Mamici de iulie-august 2007 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Carla, acum cred ca stiu ce e, se face si aici dar numai la cerere, sint mai multe analize care te intreaba daca vrei sa le faci, multumesc de explicatii. Problema mea e ca, desi vorbesc bine germana, multi termeni mai ales medicali nu mi i-am tradus in romaneste, n-am avut nevoie si la asemenea termeni speciali mi-e mai greu sa fac corelatia, mi-a ajuns ca am inteles la momentul respectiv despre ce e vorba concret in germana. Si da si eu am invatat muuulte de pe forum.....enorm de multe m-a ajutat de la bun inceput, exact la momentul oportun cind l-am nascut pe Patrick.
Cit despre starile de rau nici eu n-am gasit vreun antidot, ma intind si cindva adorm de atita rau. Zilele astea m-am tot mutat de colo colo si se vede in casa si mi-e si ciuda ca parca sint alt om si nu mai pot avea control asupra mea, vreau sa fac, dar nu pot....
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioara2004 spune:

Andicu si eu mai am intepaturi, la mine sunt spre dreapta. Apar daca din greseala ma intind (noaptea in somn).
Testele astea depind de fiecare medic; mie mi-a vorbit de dublu/triplul test dar nu mi-a spus nimic de o ecografie morfologica. Mai mult a spus ca daca nu sunt probleme sa nu-l mai caut pana la sfarsitul lui ianuarie, cand am rezultatele de la teste.O sa rezist atata fara eco???
Vreau sa va mai intreb ceva ( sa nu radeti): la ecograf cum apare imaginea: reala sau in oglinda? adica stanga de pe ecran e stanga noastra???Numai dupa ce-am iesit de la medic m-am gandit la asta.
Nikole eu te sfatuiesc sa nu renunti, mie dr de familie mi-a spus ca daca faci rubeola in primele saptamani de sarcina nu supravietuieste bebele, dar tu esti bine. Valorile astea mari pot fi o analiza gresita sau pur si simplu in sarcina sistemul imunitar o ia razna...
Mioara

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Carla, eu nu stiu ce sa iti spun despre ecografia morfologica, pt ca exact aceeasi nelamurire o am si eu. Eu totusi m-am programat la dr Iosup pe 27 ianuarie la ecografie morfologica. bb va avea atunci 14 sapt si 2 zile. sper sa fie ok ca sa poata masura tot si sa imi spun adaca bb este in regula sau nu. poate ca este destul de tarziu la 14 sapt si 2 zile, insa acum m-am trezit si nu am ce sa fac. o sa fac probabil morfologica la 12-13 saptamani la cabinetul la care merg de obicei, insa am nevoie de parerea unui om cu renume....asa, ca sa dorm eu linistita.
sper sa nu fie nevioe sa fac vreun dublu/triplu test pt ca m-am saturat de analize de sange si am doar 26 de ani....poate nu am asa un risc crescut de diverse malformatii ale fatului. oricum daca va fi nevoie sa le fac, imi va zice dr si le voi face, ca sa stam linistiti.

in rest la mine totul este ok: greturi cat se poate, toata ziua, seara cu migrene, stari de voma, frisoane.....tot tacamul.

ma bufneste rasul cand imi aduc aminte ca dr era stresata sa nu ma ingras, iar eu de la inceputul sarcinii am slabit 2-3 kg, desi am mancat.

la mine burtica se cunsoaste destul de bine, desi avem numai 9 saptamani si ceva. eu oricum eram mai plinutza de dinainte asa ca tot stratul de grasime afost impins de uter mai in fata.....dar eu imi port burtica cu mandrie, ca e a mea....

alina.a, vroiam sa te inreb daca mai faci gravibinon....eu am 4 saptamani de cand fac si abia astept sa o intreb maine pe dr daca mai trebuie pt ca mie imi da niste strai de greata de nu ma vad. tu patesti la fel? si asta in afara de durerea aferenta intepaturii....


hai ca m-am intins rau de tot.

multi pupici la burtici!





Andra
9+

"Cere si ti se va da!"
http://family.webshots.com/album/451122110ijEsvK
http://good-times.webshots.com/album/199397533PvSBWg
http://new.photos.yahoo.com/andra_zaharia2004/album/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Exact asta patesc si eu cand mi-e rau tare, ma intind si reusesc sa adorm intr-un final, iar cand ma trezesc mi-e rau iar. Acum nu vreau sa-l manii pe DD, am avut zile mai bune saptamana aceasta si am avut greata d'aia nasoala rau numai seara sau o data la 2 zile.
Eu oricum voiam sa merg la a 2-a eco anul acesta, ca sa vad ca e BB bine si sa am si poza, ca prima data nu mi-a dat. Si daca tot se intampla sa fiu in perioada potrivita, am zis ca nu-i rau sa masoare tot ce stiu ei pe acolo, mai ales ca 40 ron mi se pare un pret bun.

Andra, sigur e infectie urinara? Poate doar elimini niste nisip din rinichi sau din alta parte si te-a iritat putin pe traseu. Nu te gandi la ce e mai rau si incearca sa bei mai multe lichide.

Carla, 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Andra, eu voi face eco normala, nu morfologica, iar triplul test il voi face pentru ca am 31 ani si pentru ca se poate face gratuit la spital la maica-mea Eu nu suport intepaturile de nici o culoare, insa ieri am strans din dinti si m-am lasat vampirizata, ca o viitoare mamica responsabila.

Eu pe cantar n-am pus nici un kg., insa pe mine se vede ca s-a pus ceva grasime pe talie, plus ca am sanii mai mari, si ma intreb de unde a disparut greutatea care acum e pe talie si pe sani... cred ca din muschi, ca m-am menajat. Sunt disperata sa ma dau mare cu burtica mea insa nu cred ca am sanse anul asta.

Carla, 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Nikole, mai cere o parere. Rubeola e o boala f blanda daca o faci in copilarie si poti sa nu stii ca ai facut-o (mie asa mi s-a intamplat, probabil a fost o forma inaparenta, fara nici un simptom). Asteapta increzatoare rezultatul testelor si nu uita ca ...exista Mos Craciun.Trebuie sa fie bine.

andutzy, cel mai bine este sa-ti faci o urocultura si vei vedea rezultatele. Numai apoi medicul poate lua o decizie.

Alina 12, mamica d-rei Anya (19oct.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Alina, ai fost o mireasa foarte frumoasa.

Alina 12, mamica d-rei Anya (19oct.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mi-e raaaauuuu....

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Alina 5 sapt +Cosmin 30 iulie 2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Anya, the big problem este ca tocmai am luat rezultatele analizelor, inclusiv al uroculturii si a iesit totul ok, mai exact doar densitatea putin crescuta decat normal(1030in loc de 1010-1025). dar astea au fost facute acum o saptamana, doct de fam e acum in concediu si doar spre Urgenta Floreasca unde stiu cam mai faceau si analize in ambulator sa o iau...Vad daca nu ma simt mai bine dupa ce mai beau apa plata(daca ar fi dupa greturile mele as bea doar carbogazoasa, care iar poate favoriza o iritatie in zona), daca nu, probabil voi mai incerca o urocultura. E nasol ca suntem in prag de sarbatori..

Andra7+, Dragos Alexandru - 31.05.2005 si bb2
Dragoselu si noi (familie, prieteni, etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Andra, daca e mai bine cand bei apa plata eu inclin sa cred ca e de la niste nisip...

Luna, imi pare rau tare, poate reusesti sa dormi si te trezesti mai bine.

Mie imi era rau si foame, asa incat am mancat si astept sa-mi fie mai bine sau mai rau. Deocamdata nu mai am pic de energie. Noi facem cozonaci azi, mai precis face sotul meu sub directa mea indrumare

Carla, 11+

Mergi la inceput