FIV 97

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Avalon, daca vrea raportul glicemie/insulina va avea o surpriza. Este 11/1. Dar sunt in unitati de masura diferite. Prima e mg/dl, iar insulina uU/ml. Poate le transforma in aceeasi unitate si raportul va fi 1/1 .
Iar despre ovarele polichistice nu stiu de sa zic in cazul meu. M-a pus sa fac testosteronul. A fost bun. A vorbit personal cu dr. care mi-a facut laparoscopia si a zis ca nu a vazut nici un semn cum ca ar fi asa. Am avut intotdeauna un CM regulat, nu am avut acnee niciodata.
Nu stiu cum poate sa preintampina hiperstimulare cand la mine de ambele dati apar multi foliculi dintr-o data. Problema e ca daca ii asteptam sa se dezvolte toti, atunci nu suporta ovarul asemenea greutate. Daca ii luam pe primii care se dezvolta atunci acestia sunt prea putini. La primul tratament nu s-a evidentiat nici un folicul si erau ~ 20 pe un ovar. Nici nu ma mir ca ii simteam la fiecare pas pe care-l faceam.
Oricum ma bucur ca isi da interesul.

Sa nu-ti para rau ca esti in gasca de ingerasi. Vei elimina si tu o posibila problema. Cu toate ca alta ar trebui sa fie rezolvarea in cazul nostru.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

teodoran, voi incerca si varianta de inainte de ET daca voi avea chef ca la cat eram de stresata in aceea perioada numai la asta nu ma gandeam.
alexi, bucura-te de minunea din burtica si ai mare grija de el.
cris, astea sunt reactiile adverse. Din pacate.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nmirela71 spune:

Pis,daca ancepi tratamentul la szeged s-ar putea sa-ti prinda bine fiolele de gonalf pt.ca aici sant mult mai scumpe si an general fac parte din tratamentul de baza.
daca an febr.mergi la szeged si ai noroc sa pimesti programare anainte de ciclu ati vor prinde foarte bine,mai ales ca aici de saptamana viitoare se scumpesc toate medicamentele
mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

sunt de rau reactiile astea adverse?

cristina ion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Cris86lasa mai bine sa te umfli in burta si sa ai productie buna. Si eu la tratamentul cu Puregon m-am umflat de ziceai ca sunt deja graviduta. La Menogon nu m-am umflat, dar si rezultatul a fost naspa.
Monilandnici ca tine nu e bine, dar eu am mai auzit fetepe la Giulesti cu 20 foliculi, unii dintre ei erau mai babani intr-adevar, dar pe care i-au purtat ovarele lor. In final li s-au recolatat numai cei mari si au putut sa scota ceva din ei. Asta era pe vremea cand comparam rezultatele altor fete la tratament ca al meu, respectiv Puregon. Dar, inca o data se vede treaba ca nu sunt 2 cazuri la fel!
Eu, inca sunt acasa, caci mi-a murit bateria la masina (si nu e o Dacie!) dar se mai intampla. Sper sa mai prind dr. pana la 10, daca nu dupa 16.00.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Cris, cu tratamentul pentru FIV organismul sufera modificari hormonale. Stai linistita ca majoritatea dintre noi am avut asemenea reactii. Probabil era mai bine sa ma exprim ca sunt reactii normale si nu adverse. Dar de fapt nici nu mai stii ce e normal . Mie de exemplu mi s-ar parea foarte normal sa raman dupa FIV .

Kitta, si la mine in iunie erau mai multi foliculi dar vreo 8 s-au dezvoltat mai repede decat ceilalti si au putut fi punctionati. Au scos din ei 5 ovocite.
Gandeste-te ca nimic nu e pe viata. Nici macar bateria de la masina . Oricum eu iti tin pumnii astazi sa-ti dea dr. vesti bune si sa nu fi facut tratamentul degeaba. Timp pierdut, bani pierduti si de psihic ce sa mai vorbesc.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

saluti..

Lianava pupa pe toate, ii e dor de voi. ieri a avut primul eco in Z5 si ... are un folicul de 16 si restul foarte mici, am incercat sa-i ridic moralul, azi ii face estradiolul si vrea sa se intalneasca cu ioana 78Nanamotoci-am zis ca esti se pare ca si la szeged se intampla ca la BUCuresti, la fel ca KITTA si nicoleta

intru mai tarziu

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Moniland - chestia cudupa ET am citit-o pe forumul italian "cercounbimbo"(e ca si acest forum)unde este o rubrica unde medici sunt moderatori si raspund la intrebari.Acolo pun intrebarile foarte direct ,chiar daca sunt mai "porcoase"...si medici raspund la fel de direct.Dar nici eu nu as face nimic dupa ET mai ales ca eu nu m-am simtit bine dupa ele (si eu cu ovarele polichistice raspund f.f.tare la stimulare ), cat despre contact dupa pick up eu stateam incovoiata de durere , cred ca daca sotzul m-ar fi atins i-as fi tras una

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

pusii transmitei Lianei ca-i tinem pumnii si sa aiba incredere in dr. Poate ii asteapta si pe cei mici sa creasca cu riscul sa-l piarda pe acest unul mai smecher.
Mai vrem noutati despre ea.

galuscuta, cred ca te referi la inainte de ET, ca dupa nu prea ai voie sa faci efort .

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Pussi, transmite si din partea mea Lianei, ca ma gandesc la ea si sa nu fie demoralizata ca si cei micuti au timp sa mai creasca,ii tin pumnii sa fie bine.
Incep si eu sa ma gandesc din ce in ce mai mult la ce ma asteapta si incepe sa-mi fie teama ca nu voi raspunde bine la tratament.Prea multe fete vad ca nu reactioneaza bine la tratament.Azi noapte am visat ceva in legatura cu fiv-ul, l-am visat pe dr.M dar nu mai stiu ce-mi facea, punctia sau altceva.

Dana
Poze

Mergi la inceput