Atentie la coaja de portocale e toxica!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

quote:
Originally posted by Samurai-lady
Sau e mai bine de cumparat alea organice,mai scumpe,dar sigure.


In Ro nu exista aceasta categorie... sunt un singur fel de portocale despre care nu se spune nimic... tratate, netratate...

Vazusem la cineva ca facuse dulceata din coaja de portocale (si era tare buna) si chiar ma gandeam sa incerc si eu... (oricum reteta implica sa tii coaja in apa vreo 3 zile timp in care tot schimbi apa, dar nu cred ca nu raman chimicale)



Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

mess0804,ar fi bine sa fie cel putin doua feluri de produse:tratate si netratate.Ca sa poata lumea sa aleaga;cu intrarea in UE poate aduc si dinastea netratate ca in tarile uniunii au,numai in est nu vor sa aduca,nu ? asa-s astia din UE.

Samurai-lady 11 weeks si bb Ken 4 ani

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Samurai-lady" target="_blank">Pagina personala DC

Web-poze Kenutz

www.desprecopii.com/info.asp?id=486" target="_blank">Cum a venit pe lume Samurash bebe




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Cred ca e bun de pus acest articol si la subforumul bucatarie. Nici eu nu stiam ... adik stiam ca is tratate, nu foloseam coaja din lipsa de timp s-o pun cu zahar. E o informatie f bune

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

stiam asta si e foarte bine ca ai scris-o aici!
e foarte important sa stie toata lumea, desi sunt multi care nu cred si tot folosesc coaja rasa...




Suferinta unui copil de 4 anisori, Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Pusesem subiectul la generale, tocmai ca sa vada toata lumea, dar deh un moderator zelos a mutat subiectul la bucatarie. Cred ca era mai bine la generale, sa vada toata lumea, ca doar nu e vorba de vreo reteta de mincare.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Ai dreptate, Karina, subiectul tau mai bine ar fi ramas unde l-ai postat initial. Asa cum au stat la "Generale" si alte subiecte despre E-urile din alimente.
In Germania, cum a spus si Alina, se stie care citrice sunt conservate si care nu.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

In Turcia, in restaurant se aduceau portocalele,mandarinele spalate,lucru de care mi-am dat seama pentru ca erau ude.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elodie spune:

quote:
Originally posted by Alina

Aici e scris pe saculetul in care sunt ambalate portocalele ca,coaja nu e de consum fiin tratata cu urmatoarele substante...

Eu cumpar mereu doar portocale/mandarine/lamii a caror coaja nu este tratata sau produse bio asa ca folosesc in siguranta coaja rasa la prajituri.

Ma intreb de ce in supermarketele din Ro nu se specifica lucrul asta.

Alina



Si noi cumparam,numai produse biologice.Avem ,de la faina,zahar,ulei,otet,e.t.c.Pana si detegenti ecologici folosim.Sunt mult mai bune!

http://www.totsites.com/tot/elodie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

La fel si eu. Totusi, citrice sau banane cumpar obisnuite. Citisem ca sint ok, pentru ca au coaja groasa. Dar daca e s-o folosesti in alte scopuri se schimba datele problemei.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

fetelor, nu doar coaja portocaleleo e tratata si a tuturor fructelor si legumelor, produse intensiv.Asa ca sfatul meu e sa aveti grija ce fructe si legume mancati, mai ales cele care sunt din import.
Si va spun din sursa sigura, ca am lucrat in domeniu, si cunosc anumite substante.
Chiar acum a fost un scandal in Germania cu ardeii ce ii primeau din Spania, care aveau substante interzise si in cantitati foarte meri, si saracii nemti cumpara ca e spaniol.De-ar stii ei ce salata sau rosii manaca, nu ar mai cumpara niciodata, dar asta e
Atentie, mai ales la copii ce le dati sa manace.

Mergi la inceput