** Mamici de Mai - Iunie 2007 ** (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Pauly, poate ne pui poze si de la cununia civila!

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Chichi, multzam mult de noul capitol

LA MULTZI ANI! Vali5, OanaClaudia. Multa sanatate si noroc si sa va aduca Domnu bb sanatosi!

In legatura cu durerile unele sunt normale. se maresc si se intind niste ligamente. La prima sarcina stiu ca mi-am intrebat medicul de aici, altul decat cel de acum precum si pe Dr. Ion Ionutz. Dupa consult mi-au spus ca nu sunt motive de ingrijorare si sunt normale. Chiar imi aduc aminte ca Medicul din Bucuresti a completat sa rarim " hutza-hutza" cum am gasit scris la un topic, dar nu era cazul ca unul era in ro altul in DE. cam greu cu distanta.

Liviana, ai un flacau scump fooooc. Ce zici sa ne incuscrim daca o sa am fetita? cu toate ca nu simt ca as avea. La mine in familie sunt deja 6+1 nepoti asa ca slaba sansa de nepoata nr 8.
Iti multzumesc mult ca ai pus si poze de la Marea Aprindere. Io una iubesc Bucurestiul.

Pauly, recunosc ca si io eram curioasa ca iti vazusem poza langa mos si am ramas placut impresionata de rochita de mireasa. Pana acum am mai vazut o mireasa verde si una roz-mov, dar rosie nu.

Cat despre pautut si io am mai scris. Noi am avut pliant. Luat din Carrefour dar nu il recomand. ChiChi, acel jos cu 1 nivel e tarcul, patutul are 2 nivele. El ramane totusi un patut pliant. Nu are saltea si chiar daca ii cumperiri una nu e cea mai buna solutie pt o coloana in formare. Dar e bun sa il ai in dotare pt voiaj.
Cel din lemn e cel mai bun, ii poti pune aparatori (daca o sa am timp o sa caut cateva modele cu foto) si astfel se reduc riscurile posibilelor acidentari.
Cat despre folosirea lui in general (pliant/lemn), noi l-am folosit cu suucces. A dormit in patut pana la 2 ani cand i-am luat pat normal. Chiar daca il alaptam la 2-3 ore cand ma asezam pe pat nu stateam cu grija ca dau peste el, din greseala, sau ca pica din pat.

Referitor la Carutz, am ajuns la concluzia ca nu exista modelul perfect pt o mama

Pt ro, tre sa fie usor, sa aiba rotile din fatza cu rotatie la 360 grade, sa intre in lift s.a.
In general, sa aiba un landou pt pt primele luni, asta numai daca se poate incadra in pretz, sa nu ocupe spatiu prea mare in portpagaje. Si aci revin cu poze, in limita timpului.

Si nu in ultimul rand Bun venit! noilor mamicutze si trimit mesajul inceput acu aproape 1 ora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pauly spune:

chiqui v-as pune si poze de la cununia civila dar ala trebuie scanate si nu am scaner.poate o sa reusesc sa la scanez la birou la soacramea si atunci vi le pun.dar pentru asta trebuie sa ma lase greturile in pace...si azi era cat pe ce sa imbratisez wc-ul...am ragusit de la atatea tentative de vomitat.

fetelor....m-am uitat intamplator in cizmute...si era un cadouas..la mine o venit mai repede.m-am uitat inauntru si erau o pereche de cizme alba imbracate in blana(de tip yeti)superbe...mai era o batuta si un mutunache(eu mor dupa ei).camera lui bebe are o multime de mutunachi cumparati si primiti.(de toate dimensiunile si culorile).intr-o zi poate va pun poze...


pupici

12+
http://community.webshots.com/album/556183846JDrlYR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Pauly esti SUPERBA!!! Si ai avut o rochie de vis!!! Sa fiti fericiti inca 10000 de ani de acum incolo!!

Liviana ce inseamna "carut functional"? Adica ce trebuie sa aiba atunci cand in cumpar? (gentuta pt lucruri bb, maner reglabil, paravan soare etc?? ) Eu ma tot uit la carucioarele de pe aici dar mi-e rau de ce preturi au: intre 300-1000 de euro. Am vazut unul de la Combi (o sa caut o poza sa-ti arat ) si e apx 500 euro. De-asta vreau sa iau unul klumea ca nu-i de gluma cu preturile de aici. Merci pt sfatul cu patutul (chiar nu ma gandisem la faza cu lovitul). Am vazut patut pliabil aici dar e destul de jos si pare destul de fragil (adica pana pe la vreo 10-12 luni pare ok, dar apoi nu prea cred ca ar mai sta bb in patutul ala. Harcea-parcea il face. Carte o sa imi comand si eu de la humanitas si sper sa o primesc pana de sarbatori.

Am gasit poze :

CARUCIOR

Si o alta poza cu acelasi carut:
CARUCIOR2









POZE BEBE
Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

pauly, intr-adevar ai fost superba la cununia religioasa! Cred ca sotul tau s-a indragostit inca o data de tine.

Valentina 18+
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauracatu spune:

salutare
La multi ani, Vali5 si Oanaclaudia
in timp ce voi deja dezbateti tema carutzului, mai scriu si io cate doua-trei vorbe cand mai am ce zice...despre bebelinii mei mici din burtica.
Vineri fusei la echo la tanti doctor si m-a cam speriat putin; primul BB e inserat jos in dreapta , e bine, danseaza pe acolo de am si junghiuri mici cateodata, i-a masurat pliul nucal si e de 1,7 mm, limite normale deci. Al doilea BB s-a cocotzat mai sus in stanga, iar pliul lui nucal e de 2,5 mm, ceea ce a pus-o in alerta pe dr. mea, ca e un semn de intrebare pe aici, in privinta unor malformatii sau anomalii , maxim la 14 sapt pliul poate ajunge la 3 mm,, insa recomandabil este in acest caz sa fac triplu test inainte de Craciun....
ppppppfffffffffffuuuuuuuuu
observatii la amandoi: masculi in libertate! asa a zis doctora, oftand ca nu sunt baiet si fatuca.
ce sa zic, ma ia cu fiori in spate, ca mi-a mai amintit si de punctie amniotica de parca io stiam ce-s astea, dupa aia am intrat io pe net sa ma informez, orisicum, liniste de sarbatori nix.....
dar io cred ca ambii BB sunt bine si e doar o chestiune de precautie testul. ca in ceea ce priveste amniocenteza, nu stiu daca ma bag...
voi ce ziceti? ati facut asa ceva pana acum ? cum e?
nici nu stiu daca sa am incredere in doctora mea ca e super priceputa la o amniocenteza........si nu cred ca vreau asa ceva, tre sa scoata din 2 saci amniotici, e la dublu riscul acela....eh...
oricum, io zic e bine totul.
va citesc si va pupacesc
14+


Catu Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

chiquitita, cel pliant nu e din plastic. Are o structura metalica pe care e pus fas. La cumpararea acest model a avut saltea dar una f subtire, asa ca i-am cumparat alta separat, groasa, din iarba de mare, f tzeapana si indicata pt spatele firav al bebeilor. Patul are 2 nivele, unul sus folosit pana cand bebe se poate ridica singur in funduletz si unul jos pt cand e mai mare. Haideti ca am cotrobait prin albumele mele si am scos la liman cateva poze:

capul lui Matei- eco de la 37 sapt.
coca mica in patutz - nivelul de sus
patut1
patut2
masa de infasat atasata la patut
coca infasata
carucior
carucior sport

DidiAlex, multumesc pt complimente. Deja fetele au inceput sa sune la usa sa intrebe cand iese M afara la joaca, asa ca iti dai seama ce concurenta e. Ma bucur ca ti-au placut si pozele de la 1 Dec. A fost tare frumos momentul.
Ralucami, carutul ar trebui sa aiba maner rotativ ca sa poti schimba orientarea in fct de cum bate soarele. Chiar daca are aparatoare, uneori nu e suficienta si bbe-iilor nu le place lumina f puternica. Geanta pt lucruri BB o poti lua separat, dar eu una m-am descurcat bine si cu o sacosa clasica. Pe langa ce-a zis DidiAlex, as adauga ca e bine ca respectivul carucior sa aiba mai multe pozitii de reglare a inaltimii (al nostru are 3). Si inca ceva: eu una nu recomand genul de carucior 3 in 1, care sa aiba reglaje si pt landou, si pt sport si cu scaun auto inclus. Mie mi-au facut impresia ca nu sunt foarte functionale, insa tot atat de adevarat e ca din 2005 cand le-am cumparat eu, modelele au mai evoluat si s-ar putea sa ma insel. Pt cat a fost mic, M nu a avut scoica auto ci actualul scaunel, realizat pt a fi folosit intre 0-3 ani.
Sper ca v-am fost de folos.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

lauracatu, ma bucur tare mult ca ne-ai dat vesti despre voi. Sa-ti traiasca cei 2 nazdravani din burtica. Eu zic sa mai consulti inca un dr in leg cu aminocenteza. Imi place ca esti optimista si as vrea sa ramai in continuare tot asa. Iti tin pumnii sa fie de bine si in continuare!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

lauracatu, sa-ti traiasca nazdravanii! Sper sa fie totul ok cu cel de al doilea bb. Din cate stiu eu daca nu iese bine triplu test se recomanda amniocenteza, daca e ok triplu test nu mai e nevoie. Asa stiu eu... dar numai din ce am citit, asa ca mai intereseaza-te. Eventual poti merge si la un alt dr.

Valentina 18+
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Buna burtici!

Spuneti-mi si mie, cum se simte bebe pentru prima data: azi am simtit ceva ca o contractie de muschi de cateva secunde...poate sa fie bebe?

Pe de alta parte eu sunt cu inima cat un purice, deoarece mi-am luat ieri rezultatul de la triplu test si sunt niste valori acolo care mi se pare mie ca depasesc valorile trecute ca normale. De-abia sambata ma duc la doctorita mea ginecolog si pana atunci cred ca innebunesc de ingrijorare. Aseara cand le-am luat ma luase chiar plansul, ca nu stiu ce sa cred si cum sa interpretez ce scrie acolo... Va rog sa imi tineti pumnii sa fie totul bine cu bebe...Pe 20 ma duc si la eco morfologica, sper sa fie totul bine.

Asa creste bebe!

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput