un nou inceput

un nou inceput | Autor: danitin

Link direct la acest mesaj

Credeti ca se poate ca odata cu inceputul unui nou an sa avem un nou inceput in ceea ce priveste dorintele noastre? Adica functioneaza chestiile gen, incepand din 1 vreau sa tin cura de slabire, sa fiu mai calma, mai ordonata, sa imi fac timp mai mult ca sa ma joc cu Spiridusul meu mic si drag, sa fiu mai cocheta, sa-mi las timp de relaxare, etc?

Mamica de spiridus

Poze cu Loriana





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Bineinteles ca se poate sa folosesti orice ocazia pentru a-ti pune dorinte. Masura in care ele devin realitate cred ca depinde de alti factori cum ar fi: intelegerea esecurilor anterioare, o perspectiva realista, autoacceptarea, acordul interior.

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

depinde de vointa persoanei respective.
in general, eu cred ca nu tine chestia asta. e ca si cum ai spune "de luni ma apuc de invatat"...
o data ce te-ai hotarat sa faci ceva cu adevarat, trebuie atunci sa incepi sa faci lucrul ala, nu de luni, nu de la intai, nu de la anul...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Mobilizarea tine de felul tau de-a fi nu de inceputul unui an.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Si eu cred ca depinde de vointa. Dar mai ales daca anul care s-a incheiat a fost unul dificil, atunci ne place sa credeam ca 'ni s-a dat o noua sansa' sau ca vom trata lucrurile altfel....ca un nou inceput.

Eu nu am zis niciodata 'de la anul incep sa fac sport' sau chestii d'astea promitatoare, ci doar mi-am dorit uneori ca anul nou sa fie altfel decat cel care s-a incheiat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Principesa, interesant ce spui tu. Cred ca am sa-mi notez pe o hartie cuvintele intelegerea esecurilor anterioare, o perspectiva realista, autoacceptarea, acordul interior. Trebuie sa le "rumeg" bine!
Miria ai si tu dreptate dar parca functioneaza mai bine daca e un motiv in plus....
Ramonika sa inteleg ca tu spui ca initiativa trebuie luata din clipa in care iti vine in minte si nu conditionand-o de o data anume?

Mamica de spiridus

Poze cu Loriana





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Si eu cred ca tine de vointa , de cit de puternica iti este dorinta si cit de pregatit esti pt pasul respectiv.
Eu m-am tot chinuit anul trecut sa dau jos cele 10 kg in plus dupa nastere, insa nu am reusit mare lucru.
Insa de ieri m-am apucat de cura de slabire.Si cred ca de data asta voi reusi sa duc totul pina la capat. De ce? Pt ca simt ca nu e greu, nu o simt ca pe o obligatie , o simt ca pe o chestie naturala.
Pina acum a fost un chin pt mine, si orice cura inceputa , a esuat dupa 2 zile, insa acum a venit intr-un mod natural.
Pur si simplu am simtit ca treb sa fac asta.
Eu zic ca poti sa realizezi tot ce iti doresti, daca esti cu adevarat pregatit .
(ieri i-am pregatit sotului pt cina una dintre mincaruruile mele favorite.Nu am avut nici o secunda tentatia sa gust si eu putin,sau sa zic"hai lasa ,decit azi, si incep miine din nou", asa cum de obicei mi se intimpla. De aceea sint convinsa ca voi reusi de data asta).

Bafta

Ile si Vivian (07.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Un studiu psihologic, a aratat ca toate dorintele care ni le punem in data de 1 ianuarie nu se indeplinesc, si psihologii ne sfatuiesc sa ne facem promisiuni si regulamente noipentru anul nou incepand cu 2 ianuarie.Asa a spus la TV, apoi eu nu stiu daca e adevarat sau nu, dar stiu ca nu mi se indeplinesc nici 90% din dorintele din 1 ianuarie, de aceea anul asta mi-am pregatit calendarul si obiectivele in 3 ianuarie
Oricum, fie ca anul 2007 sa ne aduca tot ce ne dorim tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Mah Dana....eu iti tin pumnii sa reusesti...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Mai Ana, tu ma desoperi ori pe unde scriu .... sper sa am putere sa schimb ceva, indiferent ca tine de inceputul unui nou an sau de puterea mea de voiinta
Olim, sa stii ca pana la utma tot fetele din grup cu al lor 8 ianuarie cred ca au fost mai realiste
Ile stiu ce spui am amvut si eu perioade din astea in care pur si simplu imi puneam ceva in cap si reusam, dar acum din ce in ce mai rar beneficiez de un avant din asta. Poate ca imbatranesc....
Tzitziri cred totusi ca pentru mine un an altfel e cam abstract atat timp cat stiu exact ce as vrea sa schimb


Mamica de spiridus

Poze cu Loriana





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

dana,eu zic sa-ti impui niste lucruri,dar nu legate noul an,sau de cutare data,ci asa pur si simpul,de acum,de maine,ca o prioritate,nu ca o scuza,ca incepe ceva....anul,luna,etc.
Eu am zambit cand am citit postarea,deoarece sotul meu zice in fiecare Decembrie,de la 1 Ianuarie ma las de fumat,nu i-a iesit niciodata,eu n-am zis asta pana acum,ca ma omoara termenul limita pentru orice.
Apoi apropos de cura,eu m-am consolat,demult,am o viata prea dezordonata in ceea ce priveste programul de munca,ca sa-mi permit acest "lux",insa mi-a luat ceva timp sa ma conving de acest lucru,ar tine poate,daca nu as avea o viata de famile,in care eu singura gatesc,singura fac curat,singura fac temele cu copii,etc....lucruri care te solicita indeajuns,ca sa mai ai timp suficient si totodata relaxant pentru tine.
Ca cine zice ca le face pe toate,nu pot sa cred...sigur ca mai exista si persoane "turbo",dar nu in media,nu in arta...poate in inginerie unde totul e limpede
Vis-a vis de relaxare....imi plac amintirile cand eram fara copii si aveam grija de ten,de-o baie super,de somn,
Asa ca am ajuns la faza in care nu ies nearanjata din casa,incerc sa mananc cu folos,mai putin si mai sanatos,dar prioritatea mea e acum alta,copiii,rezultatele lor,dezvoltarea lor.

Mergi la inceput