Nu se poate adapta la gradinita...

Nu se poate adapta la gradinita... | Autor: alina023

Link direct la acest mesaj

Am o mare problema cu fiul meu. Merge de 6 luni la o gradinita cu predare in limba germana si in fiecare dimineata plange si ma cearta ca il duc in continuare desi....el imi spune ca nu ii place si nu mai vrea sa mearga acolo.

Azi dimineata a plans iar foarte mult (se vede ca sufera si nu mai suport nici eu situatia asta).

Ma gandesc sa nu il mai duc la gradinita pana un septembrie anul viitor. Poate daca mai creste putin va fi mai bine.

El agreaza mai mult compania adultilor si ar prefera sa stea la parintii mei la tara.

Ce sa fac???? Mi-e mila de el si il vad ca nu ii este bine acolo. Nu vreau sa il fortez in continuare sa faca ceva ce consider eu ca ar fi bine pentru viitorul lui profesional daca sufleteste nu ii este bine.

A slabit destul de mult de cand merge acolo si i s-a descoperit si o anemie destul de severa. Simt si eu ca nu este bine.....


Nu stiu ce sa fac... Va rog mult dati-mi un sfat..... :(((

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Ce varsta are copilul?

alice simon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Are 3 ani si 10 luni si merge de 6 luni la gradinita.

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Pina una alta poate incerci sa vorbesti sa-ti spuna de ce nu-i place sau eventual sa-i schimbi gradinita. Poate nu-i place ceva anume la acea gradinita.
De slabit toti copii slabesc in general la gradi, ca incep sa pape singuri si nu stau cei de la gradi dupa funduletul lui asa cum stam noi akasa.

Si noi avem aceeasi problema. Bogdan face in curind 4 ani, l-am dat la gradi de la 1 iunie, deci de vreo 5 luni si inca n-a reusit sa se acomodeze, dar la noi a lipsit si mult de la gradi, datorita racelilor dese. Nu-l mai dam pina la anu' la gradi, ca abia a scapat de o pneumonie interstitiala si vrem sa fie sanatos-sanatos cind merge la gradi.
Ne gindim serios sa schimbam gradinite din mai multe motive, unul ar fi ca Bogdan tot zice ca nu-i place si are zile in care plinge (dar nu in toate zilele) cind il lasam la gradi, iar alt motiv ar fi ca pneumonia furata de Bogdan e de la gradi, adik au acceptat sa vina copii bolnavi sub tratament cu antibiotic si antitermice, ceea ce mie nu mi se pare normal. Nu platesc o caruta de bani ca sa tin copilul bolnav acasa din cauza altora... Schimb gradinita.
Deci eu zic sa te gindesti ce solutie adopti. Normal ca ar vrea sa stea cu bunicii si Bogdan ar vrea la fel, ca toti bunicii isi rasfata nepotii.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

L-am intrebat ce nu-i place si imi raspunde ca nu ii place gradinita. Atat. Banuiesc ca ii displace si faptul ca este un stil de educare mai strict (deh...stilul german) si il cred (mi se ridica si mie parul pe spate cand aud in ce fel striga educatoarea la ei sa faca liniste).

Mi s-ar parea mai usor sa ii dau o perioada de acomodare intre schimbarea gradinitelor. Ma gandesc ca ar fi greu sa il scot dintr-un stress si sa il nag in altul (acomodarea cu un alt grup).

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Poate limba e de vina. Noi n-am avut de ales aici si l-am dat pe Robert la gradinita germana, nici macar bilingva romana-germana nu am gasit. Daca eram in Romania ar fi mers la gradinita obisnuita, cel mult cu ore de germana sau de alta limba. Copilul tau este mic acum si nu intelege utilitatea limbi germane. Nu stiu daca o mai vorbiti in familie sau daca, in afara de gradinita, mai are contact cu vorbitori de germana. Intr-o tara unde se vorbeste germana vrand-nevrand copilul se adapteaza pentru ca isi da seama ca limba invatata la gradinita il ajuta sa comunice in afara casei, in parc, la magazin, etc. O invata la gradinita si o pune in practica in viata de zi cu zi. Cred ca merita incercata si varianta cu o gradinita cu predare in limba romana, la urma urmei cel mai important, dupa parerea mea e sa ai un copil fericit care sa mearga cu drag la gradinita. Limba o poate invata si in particular. Stiu ca ideal ar fi s-o invete de mic, dar trebuie pus totul in balanta.
Are prieteni la gradinita?
Se intelege cu educatoarea?
perioada de acomodare se pare c-a depasit-o din moment ce sta acolo singur, acum mai ramane sa-i si placa sa-si petreaca timpul acolo.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Alina, asa spune si Bogdan. Si nu merge la gradi germana .

Eu una nu vreau sa-i fac pauza, ca se gindeste ca prin atitudinea lui a obtinut o victorie si data viitoare va face la fel . Bogdan cel putin e f smecher. Si mie mi se rupe sufletul cind il vad cit e de amarit, dar trebuie sa ma mentin pe pozitii, ca altfel ne joaca pe degete.

Tu faci cum crezi ca e mai bine pt. voi, fiecare caz in parte e diferit. Nu tot ce merge la unul, merge la altul.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Noi nu suntem vorbitori de limba germana. Mie personal imi displace aceasta limba insa am mers pe principiul ca este baiat si ii va prinde bine un stil de educare mai cazon. Se pare ca m-am inselat.

Si-a facut prieteni la grdinita insa nu este topit dupa ei. Adica nu il deranjeaza daca nu ii vede mai mult timp, nu vorbeste despre ei acasa, doar daca il intreb eu imi spune ca se joaca cu ei la gradinita.

Nu mi se pare ca ar avea vreo antipatie printre educatoare (are una pana la pranz si una dupa amiaza) insa nici simpatii nu pare sa aiba.

Educatoarele imi spun ca dupa ce plec eu nu mai plange insa nici vesel nu este. Seara, cand il iau, este foarte foarte fericit ca pleaca iar acasa ma tot intreaba daca il mai duc acolo si a doua zi. Si se intristeaza foarte tare cand ii raspund ca il duc si in urmatoarea zi. Clar este nefericit acolo. Insa, repet, mi se pare ca nu as face bine sa ii schimb acum gradinita. Ma gandesc sa il mai las pana la serbarea de Craciun iar din ianuarie sa nu il mai duc. In septembrie sa gasesc o alternativa pentru aceasta gradinita. Dar oare nu voi avea surpriza sa se manifeste in acelasi fel si la alta gradinita?

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Alina, parca ai povesti de Bogdan. Exact la fel.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Hai sa le facem cunostinta. Dupa principiul cui pe cui se scoate...poate se "vindeca" reciproc .

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Tocmai am vorbit cu o mamica ce imi spunea ca baietelul ei a avut o anemie puternica si spre suprinderea ei in momentul in care a renuntat sa il mai duca la cresa, dupa o perioada de stat acasa, si-a revenit. Oare este posibila aparitia anemiei la copii din cauza stresului?

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)


Mergi la inceput