* Ghiocei de martie-aprilie 2006 * (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Irina, eu ii spal doar body-urile, in rest nu ma omor. Nici biberoanele nu i le-am sterilizat niciodata, mie din maternitate moasa mi-a zis sa le spal foarte bine cu apa fierbinte inainte si dupa aceea sa le tin in apa rece si atat. Sa n-o invat cu ele dezinfectate ca dupa aceea e mai sensibila la fel de fel de microbi. Ce sa zic ... faci cum crezi, daca tu asa simti ca ar fi mai in siguranta atunci stai linistita, n-are rost sa te stresezi. Eu n-am avut probleme cu ea, nici in gurita nu a facut nimic, nici pe piele ... poate depinde si de fiecare copil.

nshiro, am vazut pozicile voastre ... pai maria e o dulceata. Ce-mi place cand vad fetite cu codite. Noi tot chelioase suntem.

Andreea, tu ziceai ca Iulia e singura fetita de la ghiocei care seamana cu mama ei ... Pai stai sa-l vezi pe tata-so cand era mic, Iulia in persoana. Poate reusesc zilele astea sa pun o poza sa vezi, acum nu-mi merge scanerul, nu stiu ce zmeu are.

mihaser, m-am socat cand l-am vazut pe Cristian cat de bine se ridica si merge sprijinit. Iulia mea e tare anemica la faza asta, se clatina toata cand se ridica in picioare.

ciuf, ma bucur ca te-au mai binedispus pozele cu grasulina bubulina mea. da un signal cand te mai apuca supararile si rezolvam noi .


Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania2 spune:

salutare,


Roxana, mi-au placut la nebunie pozele! Pelerina m-a dat gata. Tre sa-i cumpar si Biei una! Pupici multi, multi!
Mihaser, si voi va tineti de drumetii! Super pozele, tati merita nota 10 pentru efort!
alinaalex, ma da ce bebe Marc mare ai ! Ce papa el acolo roz? Ca ne intereseaza si pe noi. Premergator identic avem si noi dar inca nu am pus-o pe Bia in el. Ma mai gamdesc. Imi place ca esti asa hotarata cu bb 2.pup
Ciuf, nu ma supar daca-mi trimiti mail-uri. Ai grija cu tremuriciul. Asteptam pozici cu Eve craciunita!
Roxi, pe unde sunteti? Ce face Darius?

Acum despre noi asa in 2 vorbe, ne-am revenit dupa excursia la munte,nu am racit, Bia se catara peste tot, papa putin dar vad ca este o chestie generala deci nu-mi mai fac mari griji.
Aseara am lasat-o cu tati vreo 2 ore si am fost la coafor. Cand m-am intors am gasit o Bia trista, cu hainutele scoase din pantaloni ca tati nu prea stie s-o tina in brate. Toata seara a fost cam maraita si nu s-a mai departat de mine.
sa mi se fi parut oare? E prima data cand o las asa mult -2 ore- !
Fetelor am zis ca zic putin da mi-am adus aminte sa va intreb cate ceva.
1. mai sterilizati biberoanele dupa fiecare utilizare?
2. Mai fierbeti apa (plata) pentru laptic si ceai?
Mai era ceva dar am uitat!

Pup




Bianca Alexandra Iris 15.04.2006


http://community.webshots.com/user/red_tania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loranda spune:

Micaalsa pozele respective erau de cand a nins la Bistrita.
Eu ii spal Andei hainutele noi care-i ajung in contact cu pielea,adica bodyurile,ciorapeii, sosetele, bluzitele(ca-si baga manecile in gura),caciulitele si fularele.
Apa plata pentru lapte nu am fiert-o niciodata,dar pentru ceai o aduc la temperatura de fierbere (ca altfel n-as putea face ceaiul).
Biberoanele nu i le mai sterilizez de vreo 2-3 luni,doar suzetele i le mai sterilizez ca le mai scapa pe jos (pe afara,ca in casa sunt tot timpul ba pe jos ba in gura si mi-ar fi aproape imposibil sa le sterilizez de fiecare data).


Laura&www.dropshots.com/loranda" target="_blank">Anda(28.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Hmmm, am uitat sa zic ca Oana iar mi.a vomitat (duminica) Ii dadusem iar galbenus. Unul intreg. Cand i-.am dat jumate si un sfert, nu a vomitat, cand i-am dat intreg, a vomitat de 2 ori.
Ufff, saraca. I-a fost cam rau, a vomitat masa de la pranz (dupa 2 ore), la 5 nu a mancat nimica, ii era inca rau, dar biberonul de seara l-a ras complet si dupa asta nu a mai avut nimica…

Poze. CIUF Nu prea i-am mai facut, ca ma vede cu camera si se hlizeste in ea, tot timpul la fel… trebe s-o pandesc! Am mai facut numai cateva, uite, de aici
Ai grija de tine, eu cred ca esti super-mega obosita…

ANDREEA - Am uitat sa zic ca mie imi place a doua poza-felicitare a Theei, e de revista!!

Am mai vazt pe Iulia cum rade la mami e tare dulce!!! Imi vine s-o musc de falcutze! Si pe tzumpininu cel harnic cu aspiratoru – adevarat barbat neinfricat!! Lui Oana ii e o groaza de aspirator!!!!! Si pe Maria am vazut-o , printesa japoneza! Dulce FOC!

TANIA, nu mai sterilizez, dar fierb apa…



Catrinel, mama lu' Oana (23 martie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loranda spune:

Vedeti aici pozitia mea favorita de somn.
Aici ma lupt cu un colt de paine ,iar aici sunt la tati in brate.In poza asta sunt eu si fotograful,iar aici vedeti ce draga mi-e suzeta ca si la baita o iau cu mine.
Si daca vreti sa ma mai vedeti am pus un filmulet nou la semnatura.

Laura&www.dropshots.com/loranda" target="_blank">Anda(28.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Salutare!
Hop si noi pe forum. Bine, sanatosi, putin mancaciosi, ca de obicei.Loranda, stai fara grija, ana mea e tot cel mai slab ghicel, dar cred cae si un pic mai scunda si din cauza asta nu se vede prea tare.
Tania, eu mai sterilizez biberoanele, e drept ca nu atata sarg ca la inceput, drept e ca mi-e si simplu cu strilizatorul cu abur, mi-a intrat in reflex. Eu stiam ca nu mai e necesar dupa ce a inceput diverisficarea, ca doar lingurita si castronelul nu le sterilizez,dar am ramas asa cu biberoanele, mi se pare mai sigur si, repet, e simplu.
Iar apa plata nu o mai fierb de pe la 1 luna, doar o incalzesc si o pastrez asa in termos.
hi,hi,hi...ma suna una acum pe mobil si ma-ntreaba ca cica unde e imprimanta cu laser pe care o am eu pe inventar..culmea e ca imi spune si pe numele mic..dupa ce intreb si eu "care imprimanata, ca habar nu aveam ca am asa ceva pe inventar?", tipa se prezinta si
ma-ntreaba iar daca sunt eu, cu numele intreg..nu eram alina aia..da'cum eu stiam ca la noi la serviciu sunt ceva schimbari in timpul asta, si incepusem sa ma gandesc unde naiba o fi imprimanat aia..
Vad ca lumea se gandeste la bb2, m-as gandi si eu, da' cred ca e cam riscant, pentru el, nu pentru mine..mai intreb la primavara mai multi doctori, dar din ce stiu eu, mai mult de 50% sanse sa fie la termen nu as avea..sunt izoimunizata din cauza incompatibiltatii de Rh si sansele astea ar fi in cazul in care ar fi cu rh negativ si nici macar nu sunt sigura ca se poate, adica sansele ar fi max 50%..in fine, voiam sa va-ntreb si pe voi, daca ati stii ca astea sunt sansele, ce ati face?..asa, pentru mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

quote:
Originally posted by Irina71

Vazut poze cu mamici si bebei (Maria de nshiro, Theea de Andreea, Cristian de Mihaer) supeeerrrrr !!

Kim din pacate eu stiu ca endometrioza e o cauza a infertilitatii .... are o prietena a mea. S-a operat laparoscopic anul trecut si i-a descoperit dr. T endometrioza in sacul Douglas .... vrea sa infieze un copil in toamna. Are 35 ani deja si a zis ca, daca o fi sa se intample vreodata sa ramana insarcinata, fie ! Dar ea nu mai suporta sa stea fara copil in casa.
Era un subiect pe la aspirante despre endometrioza, am citit si eu pe acolo si chiar stiu ca erai data de exemplu TU ca model de reusita de sarcina cu endometrioza.

Azi am fost la pansat, i-a dat jos cizmulitele de tifon, l-a curatat cu betadina si i-a pus niste ciorapei de plasa peste tifonul cu betadina de la degete. Diseara o sa incerc sa-l spal de la cap pana la genunchi, sa vad cum fac sa nu-l ud la talpi, ca atata se zbate de numa'.

Am si eu o intrebare : o mai fi vreuna ca mine care inca spala hainutele NOI ale copilului ? Ca m-am cam cu maica-mea acum vreo 2 saptamani cand am bagat la spalat un costum de fas pentru iarna, nou-nout, adus de ea - a zis ca nu sunt sanatoasa
Ca sa nu mai zic ca, la 3-4 zile, bag biberonul la sterilizat .... sunt dusa rau ??? Rau, rau ??

Irina, mami de Andrei (03.03.06)

www.dropshots.com/Irina71
Multe poze cu mine





Iap....nu esti singura....eu spal orice lucru nou fie ca e pentru copil fie pentru noi astia mari...nu stii niciodata pe unde au stat sau sa ne gandim ca un lucru poate a fost probat si de altcineva si sa vezi comedie (eu ma stiu cu o piele mai sensibila, asa ca suflu si in iaurt)...asa ca daca ior mami mai zice ceva raspunde-i cu ce ti-am zis si vezi daca mai are comentarii...



Ma bucur ca ati fost ingrijorate de soarta mea....saru'mana...

------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca


"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

Revin dupa ce vizionez poze si dupa ce o impac pe Maria ca vad ca e cam smiorcaita....am fugit....

------------------------------------------------------------------------
catrinutza - mamicutza ... de mariuci
varsta Mariucului (28 februarie 2006) Poz(n)e si www.dropshots.com/new.php?userid=122884&cdate=20060801&cimg=0" target="_blank"> filmuletze cu Mariuca


"Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tili spune:

Scuze nu am fost pe faza cu noul capitol.Dar toate au o rezolvare asa ca postez si aici.

Dragi mamicute, de luni (ziua de luni) incoace numai in griji o duc. Trecand peste faptul ca in ziua in care Matei a implinit 9 luni a primit cadou un "set" de medicamente, Mihai a facut sub tratament cu antibiotic (Cexyl, ca si Matei) febra de 39 cu 5. Si asa o tinem de marti dupa-amiaza pana azi-noapte. Asa ca ieri ne-am intors la spital unde ne-a schimbat antibioticul: injectabile Cefort (pe care le-am luat compensat cu 163 ron). I-am pus branula la manuta, asa ca nu-l mai chinuim de fiecare data. Mi-a ajuns o data, cand i-a pus branula. Problema e ca si dupa prima injectie, Mihai mi-a facut febra 38 cu 9 azi-noapte. Nu stiam ce sa mai fac ca sa-i scad temperatura: i-am dat Nurofen, i-a facut tati frectie cu otet si spirt si paana la urma i-am pus un Paracetamol in funduc (nu vroiam la inceput pentru ca saptamana trecuta i-am dat 3 zile Calpol si trebuia o pauza). Acum se pare ca suntem spre bine. Nu a mai facut febra, dar trebuie sa fim cu ochii-n patru.
Ieri cat timp am fost la spital (de 2 ori, si pentru branula) si cat am umblat sa gasesc o farmacie care sa elibereze gratuit, Mihai a fost supravegheat de socrela mea. DD a adus-o in oras, ca altfel nu stiu ce m-as fi facut. Ar fi trebuit sa-l port peste tot cu noi, acum cand el e mult mai bine. Pana si mancarica mi-a facut, draga de ea...
Acum trebuie sa ma descurc din nou singurica si mi-e foarte greu. Nu am voie sa-i tin pe amandoi in aceeasi camera, asa ca trebuie sa ma impart in asa fel sa-i multumesc pe amandoi. Mihai profita de situatie si ieri a vrut sa i se dea in gurita de mancare. Acum am vazut mai mult decat oricand cat de greu ii este ca nu mai este in centrul atentiei, mai ales ca noi nu reusim sa ne facem timp sa ne jucam cu el. Tot timpul il "repezim" cand ne roaga sa-i citim ceva sau sa ne jucam. Suntem constienti ca din cauza asta au avut loc crizele de personalitate din ultima vreme. Sunt un strigat de ajutor, dar noi fiind atat de obositi nu reusim sa facem ce trebuie. Avem noroc ca e un copil bun si ca nu se razbuna pe fratiorul lui. Se vede clar si o si demonstreaza ca il iubeste mult.
Acum speram sa poata ajunge la serbare. De repetitii nici nu poate fi virba, dar o repetam poezia si plugusorul acasa, printre injectii.
Uffff..! Ca-s tare amarata si vin aici doar sa-mi vars oful. Poate ar trebui sa-mi tin un jurnal...
Ce ziceti, fetelor, ma mai primiti pe aici?




Poze cu Matei si Mihaita http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/zara_otilia/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tili spune:

Si eu obisnuiesc sa spal fiecare lucru nou. E valabil mai mult la bebe mic, pentru ca are piele sensibila ca toti bebeii. De sterilizat nu am ce steriliza la asta micu pentru ca suzeta nu primeste (si cat m-am rugat de el) si biberon nu obisnuim, pentru ca suge de la mine direct, iar ceaiut sau suculet obisnuim cu lingurita sau canita cu gaurele.
Cel mare a fost alimentat artificial, asa ca am sterilizat biberoane pana la 2 ani fix (s-a lasat chiar de ziua lui de nastere de ele). Suzeta doar pana la 8 luni a vrut.
Ideea e ca ori trebuie spalata bine-bine vesela copilului cu detergent de vase, ori daca esti mai sperioasa cum am fost eu la primul- o fierbi. Acum n-as mai face la fel.
Da-i romanului mintea de pe urma...!

Poze cu Matei si Mihaita http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/zara_otilia/my_photos

Mergi la inceput