Colectia de toamna-iarna 2005(114)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

meems Rianna.
38-39 paracetamol (tylenol-ul vostru) si ibuprofen, alternativ, la nevoie.
Daca face peste 39 treci la comprese cu apa calaie/calduta - mai rece decat temp corpului, sosete ude, (pe picioare), pe maini, pe frunte. Chiar scad febra.

alexandrina simpatic Mihai cu laptele si lapticul. Nasol cu dintii.

mandy eu cred ca dimensiunea aia maxima la pampersi e trecuta numai asa, de amorul artei.

Nici eu nu m-am apucat de spalat Natalia pe dinti.
De olita ma apuc dupa 1 an 1/2, catre 2.

Alondra pe la unul din capitolele recente a postat Noki o reteta de ardei umpluti. Din carne de vita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Alexandrina, Titi o face de vreo 2 saptamani. Ora trezirii variaza. el nu vrea sa se scoale din pat. Sta cand cu ochii deschisi cand cu ei inchisi cuminte in pat. Face urat numai daca eu incerc sa ies din camera. Trebuie sa stau pe un scaun langa patul lui. Noi suntem de vreo 3 luni la un singur somn.
Mihaela

album dn Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

am venit de la.. vaccin!! pun pariu ca nu ne credeti, ca noi am fost mai ceva ca "hau lupul" cu vaccinul asta!

cert e ca azi nu mai avea mandra nimic, mucii erau nesemnificativi, asa ca am mai scapat de=o grija. a urlat... cum poate ea sa urle, abia qau tinut-o, se zbatea sa vina la mine. a dormit o ora in metrou, acum e fresh. cum a intrat in casa s-a suit direct pe cal, asa ca inteleg ca n-o doare inca piciorul.
astept sa inceapa febra, sa pot sa-i pun supozitorul.

am vorbit de varilix, il facem peste o luna. si asta pt ca epidemia de prin gradinite se extinde, si sansele sa ne aduca andrei acasa sunt mari. sper doar sa apucam sa facem vaccinul, sa sacapam si noi de varicela cu 8-10 basici ca restul lumii, nu sa ne umplem peste tot.

si maia vem o realizare, azi-noapte nu s-a trezit. fix la 6 a vrut sa manance!! (acum e lihnita, dar trb sa asteptam cele 2 ore regulamentare dupa vaccin...)

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca_mo spune:

buna dimineata si de la noi!
intru mai greu, dar citesc ce se intampla si le doresc tuturor celor bolnaviori multa sanatate!
FELICIA, eu i-am dat imunogrip lui Serban la sfatul pediatrei in decembrie, dar am amanat vaccinul de 1 an din cauza lui, ca nu se permite vaccinarea decat dupa macar 7 zile... eu zic ca i-a prins bine, ca am fost raciti si el n-a luat nimic!
ieri am fost la vaccinul de 1 an si a plans mai putin ca alta data, sper ca se mai schimba, ca facea tare urat la primele vaccinuri! n-a facut febra si sper sa fie ok
va pupam si speram sa fiti bine cu totii, mici si mari!
CRISTINAMH, ai reusit s-o intarci pe Iris? eu incep cu we sa nu-i mai dau noaptea, asa ca ma astept la urlete...acum ca a trecut si vaccinul nu mai am ce scuza sa gasesc sa incep marea intarcare...

Bianca, mama lui Serban

10 decembrie 2005
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=551231989&security=bIObPb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

quote:
Originally posted by bianca_mo

buna dimineata si de la noi!
FELICIA, eu i-am dat imunogrip lui Serban la sfatul pediatrei in decembrie, dar am amanat vaccinul de 1 an din cauza lui, ca nu se permite vaccinarea decat dupa macar 7 zile... eu zic ca i-a prins bine, ca am fost raciti si el n-a luat nimic!



Wow, ce veste buna! Sper sa mearga si in cazul nostru

Felicia si Ilinca Teodora "duracell" (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Alondra, Elise e innebunita dupa pufuleti. Cand am fost la Bacau gasesem niste pufuleti foarte gustosi, crocanti, proaspeti, facuti doar din apa, malai si sare (foarte putina). Eu ii dadeam sa manance mai mult de un pumn dar de curand am citit ca cica ar contine o substanta cancerigena... brr ma trec fiorii... nu i-am mai cumparat. O reteta de ardei umpluti a postat-o Noki ceva timp in urma. Fiindca nu ai PM-ul activat, ii dau PASTE aici:
"Iacata reteta de ardei umplutzi: iau cam 10 ardei verzi de-aia turcesti, si cam 400 de grame de carne de vita tocata. Pun la fiert putin orezul, dar cat sa nu fiarba de tot, semifiert, asa. Apoi calesc in putin ulei cu putina apa: ceapa + orez + morcov, cam 3-4 minute. Pun si putina sare, ceva condimente uscate, ierburi tra-la-la. Apoi amestec maglavaisul cu orezul si carnea. Apoi umplu ardeii dar nu foarte tare, ca sa nu iasa pe afara, sa aiba loc sa creasca prin fierbere. Ii pun intr-o oala in care incap la perfectie in picioare, ii acopar cu apa si pun bulion la greu - Sarah e fana acrituri si la fiert cu ei, cam o ora jumate-doua. Si gata! La sfarsit pun smantana in farfurie peste ei! Sarah papa 2 la o portie + painica.
Raspuns comentariu Anda
Anda77- ai dreptate. Corect este asa: orezul il fierb putin. apoi il scot si il amestec cu ceapa si morcovi la calire. Apoi pun tot amestecul de orez + ceapa + morcvo impreuna cu carnea in ardei si apoi la fiert. deci tehnic asa este, orezul asta e smeker rau si sufera un prim fiert, apoi o mini-calira, apoi un mare-fiert!"
meems, pentru febra poti sa ma folosesti comprese cu apa calaie (36 - 37 grade), sosete imbibate in apa calaie amestecata cu putin (dar putin) otet. Poate nu o fi nimic grav.
Felicia, si eu am inceput sa o spal pe dinti de vreo cateva zile. Am tot amanat pentru ca am cautat pasta de dinti Oral-B si nu am gasit (cautat in Suceava, Humor si Bacau). Am luat pana la urma Colgate pt 0-2 ani. Ii place si gustul pastei dar si cand o scarpin cu periuta pe la gingii. Acum am citit... procedez la fel ca Alexandrina. Tot seara, dar nu inainte de culcare pt. ca de obicei adoarme cand bea laptele.
meems, vad ca si Lavi ti-a dat sfaturi si mai complete. Rianna sa se faca bine repejor.
Mihaelutat, of, nu stiu ce sfat sa-ti dau. Eu i-am cumparat Elisei o papusa cat ea de mare, din carpa si i-o pun in pat la culcare, sa nu doarma singura...
CrisMH, mama, dar cat ati mers cu metroul de a dormit Iris o ora? Sa inteleg ca de-acum incerci sa o intarci? Sau ramane alaptatul de peste zi?
Roxi, of, biata Alexia...

off topic: Mi-am prins parul cu o esarfa, asa cum isi prind babutzele de la tara baticul. Vreau sa-mi fac o masca de fata. Se uita Elise la mine ca la extrateresti... Sa vad cum reactioneaza cand mi-oi intinde masca cu argila pe fata...
Mda, rade de mine maimutza... Crede ca ma maimutzaresc sa o fac pe ea sa rada. Si vrea sa o iau in brate ca sa atinga ea maglavaisul.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubamara spune:

Salut, fetele!

Noi dam din lac in put: dupa ce ca behaia (a inceput sa-i treaca) azi dimineata si-a spart capul. S-a impiedicat in casa si a cazut in marginea de la fotoliu. Acum avem turban "chic" si 2 copci micute pe post de decor. "Noroc" ca e doar pielicica crapata la suprafata.

Atat de pe frontul de est.

Sanatate multa copilutilor bolnaviori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Bubamara, Doamne ce patanie... Mi-a inghetat sangele in vene cand am citit. Eu sunt tare prapastioasa cand vad sange. Cred ca lesinam...

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubamara spune:

Cristina, daca mai lesinam si eu, ta-su plecat la Constanta, cred ca o ducea cateaua la doctor... Iti dai seama ca am intrat in fibrilatii cand am vazut ca-i curge sange...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

... hop si eu din mormanul de trebi... am gasit totusi timp sa va citesc, sa stiti

Vad ca discutati si despre vaccinuri...
Ma intereseaza la maxim, caci azi mergem si noi la vaccinul de 1 an si mi-e groaza.

Ripley, pls, oare tu spuneai de ceva unguent naturist care poate fi folosit si ca sa se retraga mai repede umflatura de la vaccin? Cum se cheama, te rog ?

CristinaH, interesant ce spui tu de varilix-ul asta - deci se scapa mai repede si mai usor de varsatul de vant daca-l faci? Stii cumva mai multe despre el, sau ai undeva unde sa citesc si eu?

CristinaN, Feli, acum ma uitam pe prospectul de pe net al imunogrip-ului (http://www.naturaplant.ro/produse/2108/Imunogrip), dar indicatiile de administrare se refera numai la copii peste 2 ani. Exista o versiune speciala pentru bebei sau cum se face?

Lavi, pediatra ta ce parere are despre vaciinari in general? Recomanda vaccinuri suplimentare, gen anti-rujeola, -oreion, -varicela, sau e de parere sa lase copilul sa faca boala?
Mie incep sa-mi incolteasca temeri cu privire la vaccinuri . Pare o cale mai facila de a trece peste bolile copilariei, dar e ea fara riscuri? Nu stiu ce sa zic de tulpinile astea modificate...

Intreb toate astea caci vom discuta probabil de urmatorul, care nu stiu daca sa fie anti-rubeolic simplu - daca tot e obligatoriu, sau ROR, nu stiu daca sa facem si altele sau nu... Grele decizii...


Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput