Inghetata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

INGHETATA CU FRUCTE DE SEZON

Ingrediente: 300g piure de fructe de sezon (caise, piersici, pepene galben, etc.), 150g zahar pudra, 500g frisca.
Pireul de fructe se bate la mixer cu zaharul. Se adauga frisca apoi se toarna compozitia in tavite si se pune la congelator. Se poate servi ornata cu frisca si cubulete de fructe din compot.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

osolita


inghetata de albusuri

2 albusuri mari,
175 g zahar
400 ml smantana
1 varf cutit sare

Se "tapeteaza" o forma de chec cu folie transparenta.
Albusurile si sarea se bat spuma. Zaharul cu 90 ml apa se pune pe foc si se face un sirop. Cu mixerul la viteza maxima se toarna siropul in fir subtire in albusele batute spuma si se amesteca in continuare pana se racesc.
In alt vas se face frisca si se incorporeaza apoi in albusele batute spuma.
Compozitia astfel obtinuta se poate imparti in 2 sau 3 parti. In fiecare din cele 2 sau 3 parti se pun arome diferite, de ex. rom, ciocolata rasa, cocos, nuca, fructe deshidratate, chiar suc de compot pentru a capata o alta culoare.
Straturile se aseaza la interval de cate 45 minute pentru a nu se amesteca intre ele, adica initial se pune primul strat, se da 45 minute la congelator, apoi al doilea si tot asa.
Se serveste dupa minim 6 ore de stat la congelator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de puskin

INGHETATA DE PEPENE GALBEN

Buna,
Pentru ca suntem in plin sezon de pepene galben, va impartasesc o reteta simpla, testata de mine chiar ieri.
Aveti nevoie de pepene galben, frisca si zahar, toate dupa gust. Pepenele galben se freaca bine cu mixerul pana devine ca un piure, se adauga frisca si daca e nevoie putin zahar (pudra). Eu am taiat si 2 piersici cubulete si le-am pus in compozitie.
Rezultatul a fost exceptional!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de isabela

Eu pe langa frisca am adaugat si iaurt. Si noua ne-a placut foarte mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clopotzel spune:

Dana d, sa traiesti o mie de ani! Ca mare belea e inghetata asta!Am facut-o vineri seara, iar sambata seara...era oale si ulcele! Multumesc din suflet! AM facut si cu vanilie si nuci, e DEMENTIALA!
Te mai astept cu retete din astea ucigatoare!

Before judging somebody, walk a mile in his moccasins.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tilis spune:

Inghetata fff buna!!!
5 oua
5 linguri cacao
250 ml lapte (sa fie mai gras - de tara preferabil)
250 gr. zahar
Esenta de rom, vanilie (dupa gust)
Se separa galbenusurile de albusuri, se amesteca galbenusurile cu zaharul si cacao, se adauga laptele. Se pune compozitia la fiert si se fierbe pana se ingroasa putin. Se lasa la racit.
Se bat albusurile spuma si se adauga peste compozitia de mai sus racita. Se pune totul in forme si se da la rece.
Pofta mare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noni930 spune:

Stie cineva reteta de inghetata de iaurt? Ingredientele sint: iaurt, frisca, zahar, lamiie (suc si coaja), dar nu mai stiu cantitatile.
Iese o chestie foarte racoritoare. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

haide ca poate miine va scriu o reteta de inghetata tare buna.don't worry....be happy.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

ok..hai ca sciu acum o reteta si miine inca unainghetata albaing.4 vanili,125 ml frisca,250 ml lapte,4 galbenusuri,155 gr zahar.se pune la fiert intr-o oala,laptele si vanilia.galbenusurile se bat cu 100 gr zahar...se adauga comp.de lapte,clocotind si se toarna totul la loc in oala.se lasa sa se ingroase cremma la foc moale.-se strecoara si se lasa la racit,pe urma se pune frisca batuta.-crema se pune intr-un castron plat si se pune la congelator pt circa 5 ore-se amesteca din cind in cind sa nu se faca cristale.sosul de caise:se curata caisele de simburi si se dau in fiert cu 30 ml apa,se adauga o lingura de zahar si se firbe inauntru timp de 5 minutese presara sosul si se trece printr-o sita.-se serveste pe inghetatadon't worry....be happy.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena d spune:

Dragalaselor,
am aflat o reteta, simpla, asemanatoare cu cele de mai sus, executata si mincata. copilu' (16 ani) a cerut portie suplimentara, la santaj, ptr. ca "e naturala" - ride cu gura pina la urechi, din cauza expresiei.

500 gr. smantana de 12% grasime
4 oua
200 gr. zahar
esenta vanilie 1 fiola
se bat spuma albusurile, apoi se adauga zaharul, se face bezea, se incorporeaza galbenusurile, esenta si apoi smantana. sunt 3-4 portii bune.

se pot face variatii cu cacao, 2-3 linguri, se poate mari cantitatea de zahar, apoi fructe de sezon se pot incerca, nuci, gem, dulceata etc.
voi incerca sa limitez numarul de galbenusuri, numai 2 buc. iar smantana folosita e de 12% grasime, inghetata asta nu face ace de gheata, si nici nu e f. bogata in gasimi. restul (...de grasimi alimentare) le luam de prin alte bunataturi.
succes si pofta buna

Mergi la inceput