Dr. Nayel - CF 2 (12)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Do spune:

Helenutza, Neaparat sa le iei cu tine.

Cristianamat, n- am citit/auzit de vreo maternitate care sa nu stea rau la capitolul asistente neonatologie. Traim totusi in Romania. Sincer, nu stiu cu ce spital ai putea schimba CF2. Mizeria din alte spitale e mare. Dau un singur exemplu : Sf. Pantelimon. Poate nu e tocmai cel mai relevant, dar este penultima experienta in materie de spitale: am ajuns prin luna a sasea la urgenta (era vara si nu stiu ce naiba mancasem si nu-mi picase bine deloc) si, in timp ce il asteptam pe medic (nu mai mult de 5-10 minute, ca iesise si el ca omu'...), in cabinetul de gineco am vazut 4 gandaci imensi care tropaiau de zor pe pereti, pe podea...brrr. S-a hotarat internarea mea , (eram deshidratata) , si asa am ajuns in salonul de la maternitate, care era mare cat o hala comunista, neaerisit, cu paturi jalnice, saltele si asternuturi imputite. O infirmiera m-a luat sa imi arate drumul catre wc...departe rau si nu cred ca m-as fi descurcat nici cu o harta, si o duhoare........
Stiti ce am facut? Cale intoarsa, am semnat cu mana mea ca refuz sa stau in spital si ca mai bine mor in patul meu decat sa petrec acolo o noapte.
Cred totusi ca CF2 e mult mai ok, medicii sunt toti foarte buni, moasele de nota 10, asistentele de la maternitate mult mai amabile decat ce-am vazut in alte parti, de curat e curat, infirmierelor n-ai ce sa le reprosezi…singura buba e la neonatologie, parerea mea. Acum, pe de alta parte, daca n-ar fi fost poveste cu ochisorul poate ca relatarea mea n-ar fi capatat chiar tenta horror.
Eu eram de-a dreptul panicata ptr ca nu stiam ce are : citisem despre tot felul de infectii contactate in spitale, inclusiv la CF2, si m-a nemultumit in special tacerea lor. Sa-mi fi spus, dr neonatolog sau una dintre asistente : « Xuleasco, copilul tau are cutare lucru si trebuie sa faci asta si asta » sau « nu e mare lucru, ii trece pana se insoara » sau « are o pb,nu stim sigur ce e, (eventual) investigam si va tinem la curent » sau o reactie cat de mica, nu sa le arat eu cu destu’ unde sa se uite si ce sa faca sau sa-mi vina cu raspunsuri de doi lei. Nu le calific drept nesuferite, rele, intepate, acre etc. or fi, n-or fi, treaba lor ! Nu ma intereseaza daca s-au trezit in ziua aia cu fata la cearceas sau nu ! Problema lor e lipsa de profesionalism. Asta le e cusurul ! Ce mi-ar fi pasat mie ca se uita urat la mine, ca tipa sau mai stiu eu ce atata vreme cat bebe ar fi fost ingrijit cum trebuie ?!!
Prin urmare, pe langa povestirea unui cap infierbantat ca al meu , cred v-ar fi de folos si relatarile altor fete.
Parca Florentina G a nascut de curand, poate apare si Deny75 sa ne povesteasca ( stiam ca trebuie sa nasca in aceeasi zi cu mine, tot cezariana, si ramasese sa ne vedem dimineata la maternitate. Nu a venit atunci.) Ar fi interesant de vazut cum i s-au parut ei lucrurile, de ex.

Cosmogirl,nu lua deloc cosmetice pentru bebe ! Eu am citit si m-am conformat listelor de pe DC care s-au dovedit mult prea detaliate in cazul meu.
Cat despre pampers si servetele, eu am dat in prima zi 10 pampersi si un pachet mare de servetele. A doua zi au cerut din nou si le-am dat iar 10 pampersi dar de data asta l-am rugat pe tati sa ne aduca un pachet de servetele mic. Culmea e ca pe asta mi l-au dat inapoi ( ce ramasese din el) cand mi-au adus patutul lui bebe in salon, impreuna cu vreo doi pampersi. E posibil ca sa foloseasca din pachetele noastre si pentru copiii ai caror parinti nu aduc din diferite motive : uita, n-au bani sau mai ales ptr cei abandonati in maternitate (chiar am vazut o mamica ce s-a gandit de doua ori daca sa isi ia copilul acasa sau nu). Lapte praf nu cred ca e cazul sa cumperi de la inceput. Repet : bebele meu e un mancau, si acum e rau de foame si chiar plange nasol cand ma vede ca ma mosmondesc si ma desfac greu la nasturi, amanand astfel alaptatul cu cateva secunde. E criminal !!! Nu pot sa spun sigur daca i-au dat ceva sau nu in afara de glucoza ( pe care el o vomita), daca au sau nu lapte disponibil ptr copii, dar mie mi-au spus clar sa aduc lapte Humana (si nu alta marca) pentru ca bebele meu nu se satura. Acum eu nu stiu ce-i dadeau si in ce cantitati. Poate au cantitati mici, pentru copii cu apetit normal. Cert e ca si laptele praf a ramas tot la ei, bebe a mancat de vreo doua ori din el, atat. Da’ nu-i bai, ca oricum n-aveam nevoie de el. Cand am ajuns acasa s-a si « deschis » laptaria personala si de atunci o tinem tot asa.

Oanamada, rar am ajuns cu tensiunea la 11. Eu mai beam cola din cand in cand (putin si foarte rar, ca e otrava curata ptr organism), ciocolata neagra, un pic de sare desi mi se umflau mainile ca naiba…nu prea iti recomand nimic din toate astea. Mai bine fara si cu tensiunea mica. Poate ciocolata neagra…da' aia f neagra , sa aiba peste 70 % cacao. Daca nu iti place de fel ciocolata neagra, ai putea sa incerci Anidor e mai dulce decat oricare dintre marcile de ciocolata neagra de pe piata romaneasca. Eu cu asta imi mai lipezeam capul.
Gimnastica am facut din luna a treia pana intr-a opta la Duo (www.medicalduo.ro ) dar preferam mai mult masajul si impachetarile picioarelor, ca abia puteam sa le indes in papuci cu 2-3 numere mai mari.
Referitor la cezariana, la 4.300 gr nu m-as fi incumetat niciodata sa nasc natural si , chiar daca ar fi fost bb mai mic, tot aveam recomandare de la oftalmolog ptr cezariana + ca a tot topait neastamparatul meu si la ecografii era cand cu fundu' in sus, cand cu el in jos .

Dimalexia, eu am dat banii inainte. Sa-ti spun si de ce : mie cel mai tare mi-a fost teama de anestezie si am citit pe aici pe undeva ce povestea o mamaica, mai exact ca anestezista (cea care a fost si la mine) i-a zis, cand i-a dat banii inainte de operatie, ca o sa vina asistenta ei sa ii puna perfuzia si « sa se descurce si cu ea ». Exact asa mi-a spus si mie, aceleasi cuvinte. Asa ca m-am gandit eu ca ea, daca imi zice asa de clar sa ii dau asistentei banii cand vine sa imi puna perfuzia, inseamna ca se astepta sa ii dau si ei tot atunci. Si nici nu vad cum as fi putut sa o fac dupa. Poate ma insel. Oricum dupa operatie n-am mai vazut-o, poate daca o cautam o gaseam. Asa ca vezi si tu daca crezi ca iti arde sa alergi (tu sau familia) dupa ea pe urma..
Cu dl dr Nayel e cu totul altceva .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dimalexia spune:

Buna mamici cu bebici!
Do: Multumim inca o data pentru raspunsurile tale.
Asa este si eu am auzit ca sunt diverse probleme si in alte spitale. Eu am nascut prima data acum 6 ani la Municipal si a fost bine, nu am avut nici o problema. Dar acum trebuie sa nerg dupa dr. Nayel si speram sa fie totul bine si pentru copil sau sa nu fie ceva grav.
Te-am intrebat cand ai dat tu banii, pentru ca eu prima data i-a dat sotul meu dupa.
Acum ma gandesc sa-i dau si eu inainte anestezistei si la cine mai trebuie.
Prima data eu cand m-am dus in sala de operatii nu am luat nimic cu mine, si sunt un pic incurcata cum sa iau banii in sala de operatie? Tu asa ai facut sau a venit anestezista in salon inainte sa intri tu in sala, nu stiu cum se procedeaza la CF 2?
Mai am o rugaminte, daca poti sa-mi trimiti si mie un mail cu sumele la serval_grup@yahoo.com
Multumesc mult si sanatate tie si la bebic!


I.Popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Buna fetelor!
Akella merci de raspuns.
Do spune-mi si mie te rog cat si cum ai dat banii, la anestezista am inteles ca ai dat inainte.

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

dimalexia inainte de operatie va veni anestezista sa te vada si ii poti da atunci.Pe urma vine si asistenta anestezistei sa-ti puna branula pentru perfuzii si ii dai si ei ceva.Intr-adevar este foarte draguta,tot timpul operatiei m-a mangaiat pe cap si imi spunea cat mai are dl.dr.Merita banii.Lui Nayel i-am dat dupa,pentru ca nu a vrut sa ii ia inainte.
Akella mi-ar placea sa fac un album pentru bebe cu toate ecografiile.O sa incerc sa nu le uit!
Fetele care au fost astazi la medic va asteptam cu vesti!
Va



Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Buna mamicilor,
Merci mult pentru raspunsuri si amanunte.Ei bine, am fost asta-seara la CFR la control si sunt putin cam dezamagita, dar hai sa incep cu ceea ce e frumos si bine, adica bebe: am facut eco, avem 8 saptamani si 3 zile, data probabila a nasterii 28 august, sarcina este bine fixata, totul ok. L-a vazut si Cristi (sotul meu) si i-am vazut inimioara cum batea. Am fost asigurati ca totul e ok si sarcina decurge normal. In afara de asta m-am dus cu o durere grandioasa de masea care ma chinuie de aseara, toata noaptea si toata ziua de azi de credeam ca-mi crapa creierii. Evident ca nu am luat nimic pana n-am ajuns la Nayel sa-i explic de la ce e durerea. Inainte de revelion mi s-a spart o afurista de masea si s-a spart rau. Prietena mea este desntista si mi-a scos nervii, mi-a facut obturatie de canal urmand sa-mi ia mulaj si sa-mi puna pivot. Problema e ca ieri cand sa ia mulaj a constat ca acel canal pe care va intra pivotul e prea subtire si trebuia largit...si a tot zgndarit acolo pana durerea a devenit permaneta si insuportabila. Ea zice ca in mod normal nu apar dureri asa mari, dar cam am si sensibilitatea data de sarcina si ca e si din cauza ca nu pot lua antiinflamatoare.
Pana aici totul bine..de aici incolo astept sa-mi ziceti voi daca sunt paranoica.
1. Nayel mi s-a parut foarte rece la inceput...pe parcurs i-a mai revenit zambetul si amabilitatea. Am zis ca poate e obosit. L-am rugat sa-mi faca si mie poza la eco sa avem si noi, dar din pacate nu avea hartie (ma rog..asta nu era nicidecum vina lui). Ma rog, una peste alta a fost dragut, doar ca eu sunt dezamagita pentru ca ma asteptam daca mi-a zis sa vinsa discutam despre analize si etc...sa stea mai mult de vorba cu mine, sa-mi explice ce analize sa fac, sa imi mai spuna una alta. In schimb...am avut oarecum impresia ca eu eram cea care-i sugera una alta. Mi-a zis sa ma duc sa fac dozaj de rh, dar abia dupa ce i-am amintit eu ca eu am rh negativ (nu m-a intrebat el), mi-a zis sa ma duc la doctorul de familie si sa-i spun sa-mi dea tot setul de analize pentru sarcina (care sunt alea? nu era normal sa imi zica si mie ce si cum? - nu stiu, poate gresesc eu, poate asa trebuie sa fie). Cu asta parea ca lucrurile s-au cam incheiat moment in care eu am tinut sa-i specific ca am analizele de rubeola (le-am facut anul trecut ca intrasem in contact de rubeola si mama nu mai stia daca eu am facut rubeola sau varicela) si i-am zis si de cel de toxoplasmoza (facut in ianuarie anul trecut). M-am mirat, dar nu mi-a zis sa-l repet pe cel de toxoplasmoza. E normal? Nu stiu, poate era intr-o pasa mai proasta in seara asta sau sunt eu paranoica? N-am cum sa stiu daca asa trebuie sa fie,ca n-am mai trecut prin asta, dar mai aveam si eu intrebari diverse (uite, chiar si chestia cu tensiunea despre care am vorbit cu voi!) Atitudinea lui pot sa zic ca usor m-a paralizat...n-am vrut sa trag de el prea tare pentru ca sotul meu ma cunoaste f bine si s-ar fi prins ca sunt usor nemultumita si mi-e sa nu inceapa sa fie si el...asa ca am tacut si am lasat lucrurile asa. La final i-am zis ca ma duc sa fac analizele si sa-mi zica cand sa-l contactez sa le vada...mi-a zis ca ne vedem oricum peste o luna si sa-i duc analizele atunci. Repet, a fost dragut, amabil, zambitor, dar nu stiu...simt ca, habar n-am ce simt!Vroiam sa pot sa-l simt mai aproape, asa cum l-ati descris voi ...si el nu a fost asa. Sunt paranoica? Asa a fost si cu voi la inceput? Sa zicem totusi ca sunt la a doua vizita si nu e relevant? Chiar sunt amarata...nici nu stiu ce sa cred

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Oana cu siguranta a avut o zi grea.Si mie mi s-a intamplat o data sau de doua ori sa-l gasesc intr-o pasa proasta.Stai linistita ca data viitoare va fi altfel.De exemplu eu citisem ca toate fetele au nr. de telefon si mi s-a parut normal sa mi-l dea si mie,asa ca atunci cand am mers la control i l-am cerut si mi s-a parut ca ezita sa mi-l dea.M-am simtit tare prost si am fost putin dezamagita fata de ce citisem atunci.Am observat ca uneori ai impresia ca nici nu te asculta si vorbesti ca sa te afli in treaba,dar nu este asa.
Mie prima data mi-a dat toate analizele care trebuiau facute,dar mai sunt fete carora nu le-a dat nimic.Chiar nu inteleg.Acum daca procedeaza la fel,o sa mi le fac singura pe cele care mi le-a dat prima data,au fost cele mai importante.
Eu cred ca este mai bine sa mergi la cabinet,o sa fie altfel,are mult mai mult timp pentru tine.Fiind de garda,sigur era obosit.Ai sa vezi ca data viitoare va fi altfel,nu te descuraja.Ti-a facut eco normala?




Mirela6+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmogirl spune:

salutari mamici,

Do, am citit sfatul pe care mi l-ai dat in privinta cosmeticelor si a laptelui praf. Tocmai le pusesem astazi in bagajul meu de spital. M-am hotarat sa le iau totusi cu mine ptr ca nu as vrea sa imi trebuiasca ceva si sa nu am pe moment. Cat despre lapte chiar nu voi cumpara deocamdata.

Felicitari ptr nasterea "usoara" si multa sanatate bebelusului!!!
Poti sa ne spui si noua cate mamici stau in salon? Banuiesc ca aici nu exista si rezerve de o persoana, nu? Si ce acte ti-au cerut la internare, daca e cazul....

Numai bine,
Cosmogirl 38

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Mirela,
Eu din pacate n-am reusit sa ajung ieri la dr pt ca mi-a venit CM asa ca trebuie sa mai aman un pic
Oana si cu mine a fost la fel de rece si indiferent cand am fost prima data la el, nici nu stiam daca sa mai merg sau nu si data viitoare, dar am insistat si pe parcurs a fost mult mai amabil

Martha & Darius
ma fac din ce in ce mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Martha, ai un copilas si vrei sa-l faci pe al doilea? Scuze, daca sunt bagacioasa... Eu in situatia asta sunt si ma gandeam ca poate intalnesc pe cineva care sa aibe cam aceeasi problema ca si mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

Oana, nu esti paranoica.Hai, linisteste-te! Totul va fi ok.
important este sa conduci discutia acolo unde vrei tu.
Daca nu iti spune nimic, poti pune tu intrebari. Doar nu te da afara din cabinet, nu?.
Nu pleca de la el nelamurita si necajita.






Shine 36

http://www.rodino.ro/Photos/tabid/54/path/BeBeL+01/currentstrip/3/Default.aspx

Mergi la inceput