Mamici de iulie-august 2007 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

zisacami iti doresc din inima sa ti se indeplineasca dorinta in anul care vine,sa nu incetezi niciodata sa speri!sa dea DD sa ai un an nou extraordinar si cu tripleti daca se poate si mai ales multa sanatate!si te mai asteptam pe la noi.

alina 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Alina multumesc mult si cu siguranta voi intra pe aici sa vad ce mai faceti! Sarcina usoara in continuare!

Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Draga Nikole!

Vreau sa iti multumesc pentru speranta pe care mi-ai dat-o! Aproape ca murisem pina azi, dar o fata de la noi de pe forum, mamici de mai-iunie(un inger) m-a trimis sa va citesc.

Si eu sint in Japonia si am fost la teste inainte de Craciun (sint Rh- si trebuie sa vada mereu daca nu dezvolt anticorpi impotriva lui bebe). Si ce-mi zice: n-ai anticorpi de Rh, dar e nasol: ai de rubeola. Am zis ca mor pe pat acolo...

Am iesit plingind, doctorul meu nici nu prea vorbeste engleza, eu nici nu stiam cum e cu boala asta...Doar ca cea mai buna prietena a mea a facut-o acum 2 ani si a facut avort din cauza asta, si de atunci nu mai reuseste sa faca un bebe...

Era inainte de Craciun, si rezultatele aprofundate le primesc pe 5 ianuarie. Vreau sa-ti zic ca de atunci si pina te-am citit pe tine acum, am plins non stop, n-am avut Craciun, nu-mi pasa de nimic...

Acum inteleg ca ei in Japonia iti dau doar o valoare, si abia apoi in vad daca e veche boala sau nu... In Romania se fac deodata, la ce rost stresul???

Nici mama mea nu stie sa fi facut eu ceva, si am sunat-o pe asistenta mea batrina in Romania care mi-a zis ca nu s-au facut vaccine antirubeola la sugari pina in '81, cind au inceput sa mearga prin scoli. Eu nu imi amintesc de nici un vaccin la scoala... Fisa mea medicala e inchisa intr-o scoala care e in vacanta acum...Am sunat non-stop in ziua in care am aflat, dar nu e nimeni in scoli in RO, cu atit mai putin in cabinetul medical daca elevii sint in vacanta...

Am zis ca innebunesc, nici nu indraznesc sa ma gindesc la "solutii", eu am 17 saptamini, o sa fiu 18 pe cind aflu rezultatul...Apoi, si daca e infectie recenta, tot se face o amnio, ca sint sanse ca bebe sa nu fie infectat. Asta mai ia 2 saptamini...E prea tirziu...

Dar citind povestea ta indraznesc sa sper...Ca intr-adevar nu au citit decit prima valoare. Si ca intr-adevar e fiindca am facut boala in copilarie. Sper, sper, sper.

Sotul meu e innebunit si el. Noi ne-am dorit foarte mult copilul asta si l-am asteptat cam mult. Si el a blestemat tot sistemul romanesc si lipsa de dovezi medicale...A sunat 3 doctori din tara lui, si numai pe asta se bazeaza: la adulti tre sa fie un semn cit de mic. Ori eu, ca tine, nu am avut NIMIC-NIMIC.

O sa ma opresc aici, dar vreau sa va spun ca e minunat ca poti citi astfel de intimplari! De acum incep sa sper...Aproape ca mi se face si foame...Incep sa imi simt mainile si poate ca o sa indraznesc sa ma mingii si pe burtica...Pina acum n-am stiut cum sa mai relationez cu bebe...Cum sa-i spui ca-l iubesti cind maine doctorii iti spun sa-i iei viata???

Dar de acum sper!

Va doresc un An Nou plin de bucurii si impliniri, cu sanatate si fericire, multa-multa-multa!



Elteka, 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Hello burtici!
Sunt si eu o burtica UM 26.10.2006, care a tot evitat sa se inscrie pe acesta listuta din lipsa timpului. Nu sunt la prima odisee(deci s-ar zice ca am ceva experienta), mai am o ingerasa de numai 10 luni care ma solicita integral. Deci sunt mamica de 2006 si cu ajutorul lui Dumnezeu voi fi si de 2007. Cu greu mai reusesc sa fur ceva timp si pentru mine. Eu n-am ajuns inca la medic, am zis sa stau calma pe timpul sarbatorilor si in ianuarie sa ne facem o programare pentru eco si analize.
Va urez tuturor sarcini usoare si nasteri si mai usoare si sa va aduca noul an bebelusi sanatosi si frumosi!!

http://www.dropshots.com/marchplayer

daniela8+ si ioana alexandra (05.02.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

quote:
Originally posted by ELTEKA

Draga Nikole!

Vreau sa iti multumesc pentru speranta pe care mi-ai dat-o! Aproape ca murisem pina azi, dar o fata de la noi de pe forum, mamici de mai-iunie(un inger) m-a trimis sa va citesc.

Si eu sint in Japonia si am fost la teste inainte de Craciun (sint Rh- si trebuie sa vada mereu daca nu dezvolt anticorpi impotriva lui bebe). Si ce-mi zice: n-ai anticorpi de Rh, dar e nasol: ai de rubeola. Am zis ca mor pe pat acolo...

Am iesit plingind, doctorul meu nici nu prea vorbeste engleza, eu nici nu stiam cum e cu boala asta...Doar ca cea mai buna prietena a mea a facut-o acum 2 ani si a facut avort din cauza asta, si de atunci nu mai reuseste sa faca un bebe...

Era inainte de Craciun, si rezultatele aprofundate le primesc pe 5 ianuarie. Vreau sa-ti zic ca de atunci si pina te-am citit pe tine acum, am plins non stop, n-am avut Craciun, nu-mi pasa de nimic...

Acum inteleg ca ei in Japonia iti dau doar o valoare, si abia apoi in vad daca e veche boala sau nu... In Romania se fac deodata, la ce rost stresul???

Nici mama mea nu stie sa fi facut eu ceva, si am sunat-o pe asistenta mea batrina in Romania care mi-a zis ca nu s-au facut vaccine antirubeola la sugari pina in '81, cind au inceput sa mearga prin scoli. Eu nu imi amintesc de nici un vaccin la scoala... Fisa mea medicala e inchisa intr-o scoala care e in vacanta acum...Am sunat non-stop in ziua in care am aflat, dar nu e nimeni in scoli in RO, cu atit mai putin in cabinetul medical daca elevii sint in vacanta...

Am zis ca innebunesc, nici nu indraznesc sa ma gindesc la "solutii", eu am 17 saptamini, o sa fiu 18 pe cind aflu rezultatul...Apoi, si daca e infectie recenta, tot se face o amnio, ca sint sanse ca bebe sa nu fie infectat. Asta mai ia 2 saptamini...E prea tirziu...

Dar citind povestea ta indraznesc sa sper...Ca intr-adevar nu au citit decit prima valoare. Si ca intr-adevar e fiindca am facut boala in copilarie. Sper, sper, sper.

Sotul meu e innebunit si el. Noi ne-am dorit foarte mult copilul asta si l-am asteptat cam mult. Si el a blestemat tot sistemul romanesc si lipsa de dovezi medicale...A sunat 3 doctori din tara lui, si numai pe asta se bazeaza: la adulti tre sa fie un semn cit de mic. Ori eu, ca tine, nu am avut NIMIC-NIMIC.

O sa ma opresc aici, dar vreau sa va spun ca e minunat ca poti citi astfel de intimplari! De acum incep sa sper...Aproape ca mi se face si foame...Incep sa imi simt mainile si poate ca o sa indraznesc sa ma mingii si pe burtica...Pina acum n-am stiut cum sa mai relationez cu bebe...Cum sa-i spui ca-l iubesti cind maine doctorii iti spun sa-i iei viata???

Dar de acum sper!

Va doresc un An Nou plin de bucurii si impliniri, cu sanatate si fericire, multa-multa-multa!



Elteka, 17+





Elteka, Doamne....daca as putea sa-ti iau durerea din suflet cu mana, crede-ma ca as face-o...
mi s-a facut pielea de gaina, nu vroiam sa mai citesc vreodata de asa ceva, pe forum, sau sa aud...
incerc sa ma adun, sa te lamuresc in anumite privinte pe rand.
Deci:ce valoare ti s-a dat?
dupa cum bine ai intuit, trebuie sa fie doua:ambele au valoarea maxima 8, INSA...doar una dintre ele (trebuie sa aiba 4 kanji in fata valorii) iti arata daca ai boala in prezent.
Cealalta(cu doua kanji in fata valorii) iti arata daca ai anticorpii ptr rubeola.
Ce a zis medicul?ca ai anticorpii?Asta nu inseamna ca ai rubeola, (exact asa s-a exprimat si cretinul ala la care mergeam), poate fi(dupa cum ai vazut si in cazul meu)dovada faptului ca ai AVUT in trecut boala.
Repeta anlizele(cum a aramas cu medicul pna la urma?) este f important.
Altceva:boala este f periculoasa daca o contractezi in primult trimestru de sarcina, cand poate duce la avort(nu neaparat), si poate provoca malformatii fatului, acesta neavand organele dezvoltate complet.
Zici ca nu ai nici un semn nimic, este perfect!Nici nu ai sa ai, ca eu una nu cred ca ai nici o boala nimic.
Din saracele mele cunostinte medicale, stiu ca bolile copilariei facute la varsa maturitatii sunt mult mai violente, deci practic imposibil sa nu ai nici o manifestare.
Sarcina ta este mare, nu te gandi la rau, bb este perfect dezvoltat, ai sa vezi ca nu are absolut nimic.
Pe mine m-a ajutat mult o fata din Japonia,am comparat analizele, a stat saraca fata cu mine,pana ne-am lamurit cu japoneza lor(termeni medicali), si pana am reusit sa intelegem ce reprezinta fiecare analiza in parte.
Sotul tau citeste kanji?
ai analizele la tine?
activeaza-ti PM.
Cat ti-a iesit valoarea?
Hai spune-ne ca vreau sa iti mai iau din stresul asta infernal...offff,parca e un vis urat boala asta.
Fii tare,Dumnezeu e deasupra pentru fiecare,nu dispera...intre disperare si incredere e o linie ffff subtire, ne va fi mai bine in tabara credintei si sperantei, garantat!
Unde in Japonia locuiesti?
In Tokyo?

Fetelor eu abia m-am intors acasa, am venit din excursia de doua zile ...adika de la socri!Am inebunit cu portugheza lor, mi-au facut capul calendar, am ajuns acasa asa nervoasa, si cu o stare deplorabila, imi vine sa plang, sa trantesc, dar ma lupt cu mine sa ma calmez.
O prietena mi-a trimis mesaj sa intru pe forum ca este o fata exact in situatia mea..., mi s-a taiat respiratia, inca sunt sensibila la subiectul rubeola...


http://br.pg.photos.yahoo.com/ph/lucianna_ishiy/my_photos

Nikole10+
http://pg.photos.yahoo.com/ph/frezia_2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

quote:
Originally posted by ELTEKA

Draga Nikole!


Si eu sint in Japonia si am fost la teste inainte de Craciun (sint Rh- si trebuie sa vada mereu daca nu dezvolt anticorpi impotriva lui bebe). Si ce-mi zice: n-ai anticorpi de Rh, dar e nasol: ai de rubeola. Am zis ca mor pe pat acolo...


Va doresc un An Nou plin de bucurii si impliniri, cu sanatate si fericire, multa-multa-multa!



Elteka, 17+





Noi toti avem anticorpi de rubeola, iar daca nu ii ai atunci dupa ce ai copilul primesti vaccinul pentru a ii avea. Tu nu ai boala, poate ai avut-o, altfel nu aveai cum sa ai anticorpii.
Unul din primele teste aici in USA e sa vada daca ai acesti anticorpi. Eu ii am, mai multe de 90% dintre noi ii au. Informatiile sunt de la sotul meu, el iti spune ca nu ai de ce sa iti faci griji. Daca ai avea boala ai stii draga mea.
O sarcina usoara si un copil sanatos din partea noastra.
Numai bine!

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

Bebe Paul al meu e ingeras

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

An nou fericit! Fie ca anul ce vine sa ne aduca doar bucurii si multumiri! Sa ne ajute Dumnezeu sa ducem sarcinile la termen cu toate si sa avem copii sanatosi!
Va pup!


andicu ma bucur ca mi-ai calculat DPN. Merg pe mana ta dar vezi cum calculezi ca vreau sa fie lei! Desi cred ca fiind doi se vor ocupa ei de asta...sa iasa un picut mai repede!

Alina.a sigur ca imi aduc aminte de tine, chiar ma gandeam ca am ramas cam in aceeasi perioada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Lachi, si eu as fi vrut un Leu, dar imi iese cat se poate de Rac! asta-i viata! auzi, las'ca nici Fecioara nu e rau! iti zice "moi"!

Andreea 12+
Vine barza!

Pozele mele
Ajutati-l pe Andrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvie spune:

Draga Karligutza, multumesc din suflet pentru raspuns. Parca am inceput sa ma ingrijorez un pic. as vrea sa fie totul bine si bebitz sa fie bine...prins.O sa incerc sa ma duc urgent dupa zilele astea libere. O sa fiu inca in saptamana a saptea, asa ca sper sa fie ok. Sper ca tu esti bine si poate imi spui ce va doriti tu si viitorul tatic...Eu as vrea o fetitza. Dar stii cum e,...ce o fi sanatos sa fie...
Pupici tuturor..pentru ca m-a luat un somn .
Daca maine nu apuc sa va scriu:
LA MULTI ANI, SARCINA USOARA si Bebitzi frumoshi si sanatoshi!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Lasa ca Raci sunt faini, sotul meu e Rac si e tare cumsecade, ca de altfel si fecioarele. Nu conteaza ce zodie sunt daca sunt sanatosi asta e tot ce conteaza.
Un an nou plin de realizari si copilasi sanatosi sa ne Domnul la toti!!!

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

Bebe Paul al meu e ingeras

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

11+

Mergi la inceput