Terapia prin hipnoza

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

si eu am trecut prin starile descrise de tine si am rezolvat multe prin terapie conversatzionala.
Te sfatuiesc sa mai ai nitzica rabdare, ai fi surprinsa sa afli ca ceea ce experimentezi este ceva normal (ma rog, eu asha am intzeles). E o faza prin care treci, dar care se va duce de la sine si-ti vei reveni suta la suta. Eu am trecut prin asta si imi faceam exact aceleashi probleme, mai ales ca eu sunt genul "ACUM" si nu prea aveam rabdare si incredere ca totul va fi ca inainte.
Itzi garantez ca nu e ca inainte, ...e mai bine, dar sunt de parere ca e bine sa consultzi totushi pe cineva de specialitate care sa-ti spuna treburile astea, e altceva cand vezi ca persoana respectiva e calificata sa o faca, si te ajuta sa-ti recapetzi increderea in tine, in personalitatea ta si regaseshti sperantza in fortzele tale

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Buna seara,

Va multumesc mult pt sfaturi si pt informatii.
Eu am luat azi prima sedinta de hipnoza ,iar vineri va fi a 2-a ,urmind ca dupa anul nou sa mai fac 1-2,depinde cum va fi situatia .
Si eu ma asteptam sa intru putin in trecutul meu,insa nu a fost asa.
Tot ce s-a intimplat sub hipnoza au fost numai sugestii, impulsuri ,comenzi date subconstientului meu.
Nu mi s-a pus nici o intebare,eu doar am stat culcata pe spate, relaxata,intr-o stare,cum sa zic semiconstienta.
Eu cred ca a fost o experienta interesanta.
Dupa sedinta am fost putin ametita ,ca apoi sa am o senzatie de relaxare si o dorinta de a dormi.
Imi amintesc aproape tot ce a zis terapeuta, desi de multe ori am pierdut firul.Insa ea a zis ca e ok , pt ca oricum subconstientul primeste informatia.
Am simtit o senzatie de frica la un moment dat cind simteam ca alunec din ce in ce mai in jos.
O alta situatie ciudata e ca la un moment dat auzeam atit de clar zgomotele din jurul meu, de pe strada(masini care treceau pe strada, voci de oameni),desi inainte de a intra in hipnoza nici nu le remarcasem.Insa am inteles ca si asta e f normal sub hipnoza.
Cum ma simt acum? Inca nu-mi dau seama, nu simt nimik schimbat.
Voi scrie vineri dupa ce-a de-a 2-a sedinta.
Oricum ceea ce vazusem eu la tv despre hipnoza ,nu s-a regasit cu nimik in ceea ce am facut eu azi.Dar banuiesc ca si hipnoza difera de la o situatie la alta,depinde care e scopul ei.
Principesa , tu ce crezi?Pe mine ma mira faptul ca eram prea constienta, chiar aveam senzatia ca ma pot trezi cind vreau din aceea stare, ca eram mult mai stapina pe situatie decit ma asteptam.

Va pup si revin vineri dupa a 2-a sedinta.


Ile si Vivian (07.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Eu sunt tare curioasa cum te-a hipnotizat.Ce ti-a facut ca sa intri in starea respectiva? "Craciun de vis pentru batranii nostrii"http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87212
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Ile, hipnoza nu inseamna ca hipnoterapeutul are controlul asupra clientului. Ci este o procedura prin care hipnoterapeutul ii faciliteaza clientului controlul asupra propriei persoane.
In acest context deci eficienta hipnozei nu depinde de profunzimea transei. Inteleg ca la tine a fost o transa superficiala. E absolut ok sa ai senzatia ca te poti trezi oricand si ca esti stapana pe tine, nu devii un robot prin hipnoza,la dispozitia altcuiva.
Iti doresc succes in continuare!

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Buggy, pći a folosit metoda clasica.Adica te concentrezi asupra unui punct sau aupra unui obiect din jurul tau.
Apoi a urmat chestia cu relaxarea corpului.Mai intii iti sugereaza ca-ti simti ploapele grele si inchizi ochii.Iar apoi iti sugereaza ca fiecare parte a corpului devine relaxata . Bineinteles ca e importanta si respiratia .Intr-un final mi-a sugerat ca ma vad intr-o gradina cu multa iarba verde si flori si mi-a sugerat ca ma simt f bine si f relaxata.Incetul cu incetul imi sugera ca ma afund din ce in ce mai mult in starea de hipnoza.Aici au aparut momentele cind simteam ca alunec din ce in ce mai in jos.
Cind a aobservat ca sint f relaxata mi-a introdus sugestiile ,impulsurile care formau scopul hipnozei.


Principesa, multumesc

Ile si Vivian (07.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Ile77,

Cum au fost celelalte sedinte? Ai continuat??? Nu ne lasa in bezna, ne intereseaza experienta ta.

Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput