Incalzirea globala

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Haideti sa facem ceva.....

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Eu propun pt inceput inchiderea centrelor oraselor, iar circulatia sa se faca doar cu mijloc de transport in comun ... imi place enorm ziua orasului ecologic sau cum se mai cheama, cand iese lumea cu bicicleta pe afara. Sincer, m-am cronometrat cat timp imi ia sa ajung la facultate. Mentionez ca am vreo 6 km de parcurs dintr-o parte a orasului in cealalata. Cu bicla fac tot cam atat cat fac cu maxi taxi ... concluzie: traiasca bicla.

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

quote:
Originally posted by brendamitran

Haideti sa facem ceva.....

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI



Stingeti aparatele electrice si elecrocasnice de la priza, nu le lasati pe stand-by, mai putin timp petrecut pe calculator, reciclari, cu apa in care faceti baie udati-va florile sau gradina, colectati si apa de ploaie ca o sa fie rara si aia, faceti dus si nu baie, mai lasati masina si cu ocazia asta faceti si putin sport, plantati un copac. Sunt multe de facut, eu sunt cat de cat constienta de gravitatea situatiei si imi dezvolt zilnic reflexe care sa reduca contributia mea la poluarea globala.

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

si eu sunt de parere ca se poate face ceva incepand cu exemplul personal.
putem planta un copac,
putem sa oprim apa cand ne sapunim la dus sau cand ne spalam pe dinti,
putem sa folosim mai des mijloacele de transport in comun sau bicicleta,
putem sa nu mai dam foc gunoaielor sau frunzelor uscate din gradini la curatenia de primavara si toamna,
putem recicla (chiar si in Romania exista centre de colectare separata),
putem folosi becuri economice si putem sa le stingem cand plecam din incaperea respectiva,
putem sa citim sau sa ne jucam cu copii nostri decat sa stam la calculator sau la televizor,
putem sa nu mai aruncam gunoaie pe strada si sa ne adunam in pungi resturile unui picnic in aer liber,
putem sa fim un model pentru vecinul, prietenul, copilul nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

totusi cele mai mari cauze ale poluarii atmosferice sunt experimentele si exploziile atomice, avioanele (ard cantitati impresionante de combustibil), dar si eruptiile vulcanice (caz de poluare naturala.
eu cred cu tarie ca este timpul sa ne oprim din galopul consumului si sa ne orientam ceva mai mult catre natura. plantele pot fi salvarea noastra daca si noi le vom salva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Este cumplit scenariul care pare ca ni se dezvaluieSper ca omenirea sa aiba puterea sa se destepte macar in al 9-lea ceas... Educatia copiilor e f importanta si contributia personala a fiecaruia dintre noi"Craciun de vis pentru batranii nostrii"http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87212
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

quote:
Originally posted by cocufan

totusi cele mai mari cauze ale poluarii atmosferice sunt experimentele si exploziile atomice, avioanele (ard cantitati impresionante de combustibil), dar si eruptiile vulcanice (caz de poluare naturala.
eu cred cu tarie ca este timpul sa ne oprim din galopul consumului si sa ne orientam ceva mai mult catre natura. plantele pot fi salvarea noastra daca si noi le vom salva.





Cooooorect....astea-s primordiale,ca pina sa schimbam noi becurile sau sa ne spalam cu apa de ploaie,ne nenorocesc marile industrii....

Parerea mea este ca e tardiva orice incercare de a mai salva ceva,s-ar isca razboaie,ar fi dezastru,pentru ca ar trebui sa dea faliment o multitudine de industrii....care pina una,alta,sint marile puteri,cu care noi nu ne putem pune.....

Trist,dar adevarat

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

am auzit de un documenatre pe acesta tema cu Al Gore, se numeste An Inconvenient truth, mai am de downlodat la el si maine sper sa-l vad....am vazut cateva imagini socante p-acolo ......
oricum procesul de stopare nu cred ca mai poate avea loc...eventual doar o mentinere a acetui nivel dar si asta cred ca e imposibil din pacate....ma gandesc cu groaza la viitorul copilului meu pe o planeta bolnava

de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
www.flickr.com/photos/49551753@N00/" target="_blank">POZE
www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete
nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Pai crezi ca va mai exista un viitor?

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

eu imi doresc sa fie...dar nu depinde de mine asa ca raman cu speranta....din pacate

de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
www.flickr.com/photos/49551753@N00/" target="_blank">POZE
www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete
nasterea

Mergi la inceput