Bucurii de sept - oct 2006 (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

avem si noi poze noi incepand cu asta



`````````````````````
mami fericita de PATRICIA MARIA (06.09.2006)
strumf mic si drag...
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b79c6db5823c80b0c0da8&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank"> filmulet cu omulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Buna dimineata...uhh mi-am facut o cafea ca is terminata de somn....Sebi azi-noapte sa trezit din ora in ora.... am crezut ca nu se mai termina noaptea....
In rest..toate sunt ok..nu am timp nici sa respir...nush ce are...sta micu..da parca de 2 zile sa facut mai rau decat cand avea 3sapt...nici atunci nu se trezea asa des...merg sa termin cafeua si apoi sa strang de prin casa ca e jaleee...


mamica de ingeras luptator
Sebastian-Mihai 10.09.2006
www.totsites.com/tot/sebastian-mihai" target="_blank">Pagina noastra...
Noi avem ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Buna dimineata fetelor!

Alexxia multa sanatate lui Ruty si sa se faca bine repede!(si noi suntem in aceeasi situatie cu Alesio...febra, muci, tuse, lipsa poftei de mancare, diaree....)

Marina multa sanatate si tie!

Simona e mortala fiica-ta cat e ea de impresionata de Craciun

Ramo superbe poze....superb globuletul vostru!

Hazul super site-ul vostru...iar povestea nasterii e tare originala.....de poze.....absolut superbi fratiorii!Sa fiti fericiti!

Andreea si eu sunt la fel de zombie ca tine....nu stiu ce a avut Nicolas azi-noapte ca a plans jumate din timp.....restul a papat....am dormit cam pe apucate....noroc macar ca Alesio a dormit bine !

Pupici!


Ioana de Alesio Andrei(08.10.2004)&Nicolas Mihai(17.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

Hazul ai o mandrete de fata de-ti vine sa o mananci Sa creasca mare si sanatoasa!

pufymic de ai tai puisori ce sa mai zic... parca sunt 2 ingerasi (aseara am tras cu ochiul la pozele voastre), iar tu arati foarte bine. Esti o mamica fericita, frumoasa si cu doi copii minunati




`````````````````````
mami fericita de PATRICIA MARIA (06.09.2006)
strumf mic si drag...
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b79c6db5823c80b0c0da8&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank"> filmulet cu omulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Hazul si mie tot ca de gaina mi s-a facut pielea cand am citit povestea numelui. E incredibila, ciudata si miraculoasa. Sa creasca sanatoasa Mathea . Foarte cochetica. Imi place muult cum ii sta cu caciulita bej...aia de parca e crosetata. (parca are un nume, dar nu-mi vine in cap ). Sa-ti traiasca si Lucas si sa fie amandoi cuminti.

*********************************************

Inni, mamica de Ami (29.08.2006)
www.totsites.com/tot/ami" target="_blank"> Amalia si paginutza ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Vai, iar suntem pe pagina a doua. M-am gandit sa pun si aici intrebare pe care am pus-o pe legislativ i nu mi-a raspuns nimeni

Ai mei au niste chiriasi care au mazgalit peretii, au scris pe usile furniruite cu carioca, pix, au lipit cu aract tot felul de chestii (in fine, copila lor de 13 ani), au ciobit mobila; nu e catastrofa, dar dupa ce ei vor pleca va trebui zugravit, reparat etc in conditiile in care noi le-am dat acu 4 ani si ceva aparatmentul la cheie, proaspat zugravit, mobila nou nouta aleasa chiar de ei, in fine, ai mei au fost niste domni.
In iulie urmeaza sa plece si ma intrebam daca nu ar trebui sa predea apartamentul in aceeasi stare in care l-au gasit. Sau sa ne dea bani pentru zugravit. In strainatate asa se practica, nu se pune problema ca chiriasul sa stirce ceva si sa nu plateasca. Stiu asta din surse cat se poate de sigure - rude, prieteni care sunt chiriasi acolo. Daca se varsa un pahar de apa pe parchet in secunda urmatoare ei sunt pe burta cu prosopul....Bine, alta civilizatie...
In contractul nostru nu e scris explicit nimic referitar la asta, fiindca contractul e tip de la circa financiara si acolo nu se vorbeste despre stricaciuni. AM gasit niste regulamente tot pe internet si acolo scria ca chiriasul tre sa iti lase apartamentul in stare normala de functionare.....Pai....e foarte foarte vag!
Poate ati fost in situatie (ori de chirias, ori de proprietar care inhirieaza) si ma puteti ajuta cu uj sfat!
Sar mana

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

Marina poate te ajut eu un pic (eu am terminat dreptul, dar nu sunt specializata pe civil, ci comercial, asta e domeniul in care lucrez acuma)

iti voi da aici cateva date generale aplicabile ctr. de inchiriere, deoarece nu stiu exact continutul contractului incheiat intre ai tai si chiriasi, deci:

Principalul act normativ in materia inchirierii este Legea locuintei nr.114/1996, modificata prin mai multe ordonante de urgenta.
din acesta lege rezulta o serie de obligatii atata pt locator (in cazul tau -parintii) cat si pt chiriasi,iar acestea sunt:

Pt. chirias:
- obligatia de a folosi locuinta conform destinatiei si ca un bun proprietar. Legea locuintei nu inscrie acesta obligatie in mod expres, dar ea rezulta din prev. art 64 care dispun ca schimbarea locuintelor situate in cladiri colective se poate face numai cu acordul proprietarului sau al asociatie de proprietari. Alt articol prevede ca este interzisa efectuarea oricaror modificari sau imbunatatiri fara acordul prealabi al proprietarului
- obligatia de intretinere a locuintei, adica, sa repare sau sa inlocuiasca elementele de constructii si de instalatii deterioarate din folosinta comuna, ca urmare a folosirii lor necorespunzatroare, indiferent daca acestea sunt in interiorul sau in exterioarul cladirii; sa asigure curatenia si igienizarea in interiorul locuintei si la partile de folosinta comuna, pe toata durata ctr. de inchiriere.
-obligatia de a preda locuinta in starea normala de folosinta, la eliberarea ei, deci chiriasul trebuie sa intretina in bune conditii locuinta, sa efectueze toate reparatiile necesare, intrucat la mutare el este obligat sa o predea in stare de folosinta, tinand seama de starea suprafetei locative la data inchirierii, chiar pe baza unui inventar, daca el s-a intocmit la preluarea locuintei.
deci exista lege,care il apara pe proprietar, dar o sa puteti apela la aceste prevederi in instanta (desi bine ar fi sa nu se ajunga acolo si sa ajungeti la o intelegere cu chiriasii) doar daca contractul de inchiriere a fost consemnat in scris si inregistrat la organele teritoriale in maxim 15 zile de la data semnarii, prin grija proprietarului. Contracul este valid chiar daca nu s-a incheiat in forma scris, dar fara incherierea lui in scris nu poti dovedi nimic.




`````````````````````
mami fericita de PATRICIA MARIA (06.09.2006)
strumf mic si drag...
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b79c6db5823c80b0c0da8&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank"> filmulet cu omulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oanacn spune:

Marina pot sa-ti spun cum e aici, am stat 3 ani in chirie. In momentul in care te muti in chirie se face un contract in care e stipulat ca vei preda apartamentul in aceleasi conditii in care l-ai primit, si mai mult aici se cere in momentul in care incepi o chirie noua o anumita suma numita "deposit" care de obicei e cat o luna de chirie. Contractele de inchiriere se fac anual, daca chiriasul se hotaraste sa plece mai devreme de expirarea contractului sau daca conditiile in care lasa apartamentul sunt mai rele decat cele initiale se opresc bani din acel deposit, ori tot depositul ori doar o parte, atat cat sa acopere cheltuielile proprietarului pentru renovare sau pentru anunturi in ziar pentru a cauta un nou chirias.


Oana, mami de Lisa Maria (24 August 2006)
Poze

Varsta Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oanacn spune:

La multi ani Andrei Roberto pentru cele 4 lunisoare si Ana-Maria si Thea Damaris pentru cele 3 implinite azi. Sa cresteti mari, sanatosi si fericiti alaturi de parintii vostri.

Eu abia acum la cafea, dar voi cred ca va faceti somnul de dupa amiaza :(.


Oana, mami de Lisa Maria (24 August 2006)
Poze

Varsta Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vauva spune:

Salutare mamici!

Noi am avut un Craciun deosebit de frumos anul acesta!Sper ca v-ati simtit si voi bine alaturi de cei dragi!Am vizionat si noi toate pozele anuntate si am constatat din nou ca avem cei mai frumosi copii!

Multumim de aprecieri!

De luni noi am inceput diversificarea. Am inceput cu pireu de cartofi pe care mai mult l-am scuipat afara. Tati a incercat sa filmeze cu camera prima zi in care i-am dat pireutul si vreau sa va spun ca filmul a iesit tot miscat din cauza ca tati s-a spart de ras. Facea Bianca niste mutrite ca iti venea sa o mananci si pe ea.Astazi am mancat o micuta lingurita de pireu de morcov. La lapte iar facem greva foamei!

Cecilia n-am apucat sa fac praji "din cauza de copil" dar am sa o fac acum de Revelion ca am toate ingredientele cumparate!

Marina cam asa se procedeaza si pe aici cum ti-a descris OanaCn. Si noi stam in chirie si am platit un depozit la inceput din care in caz de stricaciune proprietarul are dreptul sa-ti retina o suma. daca vrei sa modifici ceva in apartament se face numai cu acordul proprietarului. Si la fel si noi avem mare grija de apartament.Asa ca daca tu consideri ca au facut daune poti sa le ceri ori bani ori sa-i pui sa repare, parerea mea, mai ales ca ati predat apartamentul in stare f buna.


LA MULTI ANI PENTRU SARBATORITII DE ASTAZI!

Alina&Bianca(25 August 2006)


POZE


Mergi la inceput