Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

salutare - din nou raspund doar cat pot - ca bebelina e in aceeasi stare de 3 zile - colici la greu
Asta sa fie oare apogeul??? Dupa asta gata? Doane ajuta!

Masajul bebelusului
in maternitate am primit o brosura cu masajul bebelusului - deci de actualitate - acolo scrie clar ca masajul se incepe abia dupa 6 saptamani ale sugarului si ca nu dureaza mai mult de 5-10 minute - chiar peste puterea sugarului de concentrare - plus ca acest masaj e mai mult un fel de mangaiere a copilului cu ulei sau ce creme doriti.

Am mai pus mana pe o carte - veche intr-adevar dar mult ma ajuta - in care citesc despre masaj si timpii in care se face un anumit tip de masaj pt copil.
Ex: 1. Culcarea pe abdomen - dureaza 15-20 secunde intre 2 si 3 luni si 1-3 minute intre 3 si 4 luni, 4-5 minute intre 4-6 luni
2. Pozitia inot - cam la fel dar sustinut de noi in aer
Se face abia dupa varsta de 3 luni pana la 6 luni. Se executa doar o data ajungandu-se dupa 10 zile la 3 ex repetate consecutiv , nr care ramane acelasi.
3. Depasirea marginii mesei - culcat pe masa doar de la piept in jos - restul fiind in aer - sustinut cu o mana de picioare si cealalta pregatita sa sustina capul si trunchiul cand bebe nu mai poate - asta se incepe abia la 4-5 luni.
4. Pedalarea - asta o stie oricine - se incepe abia de la 3 luni.
5. Exercitiu de tarare - pe abdomen tii picioarele bebelului flectate pana el incepe sa impinga si deci se misca inainte - se incepe abia dupa 6 luni la inceput doar 1 minut ... treptat pana la 8 minute
6.Extensiunea si incrucisarea membrelor superioare - dupa varsta de 3 luni cu 2 miscari iar dupa 10 zile se ajunge la 6.
7. Ex pt abdomen si torace - dupa 5-6 luni cate 2-6 miscari consecutiv - se executa ajutat de mama
8. Ex asezare culcare - dupa varsta de 6 luni
9. Statul in picioare
10. exercitiu de pasire

Ultimele doua cand bebe e pregatit.

Deci toate astea fac parte din exercitiile - masajul bebelusului. in rest - sunt mangaieri ale bebelului dupa baie sau in orice moment al zilei - care nu tre sa depaseasca capacitatea lui de concentrare.
Daca vreti - fac niste poze la brosura primita si la cartea din care am citat exercitiile de mai sus.

DA SAU NU caciulita in casa.
m-ati tampit ieri cu faza cu caciulita - cum sa se sugrume bebeu cu caciula?
Explicati-mi si mie cum ar putea sa se traga de caciula - in sus sau din spate a.i. sa se poata sugruma ... ca de agatat caciula in ceva din patul copilului nici nu se pune problema.

A mea sta de 2 luni cu caciula si zi si noapte si nu are nika. Era un curent in maternitate ca nu mi-am permis s-o tin fara. In salon 27 de grade - va dati seaa ca acasa a trebuit sa scad treptat temperatura pana sa ajung la 21-22.
Eu o voi tine pana la primavare cu caciula.
Plus ca o mai las si fara cam 2-3 ore cumulat - cand papam, cand facem poze , cand imi mai vine mie - dar in rest ... capitza in cap.

Dar si de cand am lasat-o mai mult in capul gol ... am observat ca i se clapaugesc urechile - COSMARUL vietii mele - si eu si ta-su avem urechile mai clapauge.
Speram ca macar ea sa nu le aiba - dar ... se pare ca nu mai vor sa stea lipite de cap - degeaba stam noi cu caciula.

S-a trezit deja - i-am pus karuselul - dar vad ca ma cheama.
Fug la ea. sper sa mai reusesc sa va citesc azi.



Miro si Karina Ioana (3 noiembrie 2006) 1,2, - filmuletze Karina www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061127&ctime=132700" target="_blank">1,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061201&ctime=005102" target="_blank">2,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061204&ctime=132558" target="_blank">3,
am o nepotica talentata, o burtica in amintire, si o BB-lina zbenguita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziggy spune:

DONIA, te rog adauga-l in listuta si pe bucalinul meu. Calin Ioan, 5 decembrie 2006, 3400 g, 51 cm, scor 10, nastere normala cu epidurala. merci mult.

Calin (5.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziggy spune:

40 saptamani fix.

Calin (5.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

plizzz - daca se poate sa filmati careva masajul bebelului - sa vedem si noi ce si cum faceti.

Serios vorbesc - mie mi-e cam frica sa trag de fata - poate daca vad la voi ca nu se rupe nimica - ma incumet si eu sa-i fac mai vartos.

Merci.

scuze de mesajul anterior cu caciula - daca fu prea prea - fiecare isi creste copilul cum crede de cuvinta. Eu nu o pot compara cu nici un bebel dintre ai vostri - a mea e mica mai, are abia 4 kg la 2 luni - deci o mai menajez putin. Fac rau?

hai ca am fugit - mama denaturata ce sunt.


Miro si Karina Ioana (3 noiembrie 2006) 1,2, - filmuletze Karina www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061127&ctime=132700" target="_blank">1,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061201&ctime=005102" target="_blank">2,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061204&ctime=132558" target="_blank">3,
am o nepotica talentata, o burtica in amintire, si o BB-lina zbenguita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_bi spune:

se pare ca nu ne-a parasit laptele,nu i-am dat supliment doar de la san,azi dimineata aveam iar mult venea cu presiune dar nu ii trebuia,se pare ca avem deocamdata,dar tre sa mananc bine ca sa am in continuare
azi noapte a fost o noapte nu tocmai usoara tot s-a foit cred ca o supara burtica
Dosarul se depune dupa cele 126 de zile,si eu tre sa-l depun ca mi-au expirat
voua vi-a venit alocatia copilului ca mie nu mi-a venit inca,am inteles ca vine prin posta
si noi la baita facem masaj max 5 min,si la noi in apa ii place dar cand o imbrac incepe sa planga o apuca foamea dar ii dau suzeta pana o imbrac iar apoi ii dau sa pape

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Doamneeee si eu am zmotocit bietu copil pana acuma de l-au gasit toate alea....ii dau sa manance dupa baie dar e prea agitata abea dupa vro jumatate de ora o ora mananca! CE INCONSTIENTA SUNT! Noroc ca mi-a trecut prin cap sa va intreb...eu ma bucuram ca sta linistita ...si ea cand colo statea linistita de oboseala saraca!

carla2005 de Alexandra Maria 16.11.2006

Cand viata te stoarce ca pe o lamaie, invata sa faci limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_bi spune:

si eu o tin cu caciula in casa,i-o mai dau jos dar nu o tin mult fara ea
la baita si noi doar o ungem cu ulei si facem un masaj finut nu trag tare de ea ca mi-e frica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Carla, la noi masajul dureaza cca 15-20 minute, in functie si de dispozitia lui Grigore.
La inceput era mai marait, acum deja a inceput sa comunice cu tati.

Noi il facem inainte de baie, asa am invatat la "Scoala Parintilor" de acum 5 ani, de la moasa specializata in asa ceva.
Cu cat creste si el vom creste incet, incet si durata.. masajul poate ajunge si la 30-40 minute.

Asa am procedat si cu Matei, care s-a invatat rau de tot la masaj.. si acum in w-e se strecoara intre noi in pat, se pune pe burta si cere "mazaj!".

Mirona, as filma, dar nu avem camera digitala. Dar daca fac rost o sa ne executam.

Sunt cam nervoasa; nu stiu ce-a avut.. a mancat putin si haotic, si dormit cat incape. Sper sa nu fie ceva.

Dianocica, nici nu stiu cand o sa iesim azi afara... probabil undeva dupa ora 14.

avem 8 saptamani

Are mama doi flacai.. Matei (4) si Grigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anateo2004 spune:

Elise,nu trebuie sa-i pui nimic la nas sau gura,deoarece in aerul expirat exista si particule fine de apa,asa ca ele pot condesain material si sa-i tina rece sau daca e mai frig pot chiar ingheta.
Ana mamica de doi iezi Teodora(20.04.2004)si Sebastian(11.12.2006)
www.flickr.com/photos/siliescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

quote:
Originally posted by dolores

deci obligatoruiu treb sa fac 126 de zile da?
pt ca asa imi si convine sa fiu sincera.sunt in ceata din cauza ca am crezut ca nu conteaza cate zile de prenatal am avut si ca e obligatoriu cele 42 de zile (care deja au expirat)si nu totalul de 126 (care inca nu s-a facut).stiam ca se impart 63 cu 63,iar eu am nascut mai devreme de DPN.concluzie:la implinirea celor 126 de zile (care nu conteaza cate au fost prenatl si cate postnatal)fac cerere la personal pt oprirea contractului de munca si treb sa depun dosarul pt cic da?

quote:
Originally posted by Somleac


Dolores Daca la sfarsitul celor 42 de zile de la nastere n-ai implinit cele 126 de zile totale ( adica pre cu post) poti sa mai ramai in post natal. Depinde si de salar. Cum te avantajeaza pe tine la bani. Daca o data cu implinirea celor 42 de zile adunate cu cele din prenatal fac 126 atunci trebuie musai sa-ti faci cerere pentru CIC.
Eu n-am luat pre natal si voi sta in post natal 126 zile. Abia atunci voi face cerere pentru CIC.Sper ca te-am lamurit cat de cat.

Daria -29.01.1999
Alex -07.02.2003
Matia -31.10.2006
http://new.photos.yahoo.com/somleac/albums/



dolores si David Cristian -22.11.2006-

poze dolores
album David Cristian




Dolores obligatorii sunt doar cele 42 de zile de post natal. 126 le faci pe toate numai daca vrei. Daca ai avut salariu mare vei avea indemnizatia de concediu mai mare decat cele 8 milioane de la CIC. Si atunci e mai avantajos sa faci toate zilele de concediu adica 126.

Daria -29.01.1999
Alex -07.02.2003
Matia -31.10.2006
http://new.photos.yahoo.com/somleac/albums/

Mergi la inceput