cum sa nu o strang de gat!?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

doar un sfat: ignora!
stiu ca poate fi extrem de greu uneori, dar cum au scris deja fetele, MagneB6 poate face minuni

cata vreme sotul tau te sustine pe tine si nu e legat de fusta mamei, n-are rost sa te inveninezi singura din cauza unor prostii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Salut! Vin si eu cu o parere. Indiferent cat ar fi de greu incearca sa o tratezi cu indiferenta. Atat timp cat tu esti constienta ca ai un copil super dragalas si inteligent, nu baga in seama ceea ce stii si tu ca sunt rautati gratuite. Am constatat ca ceea ce ii scoate cel mai rau din sarite pe carcotasii gen soacra ta nu sunt contra argumentele sau tipetele ci INDIFERENTA. Uita-te si tu lung si zambind vag la ea in timp ce vorbeste si da din cap intelegator cu o mimica de genul "te compatimesc" si SIGUR o reduci la tacere.

Mamica de spiridus

Poze cu Loriana





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annita72 spune:

Flaviuta, felicitari micutei artiste! Sa-ti traiasca si bucura-te de ea! Sa stii ca nu-i putin lucru ce am vazut eu in fimuletele voastre. Chiar ii "merge" manuta! Fiica-mea are 8 ani si,la scoala, isi "vrajeste" o colega mai priceputa, cand e vorba de desen. Iar fiu- meu n-a trecut de "ghemul pisicii", daca stii despre ce vorbesc. E pe toti peretii din camera.
Iar soacra-tii spune-i despre...(uite ca nu-mi aduc eu aminte acum despre cine e vorba exact)parca Blaga, care a inceput sa vorbeasca pe la trei ani.



http://pg.photos.yahoo.com/ph/ileanastama/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

Da-i o replica "acida" asemanatoare cu a ei! Daca continua, spune-i ca tu nu vrei sa ai astfel de discutii si las-o in pace! Chiar daca "pui punct" discutiilor ei intr-un mod nu foarte rafinat, mai bine decat sa stai sa-i asculti aberatiile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

pai da...problema e ca eu sunt scorpion...ma infurii cand e vorba de domeniile vitale cum ar fi boraka mea...ca mie personal poa sa imi zica ce pofteste, n-am greturi..

pana una alta, traiasca magneb6..face minuni, luati fetelor cat puteti!!!

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Brava, ai ajuns sa iei buline calmante din cauza unei scorpii! Stai sa-ti zic eu cate ceva din putzul gandirii... Din propria experienta: am si eu un astfel de specimen de soacra. De cand m-am maritat s-a tot straduit sa se urce cu cizmele pe grumazul meu. In prima faza am tacut si am inghitit. Apoi a aparut Daria. Din acel moment a iesit la iveala tigrul din mine (zodia dupa chinezi ). Asa ca am inceput sa-mi marchez teritoriul: casa mea, fiica mea, sotul meu, cainele meu. Recunosc cinstit ca incepusem si eu sa iau "buline de nesimtire", insa efectul lor disparea rapid cand vorbele ei imi zgariau timpanul... Vorbeste si spurcat soacra-mea: "Ce dreak pui sare din asta la muraturi?" "Ce dreak nu-i dai apa la fata?" Ca sa nu mai spun ca intr-o vreme o alinta pe fii-mea cu "putoare mica"... Asta m-a scos din minti si am pus-o la punct pentru totdeauna: i-am zis ca sfaturile si comentariile ei nu sunt binevenite la mine in casa si, mai ales, vis-a-vis de copilul meu; si ca pana nu pricepe asta sa stea departe de casa mea... Dupa cateva luni plangea pe la colturi ca n-o mai vazuse pe nepoata... Acuma s-o vezi ce bine-crescuta e soacra-mea... Din cand in cand (destul de rar, totusi) mai scapa cate una, dar se schimba la fata imediat ce-si da seama ca a calcat pe bec...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Soacra-mea obisnuia sa vin la noi, IN VIZITE ANUNTATE, cu tot ce-i trebuie dupa ea. Isi aducea cu ea de la Bucuresti pui fript, garnitura de cartofi, paine, oala cu sarmale (nelipsita), salata de teline cu maioneza, etc. Si-mi cerea sa le pun pe masa si sa mancam. Cred ca am inghitit o data sau de doua ori chestia asta (mai pe la 26-27 de ani) pana cand intr-o zi m-am infuriat si i-am tinut un discurs ca-n povesti. I-am spus ca la mine in casa nu e picnic. Ca suntem o casa de oameni civilizati, care, atunci cand sunt anuntati ca au un vizitator se pregatesc cu ce-au mai bun ca sa primeasca oaspetele. Ca nu ma deranjeaza ca a venit cu mancare (desi PAINEA imi statea in gat ca un os de peste pentru ca sugera clar ca nu ma crede capabila nici sa am paine in casa), ca-i multumesc mult pentru osteneala, dar mancarea ei merge la frigider iar acum toata lumea mananca ce-am gatit eu. La care ea a cascat niste ochi mari cat farfuriile si mi-a spus ca macar lu fi-su sa-i dau cateva sarmalute (care fi-su nici nu suporta sarmalele, eu stiu, dar mamitica lui nu). Dar ce ma irita cel mai tare era ca se gandea cum sa-l indoape pe fi-su (un tip absolut serios si lipsit de orice fel de fite sau complexe - nu e vina lui saracu ca are asa o mama) dar nici o clipa nu s-a intrebat daca Vladut al nostru de 5 ani mananca sarmale, salata de telina si ce-a mai adus ea acolo.
S-a dus la baie si a bocit putinel, dar si-a revenit repede (soacrele sunt intotdeauna niste pasari Phoenix absolut autentice) si a ramas ca mine.
Asa ca eu va sfatuiesc (de la inaltimea celor 35 de ani ai mei... ) pe cele care aveti probleme cu soacra SA IESITI LA LUPTA. Dar o lupta civilizata, politicoasa, argumentata. O lupta in urma careia sotul sa nu va poata reprosa NIMIC. Nu le lasati sa va calce pe coada pentru ca va vor considera si mai slabe, si mai prostute. Prin urmare... BOX!!

alice simon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

YES! Si SiSiSiSi...Aceeasi parere cu Simali , doar cu mai multe amanunte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

A, si mi-am mai amintit ceva! Natura a " rezolvat" , pana la urma , si asa-zisa nemurire a pasarii Phoenix , asa ca aceasta a ramas doar in legende si filme stiintifico-fantastice.Daca s-a inteles CLAR ce am vrut sa spun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Magne-B6 nu-s pilule calmante! Contin Magneziu si Vitamina B6! Absolut necesare de altfel bunei functionari a organismului. Magneziul se consuma rapid in situatii de stress, deci inlocuirea rezervelor consumate duce la o stare generala psihica mai buna. Iar B6 ajuta la buna functionare a sistemului nervos central. Adica il mentine mai tinar mai multa vreme.

Despre soacre eu refuz cu indirjire sa comentez. Doar atit:

Mergi la inceput