Mamici de septembrie-octombrie 2007 (2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Mirela conform www.desprecopii.com/info.asp?id=257" target="_blank">aici e sigur.


Andreea chiar ma intrebam cu cine lucrez in paralel



Mad, 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Hi hi.
Iar eu nu intelegeam ce e cu mesajul ala de la Mamicide2007.
Pup fetele muncitoare.


Nana, 4+
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Si eu am gasit asta:

Insomnie. Problema frecventa pe durata sarcinii, insomnia apare exact cind ai nevoie cu adevarat de mai multa odihna. Este normal insa daca te ingrijoreaza evolutia sarcinii, urinezi frecvent, copilul face tumbe in miez de noapte, sau cresterea in dimensiuni te pune mult la incercare sa-ti gasesti o pozitie comoda de somn. Pentru a reduce insa cit mai mult aceasta problema incearca:
- Sa ai un program regulat de somn, cu ore fixe de culcare si sculare, cu somn pe parcursul zilei, dar de scurta durata.
- Limiteaza sau elimina definitiv cantitatea de cafeina pe timpul sarcinii.
- Savureaza-ti cina la masa, impreuna cu familia, intr-o conversatie relaxanta, nu in fata TV-ului.
- Fa exercitii fizice recomandate femeii gravide, dar nu inainte de culcare.
- Consuma un pahar de lapte caldut (laptele contine amino-acidul L-triptophan care determina cresterea nivelului de serotonina din creier, inducind somnul) sau o cana de ceai de musetel.
- Evita sa bei foarte multe lichide cu cel putin 2 ore inainte de culcare, pentru a reduce numarul de "calatorii" la baie pe timpul noptii. Mentine o temperatura potrivita in camera, si aeriseste bine inainte de culcare.
- Evita sa maninci inainte de a te baga in pat.
- Mergi la culcare doar cind te simti obosita. Nu te aseza in pat incercind sa adormi, mai bine ridica-te si ocupa-ti timpul cu ceva relaxant. Nu-ti numara orele de somn, dormi doar cit simti ca ai nevoie.
- Nu te stresa ca nu poti dormi; bebelusul nu pateste nimic. Incearca sa citesti ceva, sa urmaresti TV-ul sau sa navighezi pe internet.

Asadar, Mirelush, poti bea linistita.

Mai vin cu o idee pentru toate fetele. Ca sa ne cunoastem mai bine, ca oricum vom avea 9 luni de stat impreuna, ce-ar fi sa ne scriem fiecare povestea, cum am ramas insarcinate si de cat timp asteptam asta...si facem la fiecare trimitere de la nick-ul din pagina 1 la povestioara fiecareia. Daca sunteti de acord si povestiti, eu ma angajez sa le aranjez astfel incat sa ne fie usor sa le gasim. Ce ziceti?


Andreea 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Fetelor,va multumesc mult!Acum pot bea linistita!
Andreea interesanta ideea!



Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Fetelor, m-a luat si pe mine insomnia. Asta-noapte m-am tot foit, m-am uitat la ceas, iar acum imi pica ochii in gura de somn. Sper sa nu o tin asa de acum incolo.

Sim 6+
Asa creste bebe
Poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina85ss spune:

aniast72 sigur ca da,eu as fi decord sa va povestesc cum am reusit sa raman insarcinata si cum am descoperit sarcina,dar am o intrebare..povestea mea o pot scrie tot pe pagina asta: mamici de septembire-octombrie,sau in alta parte.Anunta-ma si o sa incep sa scriu .
fetelor va multumesc pentru sfaturi dar inca nu am reusit sa decid modul in care imi voi anunta sotul.Si el se asteapta la un dar inca nu i-am confirmat nimic desi ma cam ''mananca limba''Vreau sa fie ceva unic care sa ne ramana in memorie,ceva frumos si romantic de care sa ne amintim mereu.Mi-ar parea rau sa stric ''magia'' spunandu-i in fata: ''sunt gravida''Sper sa ma hotarasc pana saptamana viitoare.In weekend este momentul cel mai ideeal Va tin la curent dupa ce i-am spus si va povestesc totul
-Simptome azi parca nu mai am.Ma dor sanii,ametesc foarte-foarte putin si in rest nimic.Dar am speranta ca totul e ok
4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Eu de cateva zile ma trezesc in fiecare dimineata la 4 fix. Parca am un ceas in burta care nu-mi da pace. E drept si ca adorm pe la 21, 21:30 .


Nana, 4+
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniaN spune:

Dragele mele gravidutze,

In primul rand vreau sa-i transmit lui BETY ca imi pare sincer rau,linistestete si nu-ti pierde speranta,totul o sa fie fie bine.

PT NOILE GRAVIDUTZE bine a-ti venit si sarcina usoara.

Dupa cum a-ti observat si eu nu am scris zilele acestea pe forum pt ca am fost internata in spital de miercuri dimineata.sarcina e bine in schimb am avut 2 zile de cosmar cu greturi si varsaturi puternice induse cred ca de tratamentul cu duphaston,am slabit 2 kg in 2 zile de nu ma mai puteam tine pe picioare.mi-a facut perfuzii cu glucoza si torecan....sotul sa speriat asa de tare incat nu am scapat fara spitalizare.
sunt destul de obosita nu am putut dormi cele 2 nopti petrecute la spital decat foarte rau si inainte 2 nopti cu voma.

trebuie sa manan ceva de fiecare data cand simt ca ma roade foamea la stomac.
dr mi-a intrerupt tratamentul cu duphaston si a zis sa nu mai iau nimic pe gura.
nu stiu ce sa ma fac pt ca am luat si acid folic,acum mi frica sa mai iau...trebuie sa caut pe net sa vad in ce fructe gasesc acid folic si in ce cantitati sa pot sa-l suplinesc.

si problema cu insomnia si eu ma confrunt destul de mult.
acum sunt mai bine,nu mi mai rau si sper sa nu mai vomit.

Va pup LAVINIA 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

cristina85ss, eu asa ma gandisem. Fiecare povesteste aici, la acest subiect iar de la numele nostru de la prima pagina facem trimitere la povestioara fiecareia...

Andreea 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Buna Lavinia

Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat. Uite, am gasit un articol degat de acidul folic. Ciontine multa polologhie, dar si o lista cu alimente care contin acid folic si cat contin, si de asemenea dozele recomandate zilnic (0.6 mg/zi pt femei gravide, 0.4 mg /zi in general).http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/articole/Medicina_interna/Anemia_prin_deficit_de_acid_folic_558.htm
Sper sa te ajute.

Sanatate multa

Ana 4+ si Mirunica (16.05.2003)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/slippers76

Mergi la inceput