Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (64)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

mai inati e concediul de sarcina si lauzie, de 126 de zile, pe care le imparti cum vrei tu in pre si post-natal. daca vrei nu e musai sa le iei pe toate, obligatorii sunt doar 42 de zile din el, dupa nastere. in timpul asta esti platita cu 85 % de la serviciu. dupa ce se termina, se intra in acest cic, cand se suspenda contractul individual de munca, nu te mai plateste serviciul, ci statul, si noi cred ca prindem 6 milioane si vreo 2 milioane alocatie, si care dureaza pana implineste copilul varsta de 2 ani. cam asta e ce stiu la ora asta. din pacate nu cunosc actele care trebuie depuse, noi inca nu am ajuns asa departe.

quote:
Originally posted by atudor

Mamici cu experienta, ce acte trebuie depuse pt CIC? Si ce fek de concediu e asta? Cine il acorda? Merge de la sine 2 ani sau cum?
Saru'mana anticipat


Ana lui Tiberiu Mihai

poze bb



chris 39+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

fetelor va pup. stiu ca sunt off topic dar va rog sa ma ajutati cu un sfat. vreau un bebe, incerc de vreo 8 luni si nimik pana acu. va intreb pe voi care poate ati fost in aceiasi situatie ca mine si acum sunteti fericite cu bebelusi: INDICATI-MI UN DR BUN CARE V-A REZOLVAT PROBLELEME! sunt din bucuresti si pana acu am fost la giulesti la dr Puia dar el este fffff ocupat si eu chiar nu am atata timp sa pierd pe la usi. va pup si va urez sarcini usoare

mihaela
http://pg.photos.yahoo.com/ph/mychydutza/my_photos
http://tt.lilypie.com/o-WVp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Buna, mamici, viitoare mamici si bebelusi!
Noi suntem inca f.f.f ocupati , mai rarutz pe forum , David imi ocupa absolut tot timpul.
Multumesc celor care ne-au trecut in listutza si ne-au felicitat. Inca nu am recuperat ci cititul, dar speram la zile mai relaxante ...
Eu stau tare prost la capitolul alaptat si de aici o tristete imensa ca nu-i pot oferi copilului meu lapte de mamica, sunt distrusa. Pana acum cateva zile David sugea de la sanul stang, asa sa-mi dea mie satisfactie, dar completam cu lapte praf. Acum insa refuza categoric ambii sani. Nici eu nu am lapte suficient, ma mulg si strang cam 50, 60 ml in 40 min, o ora. cred ca e putin, nu?
Nu reusesc sa-mi revin si sa ma consolez cu ideea ca laptele praf e ok, au mai crescut si alti copii nealaptati la sanul mamei, ma urasc pentru ca nu-i pot oferi tot ce e mai bun. Acum ca s-a obisnuit cu biberonul nu mai avem nici o sansa. V-am scris eu ca am fost sfatuita sa-l infometez, am incercat trei zile asa, dar nu manca san deloc, prefera sda planga pana la epuizare si adormea flamand, era ca in transa bietul copil si nu m-a lasat inima sa-l chinui.
Ce sa ma fac??
Apoi cu laptele meu, putintel cat e el , ce se va intampla, ma mulg asa la nesfarsit sau se va opri de la sine daca nu stimuleaza bebe??
Uffffffffff..........
David e foarte bine, grasunel, dr. zice ca e super ok. mai plange noaptea, mi se rupe inima ca nu stiu cum sa-l ajut, ii fac lapte, apoi ceai, apoi il schimb, si iar o luam de la capat numai sa fie totul bine pentru puiul mamei.
Fetelor, va rog sa-mi spuneti ca mai sunt printre voi care-si hranesc bebelusii cu lapte praf si nu e un capat de lume, vor fi si puiutii nostri sanatosi si isteti, nu????


ROXANA 37+ DAVID MIHAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

salut gagici ,

in primul rand multumesc celor care au fost alaturi de noi si urez sa aveti parte de minuni frumoase ca a mea !

LA MULTI ANI tuturor celor care au un Nicolae in familie sau sunt Nicolae .

revin cu povesti de nastere cat de curand .....ptr ca de ceea ce mi-a fost frika nu am scapat ( complicatii) dar acum sunt Milka si asteapta cineva la rand :)

pupi multi!!

D cu Tudor

BeBelusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salut fetele!
In primul rand LA MULTI ANI CHINICO!!!! Sa fii sanatatoasa, sa iti dea DD tot ce iti doresti!
La multi ani si tuturor Nicoletelor, si daca avem vreun sot Nicolae... La multi ani si lor!
Noi am fost la scos fire! Bambo mi-a pus fire care se absorb prima data si s-au rupt si am tras ce am tras asa ca banuiesc ca nu a vrut sa mai riste. Oricum ma cam doare locul, dar conform doctoritei de maine-poimaine pot incerca sa stau in fund! Va dati seama!!!!?? Dupa 3 saptamani voi manca stand jos!! SUPER!
La noi a fost doctorita azi la consult, bebita e bine, are 3.500 kg, mama e cam trista ca ar vrea mai mult... va invidiez pe cele care ati ajuns deja la 4kg, sau chiar 4.500 ca Ramona. Dar vom ajunge si noi acolo... acusica!
Apropo de colici... noi acum incercaM BONISAN, E UN PRODUS PE BAZA DE PLANTE, SE DA COPILULUI DE 3 ORI PE ZI, SI PARCA SA SPUN CA ARE UN EFECT MAI BUN DECAT SAB SIMPLEX. nU STIU CA SA ZIC, dar pentru noi se pare ca functioneaza. Nu ca as vrea sa deochi....
Uite e deja 14.30, acusica tre' sa pape bebe, asa ca va pupicesc dulce, dulce, ma duc sa ma pregatesc!
A! Ingeras sigur va fi sanatos puiul tau si mare si voinic si destept! Dar... eu stiu ca bebelusii mananca cam 550-600 gr de laptic in al treia sapt de viata si 600-800 gr in urmatoarea perioada. Asa ca 50-60 gr laptic pe ora mi se pare chiar mult! Poate n-ar fi rau sa mai incerci.... zic si eu. Oricum pentru oprirea lactatiei stiu ca sunt ceva pastile... nu stiu exact cum se cheama.
Gata ... am fugit!
Pupicei!

Laura lui Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna25 spune:

Multumesc Asiza pentru felicitari. Daca vrei sa ma intrebi ceva de Stanca sau de nastere o poti face. Am stat mult internata in clinica, iar la nastere aproape 2 saptamani. In sfarsit, a trecut.Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

roxanica2006 Si eu ii dau lapte praf de la 2 zile, pana acum a supt si de la san, i-am dat cam 60ml la 5 mese, insa acum se cam agita la san si nuprea mai suge...cred ca incepe sa refuze sanul detot si sunt disperata!Alaptatul exclusiv la san mi-a fost imposibil...sau cum ai zis tu nu m-a lasat sufletul sa infometez copilu, si eu sunt dezamagita ca nu am facut mai mult dar asta e...a castigat milumil!

carla2005 de Alexandra Maria

Cand viata te stoarce ca pe o lamaie, invata sa faci limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinabr spune:

Pentru Atudor si cele interesate de concediul CIC.
Am ceva timp pana sa plec la consultatie:
- inaintea expirarii concediului de sarcina si lauzie (126 de zile) trebuie s afaceti o cerere ( un anunt) catre angajator prin care sa spuneti ca solicitati suspendarea temporara a contractului de munca incapand cu data X (stabilita de d-voastra , inainte sau chiar in cea de a 126 zi)
- dosarul care se depune la departamentul de unde sa stabilesc si alocatiile de prescolari de la fortele de munca cuprinde:
1. ultimul concediu medical de lauzie ( al doilea formular ca originalul ramane la angajator sa-l predea la casa de asigurari)
2. adeverinta de la angajator ca s-a virat Cas + impozit pe perioada in care ati fost angajata : data angajarii- data nasterii copilului
3. adeverinta ca salariata are contractul de munca suspendat pt concediul de ingrijire copil incepand cu data de... , data de la care nu mai realizeaza venituri impozabile
4. adeverinta ca nu beneficiati de prevederile OUG 148/2005 _ tot de la ei
5. adeverinta tip
6. cerere tip
7. o copie dupa cerea prin care se solicita suspendarea contractului de munca pentru concediul de ingrijire copil cu viza conform cu originalul si cu stampila
8. copii : buletine parinti si certificat de nastere copil
9. stagiul de cotizare extras de la CJP ( la noi in sediul fortelor de munca, acolo unde depun dosarul)

informatiile le am de la cei care urmeaza sa primeasca dosarul , sper sa se inteleaga ceva; Stiu ca se poate renunta la cele 126 de zile daca suma este < de 6 mil; De alocatia de 2 mil nu stiu daca se acorda si pentru aceste 126 de zile, de cand se naste copilul; Mai este si acea alocatie de nou nascut care se da de la primarie. Si acolo sunt niste acte inclusiv livretul de familie. Eu nu am asa ceva... si nasc si in alt oras si trebuie sa mai aduc o adeverinta.
Va pup. Irina si Matei... in asteptare.
Daca am mancat ceva litere va rog scuze am o rezolutie incredibila la monitor ca nu mai vad nimic.

BB 37 sapatamani ( BB Matei Cristian) si baietel de 7 ani si 9 luni (Mihnea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by miruna25

Multumesc Asiza pentru felicitari. Daca vrei sa ma intrebi ceva de Stanca sau de nastere o poti face. Am stat mult internata in clinica, iar la nastere aproape 2 saptamani. In sfarsit, a trecut.Alexandra



Miruna, ti-am trimis ieri PM...l-ai primit??? Acolo te-am intrebta cam ce ma interesa...in principiu, daca ai fost multumita de Sbarciu, de felul cum a decurs cezariana??? Cine ti-a facut anestezia?

L-am trecut si pe Bogdanel in listuta cu bb si mamici...Imi poti da si data nasterii fetitei tale ca sa completam in listutza si s-o tragem de urchiuse cand e ziua ei???

Oana 37+ cu Denis Cristian
Disney bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Buna fetelor,

am intrat putin sa mai vad ce faceti dar mai intai va scriu un mesaj in caz ca nu apuc sa termin de citit.

noi am fost ieri cu Adina iarasi la medic sa vedem cum rezolvam problema cu sommul si ne-a dat fenobarbital pentru 7 zile. azi noapte a dormit de la 12 la 5 si jumatate cand am trezit-o eu sa manance si apoi a adormit iarasi pana la 9 si jumatate. astazi a fost destul de agitata, dar nu mai mult ca ieri si ttusi a dormit azi noapte nu...

cu ochisorul care curge ne-a oprit orice tratament pentru ca nu aveau efect si vom incerca sa ne descurcam cu apa fiarta pana la 4 luni cand cica se poat face interventia de desfundare a canalelor. speram sa nu prindem vreo inectie pana atunci.

in rest suntem f bine ea e sanatoasa si ii merge tare bine dupa parerea medicului.

ne-am si cantarit. si eu si ea. ea a trecut de 4 kg 600 iar eu am iarasi greutatea de dinainte de sarcina si cred ca o sa mai slabesc. e bina ca oricum luasem 20 de kg in ultimii 3 ani asa ca am de unde.

acum fug sa citesc putin din urma si sa incerc sa raspund asta daca nu se trezeste cumva si incepe circul.

pupici multi

Raluca cu Adina Andreea 12.11.2006

Un om obisnuit, fericit in caminul sau, este mult mai binecuvantat decat un geniu traind singur.

Mergi la inceput