Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (66)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

asiza, nu am platit-o, doctorul a avut o tentativa sa imi spuna ca fondurile spitalului sunt cam limitate, prin urmare si vaccinul si daca pot sa il cumpar...ar fi bine !!! dar eu nu m-am lasat si i-am reamintit conversatia noastra de acum cateva luni cand mi-a promis ca voi face vaccinu fara bani...si asa a si fost !!!

povestea nasterii: nasterea a devenit interesanta cand am auzit primul scancet, dar ce spun eu primul scancet...poate urlet !!! nu se mai puteau intelege nici doctorii intre ei !!! ma tot felicitau fetele alea ca am ales anestezia locala ca sunt o curajoasa ,ca am un bebe mare si ca trageau de el sa iasa si ca nu se mai termina etc dar eu nu mai vedeam nu mai auzeam nu mai simteam nimic..doar pe bebe care urla ca ii umblau doamnele alea pe la buric si prin diverse locuri !!! dupa 20 min mi l-au adus sa il vad mi l-au apropiat de gura sa il pup si apoi mi l-au luat....

prima noapte a fost cumplita pentru micutzul meu....surprinzator dar..urla de foame la cateva ore dupa nastere si eu nu aveam laptic sa ii dau, la cezariana vine greu, abia a treia zi am avut laptic...a urlat non-stop, am zis, a tinut treaza si ocupata o sectie intreaga spre deosebire de alti bebei..asta va poate confirma si RUXMAX care a fost cu mine in salon si avea un bebe cu la fel de multa personalitate ca si al meu !!!

nu stiu, dar mie mi se pare chin sa iti aduca copilul langa tine cand esti operat si nu poti sa faci nici o miscare si nu poti sa ii alini plansul, cand nu ai lapte si nu poti sa faci nimic pentru el...m-am bucurat ca l-am avut langa mine imediat dar a fost cumplit pt el..ii era foame si voia in brate si eu nu puteam sa ii ofer nimic din toate astea....DAR A TRECUT acum dormim 20 de ore pe zi si papam de rupem !!!


asiza, pe 16, mami? nasti? mult noroc si tine si celor care mai au de....nascut !!!!


pupici

"Intr-o lume a minciunii universale, a spune adevarul este un act revolutionar"(George Orwell)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Asiza am reusit si eu sa ma loghez cu userul comun. Asa ca daca nu nasc inaintea ta, te pot trece si eu . Esti programata la cezariana pe 16? Ai terminat bagajul?
Sa punem la treaba majoretele Monique, Asiza, Ingeras26a

Monique eu stau in Berceni, multumesc mult pentru ceai, dar cred ca nu ma mai aventurez singura pana la obor . Ce face bebe Andrei, e tot acolo? Eu tot la Giulesti nasc si de-aia iti ziceam sa ma astepti . Si eu vreau acasa de Craciun.
Desiree felicitari pentru grasunel. Ce mamica curajoasa .

Pupici la toata lumea .

Monica 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

URGENT
CINE IMI SPUNE SI MIE CUM SE PREPARA DEBRIDAT? CA N-AM INTELES NIMIC.
sunt pe super fuga, tre sa ii dau de mancare la 3.30, deci as avea nevoie de rasp pana atunci
am fost la doctor, nu e tocmai roz
intru un picut mai tarziu

Laura lui Daniel
Poze Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinabr spune:

Suntem Irina si Matei. inca in Bucuresti.
Astazi am iesit din spital si va scriu asteptand sa se trezeasca BB.
Matei s-a nascut pe 10 decembrie 2006 la ora 11.50 la Elias.
Nastere cu surprize dar s-a terminat cu bine.
Apgar 10 si greutate 3150gr lungime 48 cm.
A tipat "rotund" si cu la... la..la... cum zicea Tutunaru. Am fost ff multumita de medici ... de infirmiere si de o parte din asistente.
la mine a fost anestezista Dr. Matric ... ff competenta si sufletista , a venit la mine si a discutat de parca o cunosteam de cand lumea..Asistenta ei mi-a dat curaj... mai nebuni au fost barbatii care maintrebau tot felul de lucruri in direct... mai ales ca am aflat in timpul operatiei ca aveam vezica urinara cusuta de uter de la prima cezariana... asa cadou. Ma intrebau cat l-am platit pe medicul care mi-a facut asta..
Am facut si o tromboflebite... dar ne refacem.
Acum obiectivul nr 1 este alaptatul.. BB a mancat acum cateva ore bune si nu da semne sa se trezeasca...Am sa scriu pe celalat subiect povestea nasterii lui Matei , cat mai recent ca sa imi aduc aminte amanunte.
In general pot spune ca am amintiri frumoase despre Elias si Dr Tutunaru si echipa. Am trecut printr-o depresie teribila vreo 2 zile... sper sa fie ceva pasager si trecut.
Imi cer scuze dar am scris in graba... am o durere de cap teribila.
Va pupam, Irina si Matei

BB 39 sapatamani- Matei Cristian si baietel de 7 ani si 10 luni (Mihnea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinabr spune:

trebuie sa recctific bb se numeste Matei Cristian. Imi cer scuze dar sunt tare grabita.
Daca este sa dau note as da 10 la sectai de reanimare unde am stat cam 24 de ore, 8-9 la cea in care stateau lauzele; initial m-au dus la obstetrica unde trebuia sa stau cu cele care facusera avorturi... dar m-am zbatut putin si am plecat de acolo intr-o rezerva de 2 paturi.
Irina.


BB 39 sapatamani- Matei Cristian si baietel de 7 ani si 10 luni (Mihnea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo29 spune:



Salutare!

Din pacate nu mai am calculator de o saptamana.Azi am intrat 5 min la fratele meu si profit de asta ca sa-i raspund la LAURA 13

debridadul se prepara astfel: in chestia aia ca zaharul pui apa plata pana la semnul pe care il observi pe sticla: cam la 3 cm mai jos de capac.Apoi agiti foarte bine si poti sa-i dai la bebe. Eu ii dau 1.5 ml de 3 ori pe zi.

Sa stii ca noi folosim de 3 saptamani si avem rezultate: facem caca fara probleme, dar doar la 2 zile.Oricum e bine pentru ca inainte faceam caca la 4 zile si cu dureri de burtica cumplite. Succes! Sper ca ai inteles!

Asiza te pup dulce, dulce iti tin pumnii si astept vesti!!!!!!

Vb. la telefon!
Va pup pe toate!!!

Simo si David care azi implineste 5 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

banuiesc ca s-a mai discutat pe forum, dar intreb si eu ca mi-e greu sa citesc din urma:
1. ce faceti cand sughite bebe? micuta mea sughite atata de tare dupa alaptat ca nici sa suga la san nu mai poate, lamaia nu imi inspira incredere sa o folosesc de mai multe ori pe zi... deci ce ramane?
2. de azi avem si noi colici... i-am dat baby drink - fara folos, o tin cu burtica pe burta mea.... ce altceva mai pot face?


Dia cu Oana (14 zile)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

Bune fetelor..ce mai faceti? bine, sanatoase, grase si frumoase, nu? si noi la fel..

n-am mai intrat 2 zile, am avut o perioada mai grea un picut..va spuneam ca mi se pare ca nu se mai satura pitica la san? ca plangea si plangea dupa ce sugea? pai chiar asa era, a avut un puseu de crestere, noroc cu internetul asta, ca mai afli una, alta, ca o luasem incet si sigur pe drumul intarcarii cu completarile cu lapte formula..pe scurt, de 2 zile nu i-am mai dat completare, si am stat cu ea la san aproape tot timpul, sugea din ora in ora..cu pauze de 15-20 min. maxim..de la 7 dimineata pana la 8 seara..doar noaptea se trezea cam la 2.30-3 h..ei bine, acum suntem pe calea cea buna..a reusit sa-mi mareasca productia de laptic, sanii mi-au redevenit mai tari si mai plini, azi a supt din ce in ce mai rar, si a fost cumintica..bebelusii astia sunt mai destepti decat noi si decat doctorii.. pediatra imi spusese sa-i dau completare dupa ce facuse ea o proba a suptului..dar bebeii stiu bine ce vor si ce-i mai bun pt. ei..pacat ca e asa greu sa-i intelegem..

asa ca, fetele, daca intampinati asa ceva, multa rabdare si rezistati eroic, nu va grabiti sa dati formula..puneti copilul cat de des cere, chiar daca asta inseamna sa mancati, dormiti, cu el la tzatza..ceea ce practic, am facut eu..e greu, dar trece repede..

se pare ca aceste perioade sunt la 1 luna, 6 saptamani, 3 luni..

vestea buna e ca am mai scapat de colicei, avem un episod scurt dimineta, si gata..doar kaki nu prea mai facem, dar am pus-o pe seama perioadei..mai asteptam un pic si mai bagam o bucatica mica de supozitor..ca termometrul la noi nu functioneaza..

fatima de eva ioana
cu 24h inainte
dupa 24h

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

dia, cand sughite bebe, poti sa recurgi la urmatoarele metode, in ordinea asta: fie il pui la san, fie il lasi, ca-i trece de la sine in cateva min., fie ii dai o lingurita de apa calduta, fie,dar in ultima instanta, 2 picaturi de lamaie..
pt. colicei: incearca diverse siropele sau combinatii: sab simplex, gripe baby water (cu girafa), bonnisan, colic baby, debridat..din experienta iti spun ca nici unul nu face minuni..
...mai merg: foenul pus pe burtica, punguta speciala cu apa calda sau cu gel care se incazesc la microunde, culcatul cu burtica in jos, masajul in jurul buricutului, suzeta (in disperare de cauza)....si ai grija sa ragaie f bine dupa masa..si cam atat..multa rabdare, ca va trece si perioada asta..

fatima de eva ioana
cu 24h inainte
dupa 24h

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

fatima, multumesc mult de raspuns ..... o sa incercam, ceva tot trebuie sa functioneze .... pe Eva cat timp au tinut-o colicii?

Dia cu Oana

Mergi la inceput