vreau sa plec cu copilul

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

elle

sa stii ca si eu ma intrebam cum de caro stie mai multe decat noi?ciudat, desi se poate sa nu fi fost eu atenta la toate detaliile.

George

nu e nevoie sa te justifici ...doar ca din punct de vedere legal, chiar daca sotia ta are probleme psihologice , atat timp cat nu sunt majore -nu are halucinatii si crize psihotice- nimeni nu o va decade din statutul de mama...
mai ar fi de notat ca uneori aceste "probleme psihologice" sunt o conditie medicala si ca urmare nu numai ca nu sunt vina nimanui, dar pot fi si tratate si rezolvate...
responsibilitatea ta de partener si tata incepe acolo unde se gaseste o solutie in ceea ce priveste aceste "probleme psihologice"...asa cum am spus nu voi da cu pietre in nimeni pentru ca si eu am destule ale mele...pot doar spera ca vei gasi undeva solutia corecta, din punct de vedere moral...

si caro

poate ne explici si noua cum in atatea ore de supraveghere nu a fost decat un episod "violent" cand a impins copilul si doua controversate...?
altfel fata mea era ata de imppiedicata cand a invatat sa mearga incat a trebuit sa renuntam la masuta de cafea din living pentru ca a cazut de cateva ori si a dat cu capul de ea de ne-a fost frica ca-si sparge capul.si era numai vanatai pe picioare si manute de la cazaturi...

casandra
sunt de acord cu tine. cred ca uneori punem etichete mult prea usor. Maiu cred ca asta e parte din natura umana , stii si tu ca nu se intampla numai in Romania, dar asta nu inseamna ca e un "obicei sanatos"...
cu o precizare: In anumite cazuri, o depresie post partum severa poate schimba comportamentul mamei suficient incat sa devina un pericol pentru copil - iar depresia nu alege pe cine loveste.

altfel, intr-adevar sociopatii gen Ted bundy sunt normali in aparenta...dar, totusi sa nu sarim cu supozitiile chiar asa departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Nu stiu zau cum ar reusi George sa convinga o instanta cand nici pe noi n-a reusit ...

Poate ca are dreptate si copilul ala trebuie ferit de ea.

Eu nu am ajuns la concluzia asta din tot ce a zis el. Spusele lui demonstreaza un caracter cam indoielnic. Vorbeste despre femeia aia ca despre un animal ciudat, nu am vazut nici cea mai mica intelegere sau compasiune pentru ea. Si pentru dusmani ai anumite momente de compasiune sau momente in care incerci sa le intelegi actiunile. Are comentarii rautacioase despre familia ei si despre multe alte lucruri fara legatura cu situatia.

Nu mai zic de toate laudaroseniile lui pe aici: bani, scoli, etc. Daca barbatul vostru v-ar crede o sarantoaca lenesa, cu mama sarantoaca si fara scoala si cu tata betiv ... cum ar fi? Dupa spusele astea ... femeia aia este o victima. Nu prea are cum sa fie altfel.

Daca femeia isi detesta copilul, ar pleca si l-ar lasa si pe copil si pe barbat si ... nu cred ca ar pierde o mare fericire din cate citesc eu aici.

George ... copilul ala are jumatate si din ea ... Cum poti sa o desconsideri chiar in halul asta? Chiar asa ... ai facut un copil cu o psihopata si abia dupa aia te-ai prins?

Pana una alta, imi pare tare rau pentru voi 3 si sper sa fie si bine candva ...



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Aniram4
Vad ca nu esti de acord cu modul cum gandim noi. Prin prisma experientei nostre de viata, asa vedem lucrurile.Nu cred ca este nimic rau in asta.

Tu ca femeie, poate ..mama de copii cum vezi situatia? Ce te face sa crezi ca George nu minte?


Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Mai baiete,george vierme,deci vrei sa te credem ca mataluta la 29 de anisori ai 2 facultati?????Pe cine ei de fraier si credul?????Caci dupa cum scrii ......nu-s sigura ca ai terminat 12 clase,zau.Ai o minte foarte ingusta,si daca nu crezi deloc in Dumnezeu si in legea actiunii care are o reactiune,adica orice faci pe lumea asta ti se va platii,.....atunci sa nu te miri si sa nu te intrebi de ce o sa dea viata cu tine de pamant.Daca ti-ai iubi copilul,daca ai avea ceva creier pe langa ingamfarea de care dai dovada ,ai cauta solutii frumose pentru familia ta pe care o vei pierde pentru ca nu stii sa apreciezi si sa ai respect pentru ceea ce ti-a dat dumnezeu :un copil sanatos derbedeule si o mama la copil care traieste .Sa-ti fie rusine pentru ca te dai aci victima,saracutul,el fuge si sta cu copilul atatea ore.....si el la munca,el le face pe toate bune.Pe cine crezi tu ca minti,????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mynicegirl spune:

"Mai baiete,george vierme..."- buna descriere Mie im ivine sa il fac cu ou si otet prin monitor, vorbeam singura aici cat am citit povestea.
Si eu cred ca e cam gogonata, caci daca ar fi stat o data 12 ore numai el cu copilul, si sa il hraneasca si sa straga dupa ce mananca si sa il distreze...pai facea el criza de nervi. A mea arunca cu nosalantza castronul si se tranteste singura pe jos... si vrea in brate si etc. Iar eu nici macar 10 zile pe luna nu sunt harnica si nu fac treaba si tot tip daca e nevoie, si mai am si pretentii. Asta inseamna ca partenerul meu ar trebui sa se planga si sa plece cu copilul? El e fericit ca nu face el toate astea de mai sus si se bucura cand vede ca suntem toti trei impreuna...
eu zic sa iei o femeie si sa participi activ in casa, sa simta fata ca o ajuti, si sa ne spui si noua sincer dupa o zi de stat acasa, daca esti 100% din timp calm si cu zambetul pe buze dupa ce cu o mana intinzi rufe, cu alta faci mancare si de piciorul tau se agata copilul care vrea joaca... daca da, te rog vino la mine si te angajez bona full time.

http://www.nicualex.net/album/ana/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

N-o sa vina, ca se vede treaba ca nu stie ce inseamna sa stai cu un copil acasa.
Plus ca are doua facultati si nu s-ar "cobora" la asa ceva

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

Nu e corect fata de nimeni sa-i iei copilul definitiv. Tu nu iti dai seama acum. Lui o sa-i fie dor de ea, chiar asa "rea" cum este, si va dori sa o vada. Ce vrei tu seamana ft mult cu o rapire. Chiar si dpdv legal, tot rapire e si cred ca te poate acuza.

Si la mine copilul mi-a fost incredintat, tot de comun acord a fost, asa cum zicea si Rufus. Nu as putea sa ma gandesc ca ea sa nu-l mai vada vreodata.... Lui ii e dor de ea si se vad oricand vrea si cand are si ea timp, indiferent ce scrie in hot de divort la programul de vizita.

Cred ca ideea cu plecatul in Canada ti-a venit la suparare. Trezirea!




"Exista femei carora nu le place sa faca sa sufere mai multi barbati in acelasi timp, asa ca prefera sa se dedice unuia singur : acestea sunt femeile fidele."
Alfred Capus


http://community.webshots.com/user/rilbuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Ma bucur ca a intrat in discutie si un reprezentant masculin, poate crede ca avem noi, femeile, ceva cu el personal.


May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ari spune:

Nici nu poate veni in Canada cu copilul, fara acordul mamei lui. Nici in Canada nici in alta tara civilizata. Poate doar daca vine ilegal, iar daca o face...ajunge la racoare.

Eu n-am nici un dram de respect si de intelegere pentru barbati ca George, care-si permit sa expuna o situatie asa cum a facut-o el, care are aroganta extrema sa afirme ca are dreptate (ca si cum, auzind doar versiunea lui, cineva l-ar putea aproba), care-si permite sa faca aluzii nerespectuoase la adresa mamei copilului (e bolnava la cap : ma intreb, e medic, de-si permite sa puna diagnostice?) si a familiei ei (sigur, aprecieri despre treburi futile si frivole, de genul *sunt saraci si vai de ei*),care pune camere ascunse in casa spre a-si spiona femeia si care, mai ales, cere ajutorul sa comita un act care e ilegal peste tot in lume.

Sper ca nu sunt multi ca George in lumea asta...

Da, da, cum am spus, fereasca cel de sus pe toate femeile de un asemenea specimen!

Scuze pentru ton, sunt poate un pic prea revoltata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexiaaa23 spune:

Mai George hai sa fim sinceri macar de data asta!Sti tu oare ce inseamna sa cresti un copil?Dar sa creasca un copil fara mama sti?Nu sti pt ca daca ai gandi nu te-ai gandi sa faci aceste fapte inumane!Am o prietena care de cateva luni s-a despartit de sotul ei,dar sti de ce?Pt ca individul si-a primit viza nelimitata si s-a saturat de ea si de copil!A stat 4 ani cu ea casatorit iar copilul are 3 ani jumate dar e groaznic cand il auzi pe acest micut intrebandu-si mama de tatal lui!Sau cand o vede plangand sa ii zica LASA MAMI CA EU TE IUBESC SI NU VREAU SA PLANGI!Si sa mai adaug si faptul ca tatal copilului a fost la casa de copii pana la 7 ani si mama lui o betiva ordinara!?Ei bine aceasta femeie isi creste copilul cum numai ea stie si sufera in continuare din cauza individului!La proces acesta spunand ca el nu isi nenoroceste sanatatea pt copil sa ii dea pensie alimentara si ca atunci cand are ii da!Imi este scarba de astfel de barbati pt ca acesta a sustinut ca nu isi mai suporta sotia de asta a divortat!Sau sa iti mai dau un ex!...Sunt insarcinata in patru luni si sotul meu zice ca sunt nebuna cand ma iau de el si tip!Cand imi lipseste noaptea de acasa iesind cu prietenii la distractii iar eu stand acasa si fiindu-mi rau trec peste toate singura!Si cand ii spun ca dupa nastere voi divorta si el afirma ca imi va lua copilul!Pai ce drepturi aveti voi sa faceti lucrul asta?V-ati chinuit voi cu sarcina?V-a fost rau in cele 9 luni de sarcina?Ati fost voi alaturi de partenere cand aveau greturi si dureri?Ati nascut voi in dureri sa luati copilul cu voi?Si mai spui ca sa stea cu mama ta!?Pai mama ta e normala?Daca accepta asa ceva nu cred ca doar si ea a fost mama si a trecut prin astfel de situatii!Dar daca gandesti asa inseamna ca mamica ta bine te-a mai educat!Asa vrei sa fie si copilul tau educat!?Eu as face moarte de om daca sotul ar reusi sa imi ia copilul si as sti ca as scapa lumea de un ticalos ca nici el nu e departe de tine!!!!
SA VA FIE RUSINE CELOR CARE GANDESC ASA!!!

Mergi la inceput