Terapia prin hipnoza

Terapia prin hipnoza | Autor: ile77

Link direct la acest mesaj

Buna,

Sigur am ales locul potrivit unde sa postez acest subiect.

As vrea intreb daca voi cunoasteti pe cineva care a apelat
vreodata la terapia prin hipnoza.
Eu dupa nastere m-am schimbat destul de mult,in sensul ca ma simt mereu obosita, desi dorm destul de mult si iau tot felul de minerale si vitamine, nu ma mai pot concentra 100%, memoria mea vai de ea, si am devenit si f fricoasa, mereu ma gindesc ca daca nu stiu ce si nu stiu cum.(Toate astea sint in defavorea mea, mai ales ca am de gind sa ma apuc de studii de la anul).
Am o amica ,care este psiholog si practica si terapia prin hipnoza.Vorbind cu ea despre problemele mele ,mi-a sugerat terapia asta.Am obtinut niste informatii si ma bate gindul sa fac niste sedinte de hipnoza , insa mi-e cam teama, desi nu este deloc periculoasa.
Eram curioasa daca cineva a facut astfel de sedinte si daca intr-adevar dau efect.

Voi ce pårere aveti?

Ile si Vivian (07.03.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Si eu sunt foarte curioasa. Astept cu interes pareri"Craciun de vis pentru batranii nostrii"http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87212
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Eu sunt psihoterapeut si am si competenta in hipnoza. Hipnoza functioneaza. Psihoterapiile functioneaza, au efect.
Eu consider mai putin importanta orientarea psihoterapeutica in procesul de schimbare. Mult mai greu atarna motivatia clientului si relatia cu psihoterapeutul.
Deci daca esti motivata si mergi la un psihoterapeut cu care sa simti o relatia buna, atunci conteaza mai putin daca este hipnoterapeut, psihanalist sau orice altceva.

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:


Principesa, multumesc pt råspuns.
Eu am incredere in tipa respectiva si sint sigura ca totul va merge ok.
Am citit destul de mult despre hipnoza, si mi se pare nemaipomenit fenomenul.

Oricum daca merge, sint hotarita sa fac niste sedinte de hipnoza pt a scapa si de frica de a zbura cu avionul.

Buggy, iti voi povesti cum e si cum ma simt ,dupa prima sedinta.

Ile si Vivian (07.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cat dureaza o sedinta de hipnoza?

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Multumesc, abia astept"Craciun de vis pentru batranii nostrii"http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87212
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Sedinta de terapie dureaza 50 min din cadrul careia inductia hipnotica poate dura cam 20-30 minute, flexibil.

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi22na spune:

buna,am si eu o problema si ma gandeam sa merg la un psihoterapeut sau psiholog.imi puteti recomanda pe cineva?stiti si cat costa o sedinta?va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Cristi22na, eu sunt psiholog si psihoterapeut. Daca doresti alte detalii imi poti scrie pe PM

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Ile, nu vreau sa te sperii, dar eu as mai astepta putin cu hipnoza. Incearca mai intai cu o psihoterapie "normala" (eventual una centrata pe client, dupa metoda Rogers, eu fac de trei ani in Germania si da rezultate foarte bune, mi-am schimbat radical viata in bine). Stii de ce spun sa nu te grabesti? Fiindca si eu as fi vrut la inceputul terapiei sa-mi recapat cat mai rapid amintirile din trecut si sa "rezolv" totul, vedeam chestia asta ca pe o sarcina de rezolvat, ceva de bifat pe o lista (perfectionismul, bata-l vina) si voiam sa termin cat mai repede. Uitam ca exact mentalitatea asta ma aruncase in situatia de criza existentiala in care ajunsesem.

Terapeuta mea mi-a explicat ceva: subconstientul nostru reprima in copilarie si refuleaza multe traume (mai mici, mai mari), iar aceasta reprimare are un motiv f. intemeiat: ne ajuta sa supravietuim sufleteste, creand niste mecanisme de aparare. Ei bine, imagineaza-ti ca o hipnoza este pe undeva ca si cum ai inlatura dintr-o data barajul acelor mecanisme si traumele reprimate s-ar prabusi toate dintr-o data asupra ta, ca Niagara. Ai cadea intr-o depresie de zile mari, asta in cazul cel mai bun. Iti voi da un exemplu extrem, dar real. Matusa mea, care avea probleme cu inima, instabilitate emotionala, caderi nervoase si alte probleme de sanatate, s-a internat pe la 50-52 de ani la un spital de boli nervoase, unde un psihiatru incompetent a facut hipnoterapie cu ea. Stii ce a iesit la iveala? Ca la varsta de 4 ani fusese violata de fratele ei de 16 ani (dealtfel din pacate toata familia mamei mele a fost distrusa de incest). Dupa acele sedinte, matusa mea a inceput sa aiba halucinatii (vedea "oameni care ieseau din priza" si "voiau s-o omoare"), psihicul ei a cedat presiunii traumelor scapate din subconstient si astfel a fost diagnosticata cu schizofrenie, fiindca nemernicul de psihiatru i-a daramat dintr-o data toate mecanismele inconstiente de protectie pe care psihicul ei le construise de-a lungul anilor pentru a "uita" tot ce i se intamplase. Acum e dependenta de Xanax pt. a putea functiona cat de cat Cu totul altceva ar fi fost daca ar fi facut o terapie indelungata, in care sa se fi creat cadrul de incredere in care acele mecanisme sa se fi slabit cu timpul, lasand la suprafata incetul cu incetul adevarul despre trecut, astfel incat psihicul sa poata suporta mai bine adevarul si astfel corpul sa se vindece. Asa, psihiatrul a facut mai mult rau.

Nu spun ca ti s-ar putea intampla si tie asa ceva, dar eu sunt sceptica in privinta hipnozei. Terapia e un proces mai lung, dar mai sigur si mai sanatos pentru psihic. Sa nu subestimam subconstientul! Tu acum dupa nastere esti oricum mult mai receptiva sufleteste, exista sanse bune ca o terapie conversationala sa dea roade mai bune (si nici nu te va da peste cap cum risca o hipnoza).

Eu sunt adepta convinsa a terapiei conversationale dupa metoda Rogers si am aflat din internet ca exista si in Bucuresti cativa terapeuti care lucreaza deja dupa aceasta metoda (Adrian Paunescu, Mihaela Bonatiu etc.).

Va doresc numai bine.

Felicia

Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

MissParker, sunt de acord cu multe din informatiile din mesajul tau si imi pare rau pentru experienta nefericita a matusii tale.
As vrea sa mai adaug doar cateva detalii.
Hipnoza nu inseamna doar recuperarea amintirilor. Hipnoza oricum nu poate garanta recuperarea amintirilor sau autenticitatea lor. Hipnoza inseamna accesul lui inconstient si la resursele care se afla acolo.
Hipnoza nu este o terapie de electie, nu rezolva problemele mai repede decat alte tipuri de psihoterapie. Hipnoza de fapt nici nu este o terapie ci este o tehnica, pe care eu cel putin nu o folosesc cu toate persoanele ci doar cand consider ca poate sa fie mai eficienta decat alte abordari.


Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput