VREAU sa trec peste, dar nu pot!

VREAU sa trec peste, dar nu pot! | Autor: giulia71

Link direct la acest mesaj

Credeam ca trebuie sa fii tare naiv si slab de inger sa fi "tzapit" in ziua de astazi la bani, dar se pare ca m-am inselat amarnic! Exista oameni tare abili, care stiu sa-si joace rolul foarte bine pozand in familii respectate, cu studii si bine situate dvpv social, care nu ar atinge nici o musca bla, bla bla ,dar care au facut in asa fel incat am fost fortati sa renuntam la un contract de promisiune incheiat intre mine (noi)si familia respectiva si in urma caruia am pierdut 3000 euro!!!
E vb de un teren pe care doream sa-l vindem anul trecut si a carui vanzare a fost anulata deoarece au aparut mii de probleme inchipuite asupra prapaditului ala de teren!
Ar trebui sa va insirui o lista lunga de "probleme" care ne-au facut sa renuntam la vanzarea acelui teren si nu cred ca e cazul, faptul e consumat si nu ne-ar recupera paguba produsa:(
Am postat acest subiect pentru ca pe langa paguba materiala am suferit si sufar enorm , iar increderea mea in oameni e nula in momentul asta si nu stiu cum naiba sa fac sa-mi revin?
Nu mi-am imaginat niciodata ca oamenii pot fi si asa!
Acum sistemul meu de valori in raport cu ceilalti e complet debusolat, vad in celalalt un prezumtiv hot gata oricand sa ma fure!
Nu mai spun de emotiile negative care mi s-au strecurat in sufletul meu si care nu-mi fac deloc bine...
Simt furie, disperare, ura si chiar dorinta nebuna de razbunare..si stiu ca nu e bine (in primul rand pentru mine).
Cum naiba sa fac sa trec peste?
Vreau sa trec si nu pot!
Cum poti trece peste asa ceva cand eu cu , cumparatoarea ne-am imprietenit aici pe DC, am vb o gramada pe mess despre familiile nostre, despre copii nostri samd, despre joburi , viata samd.
Acum stau si ma gandesc cum naiba am putut fi atat de naiva si deschisa fata de o persoana pe care nici nu o cunosteam si nu-mi vine sa cred ca am fost eu!
Cu siguranta persoana respectiva va vedea acest topik si se va bucura,cred si eu, e ceva sa te prinda Sarbatorile cu 3000 de euro in buzunar!
Dar mie mi-ar fi frica de Dumnezeu, care nu doarme ci mai atipeste doar asa din cand in cand ca e si el batran si a vazut multe...mai ales cand stiu ca am doi copii de crescut acasa, cum sa fac asa ceva
, cum sa ma bucur la munca altuia?!
Ma intreb,astia chiar nu au frica de Dumnezeu?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

giulia, imi pare tare rau pentru ce s-a intamplat.Stiu ca asta nu te consoleaza si nici nu iti aduce cei 3000 de euro inapoi, dar nu inteleg cum ai reusit sa ii pierzi?.Nu ai avut un precontract de vanzare cumparare? Si cum adica ati putut fii fortati sa renuntati la acest contract.Ai putea sa fii mai explicita, ca sigur pot fii sanse de recuperare a banilor.
Cat despre razbunare, sa stii ca totul se plateste in viata, si ce e mai rau, ca se plateste cand nu te astepti.Sigur persoana respectiva va pierde acesti bani si multi altii, nu iti fa probleme.
Si banii sunt importanti, dar e bine ca familia ta e santoasa si copii tai sunt bine, si vei recupera cei 3000 de euro din alte parti.Dumnezeu e sus si vede totsi stie cand si unde sa dea, si de unde sa ia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorica avram spune:

poti dovedi in vreun fel ca i+ai dat banii respectivei?
pentru ca poti recupera banii in instanta daca ai dovezi de orice fel:scrise sau martori in prezenta carora ai dat banii.
oricum poti sa-i dai in judecata si chiar daca va dura ai sanse sa-ti recuperezi paguba.vorbeste cu un avocat.banuiesc ca nu i-ai strecurat banii pe sub usa si nu te-a vazut nimeni.
te pup! hai fii barbata! sa stii ca cei care fac astfel de lucruri se bazeaza pe faptul ca victimele nu reactioneaza. eu zic sa o faci sa plateasca pt ce ti-a facut!

Viorica
Ingerasul meu Shalini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

da, cauta un avocat bun si explica-i situatie.Eu cred ca a gandit ca dca tu stai in franta faci usor 3000 de euro, si nu ai timp sa umblii sa te judeci cu ea, si si-a permis sa faca acest lucru.Cred ca ar fii bine sa ii tragi o lectie acestei persoane, si sa iti cauti un avocat bun.
Multa bafta si sigur vei reusi, ca doar ai mai reusit atatea sa faci in viata!
Capul sus si la treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva03 spune:

Stiu cum te simti! Nu imi imaginez!

Am simtit-o pe propria piele si suma a fost mai mare. Si astazi ma sufoc si am cosmaruri cand ma gandesc cum am prapadit un an de munca avand incredere in oameni!

Au fost nopti cand nu dormeam si ma gandeam cum sa le distrug familia, care ar fi cel mai mare rau care li se poate intampla. Dar era numai imaginatia mea! Ei isi duc viata bine merci si acum si nu au nimic. In schimb eu am facut un vaccin!

Poate ca e mai grav ca i-am privit in ochi si mi-au zambit cu seninatate: "ai de luat; o data cand nu oi avea, o data cand nu oi putea si o data dupa moartea mea!"

Dar eu stiu sigur ca nu puteam reactiona in nici un fel. Poate tu o poti face. Urmeaza-i sfatul Vioricai! Si te sustin si eu ca si ea: fii barbata!

mama lu' Claudiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Multumesc fetelor pentru sfaturi!
Asa m-am gandit ca o sa fa c si asta am si facut de fapt, dar nu am primit raspunsuri concrete deoarece a fost perioada Sarbatorilor si cum toata lumea e in vacanta...
Da si eu cred ca pe asta am gandit ca suntem aici si umbla catzeiii cu euro in coada, ei bine nu-i asa!!!
Kiar delok!
Am scris un mail lung si s-a sters si imi e tare greu s-o iau de la capat.
Ideea e asa: am facut promisiune de vanzare-cumparare , ei ca potentiali cumparatori ne-au dat un avans pentru teren de 3000 de euro , apoi au invocat n motive (unele din ele reale) pentru care nu mai pot cumpara acest teren si am cazut in postura de a renunta la vanzarea acestui teren, iar sotzul le-a dat (prin ordin de plata, prin banca) 6000 euro!!!
Cum ne-am vazut nevoiti sa renuntam , pai simplu:la cumpararea ternului de catre noi s-a eliberat un certificat de urbanism destinat constructiei dn care reiesea ca terenul este intravilan cu folosinta pentru cnstructie locuinte, iar acum pentru vanzare ni s-a eliberat un alt certificat de urbanism , pentru instrainare de data asta, in care se stipula ca terenul este intravilan arabil cu destinatia ulterioara pentru constructie locuinte (dar dupa ce va fi scos din circuitul agricol).
Cumparatorii nu au mai dorit cumpararea terenului sustin ei, din cauza acelei alergaturi pentru scoaterea din circuitul agricol.
Noi de aici nu aveam cum sa-l scoatem ca asta presupune deplasari multimple si nu imi este necesar la vanzare!!!
Este foarte adevarat si recunosc este mult de alergat datorita birocratiei din tara noastra, dar, nu e vina noastra!
Si uite asa...a trebuit sa respectam contractul si sa-i platim dublu!

Va imaginati ca fraiera de mine am sperat intr-o ultima speranta de omenie si am sunat-o si i-am propus sa isi opreasca avansul si cheltuielile aferente avansului pe care ni l-a dat si ce sa vedeti fratilor: mi s-a spus ca acesti bani 3000 euro acopera aproape toate "pre-cheltuielile" pe care le-au facut (credit, deschideri cont, benzina, alergatura) si le mai raman doar un castig de 28 milioane!!!
Sa mor nu alta!!!
Nici nu mai pot scrie...



Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Giulia imi pare tare rau de situatia in care te gasesti.
Curaj si ia legatura cu un avocat.

SARBATORI FERICITE
LA MULTI ANI



"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

ia legatura cu un avocat, si nu te lasa.Adica ea trebuia sa stie pe ce da avansul de 3000 de euro.A fost riscul ei cand a facut precontractul.Eu cred ca nu trebuia sa ii returnezi nici macar banii ei, nu inca 3000 de euro.Adica tu ceri cat vrei pe pamant, dar daca ea nu se intereseaza ce cumpara, nu e problema ta.
Rusine sa le fie acestor oameni.Nu pot sa cred cum e cineva in stare de asa ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Giulia, va trebui sa explici mai bine pentru ca din ce spui tu iata ce inteleg eu:
1. tu i-ai spus persoanei respective ca ii vinzi un teren intravilan construibil
2. persoana a decis sa cumpere acel teren si ti-a platit un avans
3. se dovedeste de fapt ca acel teren nu este intravilan construibil asa cum probabil tu ai asigurat-o pe cumparatoare ci trebuie scos mai intai din circuitul agricol. Deci de aici eu inteleg ca tu ai zis ca ii vinzi mere si de fapt ii vindeai pere. Normal ca s-a razgandit, ea voia un teren pe care sa poata construi imediat.
4. sotul tai ii vireaza 6'000 EURO. Aici nu inteleg. Scria in contract ca trebuie sa platiti suma asta?? Daca da, atunci s-a procedat corect.

Nu intelege gresit, consider indreptatita revolta ta, insa trebuie sa explici mai bine ca sa se inteleaga situatia juridica mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Eliza, multumesc pentru raspuns!
Si acum iti voi puncta exact ce am facut si cum bine ai inteles.
1. Da , noi am scos spre vanzare un teren intravilan construibil exact asa cum reiesea din cerificatul de urbanism care a fost eliberat la data cand am cumparat noi terenul.
2. Familia cumparatoare s-a decis sa cumpere acel teren pe baza actelor doveditoare pe care le aveam la momentul luarii deciziei de cumparare si pentru aceasta am intocmit o promisiune de V-C , in care cumparatorii ne plateau un avans de 3000 euro, iar daca noi ne razgandeam sa facem tranzactia plateam dublu adica 6000 euro.
3. Din vechiul certificat de urbanism reiesea clar ca terenul este construibil si 300mp sunt scosi deja din circuitul agricol.EXprimarea din vechiul certificat de urbanism putea fi interpretata ca terenul este deja scos din circuitul agricol. Cum noi nu am dorit sa construim nu ne-am interesat niciodata daca acest teren este sau nu scos din circuitul agricol si as fi mers pana in panzele albe cu acel certificat de urbanism care a fost scris de asa natura incat sa credem ca terenul este deja scos din CA.
Pentru vanzare a trebuit eliberat de catre Primarie alt certificat de urbanism deoarece cel vechi nu mai era valabil. In noul certificat de urbanism se spune clar ca terenul este intravilan arabil si destinatia ulterioara a acestuia va fi constructia de locuinte.
4. Da, sotul meu in baza actului de promisiune ii vireaza acei bani (6000 de euro) si uite asa potentialii cumparatori isi fac Sarbatorile bine-merci cu inca cei 3000 de euro castigati din cauza unei interpretari ambigue scrise de un functionar al Primariei!
Terenul poate fi scos fara probleme din CA numai ca e chestiune de alergat si de timp si noi nu putem face asta de la 2000 km!!!
Sunt perfect de acord cu tine, sotzul meu a procedat legal conform intelegerii, dar eu vorbeam aici nu de recuperarea banilor ci de OMENIE!
Cum e posibil dupa ce am vorbit atata eu cu, cumparatoare, am trecut de faza de "parteneri de afaceri" sa te bucuri la niste bani pe care nu-i meriti , pentru ca stii clar ca noi vanzatorii nu ne-am razgandit , ci numai a intervenit aceasta problema.
Nu era mai cinstit si mai onest, lucru care i l-am propus deja cumparatorilor , sa isi faca un cuantum al cheltuielilor pricinuite de aceasta neintelegere si sa o despagubesc cu aceasta suma (aici ar fi inclus, pierderile din cursul valutar, drumurile pe la Primarie, ziua de munca pierdute si asa mai departe).
Oricum ar fi fost nu s-ar fi ajuns la aceasta suma de 3000 de euro, castigata numai in 4 sapatamani!
Dar nu, persoana respectiva mi-a trimis un mail in care mi-a insiruit niste cheltuieli aberante raportate la un credit de 8000 de euro samd, din care imi spune cu tupeu ca ii mai ramane un castig din aceasta afacere de numai 28 milioane?!
Pai sa nu mori!!!
Sa nu faci atack cand auzi ca ii ramane un castig de numai 28 milioane!
Oameni buni, eu postezi aici nu pentru a-mi recupera banii ca stiu bine ca-s pierduti, ci in primul rand pentru a ma elibera de tensiunile,supararile pricinuite de aceasta "afacere" si de a fi ajutata de voi cum sa-mi revin, cum sa pot avea din nou incredere in oameni , caci la capitolul asta sunt dezastru!
Stiu ca voi fi suparata multa vreme, dar vreau sa trec peste asta si vreau sa cred ca inca mai exista oameni , in adevaratul sens al cuvantului!
Va pup si revin!

quote:
Originally posted by Eliza5

Giulia, va trebui sa explici mai bine pentru ca din ce spui tu iata ce inteleg eu:
1. tu i-ai spus persoanei respective ca ii vinzi un teren intravilan construibil
2. persoana a decis sa cumpere acel teren si ti-a platit un avans
3. se dovedeste de fapt ca acel teren nu este intravilan construibil asa cum probabil tu ai asigurat-o pe cumparatoare ci trebuie scos mai intai din circuitul agricol. Deci de aici eu inteleg ca tu ai zis ca ii vinzi mere si de fapt ii vindeai pere. Normal ca s-a razgandit, ea voia un teren pe care sa poata construi imediat.
4. sotul tai ii vireaza 6'000 EURO. Aici nu inteleg. Scria in contract ca trebuie sa platiti suma asta?? Daca da, atunci s-a procedat corect.

Nu intelege gresit, consider indreptatita revolta ta, insa trebuie sa explici mai bine ca sa se inteleaga situatia juridica mai bine.

Eliza si Alex (15 nov. 2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Cand vine vorba de bani (bani multi, ma refer), sunt multi oameni care uita si de mama si de tata.
Eliza a punctat bine situatia. Tranzactia este legala.
Ce nu inteleg eu insa, este cum un certificat de urbanism in care scrie ca terenul este intravilan devine, dupa preschimbare, teren extravilan. Poate un avocat bun ar trebui mai intai sa conteste acest certificat de urbanism ambiguu.
Referitor la intrebarea ta, cum poti trece peste, mi-e cam greu sa-ti raspund. Vina este cumva la mijloc. Nu-i poti acuza te ei ca te-au furat pentru ca totul s-a desfasurat pe cale legala si la fel de bine se poate spune ca nici tu nu te-ai interesat realmente despre situatia clara a terenului. De aici: neplacerea.
Si ca o concluzie: mai ia legatura cu ei; daca acesti oameni sunt de buna credinta, vor reevalua situatia si exista sanse sa va recuperati banii. Dac sunt pusi pe castiguri imediate cu orice pret... D-zeu le aseaza pe toate.
Mult succes iti doresc!

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput