cu copilul la psihiatru

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mate spune:

quote:
Initial creeata de zepellina


Durerea de burta acuzata de copil uneori , din cauza stresului o putem rezolva cu un pupic si apoi amenintarea cu injectia.

zepellina




Eu asta nu am inteles,cum adica amenintarea cu injectia? Si cand o sa aiba intradevar nevoie de injectie cum o sa faci? te-ai gandit cum va reactiona?



Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)
Christinel
New Zealand
Osama

We may have different skin colours, but we are all PINK on the INSIDE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Initial creeata de zepellina
Durerea de burta acuzata de copil uneori , din cauza stresului o putem rezolva cu un pupic si apoi amenintarea cu injectia.

Durerea de burta este asa cum bine ai intuit din cauza stresului. Ma intreb, ce crezi tu cam ce efect are amenintarea cu injectia? Reduce stresul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:


Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Amonar, nu se pune diagnostic , dar nici macar nu a vorbit cu noi sa ne intrebe cam cum e copilul acasa si la gradinita. Dimpotriva, am facut o caracterizare in care am scris ca este linistita, chiar retrasa. Alimentatie???? Nu mi-a dar vreun sfat, m-a pus sa ii fac schema cu puncte daca face sau nu face ce trebuie, sa ii dau calificative. Ea nu este asa, daca ii spun ca primeste puncte nu face nimic, daca nu...e ok.

Bird 70, niciodata nu am amenintat copilul cu "injectia", cu atat mai putin acum cand m-am enervat ft tare si i-am spus copilului: "vrea sa te pacalim, ma enerveaza, crede ca tu nu intelegi ca injectia e un medicament care te face bine cand esti bolnava, dar nu iti face NIMENI injectie in rest."

Stiu ca trebuie sa fiu eu linistita in primul rand, dar dureaza de mult timp toata taraganeala, minciuna si simt ca numai pot. "Tatal" nu recunoaste nici acum ca sta cu altcineva (din anturaj desigur) si ceea ce mi-a pus capac in acest week-end, a trecut tipa pe acolo, nu recunoaste si incearca sa puna si copilul sa minta.
Eu am incercat sa ii explic ca nu mai are sens minciuna, si pt binele copilului trebuie sa comunicam, dar el a ales calea aceasta.

zepellina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

quote:
Originally posted by zepellina


Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Amonar, nu se pune diagnostic , dar nici macar nu a vorbit cu noi sa ne intrebe cam cum e copilul acasa si la gradinita. Dimpotriva, am facut o caracterizare in care am scris ca este linistita, chiar retrasa. Alimentatie???? Nu mi-a dar vreun sfat, m-a pus sa ii fac schema cu puncte daca face sau nu face ce trebuie, sa ii dau calificative. Ea nu este asa, daca ii spun ca primeste puncte nu face nimic, daca nu...e ok.




Se pare ca fiica ta este stresata din cauza situatiei familiale..e normal sa reactioneze asa, e om si ea....dar pana la a avea ADHD....mai e drum lung. In legatura cu alimentatia nu trebuie neaparat sa primesti sfat de la nimeni, poti sa ai tu grija ca fiica ta sa nu manance adaosuri chimice din mancauri cumparate. Iar zaharul agita, bauturile racoritoare si sucurile contin substante chimice care agita, cateodata sunt prezente si in mancarurile cumparate de gata. Gasesti informatii pe Internet despre subiectul acesta. Mai bine schimbi psihologul. Iar tu va trebui sa-i daruiesti multa dragoste si sa ai multa rabdare.

(poze Kailan)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Scuzati exprimarea, dar psihiatra asta este absolut incompetenta. Si a luat 150RON pentru ce??? Sunt consternata.

zepellina, nu iti stiu povestea, da inteleg ca "tatal" iti face zile fripte. Copilul are ADHD asa cum sunt eu martiana. Ma intreb ce medicament specific trebuie sa vanda doamna doctor la gramada. Si te intrebi la ce dracu le folosesc atatia ani cand se presupune ca studiaza daca pun un diagnostic atat de gresit evident si pentru muritorul de rand.

Eu zic sa cauti pe cineva care e numai un psiholog, psihiatrii au asa o mica obsesie pentru pilule magice...Si sa ma ierte Dumnezeu trebuie sa fii o capacitate daca esti si psihiatru si psiholog.

Eu zic sa incerci sa ii oferi copilului un mediu cat mai stabil. Cred ca ar fi bine sa incerci sa o inscrii la diverse activitati, sa inviti prieteni de-ai ei des seara acasa, sa vorbesti cu educatoare sa fie atenta cu ea in mod deosebit, orice dar sa o scoti printre copii.

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Din nefericire in Romania psihologii iau banii degeaba.Toti.
Stiu mai multe cazuri(unii au facut si n sedinte platite inutil)in care si-au dovedit incompetenta.Se pare ca informatia strict in domeniu este depasita.Scoala slaba, exemple de psihologi buni inexistente, informatii minime-asta duce la formare de diletanti.

Mergi la inceput