VREAU sa trec peste, dar nu pot!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Sunt multi escroci de genul asta care se dau interesati si nu au nici un ban in buzunar, dar in aparenta "sunt" ceva si care tocmai din tepe de genul asta traiesc. Sa le fie rusine, ca sunt niste hoti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Sa nu te lasi si sa lupti pentru a-ti recupera banii. Poate pentru tine nu inseamna decat o pierdere pentru care ti-e ciuda, dar pentru ei e un mod de trai. Dovedeste-le ca s- au terminat castigurile astea "pe prosteala altora".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

sunt total de acord cu grodear
adica, aceasta doamna a dat 3000 e euro fara sa stie pe ce?De ce nu a cerut un extras de carte funciara, inainte de a face precontractul?
Sa le fie rusine acestor oameni, care se dedica doar la asta
DD plateste tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Elle seb, grodear,olimva multumesc din suflet!
Imi e greu, tare greu si ma repet, vreau sa trec peste asta dar habar n-am cum?
Sper ca Bunul Dumnezeu sa aiba mila si sa dea fiecaruia dupa cum merita!Pana atunci, eu trebuie sa invat ca in lume sunt si oameni "altfel" ascunsi sub chip de inger!
Va multumesc din suflet pentru ajutorul moral!

Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Giulia,
eu nu inteleg de ce nu i-ati dat inapoi numai cei 3000 de euro dati de ei doar ei s-au razgindit nu voi??? In contract zici ca scria sa dati 6000 in caz ca voi va razginditi sa mai vindeti, nu in caz ca ei se razgindesc sa mai cumpere.....Dimpotriva, daca ei se razgindeau, ei puteau sa piarda cei 3000 de euro, nu sa cistige inca 3000 !!!!!!!!!!!!!!

-------
Life's a journey, enjoy the trip !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

da nici eu nu am priceput cine s-a razgandit pana la urma?!

voi ati zis : gata, nu mai vand?!
Sau scria in contract ca daca ceva nu corespunde cu prosiunea voi dati avansul dublu inapoi?

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Giulia, gandeste-te ca dpv legal s-a procedat corect. Ati semnat un precontract in care era stipulat faptul ca voi va tb sa returnati dublul avansului in cazul in care tranzactia nu are loc.
Nu te invenina, gandeste-te ca ai semnat in cunostinta de cauza. Mai gandeste-te ca oamenii aia si-au facut niste sperante, ca au facut niste drumuri, ca au pierdut timp si si-au facut nervi la diferite cozi. Este un calvar sa faci astfel de demersuri in Romania.
Noi am cumparat un teren si pana la finalizarea actelor a fost infernal. De fiecare data iti mai tb cate ceva, la un moment dat ne venea sa renuntam.
Pt. a te linisti si a nu te incarca aiurea cu sentimente negative incearca sa gandesti la rece. Oamenii aia nu au facut altceva decat sa respecte precontractul. Prea putin conteaza cati bani le-au ramas lor pt sarbatori.
Cand e vb sa respectam un contract tb sa primeze legea, nu cum ar fi omeneste. Da, omeneste ar fi sa nu fi acceptat decat suma pe care au cheltuit-o, dar asta nu-ti da tie dreptul sa le doresti raul.
Nu tin cu acea familie, nu va cunosc nici pe voi, nici pe ei, dar mie mi se pare corecta tranzactia dpv legal.
Poti sa iei legatura cu un avocat, dar nu-ti va da dreptate si asta ar insemna nervi si bani cheltuiti aiurea.
Orice precontract are o asfel de clauza :daca tranzactia nu are loc din vina proprietarului, acesta va da dublul avansului celui care voia sa cumpere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva03 spune:

Incerc sa deslusesc povestea. Acum inteleg ca pe tine te-a deranjat faptul ca nu a avut intelegere cumparatoarea pentru tine, care ai fost, la randul tau, in eroare, ci si-a calculat deja beneficiul, in conditiile in care tu ai tratat-o ca pe o prietena. Te simti tradata ca prietena.

Ce mi se pare gresit, ca ai platit suma asa repede si fara sa o comentezi. Daca era sa te raportezi strict la acte, cum a facut cumparatoare trebuia sa te duci la un avocat sa cerceteze actele si sa isi prezinte opinia. Poate pana la urma reuseati sa rezolvati tot pe cale amiabila, evitand judecata, dar ii plateai numai suma pe care a cheltuit-o pentru ca tu ai fost de buna credinta.

De ce nu ceri opinia si la juridice?

Iti doresc succes!


mama lu' Claudiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Giulia, imi pare rau de situatia prin care treci...
Dar, de ce s-a grabit sotul tau sa remita 6.000 E?
Trebuia sa trimita doar 3.000 E sau chiar nimic, deoarece voi n-ati avut intentia de a-i aduce in eroare pe cumparatori (sper ca intelegi ce vreau sa spun), ci v-ati bazat pe un act emis de Primarie. La o adica puteati sa chemati in instanta Primaria.
Cred ca un avocat bun, v-ar putea ajuta sa aveti castig de cauza in instanta, dar e greu pt ca nu sunteti in Ro.




Sarbatori fericite!
Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns innaa spune:

Nici eu nu inteleg...in precontract scria ca trebuie returnati cei 6 mii de e in cazul in care va razganditi voi sau ei? Sau in ambele cazuri?

Normal, din cate stiu eu...in cazul in care cumparatorul se razgandeste avansul NU II ESTE RESTITUIT!!!

totusi cred ca v-ati grabit trimitandu-le cei 6 mii de e.

plus ca trebuia sa ii propui inainte de a trimite bani varianta de a-i achita cheltuielile, nu dupa.

te pup si...mai bine nu te mai gandi, incearca sa uiti episodul asta...a inceput un nou an...o noua etapa. altfel nu ai cum s atreci peste asta.

alta data stii sa gandesti de doua ori inainte de a avea incredere oarba in cineva

stiu ca nu sunt bani putini si ca nu au fost facuti usor (la tine si sotul tau ma refer) ca puslamaua respectiva chiar i-a obtinut usor.

hai ca m-am lungit. te pup

Mami si Buburuza lui mami



Mergi la inceput