Incalzirea globala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

quote:
Originally posted by brendamitran
Bat campii,nu-i asa?


Nu stiu ce faci cu campii, dar cel mai bine ar fi sa incepi sa-i bati la cap sau la fundulet pe cei care incalzesc planeta......

Oare daca beau un vin fiert la ora asta incalzesc planeta ?

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume

Credeti ca Viata e grea ? Asa o fi... dar trece repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

Darael ,contra lui Dumnezeu nu poti sa lupti.
Numai El stie ce se va intampla cu planeta Pamant peste ani ,asa ca degeaba se agita omul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicalin spune:

asa este ne gandim ca poate suntem la voia lui dumnezeu ,dar nici noi nu facem nimic.toate testele nucleare, ,,bomba ,, de la cernobil,teste care se fac in adancul marilor,poluarea etc. astea ce sunt?si cei puternici ar trebui sa se gandeasca ca daca distrug planeta si ei vor avea de suferit.n-au unde sa se ascunda ,doar pe o alta planeta?mai rau este ca nu stim ce ii asteapta pe copiii nostrii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

quote:
Originally posted by gabrielle74

Darael ,contra lui Dumnezeu nu poti sa lupti.
Numai El stie ce se va intampla cu planeta Pamant peste ani ,asa ca degeaba se agita omul.


Daca omul ar fi Om (cu majuscula) atunci ar sti ce sa faca ca sa schimbe in bine viitorul planetei Pamant. Cum insa omul se agita numai in interesul propriu imediat ... gluma se poate ingrosa atat de tare (a se citi 'clima se va deteriora atat de mult') incat pana si Dumnezeu va fi depasit de situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

la cata rautate este in lumea asta normal ca Dumnezeu se supara .
Atentie cum ne exprimam gandurile sa nu-l luam pe Dumnezeu la misto ...El este creeatorul nostru si face ce vrea cu noi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BOCANILA spune:

Tot ce se face rau pe aceasta planeta este facut de copii diavolului(cei puternici),dar...sa nu uiatm ca sunt oameni.Penru DUMNEZEU nimic nu este peste puterile LUI.Este puternic ,mai puternic decat orice forta (fie ea si a celui rau).



matei cap 24;6,7




poze cu familia mea
Iubiti-va unii pe altii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

da, obsesie generalizata, vorbarie multa si degeaba...
atata vreme cat automobilele sunt o mare sursa de poluare, atata vreme cat stim ca s-au fabricat si motoare care nu polueaza, unde sunt ele?! pai sigur ca nu sunt, ca s-ar prabusi o ramura importanta a industriei...
stim ca se taie copacii in disperare (off, aici am eu o mare problema, vecinii mei care au numai locuri de parcare in cap vor sa defriseze un minunat petic de curte... si cune le poate sta impotriva?!)
si sunt atatea alte chestii care ar putea fi stopate, dar de, de acolo vin bani multi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belle_vue spune:

Problema are fatete multiple -- economice, etico-politice sociale etc. -- cum ar fi faptul ca sursele de energie alternative, nepoluante sunt mai scumpe, prin urmare vor fi mai scumpe produsele care sunt fabricate utilizand astfel de surse de energie. Teoretic, tarile bogate si-ar putea permite sa le foloseasca -- desi la modul concret, individual, cui ii convine sa plateasca mai mult pentru un produs calitativ identic cu altele doar pentru ca asta contribuie infinitezimal la "salvarea planetei"?... Si care e, in fond, masura acestei contributii -- in raport cu mari producatori si consumatori industriali, de pilda? Iar anumite politici guvernamentale, cum ar fi limitarea utilizarii autoturismelor sau a zborurilor cu avionul (prin sporirea taxelor de zbor) nu vor fi ele interpretate ca o incercare de limitare a libertatii personale?

Cu toate astea, e limpede ca Europa (mai ales cea vestica, dar progresiv si cea de rasarit) face eforturi notabile pentru diminuarea poluarii, utilizarea de energie "verde" (in Suedia exista combustibil vegetal disponibil la statiile de benzina), reciclare etc., etc. Dar cat e de etic din partea unor state si regiuni care au ajuns la un grad inalt de dezvoltare poluand si exploatand energia planetei dupa bunul plac (pentru ca problema nu se punea/nu era cunoscuta cu 50-100-200 de ani in urma) sa impuna tarilor si regiunilor care abia isi incep dezvoltarea industriala preturi mult mai mari ale dezvoltarii pentru a diminua un proces de acest tip?

Si, din nou, cat e de posibil sa fie impusa Chinei, cel mai mare poluator al lumii, o politica de reducere a contributiei sale la schimbarea globala a climei?...





Mami de Theodor (27.10.2004) si Bebe din burtica (DPN 5 feb 2007)



Those who can't laugh at themselves leave the job to others

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

quote:
Originally posted by belle_vue
Si, din nou, cat e de posibil sa fie impusa Chinei, cel mai mare poluator al lumii, o politica de reducere a contributiei sale la schimbarea globala a climei?...


Deocamdata SUA este de departe cel mai mare poluator. Ca si pentru China, care la ritmul galopant de crestere industriala (peste 10% pe an - cel mai mare pe glob in cifre absolute) va ajunge in curand intr-adevar primul poluator, pentru SUA se pune de ani buni aceeasi intrebare: CINE sa le impuna reducerea poluarii? Este de vazut daca majoritatea democrata din noul Congres va face ceva concret in directia asta sau campania ecologica a lui Gore a fost o simpla manevra electorala. Caci, la urma urmei politica-i cam aceeasi indiferent daca se face pe malurile Dambovitei sau Potomacului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu am auzit spunindu-se ca anul asta va fi foarte cald si datorita fenomenului El Nino (care se datoreaza incalzirii globale).

Eu cred ca este responsabilitatea fiecaruia dintre noi sa facem ceva impotriva incalzirii globale, fiecare cit poate. E usor sa dai vina pe altii (ca uite americanii si chinezii sint cei mai mari poluatori, ca uite guvernul nu face nimic..)

M-am intrebat si eu zilele trecute ce pot face eu. Reciclare, consum redus de energie, sa merg cit mai putin cu masina.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput