santaj emotional?

santaj emotional? | Autor: brazuca25

Link direct la acest mesaj

Povestea este fff lunga, dar o sa incerc sa o rezum. Sunt insarcinata in 11 saptamani, locuiesc cu tatal copilului la parintii lui. Inca nu suntem casatoriti si urmeaza sa facem nunta anul acesta. De aproape un an, am avut niste certuri absolut oribile cu viitoarea cumnata, ajungandu-se la blesteme (din partea ei) de genul sa imi moara copilul in burta...si multe altele asemanatoare. In momentul de fata nici eu nici prietenul meu nu vb cu ea absolut deloc, desi locuim in aceeasi casa. Pentru noi nu exista absolut nici o cale de impacare pt ca se vede f clar ura si invidia in ochii ei si nu pot sa accept asa un om.
Surpriza vine de la soacra-mea, care l-a anuntat pe fiu-sau ca daca nu ne impacam si nu vine si sora-sa la nunta, nu vine nici ea! Nu pot sa cred in ce situatie am ajuns! Nu vi se pare un santaj asta? E normal sa vrea sa ma oblige sa o accept la nunta mea, cel mai important moment din viata noastra, cand eu am auzit-o pe vipera aia de atatea ori blestemandu-ne si jurandu-se ca nu vine la nunta la noi si dorindu-ne raul!

Ce pot sa fac? Nu prea imi sta in fire sa cedez!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Ar trebui sa gasiti o cale sa va mutati de acolo, si sa nu mai continue cu blestemele. Situatia va fi si mai incordata odata ce va veni pe lume bebelusul. Si cred ca ar trebui sa gasiti o cale de impacare, dar asta nu inseamna ca veti deveni automat cele mai bune prietene. Nu e bine sa pastrezi ura in sufletul tau, mai ales acum, insarcinata fiind. Dar pe viitor sa eviti prezenta ei. Mi se pare pe de o parte normal ca soacra sa vrea sa fie la nunta fiului ei toata familia, chiar daca stie ca nu va aveti prea bine. Incearca sa nu lasi ura in suflet si sa incerci o impacare si apoi sa fie prezenta familia la nunta. Asta daca poti. Ptr ca oricum stati in acesi casa, desi aveti astfel de sentimente.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

De ce mai stai acolo ?? Hai sa-ti spun cum gindesc eu si sper sa nu te superi. In momentul in care un barbat hotaresta sa se insoare inseamna ca e dispus sa-si asume niste responsabilitati. Poate si sora lui gindeste ca e incorect faptul ca te-a adus in casa ei (doar e si casa ei nu numai a lui) si automat trebuie sa te suporte. Eu sint convinsa din ceea ce scrii ca ea este o vipera si e clar ca nu e normala daca a ajuns sa te blesteme dar nici tu nu esti obligata sa stai acolo.

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Incearca sa gasesti sa va mutati in alta parte. Nu iti mai face atatea ganduri amare mai ales ca in situatia ta iti fac si mai rau.
Nunta ar trebui sa fie un prilej de bucurie si nu de scandaluri.Poate ca mama lui reactioneaza asa pentru ca nu vrea sa para fata de fiica cum ca e partinitoare...sau asa i se pare ei ca este alaturi de fiica ei pe care probabil o crede neindreptatita.

Parerea mamei lui care e la toate certurile voastre?Adica de ce nu incearca sa va impace sau macar sa inteleaga cine are dreptate si cine nu...
sigur daca v-ati mai departa unii de altii, adica daca ati gasi un alt loc unde sa stati, lucrurile se vor linisti de la sine macar ca nu vei mai fi obligata sa suporti acl 'cuib de viespi'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Noi stam la el pt ca nu avem incotro. Incercam sa gasim ceva sa ne putem muta, dar nu stiu ce sanse sunt deocamdata.
Desi stie ca noi suntem cei care avem dreptate, soacra insista cu impacarea, desi stie f bine tot ce a facut proasta de fiica-sa. Tot insista ca orice om greseste...Pai greseste, da cum sa il ierti cand te pandeste pe la colturi si iti arunca numai priviri din alea cu ura, ca sa nu mai spun ce a putut inventa la toti vecinii, ca lui prietenul meu ii e si rusine sa iasa din casa de cate idiotenii a mintit proasta de sor-sa. Ma face curva, grasana, balena, umbla in lucruri cand nu suntem acasa...Cireasa de pe tort a fost ca intr-o zi cand am venit de la servici am gasit pe peretele din camera (zugravita de 2 luni nou-noutza), urme ca si cum ar fi fost arsa o lumanare, undeva langa patul nostru. Eu nu prea cred in prostii din astea cu vraji si alte alea, desi stiu ca ea se mai ocupa cu din astea, dar in momentul ala cred ca am facut o criza de nervi. Imi era frica sa mai stau acolo. L-am trimis pe barbata-miu sa cumpere o broasca si am pus cheie la usa chiar in ziua aia!

Sunt disperata sa plec, normal, dar acum cu bebe nu putem sa ne bagam in datorii, si chirie clar ca nu ne permitem. Situatia ne obliga sa mai stam in casa cu ea, dar de aici si pana la impacare, e cale luuuuuuuuuuuunga. Nici macar sa joc teatru nu pot ca mi se face sila cand o vad!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Brazuca, activeaza-ti PM!

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Sincer, te compatimesc din tot sufletul.

SARBATORI FERICITE
LA MULTI ANI



"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voinea spune:

Draga mea mai bine pui mai putine pe masa decat sa nu ai liniste sufleteasca. Nici eu nu cred in blesteme si vrajitorii insa ura din jurul tau nu iti poate aduce decat necazuri si nefericire. E cumplit ce ti se intampla. Pleaca de acolo cu atat mai mut cu cat o sa aduci un copil pe lume. Cum o sa il cresti in casa aia? Cum crezi ca o sa fie bebe cand o sa simta toata ura si tensiunea? Daca ar incerca sa influenteze copilul doar sa iti faca tie rau si de aici probleme mari?

Muta-te intr-o garsoniera urgent daca nu va permiteti altceva. Mult mai importanta linistea sufleteasca. Nu merita. Si inca ceva: nu te pune cu mintea prostului ca e odihnita! iti slabeste nervii, o sa fii nervoasa si o sa trebuiasca sa refulezi cumva. Si ghici cine sunt primele tinte si ulterior victime ale situatiei? A propiatii tai de suflet, sotul si copilul.

Cat despre soacra, daca iti dicteaza cine vine la nunta voastra atunci are prea mult influenta asupra voastra. E mormal ca unei mame sa ii para rau cand copii ei se cearta asa de tare, dar in incercarile ei de reconciliere mai mult rau face pentru ca nu incearca sa il schimbe pe cel care strica ci il face pe cel neindreptatit (sa zicem) sa accepte aceasta situatie ingrata. Asta e pacatul major al soacrelor care au si fete, le pune parte mai mult decat ar fi trebuit. Eu i-as fi spus ca daca are de discutat cu cineva aceea este fiica ei si sa incerce sa repare lucrurile de acolo de unde se strica.

Iar cumnata ta ori e o mahalagioaica notorie daca face ce ai spus tu, ori e o persoana foarte frustrata si se simte amenintata de voi (anumitul ei statut pe care simte ca il pierde, gelozie poate). In ambele cazuri nu ai nimic de castiga de pe urma ei, pentru ca daca te percepe asa de la inceput tu o sa fii in competitie cu ea si perceputa ca dusman.

Mamica de Alex (3,8 luni) si graviduta de 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Ce ma bucur ca mi-ati raspuns! Si mai ales ca imi dati dreptate, pentru ca incepeam sa cred ca sunt eu exagerata si rea, ca nu las de la mine ca sa fie liniste in casa. Daca as lasa, linistea ar fi doar pt soacra-mea, pt ca pt mine ar fi un si mai mare chin.
Mai nou iubita mea soacra comenteaza ca noi suntem ca niste chiriasi, ca venim si intram direct in camera, (desi noi salutam cam pe toti din casa cand venim de la munca) si nu mai iesim de acolo. Pai sincer nici sa fac baie nu-mi vine sa ma duc, pt ca trebuie sa trec prin sufragerie si sa o vad pe idioata de fiica-sa. Offff!
Sincer nu imi imaginam sa ajung in asa situatie, si mai ales nu credeam sa existe astfel de oameni. Norocu meu ca i-am nimerit tocmai eu!
Fac tot posibilul sa ne mutam, pt ca mi-e groaza cand o veni bb si o sa il ia soacra-mea sa se "joace" si idioata aia cu el. Ca "ea are suflet bun si iubeste copii". De-aia mi-l blestema pe-al meu, de mult ce il iubeste. Ce ma deranjeaza cel mai tare, e ca eu sunt privita ca aia rea in toata povestea asta! Imi vine sa mor de ciuda! Tot eu, care mai bine de 2 ani am suportat-o pe tampita aia, desi banuiam ce zice despre mine. Dupa aceea, cand am avut si dovezi, logic ca i-am taiat-o.

Parerea mea despre respectiva este ca este un caz clinic. Eu i-am spus prieteneste maica-sii sa o duca la un psiholog sa o caute. Si nu doar eu i-am spus..cam toata lumea. Nu vrea sa inteleaga, si zice ca nu e nebuna. Nu ii face nici un bine lasand-o asa sa ne manance zilele la toti. De fapt ea nu se intelege cu nimeni nu numai din casa, ci asa in general.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Cumnata ta pare geloasa, invidioasa, marunta sufleteste, exact ca si cumnata mea, care imediat cand a aflat ca actualul meu sot ma cunoscuse pe mine (la doua luni dupa venirea in Germania) il intrebase "Si cum arata? E mai frumoasa ca mine?". Dupa aceea mi-a facut multe mizerii, a incercat sa ne dezbine pe mine si pe sotul meu, iar in final (dupa 3 ani de cosmar!!) eu si sotul meu am rupt orice relatii cu ea Si stii ce bine ne este acum???

Cumnata ta pare sa nu aiba o viata proprie, e nefericita si frustrata si de aceea in sinea ei nu se poate bucura de fericirea fratelui ei, vai de ea...

Fa-i si tu soacrei o surpriza si spune-i asa: "Eu nu pot invita la cununia mea un om care in mod evident si fatis ma uraste atat de tare incat ma blesteama. Daca tu nu esti dispusa sa vii la cununia fiului tau, asta e decizia ta. Fiecare din noi va trebui sa traiasca mai departe cu decizia lui." - si cu asta iesi din postura santajatei si ii lasi soacrei posibilitatea sa se decida ce ii este mai important.

"Nu te lupta cu porcii in cocina. Tu te murdaresti, iar porcului ii place".




Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


pai e normal ca soacra-ta sa aiba dreptul sa va impuna, doar stati in casa ei; iar pentru ea, ambii sunt copii ei si poate chiar nu stie cite mizerii va face cumnata, sau stie partea cealalta a monedei- cea spusa de cumnata ta;

cred ca-i greu in Romania, dar eu m-as muta miine din apartamentul acela, chiar daca as stii ca maninc piine si apa...decit tensiunea psihica continua care face rau copilului si voua...

sa o ajutam pe Emma
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79512&whichpage=1

Mergi la inceput