Mamici de ianuarie-februarie 2007 (42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Va multumesc fetelor pt toate sfaturile si incurajarile. Cel mai probabil aveti dreptate.
Aventura sa stii ca il mangai, chiar pe burta. Mai si vorbesc, nu chiar asa de mult, ta'su vorbeste si il pupa.
Mistocutz dispozitivul ala Mariana dar nu cred ca am unde sa il gasesc in Romania. Avand in vedere ca pretul este in lire sterline, cred ca e din UK. Pana il comand si imi vine cred ca nasc. :)
In orice caz, sa stiti ca nu mai stau asa intr-o teroare cum stateam acum 2,3 saptamani (cam de prin sapt 31 m-a luat si pe mine Ave ca nu mai misca la fel ...). Sunt mai linistita. Oi fi crescut si eu nitel ...

Cata 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleopiciu spune:

CATALINA ,AI INCERCAT CU CIOCOLATA? de obicei bebelina mea daca ii dau cioco nu mai poate de veselie....,sotul meu de citeva zile dupa ce a auzit bataile inimi lui bebe ,in fiecare zi pune capul sa auda...,spune-i sotului tau sa incerce....,intradevar trebuie sa gaseasca unde se aud dar sa incerce.. Eu am citit ca trebuie sa simti 10 miscari in 8 ore.... Dar cum au spus si celelalte fete ,bebe acum e mare si nu prea mai are loc ,de multe ori simt cum se chinuie bebelina sa intinda piciorusul si nu poate ...Azi nu prea a avut chef de joaca ca de obicei ,motivul azinoapte era petrecere la mine in burtica daca eram obosita sigur nu simteam ,dar ma trezisem ca imi era prea cald si transpirasem....

CLEO 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinush spune:

Catalina eu cand am zis aviz amatoarelor credeam ca te-ai simtit cu musca pe caciula
Deeeci...eu de la 36s n-o mai simt aproape deloc pe bebelina mea(adik pisicelile alea de care zici si tu si alea rare) in conditiile in care pana atunci era o adevarata fotbalista.D-apoi al tau care a fost mereu un delicat si nu ti-a dat suturi sa te ridice de pe scaun?
Eu ce-ar trebui sa fac?Ca eu eram obisnuita cu agitatie nene nu gluma,pumni&picioare toata ziua,ma mai trezeam si noaptea ca nu puteam sa stau de nici un fe de onduleurile burtii...M-a apucat paranoia o zi,mi-a trecut si acuma zic mersi ca pot sa stau mai linistita.Daca tin neaparat stau pe spate(dar drept pe spate desi ma doare de mor) si dupa max 10-15 min se misca ceva-ceva cat sa ma asigur ca e inca acolo.Faza cu cioco si sucuri acidulate pica din start pt ca la mine intra in dieta zilnica si s-a invatat fii-mea cu ele.

Adinush 36+ cu - Ingrid-Eileen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

mai cum nu simtiti bbii? la mine azi la 12 - era nevoie mare! sarea burta de m-am oprit din treaba si am stat 20 de minute ca facea urat de tot! Acum tot misca - adica misca toata ziua mai putin noaptea! acum insa se foieste - dar asa suportabil... deci ori asta a mea e nebuna din burta - ori nu a mai crescut si are loc sa inoate pe acolo ca nesimtita...
ce ciocolata, ce cola... nu conteaza si dupa lapte de fata mare - face urat!


Va pupic pe buric.

Liuda si o burta de 34 sapt si 3 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Salina,dupa UM,tu ar trebui sa ai acum 36+ .
Pe 26dec,cand te va chema,o sa ai 38+ , si cred ca atunci e cazul sa hotarati daca da sau nu.
pe 3-4 ianuarie ai avea 39+ .
eu zic ca 26 decembrie ar putea fi o data decisiva.
romaria,dupa UM tu maine faci 37 .logic e sa fii mai mare in saptamani decat salina,dupa UM.
cleopiciu,important e acum sa mai stea bebe in burta,macar peste 37,nu te mai agita cu streptococul,ca analiza aia se facea prin sapt 35 ,dar nu e chiar asa obligatorie,nu iti mai fa ganduri negre! acum stai cumintica,sa vina bebe la termen.
adela
"mi-am amintit de fetita sefei mele care are 4 ani si dansa langa o bara in cabinetul nostru si o intreaba maicasa "Oana ce faci ?" la care ea foarte senina " dansez sexi " de era sa lesine sefa mea " auuuuuuuuuuuuuu !!!
catalina,incearca cu sucuri,tot felul de sucuri,reci,acidulate..Nu te ingrijora,te rog,stii ca mereu iti spune ca misca si tu nu simyti,e el mai cumintel !!! nu te speria,de acum incolo nu cred sa se mai iintample ceva .


37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss68 spune:

gio, la mine la 32s+3z avea 2200-2270gr. La 22s si eu eram in urma cu o saptamana, insa nu stiu prin ce minune a recuperat. Tot atunci aveam deja placenta de gr2. Sper ca e ok, eu am incercat sa nu ma impacientez.

In legatura cu miscarile, eu am exces de lichid amniotic (fara sa depaseasca totusi limita), deci de-aia are loc de fatzaiala. Insa cum da un copil de 2,5 kg... nu ma doare decat f rar, dar ma sperie.

Aelita, nr de tel e de mobil? CA eu iti trimit sms daca nu te mai vad pe aici.
Dana, dar tel tau de care e?
In ce ma priveste, barbatu-meu nu e la curent cu discutiile mele de pe forum, nu va intra sa posteze pt mine. Ma vede zilnic, dar imi respecta intimitatea - nu imi place sa-mi stie nimeni ciorba mea. asa-s eu mai secretoasa.

De Michelle mai stie cineva ceva? Ieri am aflat de o cunostinta care a trecut prin aceeasi situatie (doar ca 'nasterea' la ea s-a produs la scurt timp dupa ce a aflat, nu a mai facut alte investigatii chinuitoare dpdv psihic) si e din nou insarcinata. Poate vom auzi si de Michelle in curand lucruri imbucuratoare, e prea tanara sa se resemneze.

oana_bucur, eu nu am avut inspiratie sa scriu ceva de duh Flaviei si poate or mai fi si alte mamici ca mine, dar toate ne gandim la ea si la fetite sa se termine cu bine povestea. Iti multumim mult pentru cat te-ai implicat, in conditiile in care esti consemnata la pat

Liuda, pana acum vroiai sa nasti de nu mai puteai si acum... iti dai cu firma-n cap? La tine-i simplu, stii ca va fi ceza neaparat, planu-i ca si facut. Probleme?! O sa aibe probabil asistentele daca-s nesimtite. Bebelaca ti-e sanatoasa, doar daca nu esti multumita cu cine seamana.

In final trebuie sa ma vait un pic, ca altfel nu-s in regula! Nu am dureri in zona simfizei pubiene, nu simt sa ma desfac din sale, dar ma dor mainile de groaza si parca tot nu-mi explic de ce. In plus imi si amortesc, cu precadere cea dreapta, ca si cum am comprimat nervul. Azi noapte efectiv m-am trezit, m-am ridicat si am studiat pb, nu mi s-a dezmortit in nici o pozitie. In cursul zilei dupa ce m-am mai miscat si-a dat drumul. A intrebat careva dr? Parca am mai auzit pe cineva asa.

Atat deocamdata, pupici

criss 34+ cu Ligia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicutz spune:

Cleopiciu, daca te streseaza streptococul B poti sa-l faci linistita.Din cate stiu eu nu e cultura din col ci din secretie deci nu e periculos. Aici (Canada) se face ca analiza standard la 36 de saptamani. Aici unii medici iti dau in mana un betigas cu vata si-ti iei singura un pic de secretie. Daca ar fi fost din col nu faceau ei asa.

Cristiana, si eu o sa merg la servici pana in jur de 20 ianuarie. Am vazut ca avem cam acelasi termen. Aici, in Canada multa lume merge pana in luna a 9a la servici, mai ales daca au job de birou.

Gio, eu o sa fac peste o saptamana eco si o sa am aproape 32 de sapt atunci. O sa-ti spun ce greutate are bebe atunci. Mie mi se pare ok ce greutate ti-au dat tie la 32 (1750g). Fetita mea avea la 29 de sapt 1300g si cica bebeii ar trebui sa ia cam 100g-150g/sapt in perioada asta. Deci mi se pare OK cum era la voi la 32s.

Va pup,
, 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

Liuda am sa te rog din nou de numele si numarul de salon al Flaviei...altfel nu am cum sa ii trimit maine dupa-masa/seara plicul.

Mi-am facut rabdare acum sa ma luminez asupra utilizarii sterilizatorului si pompei de san. Cu primul a fost simplu...cu pompa a durat ceva mai multisor caci are multe accesorii. Spre multumirea mea constat ca ii poti imprima cu o mare acuratete miscarea pe care o doresti...puterea extragerii, durata dintre extrageri si durata extragerii....si o reproduce cu finete...si o poti schimba rapid si usor. Asadar deocamdata ne declaram multumiti. A fost amuzant caci am incercat-o un pic pe burtica ... nu era cazul pe san iar mana imi oferea suprafata mica...si putza s-a manifestat...cum rar se intampla sa dea semne de viata. Presupun ca i-a displacut sunetul care imi pare totusi foarte discret. Ne-am oprit repede si l-am lasat sa stea linistit.

Haine bebe

Burtica

Eu si Noi

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

criss,da,e mobil,cu prefixul.


37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

helenutza - mama draga, scuze pentru pozele cu suzeta dar tocmai fugeam sa ma impunga mama cu acul (era vremea injectiei de Gravibinon) si de atat "nerabdare" am uitat... Acu le-am rezolvat!


Nasterea - un puzzle cu flori de liliac
Marele blond (Luca Matei - 05 nov 2004)
Liliana 36+ cu
CARTI de psihologia copilului / liste utile pentru tinere mamici

Mergi la inceput