am nevoie de mai multe sfaturi, va rog ajutati-ma

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by Mickyyy

quote:
Originally posted by Lona

Urgent divort, pentru ca daca acesta nu se pronunta pana la nasterea copilului, micutul va fi legal al sotului tau. Este apoi o complicata procedura, tagaduirea paternitatii, iar judecata rtc.



Din pacate, indiferent cand va divorta, copilul va fi trecut pe numele actualului sot!! Oricat de tampita ar fi legea....e legea romana, se presupune ca a fost conceput cand inca erau casatoriti, si chiar daca actualul tata va vrea sa-l recunoasca, n-o sa-o poata face decat mult timp dupa. La mine a fost mai simpla situatia, aveam hotararea de divort anterioara datei conceptiei, insa nu aveam stampila de definitiva si irevocabila pe ea, si pana nu m-am dus la tribunal sa obtin acea stampila n-am putut sa-mi inregistrez fata. Insa stiu o mamica de martie-aprilie care a avut mari probleme (nu stiu cum s-au rezolvat intr-un final) tocmai pentru ca hotararea de divort era pronuntata cu mai putin de 9 luni inainte de data nasterii, si desi tatal copilului voia sa-l recunoasca, pe certificat a fost trecut fostul sot.

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)





Exista solutii avocatesti pentru asta, nu tocmai ortodoxe, asa ca nu e cazul sa intram in amanunte aici.
Ideea este ca, daca abia a ramas gravida, poate ar fi timp sa evite complicatiile legale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

quote:
Originally posted by Gabi_K

nu inteleg care-i problema. De fapt in momentul in care ai conceput un bb, ai luat decizia, nu?
Eu zic sa-ti aduni familia la un loc (de ex. de sarbatori), aer mare in piept si spune-le tot. Vor sari pe tine, e clar, dar gandeste-te la persoana iubita, ca ai facut primul pas ca sa puteti fi impreuna.
Si oricum divorteaza urgent.
Si sa nu dati cu pietre: sa nu va fie mila de bietul sot care lucreaza in strainatate pt. binele familiei. In fond bietul om si-a parasit sotia, nu s-a gandit ca poate peste 10 ani va avea casa, dar pana atunci s-a dus tineretea lor, cei mai frumosi ani ai lor... Daca era atat de important sa lucreze afara, de ce n-au mers impreuna, si strangeau mai repede acei bani? Nu asa e normal la tineri casatoriti, sa fie impreuna?

ex- gabibarta



Total de acord!
Casnicia e cel mai dificil si solicitant "job"!


http://br.pg.photos.yahoo.com/ph/lucianna_ishiy/my_photos

Nikole7+
http://pg.photos.yahoo.com/ph/frezia_2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirachi spune:

quote:
Initial creeata de dede_danutza

am descoperit de curand ca sunt insarcinata, ceea ce m-a bucurat foarte mult pentru ca imi doream foarte mult acest lucru, dar este o mare problema. eu sunt casatorita dar copilul nu este al sotului meu, pe care nu l-am mai vazut de mult, iar intre timp am intalnit sa spunem real love, persoana pe care am cautat-o o viata intraga si acum voi avea un copil cu el.
problema e cum sa ii spun sotului si cum sa ii spun familiei ce se intampla.
---------------------------------------------------------------------
nu vreau sa te judec si nici nu o fac;imi exprim doar o nedumerire-daca ai cautat o viata intreaga aceasta iubire de ce te-ai cramponat in casatoria cu sotul tau...pe care acum nu il mai iubesti(ceea ce inseamna ca odata l-ai iubit)...problema nu este cum sa anunti familia;e viata ta si pana la urma faci ce vrei...
---------------------------------------------------------------------

Si sa nu dati cu pietre: sa nu va fie mila de bietul sot care lucreaza in strainatate pt. binele familiei. In fond bietul om si-a parasit sotia, nu s-a gandit ca poate peste 10 ani va avea casa, dar pana atunci s-a dus tineretea lor, cei mai frumosi ani ai lor... Daca era atat de important sa lucreze afara, de ce n-au mers impreuna, si strangeau mai repede acei bani? Nu asa e normal la tineri casatoriti, sa fie impreuna?

ex- gabibarta
---------------------------------------------------------------------nu ai de unde sti cine trebuie victimizat in acest caz.pt ca nu avem de unde sti in ce conditii si cu intelegeri de comun acord,a plecat sotul sa faca bani pt.un trai decent...inteleg ca din punctul tau de vedere sotul e cel care trebuie tras la raspundere ca sotia l-a inselat.
si pt. tine Dana...sfaturi sunt greu de dat,indiferent in ce mod il vei anunta,hapul va fi amar chiar daca la inceput va fi mai dulce,gandeste-te la senzatia pe care o ai cand bei o fiola de algocalmin...usor amara la inceput dar tot dezagreabil gustul usor dulceag care persista dupa aceea.
si indiferent daca ii spui acum sau nu despre copil cred ca si mai tarziu daca afla stie sa faca niste calcule matematice...doar ca daca afla mai tarziu posibil ca socul sa nu mai fie atat de mare





Just Me !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Eu as zice ca esti cam imatura, cam iresponsabila si nu dovedesti respect pentru nimeni.
Nici pentru sotzul tau, nici fatza de noua ta iubire, nici chiar fatza de acest viitor biet copil, pe care spui ca ti l-ai dorit...si l-ai conceput fara sa-ti fi pus mai intai ordine in viatza pentru a ii oferi un viitor normal...
Si in primul rand fatza de tine nu ai respect!... Iti incurci singura viatza inutil din cauza ca ai fost si inca esti lasa:
- lasa cand te-ai casatorit "in dorul lelii" desi , conform spuselor tale, desi inca nu intalnisesi "real love"
- lasa cand te-ai incurcat cu "real love" fara sa fi clarificat mai intai situatia cu sotzul tau
- lasa inca o data ca v-ati pus pe conceput un biet copil nevinovat inainte de a te fi despartit de sot
- lasa ca te gandesti abia acum, dupa ce ai conceput intentionat acest copil, cum anuntzi sotzul si familia! De ce nu te-ai gandit inainte? De ce mai intai ai actzionat?
Stii tu vorba aia "Unde nu-i cap vai de picioare" ?

Apoi iar esti lasa ca nu ai curaj sa le spui pur si simplu: cu un telefon, anuntzi familia si evitzi confruntari in care sa mai fii dascalita. E drept ca o meritzi ca doar am facut-o si eu, dar la urma urmei e viatza ta si decizia ta, ai facut-o...macar acum TREZESTE-TE, BAGA LA CAP UNDE AI GRESIT, CAPUL SUS, SUPORTA CONSECINTELE DEMN SI CLARIFICA SITUATIA CAT DE REPEDE.

Iar pe sotz cred ca e suficient sa il anuntzi ca vrei divortzul ca ti-ai gasit "real love", fara sa mai mentzionezi si de sarcina. Da-i timp sa se obisnuiasca cu ideea despartzirii...
Asa cum de altfel ar fi fost firesc sa evolueze totul... Mai intai despartirea si apoi copilul...



"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marusia spune:

Danutza,cred ca in capul tau e mare dezordine.Ai conceput un copil fara sa-ti fi lamurit situatia cu fostul sot.Deja ai facut o greseala...trezeste-te si lamureste-ti lucrurile.Copilul pe care-l vei aduce pe lume presupune sa fii responsabil...esti pregatita sa il cresti singura ,daca marea dragoste va da bir cu fugitii?Faptul ca intai ti-ai gasit marea dragoste,ai conceput un copil....dar nu ti-a trecut prin cap sa divortezi inainte de a-l concepe....nu prea dovedeste maturitate.Nu te judec...insa e timpul sa te trezesti.Divorteaza cat mai repede...du-te la judecatorie cu o cerere de divort in care motivul despartirii sa fie despartirea in fapt.Anunta-ti sotul ca ai depus cererea de divort si daca insista,spune-i motivul real.Apoi pregateste-te intens sa fii mama.Chiar daca in momentul conceptiei erai casatorita,copilul nu va fi trecut pe numele actualului sot,daca dovedesti ca era imposibil sa fie el tatal.Si cum spui ca nu era in tara....prin telefon sau e-mail ,nu se ramane insarcinata.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_io spune:

nu fiti rele!
in primul rand nu cunoasteti toate datele situatiei, pt. ca alte topicuri sunt pline de sfaturi ca "lasa-l!" "divorteaza!" "trimite-l la mama lu' proces-verbal"
daca relatia nu mergea, nu avea rost sa se agate cu dintii si ghearele de omul respectiv, poate nici el nu mai vrea sa ramana in relatie si poate ca au considerat ca vor rezolva cu actele atunci cand se va intoarce el.
daca relatia s-a racit, amandoi poarta o parte de vina sau poate ca viata le-a jucat feste.
fata a venit aici sa ne ceara un anumit sfat, nu sa auda critici, pt. ca sunt sigura ca se critica singura destul: ca nu a rezolvat divortul inainte de a gasi iubirea vietii, ca nu au avut curajul sa nu se casatoreasca sau cine stie ce alte chestii isi imputa.
situatia ei nu e deloc usoara si nu putem sa stim ce anume s-a intamplat intre ea si actualul sot, de ce nu se mai iubesc, pt. ca de la sine si din plictiseala nu pleaca iubirea.
si mai ales ca este si insarcinata si are nevoie de liniste si de callm pt. binele bebelului...poate ca ar fi bine sa ne gandim si la asta, si nu cum sa ii aratam care ar fi fost drumul de urmat, dupa parerea noastra...pt. ca e doar o parere!
dana, copilul conceput in timpul casatoriei este considerat al sotului, indiferent ca tu il nasti dupa divort.
e nevoie de o actiune in tagada paternitatii, dar asta pana ce copilul implineste 1 an.
tu vezi-ti de burtica ta, incearca sa nu te stresezi, sa te ingrijesti si sa ai grija sa nu iti lipseasca nimic, in special linistea ta sufleteasca sa primeze.
important este acum cel mic, nu ce vrea lumea de la tine...lumea va vorbi o luna, iar apoi se va indrepta spre alt subiect mai nou si mai interesant, nu trebuie sa iti pese de asta.
cu sotul tau incearca sa rezolvi cat mai repede divortul, este cinstit asa.
in rest, sanatate tie si gandacelului, si bucura-te de minunea care vine sa iti bucure ochii si sufletul in cateva luni.
parintilor tai le spui direct, vor sfarsi prin a se bucura ca vor deveni bunici.
alte rude? conteaza? trebuie sa stabilesti prioritatile asa: bebe, tu, omul iubit, parintii tai, sotul tau de care te-ai racit.
restul lumii cauta prilej de vorba, de barfa sau condamnare...sau poate nu, dar nu multi/multe au curajul sa recunoasca asta.
ceea ce s-a intamplat s-a intamplat, dar nu poti trai, mai ales in situatia de acum, invinuindu-te si asteptand aprobare de la altii.
deci: burtica si tu! sa traiti, sa fiti sanatosi si sa ai grija de sanatatea voastra!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calatoare spune:

Iti tratezi viata cam superficial. Si probleme o sa tot ai daca o s-o traiesti tot asa. Eu as vorbi cu sotul si familia si despre divort si despre sarcina. Macar pe ultima suta de metri sa fiu sincera cu ei. S-ar putea sa nu ai parte de intelegere din partea lor, dar asta e, mergi mai departe cum ti-ai asternut. Greselile se platesc.

Iti doresc sarcina usoara si discernamant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Initial creeata de dede_danutza
...si uneori imi pare rau ca m-am casatorit cu el.



numai uneori?

si eu sunt de parere ca modul de abordare depinde de multe: de cat timp nu ti-ai vazut sotul, pentru ce munceste el in strainatate - asa cum bine sublinia cineva, care sunt relatiile cu familia lui, de cat timp sunteti casatoriti...
sau tu te intrebi cum sa spui vestea familiei tale?
de asemenea, m-as intreba in locul tau cum va evolua relatia cu tatal copilului - v-ati gandit la viitor, la viitorul copilului vostru?
nu scrie la profil cati ani ai, dar scrie "fara ocupatie"; poti citi si alte subiecte de la "in unul sau in doi", eu l-am mai citit doar pe asta, ca sa vezi unde duce dependenta totala de partener...

sarcina usoara si gandul cel bun iti doresc!





Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina si Vlad





un minut din timpul vostru inseamna o VIATA pentru ei !!! nu UITATI forumul umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Initial creeata de dede_danutza

am descoperit de curand ca sunt insarcinata, ceea ce m-a bucurat foarte mult pentru ca imi doream foarte mult acest lucru, dar este o mare problema.
eu sunt casatorita dar copilul nu este al sotului meu, pe care nu l-am mai vazut de mult, iar intre timp am intalnit sa spunem real love, persoana pe care am cautat-o o viata intraga si acum voi avea un copil cu el. problema e cum sa ii spun sotului si cum sa ii spun familiei ce se intampla.

Eu zic ca problema ta cea mai mare este ca tu nu ai puterea sa-ti sustii dreptul la propriile tale sentimente. Nu e o critica, e o constatare din proprie experienta. Cred ca tu in adancul sufletului tau iti doresti un singur lucru: sa le spui sotului si familiei adevarul si ... ei se nu te condamne. Dac-ai sti ce bine cunosc dileme din astea. Dar sa stii, Danutza, indiferent ce vei face in viata, se vor gasi multi care sa te condamne, asa ca mai bine ia-ti alt criteriu: fa ce simti tu ca trebuie sa faci. Caci cu tine insati iti vei petrece restul vietii, nu cu altii!! Samburele problemei e unul singur: tu trebuie sa gasesti IN TINE curajul de a spune "fratilor, asta e ceea ce simt si acum trebuie sa actionez in concordanta cu ceea ce simt pur si simplu pentru ca nu mai pot altfel". Nu e simplu deloc, e chiar foarte greu si pretul e mare (ramai tot mai singur), dar e mai bine, caci iti ramai credincioasa tie insati si ce e mai important in viata asta?

eu il iubesc pe tatal copilului meu si cu venirea copilului pe lume am fost amandoi de acord nu a fost o intamplare, chiar ne-am dorit acest lucru, dar problema mare este cum sa ii spun familiei ca eu sunt insarcinata.
pe sotul meu nu il mai iubesc, el lucreaza in strainatate, iar relatia noastra s-a racit foarte mult, si uneori imi pare rau ca m-am casatorit cu el.

Din aceste date situatia este clara si eu una vad clar ca nu mai vrei si nu mai poti sa traiesti in duplicitate, asta e bine. E de asemenea bine ca ai actionat asa cum ai simtit si ca acum vrei sa repari o greseala (fiindca greseala a fost de fapt nu inselarea, ci sa te casatoresti cu cineva cu care poate nu voiai 100% sa te casatoresti). Din punctul meu de vedere, nu ti-ai inselat sotul, ci prin casatoria cu el TE-AI INSELAT TU INSATI. Repara, caci nu e prea tarziu. Pune cartile pe masa, asuma-ti raspunderea, accepta reprosurile si sentimentele de vinovatie (de astea oricum nu scapi), dar macar stii ca ti-ai limpezit viata. Si prin asta ii dai si sotului sansa de a cunoaste mai tarziu o alta femeie care sa vrea 100% sa fie sotia lui si nu doar sa-l tolereze pana cand vine real love (stiu ca majoritatea femeilor fac asta, dar incearca macar tu sa iesi din cercul asta vicios). Poate ca si el inconstient simtea ca aceasta casnicie a voastra nu este the real thing, altfel ce sot pleaca in strainatate cu lunile sau cu anii si nu vrea sa traiasca langa sotia lui?? Pretextul ca o facea pentru voi, pentru tine e ieftin si transparent. Daca sotul meu ar vrea asta EU as simti ca ma pune pe planul doi dupa vanatoarea de bunastare materiala, ori asta mi-ar arata adevarul, oricat m-ar aburi el din vorbe ca m-ar iubi: action speaks louder than words (faptele vorbesc mult mai clar decat vorbele).

Jarod (din Pretender) spunea cam asa: "Always be who you are. Unless you want to survive" (intotdeauna sa fii tu insuti. Afara de cazul in care vrei sa supravietuiesti). Pentru mine supravietuirea e de multe ori sinonima cu compromisul. Iesi din compromis, sustine-ti propriile sentimente si dreptul la fericire (mai ales acum, cu bebe in burtica, ai si obligatia de a fi fericita!). Iti doresc mult curaj, putere si urmeaza-ti dragostea! Nu te lasa influentata de prejudecati, de morala ieftina, de traditie, in ziua de azi dragostea adevarata e atat de greu de gasit incat merita orice pret.

Numai bine va doresc, Felicia






Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen94 spune:

MissParker..............nu mai face pe lupul moralist,te rog!Cine a citit subiectul
,,Nu mai pot fi complice la minciuna !!!,, poate vor intelege de ce am scris asta.

cat despre sfaturi privind subiectul asta..........sincer,eu cred ca se vrea de fapt o solutie din care dede_danutza sa iasa cu fruntea sus.

Carmen

Mergi la inceput