Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (65)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cleomoni spune:



Buna dimineata,

Chris si eu i-am pus cercelusi cand am plecat si tot asa mi-a fost mila de e ca i-au facut si vaccinul dar sa stii ca eu m-am dus dupa betadina si cand am venit ea deja avea cercei si era tare mandra, i-am dat titi si gata cu suferinta, acum s-a vindecat si e totul ok arata tare bine.

Asiza esti o scumpa si tu Dandusa pt PM dar sa stiti ca nu am reusit, am intrat la photo si la albumul meu dar nu am gasit nicaieri add photo asa ca am creat alt album dar nu am introdus nici o poza pt ca s-a nu s-a creat in albumul meu asa ca nu stiu mai departe ce sa fac helppppp

Va pupic si astept ajutorul vostru pana nu fac eu alte prostioare pe aici

mami si printesa Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Yagmur , hai ca si tu mai ai putin, putin!
Anateo, bravooo! uite nastere usoara!
Chris, stai linistita, graga mea, ca le dai tu jos :) Uite aici, sa-ti treaca supararea Sa-ti traiasca bebelusha, ce frumoasa este!!!
Astazi naste Irinabr,
Aelita, burtica arata inca foarte, foarte rau, dr s-a speriat...ca nu ma vazuse, dar incepe sa se vindece. Eu care stiu cum era si la inceput, vad diferenta, s-a mai micsorat un pic rana, dar fiind si in profunzime, ca a fost de gr 2-3, iti dai seama ca se vindeca greu...Asa este, de-abia astept sa o vad pe Maya, si mi se pare ca mai este atat de mult...o sa incerc sa savurez cat se poate de mult saptamana asta cu tati. Ref sutien de alaptat, eu am fost ieri si mi-am luat de la Barza, sunt mai ieftine, 45 ron si sint si misto, adica tin bine sanul. Cea mai mare masura pe care o aveau era 90, care mie imi este ok acum, nu stiu daca si dupa ce nasc...eu sper sa da, dar nu puteam sa nu-mi iau, ca am nevoie in spital. Eu zic sa-ti iei 2, nu cred ca mai cresc atat de mult, ia-e oricum mai lejere, sa nu te stranga. Daca mai ai nev, completezi dupa aceea :) Sunt si pe bebelusultau.ro mai multe modele, la 60 ron, dar eu am preferat din magazin ca sunt mai bine intarite jos, sub san, si il tin mai bine. Plus ca am vrut sa il probez, ca habar nu aveam ce mas imi trebuie.
Romaria, bine ai venit!!! Ar fi normal sa iti spuna ce greutate are bebe la fiecare eco...Dar stai linistita! La 38 sapt este la termen!
Lory32, sa-ti traiasca fetitza si sa fie sanatoasa!!!

Cand am fost vineri la Tutu, mi-a spus si el sa-mi iau spray cu propolis pt arsura, mi-am luat aseara si m-am dat, m-a cam usturat, dar dupa aceea, cand a trecut usturimea, fetelor, ziceati ca l-am prins pe Dumnezeu de picior! Pot si eu sa merg fara sa ma doara atat de rau, fara sa ma chinuie nenorocita de arsura!!! Sunt atat de fericita! Ma mai doare, dar nu chiar atat de rau. Sper sa actioneze in profunzime acest spray si sa-mi trateze rana cat se poate...si repede :) acum vreau cam multe, nu? Pai daca am vazut ca se poate...
Ieri am fost cu tati si am facut ultimile cumparaturi, mai am de luat sterilizator, ca vreau de la Chicco pt 4 bibe si nu aveau, sunt camioanele in vama si vin sapt viitoare. Tre' sa sun sa le spun sa imi opreasca. Maine dau comanda de chiloti de unica folosinta la Bebelusul tau, ca sunt muult mai ieftini decat cei de la Mothercare. Nu am gasit lingurita de silicon pt nou-nascuti si nu am ajuns la Mothercare sa iau...voi aveti idee unde as putea sa mai gasesc?


Pupicei, Ingeras 38+ Maya Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

ingeras linguritza gasesti la orice farmacie/carrefour. de la 20.000 in c pana la 40-50 in farma.

dianocica fericita de bb davidutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

lory32: Felicitari! Sa fiti sanatosi cu totii si sa aveti numai bucurii!Ma bucur sa mai aud si lucruri bune despre Constanta....k numai grozavii se auzisera prin noiembrie...parca am mai prins putin curaj.....Cu este medicul tau pediatru ? esti multumita? k nici eu nici Dandusa nu suntem de ai nostri si suntem in cautare..

Dandusa:esti o mamica model....iti gasesti timp si pt printesica, dar si pentru fiecare dintre noi....Cum reusesti? E mare lucru sa gasesti cuvinte frumoase , incurajari si sfaturi cand ai atatea pe cap...uite pt tot ce faci...

Am vazut k la capitolul anterior cineva se plangea k a programat-o prea devreme la cezariana....La mine e tocmai invers...Nu vrea nici pace sa ma programeze....Este de acord sa imi faca cezariana , dar nu vrea sa ma taie pana nu incepe colul sa se deschida...Spune k nu este deloc bine sa fortam noi, cand nu sunt motive...Eu una nu am auzit de necesitatea deschiderii colului la cezariana, dar dr mea sustine sus si tare k e necesar macar un pic sa se deschida ...( colul meu are inca 3 cm si inchis total la ambele capete)...

Madalina 39+,Darius

poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:


Dianocica, intr-o burtika asa mica a stat un bebe atat de mare si frumos?!

Chris, lui tati i-a permis sa doarma cu voi in rezerva?
Mie nu mi se pare ceva gresit sa-l ti pe bebe fara caciulitza in incaperi inchise. Bineitzeles ca trebuie ferit de curent iar in casa sa fie o temperatura constanta.

Eu i-am facut Mayei gauri pentru cercei cand avea vre-o trei luni. Le-am facut la Medlife, e o asistenta super dragutza care se ocupa de asta. Am platit 500.000 lei si a fost mai bine decat ma asteptasem, nu a durut-o, doar s-a speriat un pic de zgomotul pistolului.

Bamboletta, am citit cum o adormi pe Antonia! Mi-am adus aminte de prima discutzie avuta cu pediatrul. Ne spunea ca astfel de zgomote ii linistesc mult pe bebei si ne sugera ca atunci cand cred ca plange din cauza colicilor sa-i pun radioul pe o frecventa pe care nu este prins nici un post... s-a demonstrat ca de fapt e pe fond psihic si ca bebelushii nu simt nici o durere cand plang! Noi gasisem o metoda si mai cool.... aveam un frigider care scotea un zgomot ca de elicopter... era uimitor cat de repede se oprea Maya din plans si o lua somnul cand o tineam in bucatarie!

Mie mi-a spus dr. sa-mi cumpar oxitocina cand merg la spital. Aveti idee daca se gaseste in farmacii?


Tina 38+ cu si Maya
Pozele noastre
Maya la un an si jumatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

bine ai venit lory32, va doresc multa sanatate si sa treaca colicii

chris, am dat jos 15kg,dar asta pt ca inainte de operatie nu mancasem de vreo 2 zile,dupa operatie la fel,acum mananc si nu prea..mai multe lactate,paine prajita,supe etc

dandusa multumim

dolores si David Cristian

poze dolores

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Buna ziua, fetele mele dragi!
Felicitari noilor mamici, si multa bafta viitoarelor!
Am incercat de mai multe ori sa va scriu, insa cand eram pe la jumatea mesajului,aparea ceva si trebuia sa o iau din loc. Acum am cateva minute libere, asa ca mai fac o incercare.
Georgia mea e bine, mananca la trei ore,numai piept, insa stors la pompa. Imediat dupa ce am venit acasa, asta fiind a doua zi dupa nasterea ei,fetita mi-a facut un icter fiziologic, insa o forma usoara. I-am cumparat lampa din aia speciala,am tinut-o si in lumina naturala, i-am dat sa manance des,asa ca icterul s-a dus,insa gogoasa mea s-a obisnuit cu biberonul, iar acum nu mai vrea sa traga de la san.Un picut cam lenesa......Asa ca in fiecare zi pierd o gramada de timp cu storsul, ca ma lapte din belsug, mai pot da la cativa bebei fara probleme.Noptile cam sunt ele albe,insa trecem si peste asta.
Vreau sa va spun, cu mare mandrie, ca incap iar in hainele mele de dinainte de sarcina.Am ajuns sa stau si in casa in pantalonii mei sexi de dinainte, asa de mult mi-a fost dor de ei.Nu ma strang deloc, deloc, burta s-a tras de nici nu-mi vine sa cred, nu mai am nici lohii.....
Va ziceam ca vrem ca la inceputul lui ianuarie sa pelcam iar in Dubai,dupa ce scoatem pasaportul Georgiei.Ei bine, avem programare sa scoatem certificatul de nastere al ei abia pe 21 decembrie, deci mai dureaza faza cu pasaportul. Sper totusi sa-l am pe la jumatea lui ianuarie, ca macar in februarie sa putem sa o luam din loc. Pana una alta, cam astea ar fi noutatile despre noi. A, si am uitat sa mentionez cat de important este ajutorul Iasminei in cresterea Georgiei....Amandoua sunt atat de frumusele,...ma uit la ele si parca nici acum nu-mi vine sa cred ca sunt ale mele, cea mai mare realizare a vietii mele.
Va pup si va urez o zi frumoasa
Aveti grija de voi

Cristina, Iasmina Timeea si Georgia Helia

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeaA spune:

CHRIS sa-ti traiasca bb-lina, e o scumpica!
ANK si PET sa fiti sanatoase si voi si bb vostrii!
MARCELA felicitari mami pt a ta grasunica!
RUXANDRA felicitari important e ca acum sunteti bine, e tot ce conteaza!
DIANOCICA ce burtica frumoasa aveai ,nu era normal sa iasa un DAVID la fel de frumos? Sa-ti traiasca si sa-ti aduca numai bucurii!
IRINA bafta si mult curaj!


deeaA37+ DAVID ALEXANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Buna fetelor!!!
Nu am mai intrat de joi si vad ca ati scris nene...nu gluma...O sa incerc sa recuperez!
In primul rand noilor mamici, sa fie sanatosi bebeii si mancaciosi!
In al doilea rand curaj fetelor care au programate cezarienele zilele astea!!!
Fetelor eu sunt disperata...Sunt tot in formula 2 in 1, cred ca o sa bat recordurile la stat cu bebe in burtika. Marti intram in saptamana 42 si bebe nu da nici un semn ca ar vrea afara. Vineri, la ultimul control, doctorul a zis ca am colul inchis, lung, si orientat posterior si ca daca ar incerca o inducere acum ar avea sanse de 40% reusita. In plus cica bebe e ok, are lichid suficient, e f activ, 136 bf iar dr. nu are nici un motiv de inducere. Pe mine m-a terminat faptul ca m-a trimis inapoi acasa!!! Am intrat intr-un fel de depresie, de mi-am inchis telefoanele si nu am vrut sa mai aud de nimeni!!!
In tot cazul, avem un termen maxim, daca pana miercuri seara nu se intampla nimik, joi, adika pe 14 facem inducere. Eu sper din tot sufletul sa nu ajung la cezariana, dar pe masura ce trece timpul tare mi-e frica ca aia o sa fie solutia.
Am citit ce ai zis tu Dianocica, sa nu fac inducere pe col inchis si imatur, dar daca alta solutie nu e? deja joi o sa am 41 sapt. si doua zile, e fff tarziu si trebuie facut ceva. Plus ca sunt cu moralul la pamant, toata lumea ma suna sa intrebe ce se intampla, de ce nu mai nasc odata, sa-mi dea sfaturi ca sa fac cezariana...dar nimeni nu e in locul meu.
In plus, ma bazam pe mama (care e la 500 km de mine) sa vina sa ma ajute si taman acum m-a sunat sa-mi zica ca nu poate veni, a reusit sa-si rupa mana si sa-si luxeze piciorul...asa ca o sa fiu doar eu cu tati! Asta-i viata, trebuie sa ne descurcam cumva!!!
Asa ca, fetelor, am mare nevoie de incurajari!!!
Hai ca v-am impuiat capul cu problemele mele, sa ma iertati pentru asta!
Va pup si incerc sa citesc din urma!
Danutz, 41+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

Buna dragele mele...nu am mai putut sa intru sa va citesc...Mark are colici de 2 zile si sunt ca si zombie....am nevoie de somn...!
Vreau sa felicit noile mamici....Chris 80,marcela,avdanaarhire..........ma bucur ca sunteti ok...sa aveti bebei sanatosi si papaciosi...!
Am pierdut deja un capitol....bineanteles ca am citit asa printre randuri....oricum imi e tare dor de forum si ca de obicei duc lipsa forumului...stiu ca v-am mai spus eu asta...dar nu imi e tot una..cand eram mereu la curent cu vestile de la voi....acum sunt pe dinafara...!
Sper sa nu ma uitati si sa nu uitati ca va iubesc mult.......!!
Tin pumnii celor care urmeaza sa nasca!

alexandra de Mark Andrei
poze cu Mark
poze
burtik 37 saptamani
primii fulgi
Voi fi mamica in curand....

Mergi la inceput