PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabana spune:

Eu nu inteleg de ce va stresati atat cu kg bb. fata mea are la nici 6 luni 7 kg si un pic. Atata timp cat dr zice ca e ok, copilul mananca, se joaca, rade eu nu ma agit. In plus la varsta de 1 an trebuie sa aiba in jur de 10 kg, altfel se cam considera ca are tendinte de obezitate. Eu habar nu am cat ia Alexandra pe saptamana, pe luna, nu ma stresez cu asta. O mai cantaresc si eu acasa. Cand mergem la medic o cantareste, daca el zice ca e ok, atunci sunt si eu linistita.

Sabina + Alexandra + tata Silviu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_sabina_pop/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihatocae spune:

Vad ca si in cartea lui Capraru zice ca de la 5 la 6 luni copilul creste cam 125 gr.pe sapt. (plus sau minus in functie de copil, intre 400 si 600 gr. pe luna e ok). La cei care cresc sub 400 gr. sw imbogateste piureul de la pranz (unt sau ulei), se va reduce cantitatea de fruvte, se va creste cant.de lapte, se va mari cant. de fainoase cu lapte.
Al meu pui papa de 2 ori pe zi cate 100 ml piure (de fructe dimineata si de legume dupa-masa), ii pun o masura de cereale la ora 18, si in rest bea lapte deocamdata. Azi mai incerc o data cu branzica, ca data trecuta l-a constipat, iar de la 6 luni o sa ii dau si carne si iaurt(cresc cantitatea progresiv).Am mai scris mai demult, mie farmacista de la care am cumparat cerealele, mi-a zis ca mai bine as astepta pana la 6 luni, iar daca tot vreau sa ii dau, sa ii pun asa...cate o masura in lapte....sa ma schimb gustul, nu de altceva.

Mihaela, mama lui Luca


www.rapidisti.ro/index/A_sustinut_Rapidul_la_numai_15_s.html" target="_blank">Luca rapidistul
5luni
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ae937687e34549cca3e96&source=browse" target="_blank">Filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Consi spune:

Sarilla confesiunile sunt pe prima pagina. Din nou. O sa scriu si eu dar mai tatziu. Acum sunt cu pustiu in brate.

Consi si Luca meu (19.07.2006)

atat sunt de mare
pozele noastre
botez

www.onetruemedia.com/shared?p=1ace6df36a1450d366107b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Uraaaaaa stam in fundulet singureleeee..inca putin cocosat nu f f drept dar stam singura minute bune azi s-a intamplat minunea la 5 luni si o saptamana. M-am emotionat!

Poze cu Alexia
http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabyzv23/my_photos

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

Larisa bravooooooo pentru Alexiune!
Miha miss you, too!
Buli, Mamaluidavid, Lushk imi dau seama prin ce treceti, dar trebuie sa fiti puternice si, pe cat posibil, relaxate. Copii simt starile anxioase ale parintilor si nu-i OK. Multa sanatate pentru puii vostri!
Anasia printesa Alessia e adorabila!
Mamanati pentru Camelush scumpilush!
Noi am fost ieri la medic. Ne-a declarat sanatoase tun. (in sfarsit, ca tot intr-o boala si-un chin am tinut-o - ba otita, ba alte chestii pe care prefer sa nu le enumar). Concluzia pediatrei: fiica-mea are bazdaci. E pretentioasa si se plictiseste repede, trebuie distrata permanent. Cu alte cuvinte, adio alte activitati mami, ca ai de facut pe maimuta. Ca tot vorbeati de greutate: are 7600g si 65cm. Cam atat deocamdata.
O zi excelenta si fara plansete tuturor!


Galeria foto www.dropshots.com/Tweety7" target="_blank">Videoteca Varsta gogoashei www.choosing2lose.com/tickers/4573fdfa49015/weightloss.png" target="_blank">Greutatea mea
Andra, tati Costin si Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Buna mamicute de piersicute ,

eu ma straduiesc sa va citesc din urma, dar mi-a ca Nour se trezeste si eu nu apuc sa scriu o vorba.

Sunt la a patra zi de ciorba (cartof+dovlecel cum Maria Sa Dr mi-a zis), numai ca in nici o zi nu a mancat mai mult de 50ml. Banuiesc ca nu ii place copilului, ba mai mult cred ca il si baloneaza. Nu imi pot da bine seama ca in fiecare zi avut si fructe (banana sau mar copt), plus suculetul de portocale si cerealele de la 18.00. Voi incerca varianta cu lingurita, ca vad ca fructele le devoreaza asa.

Si daca toanele astea nu-mi erau deajuns mai astept si sa faca ceva ...Nu stiu daca e , dar eram obisnuita sa faca in fiecare zi. Si astept...si astept...si nu stiu de ce imi amintesc reclama aia cu Danut, care poate uda si canapeaua: "Mami nu se supara!"



Georgiana, mamica de Nour (07.07.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Buna!

Astazi a plecat mama si am ramas fara ajutor, sa vad cum o fi. Oricum, pe 23 vin socrii mei.

Radu papa piure de mar copt cu putin morcov (si marul si morcovii sunt bio), plus putina "supa" in care a fiert morcovul. Astazi vreau sa-i dau si dovlecel. Am inlocuit cu asta o masa, insa vad ca i se face mai repede foame decat dupa o masa de lapte.

Apropos de greutate, la vaccinul de la 4 luni (si o saptamana :-)) avea 7.750 kg si 73 cm. E mult? Asa nu arata grasut, ci tocmai bine.

Fug ca ma striga.



Claudia , Cristi (16.12.2002) si Radu (5.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

La multe lunute picilor sarbatoriti azi!!!
Vroiam sa va mai spun ceva. Clara nu zambeste niciodata la jucarii. Tipa la ele, inainte gangurea, dar zambetul e off-limits. E doar pentru mami, tati si bunica (ca nici altor persoane in afara de noi trei nu le zambeste). Mai face vreo piersicuta asa? Si cu rasul e aceeasi poveste.


Galeria foto www.dropshots.com/Tweety7" target="_blank">Videoteca Varsta gogoashei www.choosing2lose.com/tickers/4573fdfa49015/weightloss.png" target="_blank">Greutatea mea
Andra, tati Costin si Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Sabina eu nu ma stresez cu kg sunt nesimtita din punctul asta de vedere. Daca arata bine si e vesel nu ma intereseaza nici un grafic. Doctorita a zis ca daca haleste, face pipi caca si nu plange excesiv sa il las asa.
larissa mi se pare super schema propusa de pediatra ta. Dar nu te stresa daca nu accepta astazi cerealele mai incearca si maine. Cand am inceput eu sa ma documentez despre diversificare spunea ca mai ales la cei alimentati la san diversificarea debuteaza mai greu. Eu de exemplu cand i-am dat supa prima data ii dadeam alternativ si din bibele de lapte. Il pacaleam dar pana la urma a baut un bibe de supa si apoi incet incet nu a mai fost nevoie de pacaleala. Important este sa nu te stresezi de nici un fel.
mihatocae cerealele sunt primele alimente recomandate a fi introduse la copii. E adevarat ca sunt de mai multe feluri (pentru varste diferite) dar in general se recomanda cereale inainte de fructe, cel putin la copii alimentati la san si in special in strainatate, in Romania am ramas intepeniti in suc de mere, suc de portocale, suc de morcov etc...
norocuta eu stiam ca de la cartof se poate balona dar este doar o parere nu e probat.

Miruna + Alexei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARILLA spune:

quote:
Originally posted by larissa_79

Uraaaaaa stam in fundulet singureleeee..inca putin cocosat nu f f drept dar stam singura minute bune azi s-a intamplat minunea la 5 luni si o saptamana. M-am emotionat!

Poze cu Alexia
http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabyzv23/my_photos

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)



BRAVOOOO...mi se pare super...felicitari...acum clar ma duc sa mai fac antrenamente cu Razvan...

SARILLA si RAZVAN, bebe adorabil

POZE

Mergi la inceput