Nu se poate adapta la gradinita...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Poate ca baietelul tau nu este facut pentru un stil mai "cazon", specific gradinitei germane.

Din ce am citit - si avand experienta unui copil foarte fericit la gradinita - sfatul meu este sa scimbi gradinita cu una mai prietenoasa.

Viziteaza alte gradinite, daca gasesti una care sa-ti placa du-l pe baietel acolo o ora-doua sa vada cum e; poate ca o sa fie "dragoste la prima vedere". Nu inseamna ca daca il duci o ora-doua trebuie obligatoriu sa iti inscri copilul acolo, dar testezi, vezi daca ii place si altceva.

Povestea cu statul acasa, unde este centrul universului tot o sa se termine candva, caci la scoala tot trebuie sa mearga; acum e OK, caci gradinita nu e obligatorie, dar daca nu se adapteaza nici la scoala?

Succes!

PS - personal nu cred ca tipatul la copii este OK, nici macar intr-o gradinita care merge pe metode mai "dure" de educatie.


Gabi

Balance diet means chocolate in both hands!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

In seara asta am aflat ceva noutati. Am surprins o convorbire telefonica intre o mamica si directoarea gradinitei. Mamica se plangea de pedepse prea dure pentru baietelul ei. Am intrebat-o detalii si am aflat ce pedepse se practica la grupa mare: stat singur pe hol timp de o ora si mancat in picioare. Inacceptabil!!! Luca este la grupa mica si are o alta educatoare insa asta nu ma linisteste deloc. Mamica respectiva are baiatul acolo de 2 ani si mi-a spus ca nici acum nu-i place celui mic sa mearga la gradinita.

Asadar am aflat raspunsul: problema nu este la Luca ci la modul in care educatoarele trateaza copiii.

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

quote:
Originally posted by alina023
stat singur pe hol timp de o ora si mancat in picioare.




sint nebune. astea-s inventii din burta lor, sa mai citeasca si ele pedagogie. in plus de asta, stilul "cazon" nu se mai practica pe nici unde, este considerat depasit si da rezultate opuse, daca nu ma insel a mai scris o mamica mai sus despre rezultatele asupra copilului ei.

Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Si, ce faci acum, il mai lasi acolo?



Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Schimba repede gradinita! Astea nu sunt metode de educatie, in nici un sistem, oricat de "cazon" ar fi...

Nu stiu daca ai mentionat sau nu, pentru cultura mea, e gradinita de stat sau particulara?


Gabi

Balance diet means chocolate in both hands!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Si eu spun sa schimbi gradinita...

Adi in primul an a fost la o gradinita de stat...unde educatoarele tipau tot timpul la ei (desi erau doar 4 ore) pentru ca spuneau ele este greu cu 25 de copii in grupa. Tot anul a spus ca nu mai vrea la gradi.

Asa ca al doilea an am ales una particulara, cu engleza intensiv si educatoare tinere, sunt 27 in grupa, dar educatoarea nu a tipat o data la ei... oare ea de ce se descurca? Suntem acum in anul pregatitor si suntem foarte multumiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Si eu zic ca ar fi bine sa fugi.

alice simon

Mergi la inceput