Burtiera dupa nastere sau nu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Alina , in Finlanda nu se pomeneste nimic de burtiera nici la nastere normala nici la cezariana.La mine s-a retras burtica in 2-3 zile de la nastere fara sa folosesc ceva special.

Sabina 32+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

Mie mi-a spus iridiologul acum vreo 10 luni ca am o structura tare elastica (cica ma puteam face contorsionist)...asa ca mi-a spus fara sa il intreb de subiect ca dupa ce voi naste (nici macar nu eram insarcinata) sa nu ma uit la alte femei ci sa port din start burtiera. Mi s-a parut un pic ciudat caci nu am nimic cu tendinta macar de lasare...dar ce-i drept ligamentele imi permit tot soiul de pozitii dificile. Asa ca m-am executat de acum vreo 2 luni si mi-am achizitionat o burtiera care are si chilotul in format la 2 mil 500 mii. E deja in bagajul de maternitate...si e clar ca nu mai am dubii vis-a-vis de a o purta sau nu.

Haine bebe

Burtica

Eu si Noi

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jordash spune:

Dragele mele, ce modele de burtiera ati purtat? Ca dupa nasterea lui Dragos am ramas si eu cu o burtica apreciabila, iar acum dupa bebe2 n-as mai vrea sa repet experienta!

Multumesc.

33+

Lacramioara & Dragos (17 oct 2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Anca,nici aici nu poarta nimeni burtiera...asa ca sigur nu voi purta nici eu.In schimb se face gimnastica de recuperare,care e gratuita la toate gravidele.
Deci inca nu sunt lamurita si convinsa ca e bine sa purtam.
Inclin sa cred ca nu are importanta prea mare...si ca ideea se trage tot de undeva din babisme.

Hainute bb ,caruciorul

Dana 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Dupa nasterea vaginala, la sfaturile babelor (au fost si ele bune de ceva), am purtat burtiera. Mai precis un soi de brau care se gaseste relativ usor la magazine, care se prinde in "baba si mosh" caci nu stiu cum se numesc acele gaici. Sunt pe diferite marimi in functie de cum aratai inainte, asa incat cred ca ar trebui cumparata pe marimea potrivita.
Si pe mine m-a ajutat si o sa port si acum.
Eu zic sa porti ceva!

Nasterea - un puzzle cu flori de liliac
Marele blond (Luca Matei - 05 nov 2004)
Liliana 33+ (35 + ale dr) cu
CARTI de psihologia copilului / liste utile pentru tinere mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Am nascut normal 3 copii si nu am purtat burtiera dupa nici una din nasteri. Nu am ramas cu burta de loc. Acum la 6 saptamani nici nu se cunoaste ca am fost gravida.

Daria -29.01.1999
Alex -07.02.2003
Matia -31.10.2006
http://new.photos.yahoo.com/somleac/albums/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Eu am purtat briu,pentru ca aveam o epiziotomie urita si nu puteam purta burtieara...,pot spune ca m-a ajutat mult.Eu iti recomand sa o porti si ,la 6 saptamini sa te apuci si de ceva abdomene si sigur nu vei ramine cu nimic ,ba mai mult ,vei avea un abdomen frumos.Uiteasa,arata burta mea ,dupa 18 zile de la nastere.

Dandusa,mamica de Crina Maria(1nov2006)
poze crinuta
poze dandusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

deci se poate si dupa cezariana ,insa ce fel de model? de unde luam? sunt cumva medicinale? sau cum?

32+ + Mimishoru'(2 ani si 8 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aventura spune:

Arati super Dandusa! Cu abdomenele nu e pb., voi face sport imediat cum se va putea, eu fac si acum in sarcina dar normal fara abdomene

Deci vad ca rezultatele pozitive predomina! Mai astept parerile voastre!

Aventura 31+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Aventura, eu mai am putin pana la nastere, asa ca-ti voi spune din experienta cunostintelor mele care au deja copilasi...asadar:
1. Cumnata-mea, nastere normala, nu a purtat burtiera, iar acum are un abdomen in "patratele", daca intelegi ce vreau sa spun...adik perfect...dar asta se poate doar cu MISCARE multa, abdomene zilnic...
2. Sora-mea, nastere cu cezariana, n-a purta nimic, bb are 9 luni, abdomen destul de plat, mai are de tras cu ceva abdomene ca sa arate perfect;
3. Prietena mea: nastere prin cezariana, a purtat burtiera, bb are tot 9 luni, are burtica deoarece nu s-a stresat nici cu mancarea, nici cu miscarea...asa ca a mai pus pe ea ceva kg de la nastere incoace...

Concluzionez: NU prea conteaza burtiera asta pentru a avea un abdomen perfect...eu sunt pentru multa miscare si abdomene...e sigura modalitate de a arata exact asa cum iti doresti (bineinteles daca nu exista motive medicale)...

Te pup si nastere usoara!!!

Oana 38+ cu Denis Cristian
Disney bb

Mergi la inceput