Mamici de iulie-august 2007 (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Carla imi pare tare rau pentru greturile si starile prin care treci. Eu tare sper sa scap, prima oara nu am avut nimc poate ma scot si acum.

Azi am fost la piscina (ne-am facut abonament inainte sa stiu ca sunt insarcinata) si ma simt asa bine. Am inotat,m-am balacit cu fiu-miu, am anuntat si acolo ca sunt insarcinata pentru ca voi juca si tenis insa asa mai moale. Insa am citit ca inotul, piscina e super buna pentru sarcina asa ca sper sa-mi prinda bine.

Va pupici pe burtici

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Alina 4 sapt +Cosmin 30 iulie 2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Neata!
Fetelor eu nu prea inteleg de ce nu avem voie sa facem baie in cada daca inotul este chiar recomandat pe perioada sarcinii? Sau doar temperatura apei conteaza?
Ma ajuta si pe mine cineva sa intru pe adresa comuna de mail. Am inteles ca imi trebuie o parola...




Andreea 10+
pregatiri nunta...

nunta noastra 2 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Neata fetelor cu burtici!
Jadi eu ma simt balonata de cand am ramas . Pe de o parte e cam umilitor, mi-e jena fata de sotul meu, ca nu stiu ce fac noaptea Am incercat cu alimentatia sa elimin aceasta problema insa nu am reusit. Orice as manca, ma simt ca un balon Deja m-am obisnuit, dar sper sa treaca faza asta cat mai repede. Bine macar ca nu am probleme cu constipatia, din contra...

Andreea la baie conteaza f mult temperatura apei. Sa nu fie mai ridicata decat temperatura corpului. Am facut eu o prostie la inceput, in primele saptamani si imi tremura dupa aia si sufletelul in mine. Mi-a fost f rau. De atunci fac dusulet sau umplu cada numai cat sa-mi tin picioarele in apa calduta ca sa ma incalzesc. Soacra-mea a debransat caloriferul din baie, asa ca dardai de frig tot timpul. Si mai are ea o obsesie cu economia si cu aerisirea. E un cancer in casa... inafara de camera mea , desi imi mai opreste si mie caldura


nasica de moflea
9+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Fetelor, oare lipsa de fer de pana acum a avut efecte asupra lui bb?
La retete spuneti-i medicului de fam sa bifeze doar ca sunteti insarcinate. Nu trebuie sa mai bifeze si la salariat, pt ca astfel platiti 10% din pretul retetei. Asa am patit eu. Altfel luam reteta gratuit.

Si inca ceva, voi va faceti masaj la sani? Ca am inteles ca e bine pt formarea mameloanelor. Cica trebuie sa aiba ce prinde in gurita ala micu


nasica de moflea
9+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Neata fetelor,

deci asa de o parere sa intelegem ca ne este bine. Daca ne era mai rau aveam sarcini toxice sau disgravidii.

Lorina, eu nu mai am nici o jena fata de sot deja dupa prima sarcina cand am ramas cu acest defect, nu am de gand sa ma stressez ca ma doare burta din cauza ca nu pot trage niste vanturi .

Alina, cred ca fac rosu in gat si stranut, ce sa iau preventiv? Ca stiu ca tu ai trecut prin ceva raceli pana acum .

Deni & Vlad 28 sept 2005 & bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculici spune:

Fetelor ma denumereste si pe mine ceva Inainte sa raman insarcinata pe vremea cand faceam analize in vederea conceperii lui bb am intrebat-o pe doctorita mea daca sa iua acid folic asa cum auzisem eu ca se face dar ea mi-a spus ca nu este nevoie atat timpcat analizele mele sunt OK Acum nu prea stiu ce sa zic pt ca tot am citi pe diverse site-uricat de important este acidul folic si ma intreb daca chiar am facut bine ca nu am luat Dar banuiesc ca stie ea ce face nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amameda spune:

In sfarsit ma mai tarai si eu pe aici. Calculatorul meu a facut-o lata asa ca nu am putut posta toata saptamana.
Multumesc mamicii Anyei ca m-a incurajat si mi-a mai crescut moralul. Acum se incadreaza in valorile normale.
Deni sper ca nu se supara colegele noastre daca incerc sa te doftoricesc eu. Bea ceai facut din lamaie si indulcit cu miere ( nu foarte fierbinte)si esential e aerul din incaperea unde stai.Cu cat e mai uscat cu atat e mai iritant pentru gat.Deci ar fi util un umidificator (vei avea nevoie si pentru bebe). Daca faci febra atunci ia un paracetamol sau un Tylenol bea ceai cald in cantitate mare si te invelesti in mai multe paturi pana cand transpiri (eventual frectie cu otet). La mine functioneza.Dar sa speram ca nu va fi nevoie. Daca fetele mai stiu si altceva pot sa ma completeze.
Lorina, am crezut ca sunt eu o ciudatenie a naturii ca nu sunt constipata ci din contra ,dar bine ca am aflat ca mai exista cineva.
Pup toate burticutele si sper sa va vizitez mai des.

MEDA 9 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Hello burticutze!

Mai apar si eu prin zona cat pot.
Ca vorbiti de balonare , nici eu nu ma mai feresc de sot; i-am explicat situatia si apoi, ma simt asa rau, ca ma apasa tare daca nu fac nimic, incat nu mai conteaza nici-o rusine. O sa inteleaga ca e o stare normala in perioada asta si nu mai e loc de rusine.
Pentru raceala e bun si Oscillococcinum, e homeopat si se recomada si la gravide. E bun si pt a preveni raceala si gripa, numai ca e destul de scump, vreo 30 ron sau mai mult si nu-ti ajunge o cutie decat vreo 3 zile.
Anculici, legat de acidul folic: depinde si de varsta si mai ales de alimentatie; daca ai o alimentatie echilibrata, cu legume si fructe proaspete, ficat de pui, etc, organismul isi extrage singur cantitatea necesara de acid folic. Insa pt siguranta, era bine sa iei si supliment, zic eu. N-am auzit sa se vada la analize daca ai sau nu suficient acid folic in organism.

Daca stiam cum e cu retele gratuite... eu cheltuiesc cate 50 ron la 10 zile pe Utrogestan, si asta de 3 luni. Am dat o gramada de bani , plus ca acum iau si Duphaston si No-Spa, iar dr mea de familie, desi stie ce tratament iau, nu mi-a zis o data ca ar putea sa mi le dea compensate!Cred ca depinde f mult de bunavointa medicului de familie, m-am convins!
Noi suntem bine, ieri am prins curaj si am iesit in oras un pic, azi am impodobit un pic casa de Sarbatori,mai am bradul, dar nu vreau sa exagerez cu oboseala.
Vreau sa va zic ca din ce nu suportam carnea de porc acum salivez cand ma gandesc la toate "porcariile" care se pun pe masa de Sarbatori! presupun ca nu o fi foc daca gust din fiecare cate putin!

Andreea 10+
Punctuletzul meu

Pozele mele
Ajutati-l pe Andrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Fiindca tot ma plangeam de greturi cat casa, am gasit asta in ziarul de azi:
http://libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=169159

La mine nu se aplica tot ce scrie, fiindca intr-o perioada nu puteam bea decat Pepsi foarte rece.

Carla, 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Jadi, poti lua oscilococcinum, 1-2 flacoane pe zi, fara sa mananci sau sa bei cu cel putin jumatate de ora inainte si dupa.Defapt, ar fi cazul sa-l iei cat mai repede. In rest...ceai caldut cu lamaie si miere, paracetamol doar la peste 38 de grade (crde ca nu va fi cazul).

Alina 11+, mamica d-rei Anya (19oct.2005)

Mergi la inceput