FIV 96

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

buna fetelor!
am intrat sa va urez un an nou plin de impliniri si fericire si multa bafta fetelor care sunt acum in tratament!

Felicitari (si pe aceasta cale) Aniast!!!
Felicitari Teodoran si Bety!!!
Sa aveti grija de voi si de minunile pe care le-ati primit in dar!]

Adelia, ma gandesc la tine, ma doare sufletul, dar sunt convinsa ca anul ce vine, cumva, nu stiu cum, dar vei fi si tu mamica pentru ca tare mult iti doresti si tare mult ai luptat pentru asta!

Va pup fetelor pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Eu tot am acele pete maronii, care de dimineata erau cam rosiatice. Incerc sa ma consolez cu ideea ca exista si sarcini "sanatoase" si cu sangerari.
Toata lumea spune sa stau in pat...cum naiba sa stau in pat cand astia de la servici m-au chemat ca nu se descurcau deloc....o sa-mi iau concediu fara plata si sa ma lase in pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Acum la pranz am luat utrogestanul pe cale bucala, ca oricum sunt la servici si am zis ca nu am cum sa stau intinsa cand il pun, si oricum sangerz si pot sa-l elimin reprede.
Am si eu o intrebare, cand se vede EXACT la ecografie? Maine de dimineata ma duc sa-mi fac analiza" oficiala" la Giulesti. Sper sa fie pe acolo cineva, ca intai au zis sa venim pe 28 si dupa aia a zis sa venim pe 29.
A fost cineva azi la Giulesti? era cineva?
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Teodoranprimul echo se face la 20-21 de zile dupa ET, asa stiu ca a facut andicu si lachi. Pt. linistea ta ar trebui sa mergi la un ocho 3D sau 4D, acolo se vede mai bine, i-am zis si lui Betty. Eu daca ramaneam ma duceam la echo 4D in a 14 zi dupa ET, vorbisem cu medicum deja....am fost prostuta ca mi-am facut atatea sperante...

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Dar unde pot eu sa fac eco acum, cand toata lumea e in concediu?Vad maine cat valoarea la test, sa vad exact daca a crescut bine, si dupa aia vorbesc cu dna. dr. sa vad ce zice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

PUSSI evident voi continua cu fecundarile ,dar nu stiu cand,in principiu am zis ca dupa sarbatori voi incepe sa dau ceva telefoane sa vad ce clinica aleg de data asta,desi nu am puterea necesara sa mai trec peste inca o nereusita dar sper sa-mi revin,am momente cand zic gata m-am hotarat merg inainte dar am momente cand ma ia frica si adevarul este ca sunt cu pshicul la pamant si asta influenteaza un tratament,o sa vad eu cum ma simt in ianuarie si atunci voi stii ceva sigur.

fetelor v-am ramas datoare cu povestea mea ,o sa va povestesc azi cum am ajuns eu sa lupt pt a avea un bebic,din cauza unui nesimtit de medic,eu fiind de 19 ani si sanatoasa tun.

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

POVESTEA MEA

l-am cunoscut pe sotul meu cand aveam 18 si ceva,dupa un an de zile am ramas gravida pt prima data si am facut avort fara sa stie nimeni nici parinti nici vreo prietena nici actualul meu sot(tin minte ca era iarna si am mers singura pe jos la dr si evident dupa avort m-am intors pe jos acasa,si era un frig de am inghetat toata pana acasa,avortul l-am facut de frica parintilor cred ca stiti cum este,si pe langa asta o vecina de bloc ccare avea tot varsta mea a ramas gravida si parinti ei nu stiau ,au aflat abia cand avea vreo 7-8 luni si a inceput sa i se vada burtica,si mama ei o ticaloasa de femeie a impins-o pe scari si i-a murit bebelasul in ea)toti vecini povestea despre ea si o faceau in toate felurile pe fata,eu de frica si minte slaba ce am avut n-am mai stat pe ganduri si direct la avort m-a dus capul.dupa avort la vreo 2 luni eram la un restaurant cu(prietenul atunci,acum sot) si m-a apucat o hemoragie de cand m-am ridicat de pe scaun m-am murdarit pana la genunchi,m-a dus direct la spital unde medicul de garda(prieten bun cu sotul meu si familia lui)a trebuit sa ma chiurteze ca avortul nu a fost facut in intregime(dr care mi-a facut avort pe vremea aia era singurul la noi in oras care avea cabinet particular)in fine,m-a curatat la spital si mi-a dat ceva tratament parca antibotic injectii(nu mai stiu exact)ei abia atunci probleme au inceput sa apara,ciclu venea cum vreoia el ,tot o data la 2 luni si foarte iregular,dupa ceva timp sotul m-a cerut in casatorie,planuisem totul,si culmea cica ramasesem gravida(nu am avut ciclu 3 lunima gandeam eu ca e iregular dar deja 3 luni mi se paruse cam mult ,merg iarasi la dr ce mi-a facut primul avort(aici a fost prostia mea)si imi spune ca e sarcina de 6 saptamanai si daca vreau sa pastrez copilul sa merg la 3 luni sa-mi faca toate analizele(mi-a pus o data cand se presupunea ca implinesc 3 luni de sarcina)ei bine la data respectiva am vrut sa merg prima data la el la cabinet sa-l vad pe bebe la eco,si am mers impreuna cu mama si sotul meu,tin minte toata viata mea ca era sambata dimineata iar lunea urma sa merg sa-mi dea trimitere de analize,ei bine toti 3 eram cu ochii in monitorul ecografului sa-l vedem pe bebe,si surpriza bebe nicaieri,si cu o fata de regret dr spune ca e extrauterina si ca e mare la 3 luni si luni la prima ora sa ma duc sa ma opereze,ce sa va zic mama,tata sotul meu,toata familia de sambata pana luni dimineata au fost in alerta sa nu doamne fereste sa mi se rupa trompa si sa patesc ceva,saracii faceau cu schimbul sa ma pazeasca in timp ce eu dormeam linistita,suna telefonul ca la centrala,sa vada cum ma simt,eu radeam si ziceam ca nu-s normali ca ma simt bine si am chef de distractiiei bine,lunea dimineata mergem la operatie,(sotul meu nu a fost de acord sa ma opereze medicul care a spus ca e extrauterina dar de celalalt care ii era prieten imi era rusine sa ma dezbrac in fata lui(ne mai intalneam in oras cu el si m-am imprietenit si eu cu el,si ma gandeam pai omul asta e prieten cu noi,iesim impreuna cu toata gasca de prieteni cum sa ma dezbrac in fata lui,')ei bine dar sotul a tinut din adins macar sa asiste la operatia mea,si asa a fost,(mi-au facut anestezie si in coloana si apoi dupa cateva minute m-au si adormit,asta a fost prima greseala)apoi nu stiu ce s-a intamplat in operatie dar cei 2 medici s-au certat iar prietenul sotului meu a iesit din sala de operatii s-a dus la sotul si parintii mei (era fff nervos)si i-a spus sotului ca cine naiba l-a pus sa ma lase pe mana doctorului ala care este un macelar(desi ala era seful ginecologiei la noi in spital,dar mai tarziu afland ca are casa in constritie omul saracul avea nevoie de bani si facea ce putea numa sa-si gata casa de contruit,daca stiam dinainte mai bine ii dadeam bani sa NU ma opereze dar sa ma lase cum am fost fara probleme),ei bine prietenul asta i-a zis sotului ca o sa mai raman gravida 1%si mai mult nici in ziua de azi nu a vrut sa ne spuna desi am insistat,nu putea sa-si faca seful de rusine,ca putea ramane fara locul de munca,Dupa o saptamana de stat in spital in perfuzii cu cofeina,sau codeina nu mai stiu exact(ramasesem cu dureri infernale de cap de la cele 2 anestezii)m-a lasat acasa,dar durerile de cap nu cedasera,si am mers la doctorita care mi-a facut anesteziile si mi-a facut acupunctura si mi-a trecut,de problema asta ma scapasem,dar trece 1 luna,2,3,.6 luni si eu ciclu nu aveam,am crezut ca poate am ramas gravida desi relatii nu prea aveam ca ma durea burta in fiecare zi,si-l sunam pe prietenul nostru ginecolog(nu mi-a mai fost rusine)si-l intrebam daca are ceva in cazul in care as fi gravida si zice ca dupa 6 luni fiinda tanara(aproape 20 de ani) si ma refac repede nu e nici o problema,si m-a chemat la el la eco,evident la eco nu se vedea nimic,bun,probabil era devreme sa se vada dar nu i-am zis ca eu dupa operatie nu am avut deloc ciclu si trecusera 6 luni,in fine operatia a fost in lna aprilie iar din luna octombrie incepusem sa nu mai pot face pipi,adica faceam dar ma durea rau de tot si simteam ca ceva din mine vrea sa iasa afara,mi rusine sa va zic dar daca mama sau sotul nu erau langa mine si trebuia sa merg la wc venea tata cu mine si-l strangeam tare tare de mana pana faceam,de durere evident,dar era tata meu si suferea mult pt mine,va dati seama cand un parinte isi vede fiica la nici 20 de ani in pat,ei bine prietenul nostru ginecolog avea un prieten bun la o clinica din cluj(interservisan)si m-a trimis la el,nu stiu totusi ce am avut in urma operatiei,pe biletul de iesire scria numai rezectie cuneiforma de ovar stang si drept)dupa drumuri facut la cluj(100 km)am obosit si am zis ca vreau un medic mai aporape,desi de la cluj mi-au dat multe tratamete si incepusem sa ma simt bine,dar cand terminam cu trat cateva zile iarasi incepeau durerile,si mi-am gasit un dr mai aproape de mine (la 25 km)asta avea un spital privat si m-a internat,m-a tinut 3 sapt in perfuzii si faceam ceva injectii antibiotice foarte tari,plangeam cand mi le facea ca dureau rau de tot(nu mai stiu cum le zice)dupa 3 sapt ma simteam bine si m-a lasat acasa,dar evident acasa iar am inceput cu dureri insuportabile,m-am intors la medic si m-a internat,m-a operat in saptamana mare de craciun si m-a lasat acasa in ajunul craciunului cu atele in burta(m-am cerut euca nu puteam sta in spital de craciun)apoi am mers sa mi le scoata,si ce sa va zic aveam trompa stanga in jurul ovarului ca si cum il strangula si eram plina de aderente,niste chisturi(cum nu-mi venise ciclu atat timp s-au format chisturi)cand mi-am revenit din operatie medicul era langa mine si primul lucru care l-am intrebat a fost daca pot avea copii,nu stiu de ce dar parca simteam ca voi avea `probleme,(si mai ales din ce ne-a spus prietenul nostru ginecolog ca voi face copii 1%,si totusi nu l-am crezut)iar medicului a inceput sa-i curga lacrimi,si mi-a zis aici vine multe femei care vor sa le legam trompele sa nu faca copii iar tu la 20 de ani in loc sa te gandesti sa-ti revii sa poti sa-ti traiesti tineretea frumos vrei sa-ti ganduri negre de acum?,la care apoi foarte sincer si cu parere de rau mi-a spus ca doar cu tratament si cand ma hotarasc ca vreau un copil el ma asteapta si ma ajuta din toata inima,probabil credea ca la varsta aia nu realizez dar dupa 3 luni( in care am luat diane 35) dupa ce m-a lasat acasa si ma simteam bine m-am intors la el dupa tratament sa raman gravida,cand m-a vazut nu ia venit sa creada si evident a zis ca e prea repede si sa las sa treaca 6 luni de la operatie,iar apoi mi-a dat clostylbegit si bromocriptina,la care trebuia sa-l intrerup mereu ca faceam chisturi,dupa cateva luni nu a vrut sa imi mai dea,mi-a spus ca trebuie sa fac o pauza,da pe naiba ca n-am putut si am mers la alt medic(pana la urma am ajuns sa ma cunoasca toti medici din judetul Alba)daca cineva imi zicea dute la dr ala ca stiu pe una care a ramas gravida nu mai stateam pe ganduri si sunam pt programare,prietenii mai si radeau de mine si imi ziceau in gluma vezi ca am auzit de dr ala...de ala...etcce sa va zic in momentele alea pt mine nu mai existau distractii sau altceva decat faptul sa raman gravida,aveam aproape 21 de ani si toti imi ziceau ca sunt tanara si am timp,dar simteam ca timpul trece si mai si auzeam de cate una care a facut tratamente ani de zile si tot nimic si ma lua frica,niciodata nu m-am gandit ca ajung la 28 de ani cu un sot pe care-l iubesc si ma iubeste ne intelegem perfect si ajung sa cresc un catelus in loc de un copil,sa fac bradul de craciun cu lacrimi in ochi,sa astept sa-mi aduca mosul un copilas,sa ma uit la camera care as vrea sa fie a copilului meu,pe langa asta sa am in casa si un carucior si hainute pt bebe primite de la prietena cand la primul fiv i-am zis ca-s gravida,iar apoi suparata ce eram sa nu o anunt ca e extrauterina si sa ma trezesc cu caruciorul in casa.Am deviat putin de la subiect scuze....dupa cateva luni de intrerupere a tratamentelor ma trezesc ca-mi vine ciclu apoi a 2 a zi sa-mi curga niste cheaguri de nu se mai gatau era duminica sotul la biserica eu acasa pun mana pe tel sa-l sun dar avea mobilul inchis,si asa ma stat si am suferit(aveam si dureri)de la ora 11 pana la 14 cand a venit si el acasa,apoi fuga la spital,bingo aveam endometrita,am stat in spital cateva zile si apoi m-a lasat acasa cu tratament,faceam cate o seringa de 20 ml plina toate amestecaturile,penicilina,vitamine,polidin,si nu mai stiu ce,am uitat sa va spun in timpul asta am facut hsg,apoi instilatii,pai ecografe cred ca faceam cate 6 pe saptamana(ca de la un timp mergeam la 2 medici concomitent)eram dependenta,mergeam la ginecolog cu mare placeremi-a trecut endometrita asta si am inceput iarasi cu clostylbegit si eu ramasesem gravida in sfarsit,aveam cateva sapt de sarcina si sotul mi-a plecat in spania iar dupa asta m-am racit tare de tot si probabil si supararea ca a plecat(nu fusesem nicodata despartiti pana atunci)si am pierdut copilasul meu atat de dorit,dupa 3 luni vin la sotul meu si incep aici cu medici si am luat-o de la inceput prima data trat cu clostylbegit,hsg-uri,inseminari,iar apoi stiti FIV,si uite asa au trecut ani de zile in care stau si ma gandesc ca anii mei din tinerete s-au dus cu tratamente,ca-mi era frica sa ma duc si la vreo nunta sa nu cumva sa fiu gravida si sa pierd copilul cu noptile nedormite si obosita(la 28 de ani nu spun ca sunt batrana dar totusi nu mai pot face lucruri care le puteam face la 21-22-23 etc)

dupa ceva timp de la prima operatie aflase multe din prietenele mele ca am probleme si imi spuneau ca a fost greseala vietii mee ca m-am lasat pe mana medicului ala ca multe femei din oras de la noi au avut probleme din cauza lui,iar dupa 2 ani dupa ce am venit in spania 2 vecine de-a lui mica-mea de 40 respectiv 45 de ani au murit din cauza lui,iar cel mai rau lucru care l-am auzit a fost de la o doamna ca ea s-a dus la acest doctor ca presupunea ca intra la menopauza,iar acesta i-a zis ca e gravida si ca i-ar sugera sa faca avort ca varsta care o are se poate sa faca un copil cu malformatii,evident asta a iesit din cabinet si a mers la alt medic care i-a spus ca intra la menopauza si nici urma de sarcina,daca as putea da timpul inapoi acum probabil copilasul meu ar fi mers la scoala,aaa pe langa problemele mele,cu trompele cu ovulatie,si ca mi-a taiat idiotul ala din ovare mai are si sotul meu,inainte cand eram in romania era perfect dar vad ca timpul ne inrautateste situatia tot mai mult.

cam asta e povestea mea si sper sa nu fi omis ceva!

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Infiorator, dar nu deznadajdui, Dumnezeu iti v-a darui bebele mult dorit. O sa vezi.
Sanatate multa, si ai grija de tine.


Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Impresionanta povestea ta, sanatate multa si sa te tii tare....nu te lasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Kla78ingrozitoare poveste. nu imi vine sa cred. Ce macelar??? Dar nu ar trebui sa ma mire povestea. Si eu am patit ceva similar prin Germania. Dar asta este viata si speram ca totul sa fie bine de acum incolo. Iti doresc din tot sufletul ca in anul ce vine sa fi.

Eu am fost azi la analize Z16 (adica 4 saptamani si 3 zile) si am avut bHCG 350,61 iar in Z12 am avut 104,83. Oare este ok? Nu este prea mica valoarea acum?

betty78 4+

Mergi la inceput