Mamici de ianuarie-februarie 2007 (43)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

neata!

ce faceti?astazi am zi de plictiseala,nu am nici o idee cu ce sa imi ocup timpul.lipsa de inspiratie.tati "demoleaza" casa de la tara,na ca sunt curioasa ce o iesi...din pacate nu am cum sa il insotesc,jumatate din drum e plin de hurducaturi si mi-e ca ma apuca nascutul prin padure
m-as duce sa ma uit de un brad frumos pentru craciun,desi pana acum n-am vazut decat uscaturi pe aici pe la piata






www.dropshots.com/gabriela_s28" target="_blank"> filmulete cu bebe in burtica
37 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss68 spune:

Buna dimineata,

Aelita multumim pt capitol nou. Si pentru poze - frumoasa ca intotdeauna, desi teoretic mai ai 2 sapt pana nasti! Sa fie intr-un ceas bun si sa auzim numai lucruri frumoase. Ziceai ca te-a apucat frica??? Nu se poate! Oare asa o sa ma apuce si pe mine? Eu abia astept sa scap, e drept ca as vrea sa ma odihnesc intai cu sarbatorile.

Albinutzza, felicitari pentru fetita, sa fie intr-un ceas bun.

Gio, Helenutza, fata de ce greturi am avut primele luni acum pot spune ca ma simt excelent, insa mai am momente cu stari de greata. Cred ca de fiecare data cand mananc ceva nu tocmai sanatos. Daca la voi e si mai accentuata starea... imi pare rau . Sa speram ca nasterea ne va aduce starea de bine!

Fetelor, raportez: prima noapte dormita in fund! De fapt m-am culcat normal, dar m-am trezit cu pirozis si senzatie de regurgitare. M-am ridicat si am constatat ulterior ca am adormit in pozitia aceea. Suspect e ca mi-au amortit si mainile, desi nu stateam pe nici una din ele - m-am trezit efectiv de la aceasta durere. Vad ca se strange cureaua pe zi ce trece, iar eu mai am 5 saptamani!! Puteti sa ma puneti la zid ca eu atata nu stau. Sa vad ce zice si fie-mea, dar cred ca nici ea nu are atata rabdare ca nu are cu cine sa semene.

Aventura, ai luat la pret f bun sterilizatorul! Mai ales ca e atat de versatil. Si eu mi-am cumparat un kit bb f avantajos, dar inca stau cu emotii daca incap orice fel de sticlute (ma refer mai mult la incalzitor acum, ca asta e pt o sg sticla).

romaria, nastere usoara si mai ales recuperare rapida! Nu-ti mai fie frica, nu ai pentru ce. Cezariana e ceva destul de previzibil, incearca sa te odihnesti ca dupa aceea va fi mai dificil. Eu as avea emotii in special pentru "marea intalnire"

v-am pupat si va astept pe aici! Mie mi-e o lene de mor, de azi dim nu fac nimic decat am baut o cafea, am mancat si... la calculator.

criss 34+ cu Ligia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

Romaria bafta maine la operatie!un bebel sanatos si mancacios iti doresc iar tie refacere rapida!

Helenutza sa stii ca sunt fff bune saltelele tari pt coloana lui bebe.

noi am fost astazi la doctor si bebe e mare are deja 3360g asa ca nenea doc ne-a asigurat ca in 3 sapt cat mai avem pana la operatie depaseste 4kg.ecograful pe care il are nu i-a dat niciodata o eroare mai mare de 20 g(ma refer la greutatea de la nastere cu greutatea de la eco).cum o fi sanatos sa fie si sa ne vedem cu bine asta e tot ceea ce-mi doresc!

35,KEN(1nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Romaria, nastere usoara si un bb sanatos. Sa te refaci repede si sa fiti fericiti. Tinem pumnii pentru ziua de maine.

Eu ma simt rau pentru ca bb aseara s-a zbenguit in burta vreo 4 ore. Ma doare burta si parca a si amortit. Si acum o ia de la capat. Nu stiu ce incearca sa faca. Sa se intoarca oare? Zici ca vrea sa iasa acum din burta.

mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINATXA spune:

Hello fete,
Iata ca am dormit mult azi noapte in sfarshit.
Liudooo am fost la Galati am uitat sa intru in mail sa iau numarul tau ca de obicei.Oricum mi-a placut orashul am luat si ceva lucrusoare de acolo super super frumusele.Plecasem cu o treaba cu prietena mea insa pana la urma toata calatoria a fost pura plimbare insa binevenita si super.
Ma uitam pe la toate firmele alea si ma gandeam ma care o fii a lu liuda......
Am vrut sa merg la un internet dar aveam parola si userul acasa.
Azi vad ca e plictis mare de tot ceea ce urasc eu foarte mult.

31+saptamani http://new.photos.yahoo.com/naomi_creamy/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Buna fetele,

Multumesc mult pt raspunsuri.
Helenutza, Criss, greturi nu am ff rau, nici nu se compara cu distractia din primul trimestru. Tot asa ca voi, cand mananc ceva mai ciudat am probleme- gen mancare cu ceapa, usturoi, fast-food etc.

In rest uitasem sa scriu ca mi-a dat dr voie sa ma dau jos din pat si sunt f fericita. Mai am inca putin colceea ce e normal la 33 sapt si nu prea mai am contractii multe (nici infectia nu a mai aparut la culturile din col si probabil asta e motivul).

In rest, raportez 9 kg pana acum si sper sa nu depasesc 15 pana la sfarsit.
Sapt viitoare vreau sa cautam una-alta pt copil ca am prins curaj. Stie cineva, la Zara au reduceri? Ca aveau niste hainute de bb frumoase pe acolo si as da o tura prin Plaza.

Va pup



33 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Salutare de la mare!

Si eu vad ca nu se prea inghesuie lumea, asa ca intru sa mai tin atentia putinelor persoane de pe aici. Pentru prima data in sarcina asta mi s-a facut chef de o cafeluta si am savurat-o alaturi de sot. Buuunnaaaa!
romaria - iti tin pumnii pentru maine, pana si sotul cu care comentez aproape fiece eveniment iti ureaza sa te faci repede bine, si sa fiti sanatosi, si tu si bb! Chiar imi place de el, stie ca suntem deja multe cu termen inaintat si seara cand vine de la serviciu ma intreaba" Ce mai zic gagicile tale? N-a mai nascut niciuna?" A admirat si burtica aelitei, si fetitele Flaviei. Cred ca, desi nu spune, si el abia asteapta sa vina pe lume micutul nostru!
Ieri am facut sfestanie si Matei a gasit de cuviinta sa se inchine si sa faca matanii peste masura spre deliciul . Ah, era sa uit! Intre 2 inchinaciuni a avut timp si de un "goool" in poalele aceluiasi si daca va spun ca pentru inceput i-a sterpelit tamaia de pe masa va dati seama ce distractiv a fost!

Eu voi mai fi pe aici, asa ca cine are chef de conversatie - sunt la datorie si "cu mana la chipiu", vb lui Teo Trandafir!

Nasterea - un puzzle cu flori de liliac
Marele blond (Luca Matei - 05 nov 2004)
Liliana 36+ cu
CARTI de psihologia copilului / liste utile pentru tinere mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

Buna dimineata!

noi azi am facut 35 fix, deci mai raman 5 saptamani pe calendar, insa dr. a zis clar ca nu ajung eu la 40 de saptamani insa 37-38 le apuc. deci mai avem 3 saptamani.
mai eu dorm bine, nu stiu cum fac, dar dorm, am adormit pe la 2 ca na la filme cine o sa stea si am deschis ochii la 11! ma trezesc ametita, amortita, vai de steaua mea... insa ma bucur ca dorm!

fetelor cu greata - mama, nici nu am cuvinte pentru voi, eu m-am chinuit cu greata pana pe la 12 saptamani... dar nu asa pe apucate... ci 12 saptamani am avut-o non-stop si zi si noapte, incat eram in pragul disperarii. Daca ar fi sa ma gandesc la inca un copil - starea asta de greata si voma o sa fie prima pusa la cantar si care o sa traga spre "nu" decizia inca unui copil!Atunci a fost unica perioada cand stateam mai mult in pat, ca chiar nu mai puteam! va da-ti seama ca daca am ajuns eu la pat inseamna ca chiar a fost rau de tot.

fetelor sa vedeti ca azi cred ca nu ma duc nicaieri din casa... o fi prima zi in ultimile luni fara plecare din casa. adica o sa ma duc - pana la magazinul de alturi sa cumpar fructe si apa si lapte, dar nu se pune ca e la 30 de metri. In rest acasa la caldurica...

alinatxa de la o femeie gravida nici nu ma asteptam la mai mult, bine ca nu ti-ai uitat capu pe undeva...dar pana la urma bine ca ai rezolvat-o! .. firma in oras nu ai cum s-o vezi ca santem mai la periferie asa, ca nu era loc si pentru noi in centru ca nu avem chiar mult... doar 3 hectare de depozite, birouri, garajuri, ateliere, parcari... A si mai avem un parc intreg de tiruri - cu alea cum masa fac in centrul orasului? asa ca in centru stau benerele cu publicitati si noi mai la aer curat,,,


Va pupic pe buric.

Liuda si o burta de 35 saptamani fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Buna fetele, raportez si eu patut. Am luat si noi azi de la Carrefour Colentina de la un magazin din el de fapt, patut din acela pliant, cu doua nivele si cu masuta de infasat. Ne-am tot uitat si din cate am vazut asta ne-a placut. E de la Miniblu. Speram sa fie cu mult noroc. L-am asamblat si pus in dormitor si parca m-au luat ametelile ...
In rest sunt terminata de cat de repede obosesc. Si cu o oboseala din asta ca boala de nu ma pot ridica de jos. O fi normal chiar asa ??? Ieri cat ne-am uitat dupa patut, cand am venit nu m-am mai putut ridica de pe fotoliu. Acu la fel ... . Si eu care aveam de gand sa mai fac sapt viitoare una, doua drumuri.

Romaria, ma gandeam deja la tine, ai grija si Dumnezeu sa iti ajute si sa iti dea tarie, cu sufletul la gura asteptam vesti. Un gand bun catre tine.

Mama ce bebel mare Bits!!! Eu nici la 36 de sapt nu aveam 3 kile ... . Sa iti traiasca. Faci ceza?

Aelita iti multumesc de PM dar marturisesc ca nu am reusit sa iti vad pozele. Ce vrei, sunt proasta rau ... Dar tare rau imi pare ca chiar vroiam sa te vaz si la fata, nu numai la burta.

Va pup si va doresc o duminica frumoasa.

Cata 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

da Cata iti dai seama ca nu ma complic cu nastere naturala la 4 kg si ceva si mai ales dupa o cezariana,nu de alta da risc sa am parte de o ruptura uterina.

sa nu va mai spun ca azi am bocit de numai puteam caci nea doctorul imi spune ca la bebei mari se intalnesc cazuri cand uterul ramane flesc(el prin contractii uterine opreste sangerarea de dupa nastere) si ca hemoragiile sunt fff frecvente iar in unele cazuri pacientele mor.halal incurajare!am plecat de acolo speriata ca de bombe iar in masina am rabufnit asa ca l-am facut pe sot sa intoarca masina si sa mergem din nou la spital.a vb cu doctorul si l-a pus sa-mi explice ca nu o sa mor la care tampitul ala ii spune"bine ,bine dar nu pot garanta 100%!".o mai mare prostie ca in tara asta nu am vazut nicaieri,credeti-ma!

ma rog sa fie totul bine,sa-mi vad copilul in brate si sa ma intorc la Ken sanatoasa!

35,KEN(1nov 2004)

Mergi la inceput