cu copilul la psihiatru

cu copilul la psihiatru | Autor: zepellina

Link direct la acest mesaj

Eu cu sotul meu suntem in divort, fetita a rectionat in diverse moduri fiind suparata si am hotarat sa mergem la psiholog. Doamna respectiva este psihiatru si psiholog, "experienta vasta la copii, conferentiar"etc, numele este DOBRESCU IULIANA.
Inainte de a intra am facut o caracterizare a copilului, mi-a dat si un pliant cu sindromul ADHD (fara sa vorbim nimic). Am consultat pliantul dar fetita mea de aproape 5 ani nu avea nici unul din acele simptome. Fara sa intrebe prea multe , mi-a spus ca apoi ca are acest sindrom ADHD care caracterizeaza copiii cu ft activi, cu deficienta de atentie.
Fetita mea este opusul. Este ft linistita, chiar prefera explicatiile si este atenta.

Durerea de burta acuzata de copil uneori , din cauza stresului o putem rezolva cu un pupic si apoi amenintarea cu injectia.

Desi nu stia de noi nimic, ii spune sotului care defapt aplecat de acasa : "sotia va iubeste inca, dumneavoastra nu, v-ati departat"..i-au crescut cornite, normal.

Eu sunt consternata, nu m-a ajutat cu nimic , consultatia a fost 150 ron, si am plecat ft deprimata.

zepellina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Cred ca e un trend, e la moda ADHD-ul asta. I-ai spus doamnei ca nu prezinta nici unul din simptomele din pliant?
Poate ar trebui sa schimbi psihologul, mie aceasta doamna doctor mi se pare lipsita de profesionalism si in loc sa te ajute, te impinge pe marginea prapastiei.
Am citit si postarea ta cu copilashul. Ce te face sa crezi ca ai putea pierde custodia copilului tau in favoarea tatalui? Cred ca esti foarte bulversata si cu increderea in tine destul de zgaltaita. Sa stii ca sansele ca (,) custodia sa revina tatalui sunt minime, doar daca mama e imorala, bea, se drogheaza, nu are acoperis desupra capului s.a.m.d. Ca avocata la care ai fost a castigat un proces in favoarea tatalui, nu-i exclus, insa ti-a spus si de ce?

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

E la moda, stiu. Nu mai merg niciodata la acest "medic".

Increderea in mine e zero, dar nu imi pun problema cu copilul, am hotarat deja ca sta la mine. Tocmai asta spunea avocata ca nu mai e ac inainte ca mama tb sa se drogheze, sa bea..etc,este egalitate.

zepellina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Zepellina, avocata ta nu are dreptate.. Copiii mici sunt incredintati in general mamei. Ar trebui sa fie motive extrem de temeinice pentru ca tatal sa obtina custodia (mama se drogheaza, e violenta, alcoolica, etc.). Crede-ma am trecut si eu printr-un divort recent si stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Foarte interesant subiectul!
LA aceasta doctorita am fost si eu trimisa de catre medicul pediatru.
Acum citeva luni ,aveam impresia ca fiul meu cel mic este super activ si i-am cerut parerea.Ne-a recomandat-o pe dr Dobrescu ,ca fiind un medic foarte bun si ce spune dansa e sfant.
Am tot cautat pe net impresii despre aceasta dr ,dar nu am gasit prea multe.
Mii de multumiri pentru impresii ,dar imi pare rau ca te-a dezamagit.

EVE

"Cu penele altuia te poti impodobi ,dar nu poti zbura."L Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Da ma gandeam cand o sa apara in ro ADHD ??Oare pe vremea noasta nu exista ?? Sau acum e moda?
Zepellina fetitza ta are cea mai mare nevoie de tine acum si tu ii vei dovedi ca ve-ti trece peste asta numai cad ii arati ca ai incredere in tine maxima, capul sus totul o sa fie ok nu te mai stresa.
sa auzim de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Lemoni, trebuie sa iti recistigi increderea in tine si atunci si fetita va fi ok. Sper sa treci repede peste perioada asta grea. Concentreaza-te asupra ei, iesiti la teatru, la film, in parc impreuna si incearca sa uiti de ale tale. Bucurati-va de viata.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Ramona tu traduci ce vreau eu sa zic? Imi pare rau cateodata sunt off in exprimare dar sper sa se inteleaga ce vreau sa zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Na, ca acum nu am inteles ce ai vrut sa zici!
Crezi ca nu am raspuns la subiect? Poate nu m-am exprimat bine. Ma gindeam ca tu nu esti bine si de acolo se trag si problemele fetitei. In loc sa mergi cu ea la medic cauta sa te linistesti tu si sa-i acorzi multa atentie.
Sper ca sintem pe aceeasi lungime de unda, ca mi se pare ca te-am incurcat cu raspunsul anterior.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ha, ha... Chiar sint o zapacita! Pai raspunsul era pentru zepellina... Mii de scuze!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Fetelor e mai rau decat as fi crezut! In Romania se pune acest diagnostic fara teste si alte cele....
Aici in Olanda a fost aceasta moda acum vreo 10 ani in urma. De cativa ani cam toata lumea este sceptica si incepe sa se intrebe daca exista cu adevarat aceasta boala. Mamicilor, fiti atente ce ALIMENTE dati copiilor vostri!!! Sunt substante in alimentele pe care le cumparati care agita si nevroziteaza copiii! Nu este vina lor!!! Aveti grija la zahar si adausuri in sucuri, bauturi racoritoare, tot felul de dulciuri si alte porcarii. Daca aveti copii agitati incercati cateva zile/saptamani dieta cu alimentatie cat mai naturala. Dupa aceea de abia hotarati-va pt un psiholog. Si bineinteles un mediu stabil, PROTECTOR, bland si multa dragosate si atentie. Orice boala se vindeca cu aceste medicamente!

(poze Kailan)




Mergi la inceput