Dr. Nayel - CF 2 (12)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanya spune:

blueeyes2003
si eu am patit exact la fel in sapt.8,exact in ziua cand am ajuns la mare,iti dai seama ce m-am speriat.A doua zi dimineata s-a repetat,nu am avut la mine nr de tel al dr...am crezut initial ca e de la drum apoi de la soare(am stat in prima zi vreo 2 ore pe plaja).Tot concediul am stat stresata,ziua mai mult in camera sau la umbra,la piscina,dar nu s-a mai repetat...iar cand am ajuns la peste 8 zile mi-a dat 2 Utrogestan/zi, sarcina era ok,deci nu iti fa griji,se mai intampla.

Tanya 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Martha mersi,cred ca este cam greu sa obtin o programare la dr. Iosup,ma bate gandul sa merg la spital din nou sa-mi faca o eco,asta ori duminica ori saptamana viitoare cand va fi iar de garda.Deocamdata astept sa-si faca tratamentul efectul.
Tanya multumesc mult,cand mai aud ca s-a intamplat si altor fete ma mai linistesc si imi spun ca totul va fi bine.
Va




Mirela7+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Martha,merci.Daca imi ies analizele maine o sa sun sa-l intreb cand sa merg.

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

MIRELA, daca te hotarasti sa vii duminica la control poate ne vedem pe acolo

ma fac din ce in ce mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Martha daca ma hotarasc te anunt! La ce ora te-a chemat? Eu nu am de gand sa sun,merg pur si simplu(ce tupeu pe mine!)



Mirela8+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Shine, tortura nu este, iti garantez! Si, da, chiar ma simteam bine dupa nastere atat fizic cat si psihic. Eu zic sa gandesti pozitiv si o sa vezi ca nu este atat de greu! Repet un lucru pe care l-am auzit de multe ori si pe care nu ai cum sa-l intelegi decat atunci cand il traiesti: dupa ce il scot pe bebe traiesti asha o senzatie de ushurare, uiti si cele mai crunte dureri, vezi filmul nasterii petrecandu-se aievea si nu-ti vine sa crezi ca tu ai fost aceea care l-a trait! Cine a spus ca nasterea este o minune cred ca s-a referit la aceste momente indeosebi!
Pt. raceala incearca osciloccoccinum, e super bun! Garantat! Sanatate multa!

Raluca22, Dimalexia, eu al doilea set de analize l-am facut la sugestia medicului de familie. Cred ca este de datoria gravidei sa mearga la controale lunare la medicul de familie care supravegheaza sarcina din celelalte puncte de vedere altfel decat ginecologic. De asta se si da carnetul gravidei, ca fiecare medic sa completeze rubrica lui... ca nu se respecta intocmai procedura.. asta e alta poveste.
Ce vroiam eu sa spun defapt era ca e important de facut al doilea set de analize. Si mie mi-au iesit bine primele analize iar la al doilea mi-au gasit lipsa de fier, calciu si magneziu. Daca nu luam supliment de vitamine riscam ca bebe sa se nasca anemic sau cu altfel de probleme.
De asemeni, eu mi-am facut analiza secretiei pentru streptococul B, asta la sugestia mea pentru ca la primul bebe a fost pozitiv si mi s-a injectat antibiotic intravenos in timpul nasterii - altfel riscam sa transmit virusul la bebe (asta e valabil numai in cazul nasterii normale)

Do, e dulce foc Mhaita al tau! Cand ai nascut tu exact? Pare tare cumintel si linistit in poze, chiar asha este sau e numai iluzie optica?

Cosmogirl, multumesc pentru aprecieri!
Experienta asta nu prea imi mai este de folos ca nu mai am de gand sa-l fac si pe al treilea! Daca ar fi fost alte timpuri m-as fi incumentat imediat pentru ca nasterea copiilor mei pentru mine a reprezentat lucrul care mi-a adus cele mai multe satisfactii din viatza!
Cat despre medicul pediatru, mai bine da o cautare pe DC sau intreaba la "parintii intraba, parintii raspund" - e mai sigur decat sa astepti sa te repartizeze cine stie unde!

Mirela, nu te mai gandi la ce a fost, de acum e important sa urmezi tratamentul si totul va fi bine cu voi! Apropos - si verisoara mea e gravi tot in 8 saptamani si din cate am inteles, ieri a mers si ea la cabinet!




Tina, mami de Patrick si Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristianamat spune:

Fetelor am nascut...
E prematur...la 34 sapt dar e bine ca am ajuns acasa..
V-am spus eu ca imi e frica de tuseu si am avut dreptate. La o ora de la tuseu am avut o hemoragie puternica si nu s-a mai putut face nimic. Nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu...
Personalul e ok...sari cu bani si esti tratat regeste...Noi cel putin asa am fost tratate
Revin intr-o alta zi cu amanunte...pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Buna fetelor!
Cristinamat imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asta , sa va dea Domnu multa sanatate si sa va bucurati de minunea mica.
Florentina

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dimalexia spune:

Buna fetelor!
Cristiana: Imi pare rau de ceea ce ai patit. M-am gandit ca ai patit ceva ca nu ai mai dat nici un semn de viata.
Totusi bine ca sunteti amandoua bine. Multa sanatate si sa ai grija de tine si de bebita.
Te pup si fii tare, trebuie sa treci cu bine peste ..., de dragul micutei tale.
Raluca: Da, o sa-mi fac si eu analizele sambata la Sanador( al doilea set), doctora de famili nu mi-a zis nimic, nu am nici carnetul gravidei, nu mi-a dat nimic. Asa ca o sa fac analizele si gata...


I.Popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

Florentina, super povestea! merci si de pozele cu dotarile spitalului dar mai ales cele cu puiutul mic si tare dragalas. sa va traiasca!....nu neg ca m-a cam ingrijorat problema cu clavicula bebelusului tau, chiar daca, din punct de vedere medical, probabil ca nu e grava... m-a ingrijorat pt ca am mai auzit, acum vreo 2 luni, pe cineva care a nascut cu nayel ca a avut aceiasi problema....

raluca22, dimalexia raspund cu intarziere. am fost la control in sapt 35+ si mi-a dat un set de analize.

Do ce bb scump ai! sa va traiasca!

Mirela o sa fie bine! la iosup poti sa mergi si fara programare. eu m-am dus o data ca mi s-a parut ca nu il simt pe bb. pur si simplu m-am infiintat la CMU de pe bdul unirii. nu putea sa zica nu, iti spun sigur asta, mai ales ca pe usa cabinetului are si niste numere de urgenta. din pacate nu le-am notat (am rezolvat cu banii, direct cu el, nu la receptie)

cristianamat felicitari pt bb! iti doresc refacere rapida si bb mancacios ca sa recupereze repede! asteptam amanunte

36+

Mergi la inceput