Cum scap de nervi?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Eu nu inteleg cum puteti sa dati vina pe zodia in care v-ati nascut pentru defectele sau calitatile voastre sau ale partenerilor!
Educatia, auto-educarea nu pot sa corecteze, sa imbogateasca, sa schimbe nimic in oameni? Si sa admitem ca te-ai nascut intr-un anumit fel, dar e musai sa mori la fel? Oamenii nu mai evolueaza?
Hanna, eu cred ca daca vrei cu adevarat sa schimbi ceva trebuie mai intai sa iti asumi responsabilitatea faptelor tale. Nu zodia te face sa fii nervoasa si sa reactionezi urat.
Nervii pe care ii reversi asupra unei persoane inseamna tot o forma de abuz... Scriai ca nu ii poti cere sotului sa se schimbe... foarte bine! De ce i-ai cere sa accepte sa fie abuzat?
Ma intreb si te intreb daca tu il respecti pe el? Dar pe tine? Ca uite, eu nu ma vad urland la sotul meu, atat din respect pentru el, dar si din respect pentru mine... cred ca pot mai mult de atat, pot reactiona si altfel. Tu poti?
Chiar azi am auzit o chestie foarte interesanta si chiar se potriveste la subiectul asta: "Nu poti schimba circumstantele, ci doar felul in care reactionezi la ele."
Cu alte cuvinte, da, poti sa te vezi pusa in situatii care sa nu iti placa, sau care sa te enerveze, dar incearca sa vezi cum altel ai putea reactiona la ele, in afara de tipete si urlete. Poate sa incerci sa respiri adanc de 4-5 ori? Sa bei un pahar de apa rece inainte de a deschide gura si de a incepe o cearta? Sa te amuzi de situatie si sa te autoironizezi? Cauta o metoda si incearc-o de cateva ori, exerseaz-o, antreneaza-ti pisihicul asa cum ai face cu muschii tai.
Eu chiar cred ca insemni mai mult decat planetele sub semnul carora te-ai nascut si ca mai ai si tu un cuvant de spus cand vine vorba despre tine insati.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Hanna eu atat iti zic numai cand din prea multi nervi acumulati anul acesta in mai am facut o paralizie faciala pe baza de stres , mi-am revenit dar de atunci nu ma mai enervez efectiv raman imuna , merge si fara nervi se poate rezolva mult mai diplomat probleme numai vreau sa trec prin ce am trecut ,plus gandeste te cu fiecare nervi acumulati cate celule nervoase mor , care nu se mai refac niciodata ,
acum ma simt bine chiar foarte bine , a fost ca ma enervam ca imi tremurau toti muschii de pe mine , numai imi putea controla nervii am ajuns prea departe
Iti doresc tot binele din lume

evi , Eric 14.06.2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Donia, ai f mare dreptate. Greu e sa pui in practica, atunci cand esti mai temperamental. Desigur ca si educatia conteaza. Spre ex, eu oricat m-as enerva niciodata nu injur, dar niciodata. Oricum personal vorbeam de starea interioara, mai degraba decat de manifestare. Cum sa te ridici deasupra cum s-ar spune, mi se pare f greu, ca mereu imi propun si f greu reusesc. Asa cum spunea Sileriki, nu e deloc sanatos."Craciun de vis pentru batranii nostrii"http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87212
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coco spune:

Vad ca zodiile de apa sunt nervoase?! Hop si eu, cum a zis Daria- eu is rac, si nervoasa!! Noroc cu sotul geaman (duplicitar-inghite multe pana ii sare tzandara!)

Sileriki- esti sigura ca pareza faciala a fost pe baza de stress? Mai de mult am avut si eu, am pus-o pe seama curentului si a lipsei de calciu. La doctor nu mi s-a spus concret, testele lor erau ok (nu f. amanuntite).

Intr-adevar un copil te schimba, din pacate nu prea mult, si eu incerc sa-mi impun o stare mai calma. Imi aduc aminte ca in studentie eu nu eram nervoasa, de-abia cand m-am confruntat cu reality show am devenit asa. De afpt sunt labila psihic, pic dintr-o extrema in alta. Ar fi bine sa gasim un profesionist (ca in filemele americane) sa ne asculte nu?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Din pacate stiu sigur asa mi s-a dat si diagnosticul
pa numai bine


evi , Eric 14.06.2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

quote:
Originally posted by anaisanais

hanna10, sunt scorpion( de mijloc de zodie!), iar ''soselul'' meu este......ghici! Fecioara ,de zodia lui.Inteleg de ce simti ca-ti crapa capu' de nervi..... Am trait aceasta senzatie vreo 13 ani, dupa care eu mi-am descoperit singura antidotul nervilor: cand simt ca ''mi se pune pata pe creier si ceata pe ochi'' plec (chiar brusc, daca este nevoie!):ca sa fiu explicita: plec intr-o alta camera, dar inainte ii spun sotului meu: Lasa-ma 5 minute singura! Si ma calmez, pentru ca nu ma mai focalizez pe cearta cu el.... imi trece, dupa cateva minute, ies, il pup si ,de obicei, ma duc sa-mi fac o cafea!
Incearca asa! Poate merge!
Oricum, cu o Fecioara nu te vei certa niciodata(sunt incapabile de o cearta pe cinste, ca sa zic asa), si nici nu ti-as recomanda, pentru ca Fecioarele- barbati, cu tot respectul pentru membrii acestei zodii, sunt ranchiunoase!

madalina



sotul e feciaora...si e super cicalitor si se enerveaza f repede si face o gura cat o sura...eu ma uit la el si incep sa rad si il enerveaza si mai tare...eu sunt sagetatoare si sunt f pasnica de felul meu....replica sotului cand il enerveaza ceva...."sa sti ca te iert da' nu te uit"

si apropo de scorpioni la noi in familie sunt 3:mama, tata si frate-mio...sincer nu prea am vazut nervii de care ziceti voi....sau poate suntem noi o familie mai pasnica!?!?!?

hana sa sti ca am auzit ca un acvariu cu pesti ar fi o solutie pt nervi...cel putin asa se zice....da' nu bag mana'n foc ca merge.....

io cand ma enervez sagetez....fff rar si discret...nici nu sti ce te-a lovit.

de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
POZE
www.dropshots.com/arleena" target="_blank">Filmulete1 www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete2
nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coco spune:

quote:
Originally posted by sileriki

Din pacate stiu sigur asa mi s-a dat si diagnosticul
pa numai bine


evi , Eric 14.06.2000



Multumim! Sanatate si..nervi tari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Parerea mea e ca zodia nu are nimic de-a face cu nervii, este chestiune de temperament.

Spun asta pentru ca sotul meu este scorpion - mentionati mai sus ca ff nervosi - si este calmul intruchipat, foarte rar se manifesta nervos, si atunci face o plimbare lunga.
Si el (impreuna cu strumfii) este acela care mi-a adus mie multa liniste de care aveam nevoie - eu sunt taur, de care de asemena se vorbea mai sus ca sunt calmi.

Asa ca e vorba de firea fiecaruia, insa eu o consider si o chstiune de vointa, se poate controla.
Pe mine forumul de umanitare iarasi m-a ajutat sa ma schimb: noi cei care suntem sanatosi si cei dragi ai nostri, suntem cei mai fericiti, cei binecuvantati si nu ar trebui sa uitam asta in nici o clipa a vietii, ci sa pretuim acest lucru.

Craciun fericit tuturor si multa liniste!

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Nu vreau sa ma bombardati cu rosii, dar aveti o varsta, nu sunteti adolescente!
Pana la varsta de 22-23 de ani eram extrem de nervoasa si ma purtam f urat, exact cu persoanele pe care ziceam eu ca le iubesc mai mult. Mergeam pe principul ca ma iubesc, stiu ca nu zic cu rautate si ma inteleg. Asta pana intr-o zi cand am vazut cat pot rani cu iesirile mele. Dupa fiecare iesire imi parea rau si sufeream ca un caine, atat eu, cat si persoana pe care aveam pretentia ca o iubesc.
Fetelor, o viata avem si nu merita sa-i ranim pe cei din jurul nostru!
Ce va face sa credeti ca cei care va iubesc va pot tolera la nesfarsit? Nu va ganditi ca omul s-ar putea ca la un moment dat sa opteze pt linste? Si uite asa ne miram ca ne inseala si ne plangem de mila ca nu meritam asa ceva.
Va spun ca se poate sa va controlati, ganditi-va inainte de a izbucni cata suferinta puteti provoca!
Faptul ca ne gasim scuze, fie in zodia careia ii apartinem, fie in temperamentul predominant coleric nu este altceva decat o forma de egoism mascat.
Mai spunea cineva aici ca este perfectionista si asa isi scuza iesirile. Daca tot esti perfectionist fii cu tine insati, lasa-i pe cei din jurul tau! Poate ca ei sunt fericiti asa cum sunt. Si nu uitati ca Dumnezeu nu ne-a impartit la toti aceleasi daruri. De ce nu va focalizati atentia pe ce are bun un om, ci nu pe defectele lui?
In felul asta ati fi si voi linistite si fericite si i-ati lasa si pe cei de langa voi sa fie linistiti si fericiti.
Eu dintr-un om artagos, gata sa-i sara mustarul din orice si oricand, am devenit un om extrem de calm. Daca ma enervez o data pe an e mult si nici atunci nu ridic tonul si nu folosesc cuvinte grele.
Inainte de a va enerva ganditi-va la cei de langa voi, la raul pe care il puteti face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizania spune:

si eu sunt taur dar pot spune ca sunt foarte nervoasa si ma enervaz din orice si stiu ca nu e bine deloc de aceea care aveti ceva miraculos spuneti-mi si mie ,am incercat sa ma controlez dar nu am reusit

Mergi la inceput