Rog sfaturi despre cum sa fie cearta cu sotul ...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

nu am citit ce au raspuns fetele dar eu zic repede si apoi citesc...deci: nu te mai certa. Cand te infurie arunca-i pastila, in cateva cuvinte fulger, la obiect, dar cantarite bine, fara sa jigneshti, apoi intorce-te pe calcaie si pleaca cu "treaba" in alta camera...spala vase, sau fa curat in dulap, sau du-te si baga la mashina de spalat. Daca vine dupa tine, cu comentarii, zici: nu ma intereseaza, n-am chef de cearta, eu am zis ce aveam de zis, daca vrei bine daca nu ...lasa-ma cu dracii mei"
El va insista ca nu-i convine ca nu-i dai drept la replica, si ii repetzi mesajul, sa te lase ca nu ai chef sa-l ascultzi, pricepe bine, nu, e treaba lui, o sa vada el.

Asta ii ataca cel mai tare, nu le place sa le scotzi ochii sau sa portzi cu ei discutzii interminabile despre nimik, practic, nu le place sa te vada cu chipul scimonosit, plina de nervi, ca te transformi in scorpie instantaneu in capul lor, nici nu asculta, dau replici doar sa te raneasca pentru orgoliul lor shifonat in discutzie.

Replici gen: "eu sunt nevasta ta, si tu ar trebnui sa fi singurul careuia ii pasa, daca tie nu-ti pasa cui sa-i pese?" sau "eu asha ash dori, asta ma face fericita" este excelenta, da rezultate suta la suta, nu intotdeuna imediat dar in timp...
sper sa va certatzi cat mai rar, sau chiar deloc.

Daca totushi nu reushitzi sa stingetzi conflictul, spune-i ca nu asha se procedeaza, ca nu meritzi ce-ti face, eventual sa-i zici si cum te ashteptai sa reactioneze, dar cat mai elocvent si scurt posibil, gen: Mi-ar fi placut daca nu faceai cutare sau daca nu ziceai cutare, ca sa stii ca doare (sau deranjeaza)"

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Desiree, barbatul asta e cam in filme. Mai ca-mi vine sa cred ca nu exista. Nu, serios, acum normal ca te cred, dar te si invidiez. Asta ne dorim toate, astea mai aprige din fire.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Bic, cum am mai spus: nu a fost usor! Dar intr-un final a ales sa fie asa decat sa ne tot certam, ca acum ma cunoaste destul de bine ca sa tie ca sunt colerica si-mi sare "tzandara" imediat si daca el alimenteaza...
In alta ordine de idei: crede-ma ca e departe de a fi perfect, dar il iubesc asa cum e, ca e 'imperfectul' meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

quote:
Originally posted by sirimie
Oricum eu nu am nevoie sa imi dea cineva dreptate - adica sa fie de acord cu dreptatea mea. Si nici nu am divortat pina acuma . Vroiam eu niste sfaturi nepartinitoare. Multumesc oricum!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei





Sirimie, nu era cazul sa treci la atac! Dar, oricum: omul din greseli invata: eu am invatat ceva dintr-o casnicie destramata, la fel si sotul meu si, se pare, la fel si Rufus. Nu ar trebui sa sari sa judeci pe cei care au trecut printr-un divort, si nu-ti doresc sa ajungi sa intelegi ce se simte... Numai bine iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Desiree2002 imi pare rau ca ti s-a parut ca "am trecut la atac", nu a fost intentia mea. Vroiam sa spun ca eu nu am experienta neplacuta a unui divort si poate din cauza asta nu sint foarte atenta cind ne certam. Sfatul tau este foarte bun, iti multumesc frumos pentru el


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Nu lasa sa se ajunga la cearta, ramai la nivel de discutie in contradictoriu. Ramai pe subiect si nu il ataca la persoana, de asemenea nu-i permite nici lui sa te atace la persoana (asta e ultimul "argument" al celui care nu mai are argumente).

Fostul meu sot obisnuia sa-mi spuna in toiul unei discutii mai aprinse "Tu nu te auzi cum vorbesti? Pe ce ton vorbesti?", la care eu ii spuneam "Dragul meu, pot si sa-ti cant pe ton de opereta sau sa-ti soptesc la ureche in franceza, dar argumentele mele vor ramane aceleasi, mai bine raspunde la subiect!". In cazuri serioase, el ma lasa singura in toiul discutiei si pleca...

Actualul sot e cu totul altfel. Eu cand ma suparam de obicei ma inchideam in mine si "plecam", "dispaream" mental, iar el reusea mereu sa ma faca sa rad de mine insami prin replici de genul "Aha, acum vine faza aia dramatica, in care tu taci jignita si eu vin in patru labe si te impac, nu?", astfel incat ma apuca si pe mine rasul si realizam ridicolul situatiei. Acum nu se mai intampla. Izbucnim amandoi in ras chiar inainte ca discutia sa ia "proportii". In cazuri mai serioase, el insista intotdeauna sa discutam totul, sa spunem fiecare ce ne doare, ce ne deranjeaza, iar eu incet-incet m-am adaptat la stilul lui, am simtit ca il intereseaza cu adevarat sa afle mereu ce ma deranjeaza pt. a corecta acel ceva. Si am vazut rezultate. Mereu

Bafta in managementul discutiilor!!! Cu iubire se rezolva toate!



Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Am vrut sa pun intr-un PS. faptul ca cearta nu poate fi niciodata contructiva, discutia, eventual, da, dar cearta niciodata. Incearca sa anticipezi momentul certii, ca sa-l poti evita, sa gasesti modalitati de a te calma, si abia apoi sa treci la discutie.

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Sirimie, scuze, mie asa mi s-a parut...
Oricum, ideea e: sa incercati sa va intelegeti unul pe celalalt si sa incercati sa va ajutati reciproc sa nu se mai ajunga la cearta; necesita muuult efort si rabdare, dar merita. Te pup si va doresc numai bine!

Mergi la inceput