Burtiera dupa nastere sau nu?

Burtiera dupa nastere sau nu? | Autor: aventura

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

Multe dintre cunostintele mele m-au sfatuit sa port imediat dupa nastere (care sper eu sa fie naturala) burtiera. Din experienta acestora rezulta ca cele care nu au purtat au ramas "cu burtica", pe cand cele care si-au pus nu.

Cu toate acestea, am tot auzit ca burtiera slabeste tonusul muscular intrucat muschii nu mai lucreaza la sustinere in tot timpul purtarii.

Cum voi mamici deja aveti experienta, va rog ajutati-ma cu parerile/sfaturile voastre.

Va multumesc anticipat!

Aventura 31+ cu Antonio

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bits spune:

mie mi s-a pus fortzat de la spital burtiera si pot sa spun cu mana pe inima ca burta mi s-a retras imediat.dupa 1 luna de purtat burtiera de poti apuca de abdomene daca iti este frica de repercursiunea pe care ar putea sa o aibe burtiera.sfatul meu e ca e bine sa o ai!nastere usoara si un bebe mancacios!

34,KEN(1nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia72 spune:

Eu am pielea foarte sensibila si cum am incercat sa port asa ceva m-a apuncat o mancarime insuportabila asa ca am scos-o. Nu am ramas cu burta, asa ca nu cred 100% in asa ceva.

Livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiana70 spune:

BITS, tu ai avut cezariana, ti-au dat burtiera? Ca din cate am auzit, in Romania nu te lasa cu burtiera dupa cezariana. Te rog da-ne mai multe detalii, si eu as inclina pentru burtiera. Din spital sigur nu ne-o da nimeni, ce model ne recomanzi?

cristiana 31+ David Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Si eu mi-am pus burtiera imediat dupa nastere ca ramasesem cu o burta de ziceai ca mai fac un copil...am purtat-o doar 2 saptamani ca s-a rup la cat de tare am tras de ea sa o strang si nu a mai avut cine sa-mi ia alta! Ideea e ca burtika s-a retras aproape complet si lohhile au disparut foarte repede! Eu nu o purtam kiar tot timpul ...vreo 5-6 ore pe zi ca ma deranja!

carla2005 de Alexandra Maria

Cand viata te stoarce ca pe o lamaie, invata sa faci limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

eu am avut cezariana : nu am pus burtiera...nici pana acum nu am aflat daca as fi putut sa pun sau nu burtiera.Sunt curioasa ce vor zice fetele.
De ramas am ramas cu burtica,insa oricum eu aveam o mica burticutza si de dinainte de sarcina,deci sunt oarecum predispusa ,plus ca am ramas si cu vreo 4 kg in plus.Deci exista explicatie pt buritca mea,si nu dau de loc vina pe sarcina,decat pe kg in plus .

32+ + Mimishoru'(2 ani si 8 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebec07 spune:

Eu am purtat burtiera dupa cezariana si va spun cu mana pe suflet ca a fost de mare ajutor.Imi "sustinea" operatia si ma puteam misca mai bine si-n voie, dar nu stiu daca din cauza ei nu mai am burta...
Eu sunt pentru centura...mi-a fost de foarte mare ajutor.

Oana si Marutza-Gogutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Eu nu am purtat deloc burtiera la recomandarea doctoritei mele. astazi la o luna de la nastere nu mai am nici un pic de burta si am kg de dinainte de sarcina.

pupici si sarcina usoara in continuare

Raluca cu Adina Andreea 12.11.2006

Un om obisnuit, fericit in caminul sau, este mult mai binecuvantat decat un geniu traind singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Am nascut natural si am purtat burtiera dupa nastere. Mi s-a parut ca o mana cereasca m-am simitit foarte bine cu ea parca imi aduna la propriu burta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Si eu m-am simtit superr...o purtam zi si noapte....si intr'adevar s'au vazut rezultatele...
Sfatul meu este sa porti..!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

deci si la ceza e posibil sa porti burtiera, poate nu chiar deodata dar se poate, acum ziceti - burtierele astea sant diferite? sau toate la fel ?


Va pupic pe buric.

Liuda si o burta de 34 sapt si 2 zile

Mergi la inceput