Cumparaturi pt bebe inainte sa vina pe lume?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Ba nu merg pana la 6 luni...merg pana la....14 kg
Eu am avut doua: unul de la Cam (tip scoica, scria pe el ca merge pana la 14 kg) si unul de la Primii Pasi (tot asa, pana la 14 kg), Matei inca sta in el, la 1 an si 5 luni. Ai grija sa iei unul care se si ridica, adica manerul se da pe spate si ridica cosul in sus...si nu mai arata a scoica, arata a scaunel . Stii despre ce vorbesc?

quote:
Originally posted by madina71

Cos de masina de care si de unde ati luat?
Eu am vazut ca cele pt nou nascuti-cred ca astora li se spune "scoica"- merg numai pana la 6 luni...dupa aia trebuie altul...si nu sunt chiar ieftine....
Asa este?




_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Initial creeata de maricar

Fetelor, am si eu o problema.
Ma gandeam sa iau cate ceva pt bebe, avand in vedere ca urmeaza sa nasc peste cel putin 2 saptamani, dar toata lumea imi spune sa nu cumpar nimic inainte. Voi cum ati procedat? Ce credeti ca ar fi absolut necesar sa am in primele zile?

mariavlad



Si eu urmeza sa nasc peste 2 zile...insa totul e pregatit pentru bb: patut, scaun de masina, carucior, hainute multe, multe, paturici, forfecuta, pompita de nas, pana si ser fiziologic si buretei de baie avem...Am preferat sa iau absolut totul deoarece stiu cel mai bine ce trebuie sa aiba bb, iar dupa nastere nu stiu daca as face fata acestui stres...si asa sunt convinsa ca vor aparea destule lucruri nepravazute de cumparat...Asa ca, parerea mea e sa nu crezi in superstitii!!! Nastere usoara!


Oana 39+ cu Denis Cristian
Disney bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu m-am luat dupa sotz si nu am cumparat nici macar un ciorapel inainte. Dupa ce s-a nascut Matei, in zilele cat eu am stat in spital a alergat ca nebunul prin oras, impreuna cu o buna prietena si a facut toate cumparaturile...Deh, superstitiile astea!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Eu am inceput cumparaturile pentru bebe inca de cand eram in luna a patra. Camera lui era gata cand am venit de la spital, bebe avea chiar si carucior. Si ce bine mi-a prins! Nu te lua dupa superstitii! Atentie doar la ce cumperi, unele lucruri se vor dovedi inutile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Si eu aveam absolut totul pregatit,ce bine mi-a prins,mai ales la primul copil pe care l-am nascut cu cezariana,cred ca m-as fi stresat enorm daca trebuia sa mai umblu atunci dupa cele necesare iar eu abia ma puteam misca

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricar spune:

Sunteti dragute!
La sugestia voastra, am inceput si eu sa ma pregatesc pt venirea lui bebe acasa.I-am luat cate ceva si continuu sa-i iau. Am avut ceva probleme cu alegerea marcii produselor, dar am discutat cu mamici care le mai folosisera si m-am lamurit. Am observat ca sunt foarte cautate si laudate produsele de la Chicco si Avent si mai putin cele de la Johnson. Am gasit foarte multe chestii la farmaciile Sensi Blue, chiar si detergent de rufe pt copii si solutie pt sterilizat la rece.
Mi-ati fost de mare ajutor!Sa aveti sarbatori fericite alaturi de cei dragi!

mariavlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

Si eu am aceeasi dilema. Sa incep sa cumpar...sa mai astept...avand in vedere ca am trecut abia in a sasea luna. Am luat oricum patutul si comoda de infasat. Dar acum, cu atatea opinii pozitive, ma duc direct in magazine! Ca de cand le tot dau tarcoale!
Si un lucru e cert, n/am incerdere in ceea ce ar cumpara altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenita spune:

La prima sarcina nu am cumparat absolut nimic, nu m-au lasat cei din familie, iar dupa ce am nascut s-a dus sotul si a cumparat(unele lucruri nu mi-au placut).
Acum sunt la a doua sarcina, gemelara, si am cumparat absolut tot ce imi trebuie, nu mai imi lipseste nimic, ceea ce ma face sa ma simt foarte linistita sufleteste. Am pregatit camera bebeluselor, totul e gata.

poze camera fetite

35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu am cumparat aproape tot ce mi-a trebuit inainte, si bine am facut ptr ca nu am avut timp sa plec la cumparaturi dupa aceea, bb papa destul de des, nu-mi venea sa o las cu nimeni acasa si eu sa plec. Cat despre sot...decat sa-l trimit pe el sa-mi ia ceva si sa vina cu altceva...

Cum au spus si fetele, incearca sa te limitezi la strictul necesar, pat, carut, hainute cateva bucati din fiecare, un biberon, o sa vezi pe parcurs ce-ti mai trebuie si mai completezi, o sa mai si primesti una alta...

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 1 anisor
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

eu i-am cumparat micutei mele cam tot ce aveam nevoie inainte de a se naste. Am inceput sa ii cumpar dupa ce am facut 7 luni. Am vrut ca fetita mea sa aiba lucruri frumoase, de calitate si mai ales alese de mami si tati. Cumparatuile pt fetita m-au facut sa simt mai usor trecerea timpului pana la venirea pe lume a micutei noastre. Si unde mai pui ca trebuie spalate si calcate. Eu am vrut sa-i pregatesc eu micutei mele totul. Inainte de a pleca la maternitate i-am facut sotului pachetele cu schimburi pt fiecare zi si un pachet cu hainute de scos copilul din maternitate... si tare bine a fost pt amandoi. Singurul lucru pe care nu l-am facut eu a fost montarea patutului. Il aveam cumparat , dar am vrut ca sa fie montat de tati in noaptea dupa nasterea micutei. Mateea s-a nascut int-o zi minunata de miercuri la ora 15,35.Nastere usoara si spor la cumparaturi.

Gabriela si Mateea Ioana 7.12.2005

Povestea nasterii


Mergi la inceput