PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Consi spune:

Muuh, Sarilla merci de raspuns. Azi sau maine ma duc la cumparaturi si aflu cat mai multe informatii. Sunt curioasa daca voi gasi ceva. Desi sunt destul de multe magazine de copii, la capitolul incaltaminte stau destul de prost. O sa incerc la Miniblu.

Muuh vream sa te intreb de ce ii dai sa bea apa intre mese. Pentru hidratare? Luca papa 3 mese de formula cam a cate 210 ml. La pranz nu bea supa deloc, doar piure. Foarte rar ii dau ceai. Sunt suficiente lichide?

Consi si Luca meu (19.07.2006)

atat sunt de mare
pozele noastre
www.onetruemedia.com/shared?p=1ace6df36a1450d366107b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

norocuta mie imi este mai simplu cu msn ca mai fug mai scriu un mesaj mai revin, citesc din urma sa vad despre ce vorbeam. Nu ai de ce sa iti ceri scuze, merci de pont.
Consi din mai multe motive:1. vreau sa il invat sa bea singur din biberon si ii dau un biberon cu apa sa se joace cu el 2. am o canita din aia cu maner si ii pun apa in ea si el mai trage din ea cand are chef de joaca 3. pentru hidratare, sunt momente cand e marait si agitat si daca ia doua trei guri de apa se linisteste iar eu am dedus ca i-ar fi sete.

Miruna + Alexei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatocae spune:

Salutare mamici.
Despre VIGANTOL, si eu stiu ca tot pt. fixarea CA in organism, si in functie de clima. Banuiesc ca Norocutei, care are inca soare, nu ii trebuie la fel de mult vit. D3 cat ne trebuie noua, aici, in Ro, unde nu mai vezi soarele de nu-stiu-cand.
Despre APA, eu stiu ca odata cu diversificare se da si apa bebeului pt. ca apa din formula nu mai este de ajuns. Eu peste zi ii dau ceai sau suc, dar seara si noaptea ii dau, dupa ce a papat biberonul, cateva guri de apa dintr-un alt biberon. Asta in urma faptului ca am gustat de cateva ori laptele lui Luca si apoi mi-era o sete noaptea...si m-am gandit ca si el simte cam la fel, mai ales in conditiile in care e aerul uscat in camera din cauza caldurii de la calorifere.
Despre INCALTAMINTE, vedeti ca sunt la metro niste botosei (ca un fel de sosete mai mari si care se fixeaza peste glezna cu un arici), care sunt din materiale din astea rezistente la vant si temp. scazute, ceva fas special, si fara talpa intarita. Nu stiu daca m-am facut inteleasa.

Mihaela, mama lui Luca


www.rapidisti.ro/index/A_sustinut_Rapidul_la_numai_15_s.html" target="_blank">Luca rapidistul
5luni
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ae937687e34549cca3e96&source=browse" target="_blank">Filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Miruna uite ce am gasit undeva pe forum despre alte lichide in afara de lapte:
" In primele 6 luni de viata bebelusul isi ia toata apa de care are nevoie din laptele matern sau din formula.
Nu este deloc bine sa ii dai apa sau ceai intre mese pentru a-si umfla burtica pentru ca acest lucru poate duce la stagnarea sau chiar pierdere in greutate iar in cazuri grave (administrarea a 2-3 biberoane de apa/ceai pe zi) ceea ce se numeste intoxicatie cu apa. Aceasta se manifesta prin somnolenta accentuata, hipotonie si poate evolua catre convulsii si chiar moarte.
Se datoreaza unui dezechilibru hidro-electrolitic ce apare datorita cantitatilor prea mari de apa care "dilueaza" sangele bebelusului. Excesul de apa ajunge la nivelul creierului si determina manifestarile mai sus mentionate.
Ceaiul anticolici de tipul babydrink intra in categoria medicamentelor. Adica trebuie dat doar in caz de colici si evident intr-o cantitate mica (nu mai mult de cateva linguritze, sa zicem 20-30ml/zi). Din cate stiu eu nu trbuie administrat preventiv.
Dupa ce alimentele solide au fost introduse in alimentatie (in mod normal dupa 6-7 luni) se poate incepe administrarea de mici cantitati de apa sau ceai, fara adaus de zahar. Dar si atunci principala sursa de lichide trebuie sa fie lapticul."


Galeria foto www.dropshots.com/Tweety7" target="_blank">Videoteca Varsta gogoashei www.choosing2lose.com/tickers/4597e78c6bb5e/weightloss.png" target="_blank">Greutatea mea
Andra, tati Costin si Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatocae spune:

Eu inca fierb apa (izvorul alb sau borsec folosim), cu exceptia catorva cazuri cand nu am mai avut timp s-o fierb, doar am incalzit-o. Si inca sterilizez toate biberoanele si tetinele si suzetele ...asta si pentru ca mi-e foarte comod dupa ce le spal, le pun in aparatul de sterilizat si le las acolo. Cand le scot de acolo, le tin intr-o cutie speciala cu capac, pe care o folosim pt. depozitarea celor curate si pt. transport cand mergem in deplasari.

Mihaela, mama lui Luca


www.rapidisti.ro/index/A_sustinut_Rapidul_la_numai_15_s.html" target="_blank">Luca rapidistul
5luni
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ae937687e34549cca3e96&source=browse" target="_blank">Filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Biberoanele eu inca le mai fierb. Eu sunt foarte sensibila la afte (mi se trage de la un dr dragut din Ro care pentru orice nimic imi dadea antibiotice) si mi-e teama ca si "fimiu" e la fel si stiu cat de rau este asa ca...

Apa am fiert-o pana mai zilele trecute (incet, incet schimb metoda), chit ca am un filtru de marca f buna la unul din robinele de le bucatarie. De apa plata mi-a cam frica din cauza ca avem niste prieteni de familie a coror fetita de 3 ani a facut un fel de "depuneri" la rinichi.
Medicul care a diagnosticat-o a urlat la ei ceva de genul "ha, ha, ha voi sunteti cei care nenororociti copilul" asta evident dupa ce a aflat ca fetitei i s-a dat numai apa plata, in ciuda faptului ca au fantana proprie in curte si era simplu sa faca o analiza a apei pentru siguranta (e vb de continutul de nitrati, etc.).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatocae spune:

Dupa ce am citit ce a scris TWEETY, pot fi sigura ca nu ii dau prea mult ceai sau apa, ca al meu numai somnolent si hipotonic nu pot sa zic ca este...
Eu ii dau cam 60-70 ml pe parcursul unei zile ( cateva guri in timpul meselor cu piure, cateva guri dupa ce papa lapticul cu cereale, si intre mese, atunci cand transpira sau e agitat si se deshidrateaza).Am incercat noaptea in loc de lapte sa-i dau ceai, dar v-am zis ca apoi a papat si "doza" de lapte obisnuita.
Si nici eu nu folosesc deloc zahar sau indulcitori. Si as vrea sa nici nu-i placa mai incolo...

Mihaela, mama lui Luca


www.rapidisti.ro/index/A_sustinut_Rapidul_la_numai_15_s.html" target="_blank">Luca rapidistul
5luni
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ae937687e34549cca3e96&source=browse" target="_blank">Filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

mihatocae, interesanti botoseii de care spui tu dar cine stie cand mai ajung eu in metro......noi avem tot asa, botosei fara talpa tare, nu sunt indicati acum aceia pt ca isi strica piciorusele.
Consi, trebuie sa gasesti ceva pana la urma.noi avem unii de piele intoarsa, mai maricei, pe sub care mai poti baga ciorapei mai grosi sau chiar botosei crosetati si mai avem unii dintr-un material reiat si inca unii de la un costumas de fas, combinezon de iarna, care se detaseaza si poti sa-i pui si separat.

Dariana si Darius (30.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Buna fetelor!In sfarsit mai apar si eu printre voi dar credeti-ma ca abia mai am timp sa respir, mai ales de cand cu diversificarea am si mai multa treaba.
Doresc tuturor mamicilor si piersicutelor UN AN NOU FERICIT SI CAT MAI BUN!!! SA FIM SANATOSI CU TOTII!
Legat de apa, si eu folosesc Izvorul Alb si nu am fiert-o niciodata(ca si la Eduard, de altfel). Iar apa simpla bea cam 100ml pe zi, intre mese(ceai nu bea deloc). Asa cum spunea si Muuh, cand e mai agitat(in special seara) am impresia ca o gura doua de apa il mai linistesc.
Eric are are 8,5 kg si 67 de cm, e tare cuminte si papa la greu mar, para, banana si suc de mandarina. Asta pe langa lapte, 4-5 mese a 200 ml. Cu legumele incercam din nou dupa vaccinul de luna asta. Data trecuta a fost un fiaco total...
Am pus poze noi in albumul Ianuarie 2007. Uitati puii mei

Cornelia, mamica luiEduard(21.06.2004) si a lui Eric(13.07.2006)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Cornelia-Laura bine ai revenit si sa-ti traiasca puiutii dragalasi...

Mergi la inceput