Cumparaturi pt bebe inainte sa vina pe lume?

Cumparaturi pt bebe inainte sa vina pe lume? | Autor: maricar

Link direct la acest mesaj

Fetelor, am si eu o problema.
Ma gandeam sa iau cate ceva pt bebe, avand in vedere ca urmeaza sa nasc peste cel putin 2 saptamani, dar toata lumea imi spune sa nu cumpar nimic inainte. Voi cum ati procedat? Ce credeti ca ar fi absolut necesar sa am in primele zile?

mariavlad

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Maricar astea sunt doar superstitii. Sau cel putin asta e parerea mea.
Noi am cumapar patutul si carutul de cand eram gravida in 5 luni si apoi pe parcurs cam totul. Nu ne mai trebuie decat o statie de emisie receptie si gata. am luat de toate: si hainute si paturici si scutece si carusel pt. patutut si biberoane, suzete, un dulapior pt. copii, umidificator, sterilizator, cosmetice pt. bebe, cadita...
Deci fiecare face cum crede. nici eu nu am nascut urmeaza sa se intampla evenimentul in curand(peste o sapt sau doua sa vedem ce zice dr. la controlul de sapt viitoare).
Te pup si iti doresc nastre usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Eu am cumparat tot pentru camera fetitzei, inainte de nastere cu vreo luna. Am asezat tot in camarutza cu vreo doua saptamini, hainutze, am luat strictul necesar, ca mi-a adus mama multe din Romania, deci si alea cumparate tot inainte. Din batrini/batrine se spune cica, ca n-ar fi bine, multzumesc lui Dumnezeu, totul a fost bine. Deci, zic sa cumperi, costumash, strictul necesar, ca doar n-o sa aduci copilul in pielea goala de la maternitate.
Sanatate multa, nastere ushoara si mai ales bebelush sanatos si mincacios.

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

maricar, noi am luat pe parcursul sarcinii cam tot, treptat; au fost targurile pt copii si normal am luat hainute; apoi pe la 7 luni patutul, carutul, salteluta, scoica, carusel; practic cam tot, dupa nastere cand am venit de la mater, sotul mi-a luat pompa de san, solutie pt sterilizat la rece, cadita, med date de la spital; ce ai nevoie pt primele zile : boby, pantalonasi, caciulite, paturici, scutece bumbac, pampersi, biberoane (macar unul in caza de laptele vine mai tarziu),suzeta, crema (baneocin si pudra+ bephanten), servetele umede, sapun de baie+ulei, ser fiziologic, comprese sterile, betisoare, termometru normal, spirt; poate mi-a scapat cate ceva, dar asta e in mare;
eu am fost de parere ca stiu cel mai bine ce sa cumpar pt copilul meu, iau ce-mi place si nu stau stresata ca n-am una sau alta; roaga-te sa fie totul bine si lasa superstitiile; plus ca efortul financiar este urias asa deodata;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)

pozici
intalnire 21.10.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madina71 spune:

Si eu am luat cam tot ce trebuie pt bebe din timp...nu cred in superstitii si apoi nu vroiam sa ma prinda nepregatita venirea bebelusului pe lume: hainute, paturici, scutece din finet (cica trebuie cateva), lenjerie pt patut, pilota si pernuta-pe care le-am spalat si calcat...ca nu poti sa le cumperi si sa i le dai asa-, un biberon-sa fie, perie de cap, pompita pt nas, bepanthen, garmastan pt mine, ser fiziologic, comprese sterile, patut, salteluta, port-bebe, comprese pt sani, cadita, ulei si sampon pt bebe, pampersi, servetele umede pt bebe, servetele intime pt mine, forfecuta pt. bebe si....sper sa nu fi uitat ceva...Nu am luat inca, dar vreau sa iau carucior, scoica, sutien pt alaptare...
Pompa de sani nu iau pana nu nasc ca poate nu o sa am nevoie...
Am dat comanda de dulap pt lucrurile lui bebe....
Daca imi mai aduc aminte de ceva mai scriu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madina71 spune:

Am uitat sa spun ca am luat si termometru de camera si termometru digital....
Pt sterilizat nu am luat nimic....as lua solutie de sterilizat la rece dar nu stiu de unde....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nastere usoara!
Robert avea totul pregatit cand l-am adus acasa. Si la maternitate m-am dus cu hainute dupa mine. Numai de umblat prin magazine n-ai timp dupa nastere. Pe aici e plin de mamici cu burtica prin raioanele cu articole pentru bebelusi. Si eu am fost foarte incantata ca am putut sa-i aleg cu mana mea hainutele si ce-i mai trebuia. Nu-ti rapi placerea asta din cauza unor superstitii.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Eu primele hainute ptr Denisa le-am luat imediat dupa ecografia morfologica de sarcina, la 21 de saptamani, cand am aflat ce este. M-am dus glont si am luat un costumas ciclam plusat (daca era baietel luam bleu sau verde, tot aceeasi colectie). Dupa ce nasti n-o sa mai ai deloc timp de umblat prin magazine, decat daca ai cu cine sa lasi acasa bebele mic, si asta nu mai mult de 3-4 ore, ca i se face fomica si vrea sa pape. Noi am luat tot dinainte. Mai bine sa alegi tu cu mana ta hainutele, decat sa lasi la mana altora, poate nu-ti place ce cumpara, ia totul sa fie pe gustul tau.

Roxie 33+ cu si bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Ia-l pe sotz si duceti-va lipa-lipa la magine si luat tot ce credeti ca trebuie luat, inclusiv patut, carucior etc. De ce sa nu ai tu placerea sa le alegi tu? Ca dupa nastere ti le vor lua altii....Eu una le-am luat cam tot dinainte...de cand eram in luna a8-a am cumparat aproape tot.
In primele zile ce e necesar? Pai pampersi, servetele umede, cosmetice (sapun, sampon, ulei de bb, crema, noua in spital ne-au cerut si pudra de bb). Iti mai trebuie hainute sa-l scoti din spital...eventual sa-l imbraci si in spital daca te lasa cu hainute de acasa...Apoi un cos de masina eventual...Apoi patutul in care o sa doarma acasa...
Sunt multe de luat. Sau vrei sa se ocupe altii cat stai tu in spital? Eu una am vrut sa le iau eu cu manutza mea....Tu faci cum crezi!



_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madina71 spune:

Cos de masina de care si de unde ati luat?
Eu am vazut ca cele pt nou nascuti-cred ca astora li se spune "scoica"- merg numai pana la 6 luni...dupa aia trebuie altul...si nu sunt chiar ieftine....
Asa este?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Si eu am avut totul pregatit..cand am plecat la maternitate pana si patutul era instalat pregatit sa il astepte....asa ca faci cum crezi...eu am vrut sa am totul pregatit pentru ca apoi vei fi taree imprastiata...NASTERE USOARA SI BB SANATOS SI PAPACIOS!!





Mergi la inceput