca incerc sa insist , dar nimic..Chia la canin am vazut o gaurica, . Fetelor eu o spal pe dinti de pe la 11*12 luni, cand avea deja 4 dintisori..Deci cauza nu ar fi de la asta, poate genetic.

albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Liviana, imi pare rau pt expresiile pe care le aude Matei de la bunic! Si la mine in familie, se mai intampla astfel de specimene: de genul : " ba" " mai " . Si nu duc deloc munca de lamurire cu tata s..il rog sa evite pe cat posibil..pana mai creste si va intelege si ea. Raspuns: ce ii fac eu lui educatie la varsta asta! O mai aud: "nu bai" "apa ma". Am rectificat-o si daca mai greseste o pun sa repete ..si a 2-a oara pronunta corect "apa mami" , "nu mami" Matusa , fara sa vrea, a pronuntat cuvantul " proasta"- sa nu va ganditi ca i-a fost adresat ei!. Si Bianca l-a retinut..era ceva nou si ii suna placut! Si seara imi spune "mami? Anca( fiind sora mea) poasta" I-a facut o critica si am rugat-o din suflet sa se controleze.
Mi se rupe sufletul cand o aud!

albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

S-a atins un subiect delicat.
Intr-adevar trebuie sa fim foarte atente cand vorbim, ce vorbim, cum vorbim, deoarece astia mici "abosrb" tot, iar eu nu vreau ca Rayan sa foloseasca un limbaj urat, nici acum, nici mai tarziu.
Asa cum am fost educata eu, asa vreau sa il educ si eu pe Rayan si sper sa reusesc.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Kris, te inteleg perfect.
Crinuta, usor de zis. Copiii nostri vor interactiona cu din ce in ce mai multe persoane si din pacate noi parintii nu putem controla totul. Daca am incercat sa-l explic lui M ca nu-i frumos sa vorbeasca asa, el nu a inteles si parca mai des a folosit acele cuvinte. Am incercat sa-i distrag atentia, insa nu intotdeauna am reusit sa-l fac sa spuna altceva. E o varsta critica si noi parintii avem o misiune f grea, mai ales ca nu putem fi non-stop cu ei.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si 21s cu baby-boy2

Forum despre Flori Presate (3)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Liviana, stiu ca e usor de spus, dar se poate.
Eu ii voi controla cercul de prieteni, si eu ii voi interzice sa foloseasca anumite cuvinte, expresii, etc.
Daca am putut eu, plecata la 14 de acasa sa studiez pian, departe de parinti, atunci va putea si el, indiferent de mediul infect in care va trai, deoarece asta nu pot controla.



Daca as avea bani l-as da numai la scoli particulare, dar nu stiu daca ma va tine buzunarul la asa ceva, insa cine stie, poate castig la loterie ;)

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput