Clipe din trairile sufletelor noastre... (13)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Marce, ti-am povestit si pe mess da' iti povestesc si aici:
eram programata pentru cezariana luni dimineata la ora 7, numai ca Alex a vrut sa vina pe lume cu cateva ore mai devreme.. Adica pur si simplu mi s-a rupt apa duminica la 12 noaptea. Am intrat in panica un pic pentru ca Anca imi spusese ca nu vine la spital noaptea, insa i-am trimis SMS si pana la urma a venit (am nascut la 2 noaptea).
Conditiile in Municipal sunt excelente (eu am stat la rezerva cu plata si veneau asistentele din ora in ora aproape ba sa-mi faca mie toaleta, ba sa schimbe copilul, ba sa ma invete sa-l alaptez, ba sa-mi puna termometrul). S-au purtat foarte bine. Asistentelor le dadeam intre 20 000 si 50 000 de ficare data cand faceau cate ceva. Preturile celelalte ti le-am spus pe messenger. In Municipal au sistem de rooming in asa ca o sa stai cu bebe in camera (dupa ce iesi de la terapie intensiva).
Daca mai vrei alte detalii intreaba-ma si-ti zic :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Gabi,nici eu nu ma descurc cu banii,dar uite ca prindea bine sa primesti o suma gramada odata la citeva luni,ca de 50 de lei/luna te invirteai tu cumva,asa fac si eu,iau dintr-o parte,pun in alta......si tot asa.....

Eu am nascut usor,am zis ca doresc tuturor femeilor nastere ca a mea.
Au inceput contractiile dimineata.Au fost dese de la inceput,la 10 minute.Dar suportabile.Am sunat doctorita,mi-a spus sa merg dupa-amiaza la 6 la control,dar cu bagajelul dupa mine.
Era intr-o duminica si ex-ul era de servici.L-am sunat,l-am anuntat ca a inceput "marea lucrare" si m-am apucat sa-mi fac bagajul(care in mare parte era pregatit).Am facut dus,m-am rimelat,m-am aranjat,dupa care mi-am facut o cafeluta si m-am asezat la tv.
La un moment dat s-a dat usa de perete,si ex-ul,cu ochii scosi din orbite si gifiind,a intrat disperat.Alergase doua statii de tramvai,crezind ca nu ma mai gaseste acasa....
Am mers seara la spital,mi-a facut nush ce injectia care urma ori sa-mi grabeasca nasterea,ori s-o amane pt.a doua zi.Mie mi-era foame.Mincam intr-una.....
M-am asezat linistita in pat,au mai venit vreo doua,una din ele a nascut dupa o jumatate de ora si eu ma rugam sa mi se intimple si mie,sa nu treaca de 12 noaptea si sa intram in data de 13.
Dar n-a fost asa.O desteapta de asistenta sefa(apropos de ce vorbeam mai devreme),mi-a facut un Diazepam,astfel incit,atipeam intre contractii,si iar ma trezeam,si iar atipeam....si tot asa.
Vis-a-vis de mine,se vaita o "fata mamii" si o implora pe ma-sa sa-i faca ceva,ca ea nu mai suporta,si nu mai poate.Pina la urma m-am ratoit la ea si s-a mai potolit...
Pe la 3 dimineata,am rugat-o pe babaciune s-o sune pe doctora.A zis:"Nu-i cazul,pina dimineata la 6 nu nasti".M-am ratoit si la asta,si i-am spus ca daca nu da telefon,ma dau eu jos si o sun pe doctora.
S-a dus si a sunat-o si intr-o jumatatatee ora a fost acolo.Si nu s-a mai miscat de linga patul meu pina am mers la sala de nasteri.
Mi-a facut niste injectii pt.dilatare,ca sa vina Diana mai repede,mi-a rupt membranele(usor,floare la ureche)....
La 6 si ceva dimineata,printesa mea a venit pe lume.fara sa ma fi auzit cineva ca scot un sunet.Ba nu,mint,m-am ratoit si la o infirmiera in timp ce eram pe masa de nasteri,ca i-am cerut putina apa si mi-a trintit o mina de apa pe fata.Iar eu m-am suparat ca o sa-mi curga rimelul.....
Cam asta a fost.Stiu ca dupa ce am nascut-o pe Diana,a iesit soarele,de unde ninsese toata noaptea cu niste fulgi mari,dar care nu mai aveau putere pina jos,ca doar era martie.
Si nu va mint,si nici nu bravez ca orice mama,dar fata mea nu a fost nici vinata,nici galbena,nici cu ochii de pisic.Avea niste ochi mari si frumosi si o piele alba si fina,si cum o infasasera fetele alea,arata ca o iconita.
Iar eu,care am trait cu teama toata sarcina,pt.ca asta cred ca o simte orice graviduta,ma minunam ce copil frumos am,cel mai frumos copil din salonul ala!

Eiiii,hai,ca ma bagarati in butoi!

Si uite,o fata super-inteligenta,ne dadu un link pe la arte,un post de radio la care asculti numai colinda si melodii de sarbatori.De azi dimineata ascult si nu ma mai satur.
Luati si voi:
http://radio.itbox.ro/detalii/Internet/radio-Craciun-Christmas-live.html

mai viu.....

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Radioul asta il ascult si eu de 2 zile si e superb!!! Pacat ca nu sunt si colinde in romana. Dar tot e fantastic si incet incet parca te introduce in atmosfera de sarbatori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

E super de super.....

Tineti-mi pumnii,ca ma duc sa lipesc niste strasuri pe rochia Dianei....e prima data cind o fac.Sper sa nu fac boacane......

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

mi-a iesiiiiiit.....mi-a iesiiiiit!
acum m-am apucat de cusut paietele.....mai vorbim peste un an,cind le-oi termina.....

ia zi,ril(ca io cos si rotitele se invirtesc),cum e cu locatia?

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Brenda eu am zis suma minima 10 RON ca mai mult platesti comisionul daca e sub 10 RON. Cu 50 de acord, si 100 RON daca doamnele vor. Faceti lista si sa vedem. Mie mi-ar conveni cel mai mult daca ati avea cont la BRD, insa daca nu unde se poate. La BRD e cel mai convenabil, si direct in cont nici nu se pune comision. ca sa deschizi cont te costa 3 RON doar.

Colinde eu am in format mp3 si romanesti cine vrea pot trimite pe YM, numai sa spuneti.


Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Io am cont la Raiffeisen,dar nu conturile sint problema,ca la o adica,se pot trimite si prin posta.
Numai sa vedem pina la urma pe cine ne putem baza....

Ma duc la paiete....

Noapte buna,copii!

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Am intrat sa sarbatoresc cu voi prima mea steluta.
Brenda, spor la treaba.
Cuscra, unde mi-ai fugit?
Ah scuze...

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Felicitari Alex, la mai multe :-)
Eu sunt nervoasa pentru ca sunt inca la birou la ora asta. Ar fi trebuit sa fiu la o petrecere, e ziua unui prieten.. Si eu stau aici si muncesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Nu mai povestesc de nastere, ca va ia cu fiori , a fost ingrozitor, nu doresc nici dusmanilor mei. Dar si fata mea era cea mai frumoasa din salon, sic! Alba, rotunjoara, cu ochii negri, migdalati, eu am zis ca nu-i a mea, ca amandoi avem ochi albastri si nici in neam n-avem cu ochii negri. I s-au facut albastri, cu timpul, ca deh!

Vad ca nimeni nu ia problema in maini, hai sa facem lista. Deci:
1. alma
2. brenda
3. alex
4. marce ?
5. yagmur
6. ril ?
7. ameera

Confirmati sau infirmati, ca sa facem tragerea la sorti

Diana si mami

Mergi la inceput